Jump to content

Diy?


Costantinos

Recommended Posts

έπεσαν στα χέρια μου κάτι τζάμια 40 επί 70 .

μπορώ να κάνω κύβο 40 επί 70 ύψος για να φιλοξενήσω αγγελόψαρα?

είναι 6 κομμάτια 10 χιλιοστών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχην τι προελευσης ειναι τα τζαμια; Εννοω πως βρεθηκαν στα χερια και που ηταν πριν; Αν ηταν καπου εκτεθειμενα σε ηλιο ισως να εχει αλοιωθει η ποιοτητα του γυαλιου!

Κατα δευτερων, δυστυχως οχι δεν μπορεις εκτος αν το θες για γεννηστρα που θα σου λεγα να κανεις 70 μηκος και 40 υψος!

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να κάνεις ένα ωραιότατο μακρόστενο ενυδρείο!!

Βέβαια είναι πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο Θοδωρής!!

Αν είναι "καμμένα" τα τζάμια καλύτερα να τα πετάξεις. . .

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να κάνεις ένα ωραιότατο μακρόστενο ενυδρείο!!

Βέβαια είναι πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο Θοδωρής!!

Αν είναι "καμμένα" τα τζάμια καλύτερα να τα πετάξεις. . .

Απο σενα το μαθα! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τι προελευσης ειναι τα τζαμια; Εννοω πως βρεθηκαν στα χερια και που ηταν πριν; Αν ηταν καπου εκτεθειμενα σε ηλιο ισως να εχει αλοιωθει η ποιοτητα του γυαλιου!

Κατα δευτερων, δυστυχως οχι δεν μπορεις εκτος αν το θες για γεννηστρα που θα σου λεγα να κανεις 70 μηκος και 40 υψος!

Από πότε καίγεται το γυαλί με τον ηλιο; Μήπως το έχεις μπερδέψει με το ακριλικό;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω να το μαθω,πως και γιατι <<καιγονται>> τα τζαμια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν καπου εκτεθειμενα σε ηλιο ισως να εχει αλοιωθει η ποιοτητα του γυαλιου!

Αν είναι "καμμένα" τα τζάμια καλύτερα να τα πετάξεις. . .

Τι εννοείτε ρε παιδιά "καμμένα" και "μη ποιοτικά" τζάμια από το ήλιο?

Που το ακούσατε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα κρύσταλλα μετά από μακροχρόνια έκθεση στις εξωτερικές συνθήκες θα έλεγα με απλά λόγια ''σκληραίνουν'' και όταν πας να τα επεξεργαστείς ίσως έχεις προβλήματα. Δηλαδή εάν πας για παράδειγμα να το κόψεις ή να του κάνεις τρύπα οι πιθανότητες να σου σπάσει είναι περισσότερες από ότι σε ένα καινούργιο. Γενικότερα από όσα ξέρω δεν παθαίνουν τίποτα εκτός από αισθητικής άποψης (γρατζουνιές κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πηγές που να τεκμηριώνουν κάτι τέτοιο ή είναι από προσωπική εμπειρία και γνώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα στο καμένο τζάμι είναι ότι σε μια πίεση θα θριματιστει σε πολλά μικρά γυαλάκια, αντί απλά να γίνει κάποια ρωγμή, που συμβαίνει σε καινούργιο τζάμι!

Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα στο καμένο τζάμι είναι ότι σε μια πίεση θα θριματιστει σε πολλά μικρά γυαλάκια, αντί απλά να γίνει κάποια ρωγμή, που συμβαίνει σε καινούργιο τζάμι!

Μηπως τα μπερδευεις με τα ψημενα γυαλια φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ψημένο τζάμι ασφαλείας, και άλλο το "καμένο" από τον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πηγές που να τεκμηριώνουν κάτι τέτοιο ή είναι από προσωπική εμπειρία και γνώσεις?

Εμπειρικά και από προσωπική εμπειρία (επάγγελμα Π.Μηχανικός ειδικευση κατασκευες-ανακαινίσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να αμφισβητήσω τις εμπειρικές σου γνώσεις, αλλά για να τεκμηριωθεί κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχουν και κάποιες επιστημονικές / εργαστηριακές μελέτες... έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να αμφισβητήσω τις εμπειρικές σου γνώσεις, αλλά για να τεκμηριωθεί κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχουν και κάποιες επιστημονικές / εργαστηριακές μελέτες... έτσι δεν είναι?

Εχεις δίκιο. Για όλα τα πράγματα που λέμε και αφορούν κατασκευές θα έπρεπε να υπάρχουν επιστημονικές αναλύσεις, αλλά νομίζω οτι για το επίπεδο που συζητάμε (κατασκευή οικιακού ενυδρείου) μπορούμε να δώσουμε και να πάρουμε συμβουλές από προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων.

Κάτι τέτοιο νομίζω ότι γίνεται και με ότι αφορά και τα ζωντανά και τα φυτά των ενυδρείων.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι οι συμβουλές και οι προσωπικές εμπειρίες είναι άχρηστες, κάθε άλλο μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχω ακούσει από μαστόρια πως το γιαλί που βάζουν στις βιτρίνες μετά από αρκετά χρόνια γίνεται πιο ευθραυστο και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να φτιαξεις μια αλλή βιτρίνα. Κινδυνεύει να καταρεύσει αν προσπαθήσεις να το αφαιρέσεις. Βέβαια μιλάμε για μπολικα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει Θοδωρη αυτο που λες,απλα τα ψημενα γυαλια δεν μπορουν να ξανακοπουν .Αλλιως εμεις στις κυκλαδες με τετοιο ηλιο,θα θελαμε καθε τοσο και καινουργια παραθυρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει Θοδωρη αυτο που λες,απλα τα ψημενα γυαλια δεν μπορουν να ξανακοπουν .Αλλιως εμεις στις κυκλαδες με τετοιο ηλιο,θα θελαμε καθε τοσο και καινουργια παραθυρα :)

΄Δεν μειώνετε η αντοχή τους. Δεν θα σπάσουν ξαφνικά. Σε ιδιέτερες περιπτώσεις όταν για παράδειγμα θέλεις να τα κόψεις ή εάν προσπαθήσεις να ξεκολήσεις τα τζάμια ενός ενυδρείου που το έχεις αφήσει άδειο και για χρόνια στον ηλιο, οι πιθανάοτητες να σου σπάσει είναι μεγαλύτερες από ότι από ένα καινούργιο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

΄Δεν μειώνετε η αντοχή τους. Δεν θα σπάσουν ξαφνικά. Σε ιδιέτερες περιπτώσεις όταν για παράδειγμα θέλεις να τα κόψεις ή εάν προσπαθήσεις να ξεκολήσεις τα τζάμια ενός ενυδρείου που το έχεις αφήσει άδειο και για χρόνια στον ηλιο, οι πιθανάοτητες να σου σπάσει είναι μεγαλύτερες από ότι από ένα καινούργιο ενυδρείο.

Δεν ισχυει φιλε μου.Εκτος αν εχεις καπου να δω κατι,που βεβαιωνει αυτο που λες.Πραγματι καποια γυαλια,μπορουν να σπασουν στα καλα του καθουμενου,αλλα αυτο μπορει να συμβει και σε καινουργιο γυαλι,και ειναι για αλλους λογους.Τα μονα γυαλια που δεν δεχονται δευτερη επεξεργασια ,και σιγουρα θα σπασουν ειναι τα ψημενα,αλλα ουτος η αλλιως,ψημενα γυαλια δεν πρεπει να βαζουμε στα ενυδρεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως τα γυαλια ενυδρειου δεν εινα απλα τζαμια παιδια, ουτε παραθυρα. Δεχονται πιεσεις αρκετες. Αυτο που λεω μου το εχει πει μαστορας και το συζηταγα και με τον ρασταφαρι που ειναι επισης μαστορας! Γυαλια που ειναι παλια καλυτερα να μην τα εμπιστευομαστε για ενυδρεια!

Τωρα να σας πω την αληθεια δεν το ξερω απο πρωτο χερι αλλα για το λεει ο τζαμας ... ξερω γω κατι θα ξερει!

Link to comment
Share on other sites

Για το λόγο ότι κάθε γυαλί είναι διαφορετικό… κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε εμείς διαβάστε το παρακάτω...

http://www.prismaglass.gr/float_%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BC%CE%B9%CE%B1_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE.el.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...