Jump to content

Diy?


Costantinos

Recommended Posts

Νομιζω πως τα γυαλια ενυδρειου δεν εινα απλα τζαμια παιδια, ουτε παραθυρα. Δεχονται πιεσεις αρκετες. Αυτο που λεω μου το εχει πει μαστορας και το συζηταγα και με τον ρασταφαρι που ειναι επισης μαστορας! Γυαλια που ειναι παλια καλυτερα να μην τα εμπιστευομαστε για ενυδρεια!

Τωρα να σας πω την αληθεια δεν το ξερω απο πρωτο χερι αλλα για το λεει ο τζαμας ... ξερω γω κατι θα ξερει!

Το 99% απλα γυαλια ειναι,τωρα αν δεν θελεις να βαλεις κατι μεταχειρισμενο,αυτο ειναι αλλο θεμα,και εγω δεν θα εβαζα παλια γυλια,η παλιο φιλτρο,κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ίσως εδώ δοθούν κάποιες απαντήσεις

http://www.vasglass.gr/index.php?cPath=27_38

Link to comment
Share on other sites

Για το λόγο ότι κάθε γυαλί είναι διαφορετικό… κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε εμείς διαβάστε το παρακάτω...

http://www.prismaglass.gr/float_%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BC%CE%B9%CE%B1_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE.el.aspx

Με μια πρωτη ματια που εριξα,δεν ειδα πουθενα να λεει οτι το γυαλι παλιωνει,και ειναι ακαταλληλο για χρηση,οταν περασουν τα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • Γραμμική διαστολή: Εκφράζεται από έναν συντελεστή ο οποίος μετράει την έκταση (επιμήκυνση) για μια διαφορά θερμοκρασίας 1oC. Ο συντελεστής αυτός ισχύει σε γενικές γραμμές για θερμοκρασίες από 20 έως 300oC. Ο συντελεστής γραμμικής διαστολής του γυαλιού (a) είναι: 9 X 10-6 m/mk (= 0,009m) Παράδειγμα: Ένα γυαλί μήκους 2 μέτρων, εκτιθέμενο σε μια αύξηση θερμοκρασίας 30 oC θα επιμηκυνθεί κατά: a = 2 Χ 9 Χ 10-6 Χ 30 =0,54 χιλιοστά (μισό χιλιοστό)

ίσως εδώ δοθούν κάποιες απαντήσεις

http://www.vasglass.gr/index.php?cPath=27_38

Το μονο που ειδα ειναι οτι μιλαει για διαστολη,το οποιο ειναι φυσικο φαινομενο,και στα καινουργια,αλλα και στα παλια γυαλια.

Ο προβληματισμος μας ειναι,αν τα παλια γυαλια,παλιωνουν,αλλοιωνονται,η μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε ξανα.Και επαυτου και στα δυο λινκ δεν ειδα κατι να αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • Γραμμική διαστολή: Εκφράζεται από έναν συντελεστή ο οποίος μετράει την έκταση (επιμήκυνση) για μια διαφορά θερμοκρασίας 1oC. Ο συντελεστής αυτός ισχύει σε γενικές γραμμές για θερμοκρασίες από 20 έως 300oC. Ο συντελεστής γραμμικής διαστολής του γυαλιού (a) είναι: 9 X 10-6 m/mk (= 0,009m) Παράδειγμα: Ένα γυαλί μήκους 2 μέτρων, εκτιθέμενο σε μια αύξηση θερμοκρασίας 30 oC θα επιμηκυνθεί κατά: a = 2 Χ 9 Χ 10-6 Χ 30 =0,54 χιλιοστά (μισό χιλιοστό)

Και επευκαιρια αυτης της πληροφοριας,παντα στα μεγαλα ενυδρεια,αναμεσα στα γυαλια πρεπει να βαζουμε αποστατες,για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο :)

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ το έβαλα πιο πολύ το αν θελήσει κάποιος να κάνει ερώτηση στην εταιρία για να έχουμε και μια απάντηση από κάποιον πιο "ειδικό"

Link to comment
Share on other sites

Τα κρύσταλλα μετά από μακροχρόνια έκθεση στις εξωτερικές συνθήκες θα έλεγα με απλά λόγια ''σκληραίνουν'' και όταν πας να τα επεξεργαστείς ίσως έχεις προβλήματα. Δηλαδή εάν πας για παράδειγμα να το κόψεις ή να του κάνεις τρύπα οι πιθανότητες να σου σπάσει είναι περισσότερες από ότι σε ένα καινούργιο. Γενικότερα από όσα ξέρω δεν παθαίνουν τίποτα εκτός από αισθητικής άποψης (γρατζουνιές κλπ)

Nομίζω οτι σε αυτό συμφωνούμε όλοι. . .

Η διάφορα στο καμένο τζάμι είναι ότι σε μια πίεση θα θριματιστει σε πολλά μικρά γυαλάκια, αντί απλά να γίνει κάποια ρωγμή, που συμβαίνει σε καινούργιο τζάμι!

Αυτό δεν ισχύει όπως είπαν και πολλοί συμφορουμίτες!!Μικρά γυαλάκια ή ρύζι γίνεται μόνο το ψημένο και το τρίπλεξ!!

Και εγώ εχω ακούσει από μαστόρια πως το γιαλί που βάζουν στις βιτρίνες μετά από αρκετά χρόνια γίνεται πιο ευθραυστο και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να φτιαξεις μια αλλή βιτρίνα. Κινδυνεύει να καταρεύσει αν προσπαθήσεις να το αφαιρέσεις. Βέβαια μιλάμε για μπολικα χρόνια.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα!!Άντε κ τα κατάφερες να το κόψεις εκεί που το χάραξες. . . Θα εμπιστευτείς να το βάλεις σε ενυδρείο το οποίο δέχεται ένα σωρό πιέσεις??Τι θα γίνει αν χτυπηθεί καταλάθος ??Το ξερει κανείς??

Νομιζω πως τα γυαλια ενυδρειου δεν εινα απλα τζαμια παιδια, ουτε παραθυρα. Δεχονται πιεσεις αρκετες. Αυτο που λεω μου το εχει πει μαστορας και το συζηταγα και με τον ρασταφαρι που ειναι επισης μαστορας! Γυαλια που ειναι παλια καλυτερα να μην τα εμπιστευομαστε για ενυδρεια!

Τωρα να σας πω την αληθεια δεν το ξερω απο πρωτο χερι αλλα για το λεει ο τζαμας ... ξερω γω κατι θα ξερει!

Απλά τζάμια είναι και του ενυδρείου δεν είναι κάτι το διαφορετικό!!Αυτά που χρησιμοποιούμε ως επι το πλείστον!!

kixlidatos ξέχασα να κάνω quote δεν πιστευω να παρεξηγιέσαι. . . :P

Δεν είπε κανένας οτι ενα τζάμι που το χτυπάει ο ήλιος έχει μια χ,ψ διάρκεια ζωής !!

Έχεις δοκιμάσει όμως να σπάσεις παλιό τζάμι και καινούριο ή ακόμα περισσότερο να το κόψεις με διαμάντι??

Δοκίμασε το και θα δεις την διαφορά. . .

Καμμένο τζάμι θεωρείτε το πολυκαιρισμένο . . .

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος επιστημονικής τεκμηρίωσης γιατί αν το πάμε και λίγο γενικότερα πολλά που κάνουμε

και λέμε μέσα σε αυτό το φορουμ είναι κυρίως εμπειρικά και δοκιμασμένα από διάφορους χομπίστες!!

Παρόλα αυτά δεν νομίζω να υπάρχει τζαμάς που να συμφωνήσει οτι ενα πολυκαιρισμένο γυαλί δεν είναι πιο εύθραυστο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί

άφοβα. . .

Τέλος ασχολούμαι πάνω από μια 10ετια με κατασκευές μεταλλικές,αλούμινια,βιτρίνες κτλ και έχω δει αρκετά πράγματα . . .

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ το έβαλα πιο πολύ το αν θελήσει κάποιος να κάνει ερώτηση στην εταιρία για να έχουμε και μια απάντηση από κάποιον πιο "ειδικό"

Eπειδή έχω δει οτι ψάχνεσαι για γυαλιά για την κατασκευή του ενυδρείου σου και δεν νομίζω να πας στον τζαμά της γειτονιάς

για αυτά που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις κάνε και σε αυτόν μια ερώτηση !!

Σίγουρα θα ξέρει να στο εξηγήσει αρκετά καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

γυαλια εγω απο ραφια δεν θα χρησιμοποιουσα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ας πω και εγω την εμπειρια μου πανω στα τζαμια.Εχω κολλητο φιλο αλουμινα,οταν βγαζει παλιες μπαλκονοπορτες τα τζαμια τα κραταει.Απο αυτα τα τζαμια λοιπον,εχω φτιαξει 3 κυβους των 40 λιτρων και ενα 60αρι ενυδρειο,παλιοτερα ειχα φτιαξει και ενα 100.Ολα,εκτος απο το 100αρι που ειναι στο μπαλκονι,δουλευουν εδω και χρονια χωρις το παραμικρο προβλημα και ολα ειναι απο παλια τζαμια που εβγαλε ο κολλητος.Τα συμπερασματα δικα σας.

ΥΓ Να πω το τα τζαμια τα κοβουμε με διαμαντι μονοι μας,δεν τα παμε σε τζαμα να μας τα κοψει με μηχανιμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν παρεξηγουμαι,κουβεντα κανουμε πρωην συναδελφε :D

Να συμφωνισουμε ομως στα βασικα.

1)με το καταλληλο διαμαντι,και ενας ερασιτεχνης μπορει να κοψει μεχρι 10αρι γυαλι,ασχετα αν ειναι καινουργιο η παλιο?

2)Τα γυαλια μπορουν να σπασουν για ψυλλου πηδημα?

3)Αν καποιος βρει γυαλια,και μπορεσει να τα κοψει,μετα δεν εχει κανενα προβλημα?

4)Το γυαλι που ψαχνει ο Βαγγελης ειναι ενα ειδικο γυαλι,με μεγαλη διαυγεια?

5)Ολα τα γυαλια που εχουμε στα ενυδρεια μας,κατα κανονα ειναι απλα γυαλια?

Link to comment
Share on other sites

Γκοοκλαροντας αρκετά μπας και βρω καμία πληροφορία για το θέμα μας δεν βρήκα τίποτα οπότε μάλλον δεν υπάρχει κάτι τεκμηριωμένο.

Από την άλλη όμως αν σκεφτούμε την διαδικασία κατασκευής του κρύσταλλο ασφαλείας είναι να θερμαίνετε το τζαμί στου 600-650 βαθμούς .

το συγκεκριμένο τζαμί γίνετε πιο σκληρό και πιο άκαμπτο και όταν σπάσει γίνετε ρύζι. Άρα και ένα πολυκαιρισμένο τζάμι θα γίνει πιο εύθραυστο κατά την επεξεργασία ( κόψιμο , τρύπα )

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω όμως ότι δεν θα έχει αντοχή στο ενυδρείο ίσως γίνει και πιο ανθεκτικό .

ΥΓ. βάλε και λίγο πετρέλαιο όταν πας να το κόψεις. Δεν ξέρω γιατί αλλά τα επαγγελματικά διαμάντια κοπής παίρνουν πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν παρεξηγουμαι,κουβεντα κανουμε πρωην συναδελφε :D

Να συμφωνισουμε ομως στα βασικα.

1)με το καταλληλο διαμαντι,και ενας ερασιτεχνης μπορει να κοψει μεχρι 10αρι γυαλι,ασχετα αν ειναι καινουργιο η παλιο?

2)Τα γυαλια μπορουν να σπασουν για ψυλλου πηδημα?

3)Αν καποιος βρει γυαλια,και μπορεσει να τα κοψει,μετα δεν εχει κανενα προβλημα?

4)Το γυαλι που ψαχνει ο Βαγγελης ειναι ενα ειδικο γυαλι,με μεγαλη διαυγεια?

5)Ολα τα γυαλια που εχουμε στα ενυδρεια μας,κατα κανονα ειναι απλα γυαλια?

1) Μέχρι και με φτηνιάρικο διαμάντι μπορεί να κόψει κάποιος γυαλί αλλά όχι ο ερασιτεχνης 10αρι. . . ;)

2)Aναλόγος το πάχος και τον τρόπο που θα χτυπηθούν!!Στο ενυδρείο προσπαθώ να υπολογίσω και τις πιέσεις που δέχεται ήδη το γυαλί από το νερό. . .

3)Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα!!Εγώ δεν το εμπιστευομαι για τους λόγους που εξηγώ. . .

4)crystal clear και κάποιους άλλους ειδικούς τύπους γυαλιών ψάχνει . . .

5)Σαφέστα !!

Όλα τα διαμάντια έχουν πετρέλαιο. . . .

Link to comment
Share on other sites

για χειρός έλεγα αλλά επαγγελματικά(καλής ποιότητας) . απλά υπάρχουν και φτηνά που δεν παίρνουν πετρέλαιο.. σε αυτά με ένα πινελάκι κάνεις την δουλειά σου :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί μου φίλοι.

βλέπω προκάλεσα σάλο, να με συνχωρείται.

βέβαια το θέμα μου ήταν ποιό πολύ αν στις διαστάσεις που μου βγάζει ενυδρείο, αφού υπάρχουν τα τζάμια, και δεν μιλάμε για κανένα κτήνος ενυδρείο, μπορώ να βάλω αγγελόψαρα. και όποιος μπορεί ασ μου επισυνάψει λινκ αυτών των ψαριών μιας και δεν το βρίσκω.

Για την ιστορία τώρα σύμφωνα με την αντοχή υλικών όλα τα υλικά γερνάνε...με κάποιες συνέπειες.

οπότε και ένα τζάμι που μπορεί να το έχει καιρό ο τζαμάς δεν θα είναι σαν το καινούριο.

έτσι ότανπάμε να φτιάξουμε κάτι μόνοι μας πέρνουμε και τα ρίσκα μας....

Link to comment
Share on other sites

e-mail προς την εταιρία http://www.vasglass.gr

Πιστεύω να μας γράψουν και να μη μας "γράψουν" .....

Περιμένουμε λοιπόν απάντηση και από τους πιο ειδικούς.....

Γειά σας
Ανήκω στο ενυδρειακό φόρουμ www.aquazone.gr και έχει αρχίσει μια συζήτηση για το κατά πόσο τα τζάμια μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (και πόσο), χάνουν την αντοχή τους από τις καιρικές συνθήκες…. Ήλιος, ζέστη, χιόνια και κρύο.

Αυτές οι μεταβολές είναι ικανές σε βάθος χρόνου να καταστήσουν ακατάλληλο ένα τζάμι για άλλες χρήσεις… πχ για την κατασκευή ενός ενυδρείου, αν υποθέσουμε φυσικά ότι το πάχος του τζαμιού είναι κατάλληλο για το μέγεθος του ενυδρείου.

Μιλάμε πάντα για το συνηθισμένο τζάμι και όχι κάποιο ειδικής επεξεργασίας.

Η συζήτηση λαμβάνει χώρα στο παρακάτω λινκ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90424

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τις όποιες διευκρινήσεις, και πιστεύουμε ότι η επαγγελματική σας ασχολία και γνώσεις να μας λύσει τις όποιες απορίες.

Για τη συντονιστική ομάδα του Aquazone

Αίολος – Βαγγέλης Διαμαντής

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατος ο Βαγγέλης!!

Costantinos δεν προκάλεσες σάλο !!Κουβέντα κάνουμε,καταθέτουμε απόψεις,εμπειρίες και ίσως βγάλουμε και κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Κουβέντα κάνουμε,καταθέτουμε απόψεις,εμπειρίες και ίσως βγάλουμε και κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα . . . ;)

Ακριβώς αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί μου φίλοι.

βλέπω προκάλεσα σάλο, να με συνχωρείται.

βέβαια το θέμα μου ήταν ποιό πολύ αν στις διαστάσεις που μου βγάζει ενυδρείο, αφού υπάρχουν τα τζάμια, και δεν μιλάμε για κανένα κτήνος ενυδρείο, μπορώ να βάλω αγγελόψαρα. και όποιος μπορεί ασ μου επισυνάψει λινκ αυτών των ψαριών μιας και δεν το βρίσκω.

Για την ιστορία τώρα σύμφωνα με την αντοχή υλικών όλα τα υλικά γερνάνε...με κάποιες συνέπειες.

οπότε και ένα τζάμι που μπορεί να το έχει καιρό ο τζαμάς δεν θα είναι σαν το καινούριο.

έτσι ότανπάμε να φτιάξουμε κάτι μόνοι μας πέρνουμε και τα ρίσκα μας....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61576

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις εγω δεν ειπα οτι τα τζαμια του ενυδρειου δεν ειναι τζαμια! Εννοουσα δεν εινα απλα τζαμια μπαλκονοπορτας! Τα υπολοιπα θα τα δουμε με την απαντηση της εταιρειας!

Link to comment
Share on other sites

ρασταφαριαν σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ.

το σάλος το είπα χαριτολογώντας.

εννοείται πως κάνουμε κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα,εγω παντως εχω 3 ενυδρεια diy με τζαμια απο μπαλκονοπορτες..Μια χαρα δουλευουν τοσα χρονια.:)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα,εγω παντως εχω 3 ενυδρεια diy με τζαμια απο μπαλκονοπορτες..Μια χαρα δουλευουν τοσα χρονια. :)

Xεχεχε παλι δεν με πιασατε. Εννοω για τις πιεσεις που δεχονται!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το θέμα στο DIY και ναναμένω την απάντηση της εταιρίας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...