Jump to content

Πρόβλημα Με Ββα


PanaGreco

Recommended Posts

Φαντάζομαι ότι συμφωνείτε για το είδος της άλγης.

Το θέμα είναι τι κάνουμε που είναι δίπλα στα δισκοαβγά και δυστυχώς απλώνεται γρήγορα.

Νιτρικά 25

Αμμωνία 0

Φωσφορικά 0,4

0afe75d0197fd476129d5042ec0e0de2_zpsfe8f

31568e32d3afc52adb0dc0ff7e7f90bb_zpsf811

0d48244e0f8ece80439f46c0fb6958b2_zpsf51f

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,δυσκολα τα πραγματα φιλε..Οι πιο γρηγορες και αποδοτικες λυσεις δυστοιχος ειναι απαγορευτικες σε σενα γιατι θα χασεις τα αυγα.Διαβασε εδω το αρθρο,αν δεν τ εχεις κανει ηδη αλλα εγω θα σου ελεγα να περιμενεις να δεις τι θα γινει με τα αυγα και μετα να κινηθεις για την αλγη,ειναι σε δυσκολο σημειο..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι γιατι βγαζει συνεχεια αλγες Κωστα; Τι μπορει να φταει; Φωσφορικα τα βλεπω λιγο αυξημενα ή μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ μου φαινονται τα φωσφορικα,τα νιτρικα ειναι λιγο τριμπιμενα.

Παναγιωτη καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?Επισης τι φωτισμο εχεις κα ποσες ωρες ειναι αναμενα τα φωτα?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,δυσκολα τα πραγματα φιλε..Οι πιο γρηγορες και αποδοτικες λυσεις δυστοιχος ειναι απαγορευτικες σε σενα γιατι θα χασεις τα αυγα.Διαβασε εδω το αρθρο,αν δεν τ εχεις κανει ηδη αλλα εγω θα σου ελεγα να περιμενεις να δεις τι θα γινει με τα αυγα και μετα να κινηθεις για την αλγη,ειναι σε δυσκολο σημειο..

Από τα αυγά περιμένω ουρίτσες αύριο. Όπως και να έχει όμως θα χάσω 2-3 ημέρες . Η άλγη θα εξαπλωθεί περισσότερο. Αν μείνει στο ξύλο θα το βγάλω για καθάρισμα. Αν όμως πάει και άλλού την κάτσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο καλες λυσεις ειναι υπερδοσολια οξυζενε η excel,οποια απο τις 2 κανεις θα χασεις τα αυγα..Η αλγη ειναι μονο στο ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ μου φαινονται τα φωσφορικα,τα νιτρικα ειναι λιγο τριμπιμενα.

Παναγιωτη καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου?Επισης τι φωτισμο εχεις κα ποσες ωρες ειναι αναμενα τα φωτα?

Αλλαγή κάνω κάθε Κυριακή 30%. Δεν μπορώ να κάνω περισσότερες γιατί μόλις κάνω την αλλαγή το γνωστό ζευγάρι δίσκων αρχίζει τις γέννες.

Φωτοπερίοδο έχω 8 ώρες με δύο λάμπες Juwel από 54 Watt η κάθε μία. Μπροστά είναι μια daylight και πίσω μια για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο καλες λυσεις ειναι υπερδοσολια οξυζενε η excel,οποια απο τις 2 κανεις θα χασεις τα αυγα..Η αλγη ειναι μονο στο ξυλο?

Κώστα μέχρι στιγμής είναι πολύ έντονη στο ξύλο αλλά βλέπω και κάτι πέτρες που αρχίζουν και αλλάζουν χρώμα από πάνω αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο καλες λυσεις ειναι υπερδοσολια οξυζενε η excel,οποια απο τις 2 κανεις θα χασεις τα αυγα..Η αλγη ειναι μονο στο ξυλο?

Αν είναι να χάσω το ενυδρείο προτιμώ να χάσω τα αυγά. Αυτά θα ξαναγεννήσουν την Τρίτη. Στάνταρ πράγματα. Κάθε Τρίτη !!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε χαλανε που γεννανε τα ψαρια σου? :P

Τα νιτρικα σου ειναι λιγο ψηλα ρε συ,καλο θα ηταν να ειναι πιο χαμηλα.

Τωρα με την αλγη εγω τι θα εκανα,αν ειναι μονο στο ξυλο,μολις εσκαγαν τα αυγα και μπορουσα να το βγαλω εξω απο το ενυδρειο,θα το εβγαζα και θα το πλακωνα με οξυζενε να σκοτωσω την αλγη,υπαρχει περιπτωση ομως αν η αλγη ειναι και στη μοςς να χασεις και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει και λίγο στη moss :( . Μέχρι όμως να περάσουν οι μέρες για τα αυγά θα την έχει ΄΄φάει'' όλη την moss !!!!!!! όπως και να έχει θα προλάβω να την καταπολεμήσω μετά τα αυγά ή θα είναι πολύ αργά?

Τα νιτρικά πως μπορώ να ρίξω σχετικά γρήγορα χωρίς χημικά? Να το πνίξω στο κερατόφυλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,δεν νομιζω οτι θα γεμισει ολο το ενυδρειο σου μεσα σε 2-3 μερες,εγω λεω να δεις τι θα γινει με τα αυγα και μετα να ριξεις excel με μια συριγγα στοχευμενα πανω στην αλγη για μερικες μερες μεχρι να την σκοτωσεις.

Για τα νιτρικα βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης που ειναι και ρουφιχτρες νιτρικων και κανε και συχνοτερες αλλαγες νερου,μ αυτα που ταιζετε εσεις του δισκους τι περιμενεις?:P

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,δεν νομιζω οτι θα γεμισει ολο το ενυδρειο σου μεσα σε 2-3 μερες,εγω λεω να δεις τι θα γινει με τα αυγα και μετα να ριξεις excel με μια συριγγα στοχευμενα πανω στην αλγη για μερικες μερες μεχρι να την σκοτωσεις.

Για τα νιτρικα βαλε φυτα γρηγορης αναπτυξης που ειναι και ρουφιχτρες νιτρικων και κανε και συχνοτερες αλλαγες νερου,μ αυτα που ταιζετε εσεις του δισκους τι περιμενεις? :P

To CO2 θα βοηθούσε ή θα το χειροτέρευε το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταει και αυτη η αυξομοιωση co2 και αεραντλιας που ειχε;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως θα βοηθουσε!Εχεις μπουκαλα?Αν ναι τοτε βαλτη,αν δεν εχεις μη το προσπαθησεις με diy,χειροτερα θα γινει.

Διαβασε τις αιτιες εμφανισεις απο το αρθρο που εχουμε εδω.

Αιτίες εμφάνισης:

Η άλγη αυτή δεν έχει ερευνηθεί αρκετά και δεν είναι αποσαφηνισμένες οι αιτίες εμφάνισης της. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μεγάλο ρόλο παίζει το CO2. Συγκεκριμένα εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα CO2, ή σε συνεχής αυξομειώσεις.
Αυξημένα νιτρικά και φωσφορικά είναι μια ακόμη αίτια εμφάνισης αυτής της αλγης με περισσότερη έμφαση στα φωσφορικά.
Κακή ποιότητα νερού, ελλειπείς φωτισμός, όπως και έντονος φωτισμός είναι μερικές από τις αιτίες εμφάνισης.
Αρέσκεται να φυτρώνει σε σημεία με πολύ χαμηλή ροή νερού ή σε σημεία με πολύ έντονη ροή νερού, για αυτό και αρκετές φορές την συναντάμε στην έξοδο του φίλτρου.
Γενικά της αρέσουν όπως καταλαβαίνεται η ακραίες καταστάσεις αλλά όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταει και αυτη η αυξομοιωση co2 και αεραντλιας που ειχε;

Όταν δούλευα το CO2 ήταν αναμμένο μέχρι να κλείσουν τα φώτα. Όσο έριχνε μέσα CO2 το Ph μου ήταν στο 6,8. Το πρωί (χωρίς αεραντλία) ήταν 7,5 !!! Και μετά άρχιζε να κατεβαίνει πάλι όταν ξεκίναγε το CO2.

Σίγουρα αυτή η αυξομείωση ίσως δημιούργησε την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως θα βοηθουσε!Εχεις μπουκαλα?

Έχω μπουκάλα Κώστα. Να την φουλάρω μήπως το σώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Βαλτη και αστη ολο το 24ωρο αν εχεις τετοιες αυξομοιωσεις Παναγιωτη.

ΟΚ Κώστα.

Πόσες φυσαλλιδες/λεπτό προτείνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο που με ρωτας δεν μπορω να στο απαντησω με ασφαλεια γιατι παιζουν πολλα ρολο.Θα ελεγα με επιφηλαξη να ξεκινησεις με 60 και βλεπεις και απο τις μετρησεις σου.Πριν ποσες εριχνες?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο που με ρωτας δεν μπορω να στο απαντησω με ασφαλεια γιατι παιζουν πολλα ρολο.Θα ελεγα με επιφηλαξη να ξεκινησεις με 60 και βλεπεις και απο τις μετρησεις σου.Πριν ποσες εριχνες?

Εκεί ήμουν . Περίπου στις 60. Να το πάω ποιό επιθετικά ή θα σαλτάρουν οι δίσκοι και οι γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με τοσες και βλεπεις στην πορεια,αν χρειαστει αυξανεις,μη το πας απο την αρχη στο φουλ γιατι μπορει να εχουν θεμα οι οργανισμοι σου επειδη θα ειναι και 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με τοσες και βλεπεις στην πορεια,αν χρειαστει αυξανεις,μη το πας απο την αρχη στο φουλ γιατι μπορει να εχουν θεμα οι οργανισμοι σου επειδη θα ειναι και 24ωρο.

ok . Σε ευχαριστώ Κωστή !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία. Οσο είναι τα φώτα κλειστά και δουλεύει το CO2 ένα ηλεκτρονικό Phμετρο που έχω δείχνει 6,7.

ΑΜΕΣΩΣ όταν ανάψω τα φώτα το PHμετρο δείχνει 7,6 !!!!!! Μόλις κλείσω τα φώτα πάει πάλι στο 6,7-6,8.

Ειναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια απόκλιση ή αλλαγή στο PH τόσο γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...