Jump to content

Λάμπες UV


Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσα Watt λάμπας είναι απαραίτητα ώστε να χρησιμοποιηθεί στο σύστημά μου; Επίσης έχετε κάποια που να εμπιστεύεστε; Κοιτούσα τις JBL Aqua Cristal UV -C και μου φάνηκαν καλές, και οι τιμές επίσης.

Ευχαριστώ για όποια πρότασή σας.

Edit: το σύστημά μου είναι 400 λίτρα ενυδρείο και 200 λίτρα sump.

Έγινε επεξεργασία - trelllos
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσα Watt λάμπας είναι απαραίτητα ώστε να χρησιμοποιηθεί στο σύστημά μου; Επίσης έχετε κάποια που να εμπιστεύεστε; Κοιτούσα τις JBL Aqua Cristal UV -C και μου φάνηκαν καλές, και οι τιμές επίσης.

Ευχαριστώ για όποια πρότασή σας.

Edit: το σύστημά μου είναι 400 λίτρα ενυδρείο και 200 λίτρα sump.

νομιζω πως περα απο το μεγεθος του τανκ σου παιζει ρολο και το με ποιο τροπο θα κυκλοφορεις το νερο μεσα στη λαμπα.

εχεις η θα βαλεις καποιο κυκλοφορητη ?

θα χρησιμοποιησεις για την κυκλοφορια καποιο απο τα φιλτρα σου?

σκεψου και αυτα μαζι πριν αποφαισεις.

προσωπικα χρησιμοποιω μια jbl 9watt αλλα δεν μπορω να την αξιολογησω ουτε σε σχεση με αλλες εταιριες αλλα ουτε και σε σχεση με το πριν την λαμπα.

απλα την εβαλα γιατι πιστευω οτι την χρειαζοταν οι δισκοι μου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως με μια UV 25Watt θα ήσουν άψογος. Eγώ χρησιμοποιώ εδώ και 5 μήνες την vecton TMC και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως με μια UV 25Watt θα ήσουν άψογος. Eγώ χρησιμοποιώ εδώ και 5 μήνες την vecton TMC και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πολυ καλη επιλογη! Με μια ροη της ταξεως των 1000 με 1400 λιτρα ανα ωρα θα εισαι τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μας εξηγησει γιατι αλλες μαρκες προτεινουν πολυ δυνατη κυκλοφορια ενω καποιες αλλες

χαμηλη?

Πχ η JBL μεσα στο μανιουαλ προτεινει για την 25 βατ η την 36 που εχω εγω πολυ χαμηλοτερη απο 1000 λ/ωρα που λετε εσεις.Νομιζω (δεν εχω το μαν. ευκαιρο) οτι δινει 600 λ/ωρα για ενυδρειο για την καταπολεμηση παθογονων οργανισμων.Και παλι δεν ειμαι σιγουρος αλλα σιγουρα δεν ζητα τοσο δυνατη κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μας εξηγησει γιατι αλλες μαρκες προτεινουν πολυ δυνατη κυκλοφορια ενω καποιες αλλες

χαμηλη?

Πχ η JBL μεσα στο μανιουαλ προτεινει για την 25 βατ η την 36 που εχω εγω πολυ χαμηλοτερη απο 1000 λ/ωρα που λετε εσεις.Νομιζω (δεν εχω το μαν. ευκαιρο) οτι δινει 600 λ/ωρα για ενυδρειο για την καταπολεμηση παθογονων οργανισμων.Και παλι δεν ειμαι σιγουρος αλλα σιγουρα δεν ζητα τοσο δυνατη κυκλοφορια.

Καποιες εταιριες, ειναι σαφη στο λογο τους. Παραδειγμα η λαμπα που εχω εγω, ναι μεν ειναι λιγο "κουμουτσα" αλλα ειναι πολυ καλη. Απλα δεν ειναι για οπλους διοτι θελει αρκετο χωρο. Εχει 130 ποντους μηκος και 36watt. Λεει ομως η εταιρια απλα και ομορφα. Στα 1000 λιτρα ροη ανα ωρα εχεις 99% αποστειρωση στο νερο που περναει. Στα 1500 λιτρα ανα ωρα εχεις 90%. Μετα οσο ανεβαινεις πεφτεις αρκετα.. Αυτη ειναι η καλυτερη μεθοδος να δεις πως δουλευει η λαμπα σου. Γιατι αν για παραδειγμα την θες για την λιμνη σου, που εκει θες απλα να μην εχεις πρασινισμα του νερου, σου λεει οτι μπορεις να την δουλεψεις με 2500-3000 λιτρα ανα ωρα. Καποια σχεση.

Απλα καθε χρηση ειναι διαφορετικη και πρεπει να δουμε τι ζηταμε. Στην συγκεκριμενη περιπτωση θελουμε την κατα καποιο τροπο μεγιστη αποδοση. Ενα 90-95% αποστηρωση, ειναι ιδεωδες. Πληρη αποστειρωση δνε μπορει να γινει, αλλα και να γινεται ποιο το νοημα αφου στο νερο παντα θα υπαρχουν παθογονοι οργανισμοι. Το νοημα της UV ειναι να τους κραταει υπο ελεγχο. Οποτε και τα ζωντανα μας εχουν ενα δειγμα των οργανισμων στο νερο για να ειναι παντα το ανοσοποιητικο τους δυνατο, αλλα δεν ξεφευγουν κιολας απο τον ελεγχο, διοτι αμα το ενυδρειο μας γεμισει με αυτους τους οργανισμους(σε κλειστο ειδικα κυκλωμα οπως τα ενυδρεια....). Τα ψαρια τα εξασθενει και στην πορεια εχουμε σοβαρα προβληματα. Τα κοραλια ανηκουν στην ιδια περιπτωση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ για την TMC 25W.

Η τροφοδοσία μπορεί να γίνει by pass από την αντλία επιστροφής και μια βάνα, που θα καθορίζει τη ροή, η οποία θα μπορεί να τροποποιείται ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Η τροφοδοσία μπορεί να γίνει by pass από την αντλία επιστροφής και μια βάνα, που θα καθορίζει τη ροή, η οποία θα μπορεί να τροποποιείται ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες.

σε αυτη τη περιπτωση που η κυκλοφορια ρυθμιζετε απο μια βανα πως ξερω τι κυκλοφορια εχω στειλει στη λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτη τη περιπτωση που η κυκλοφορια ρυθμιζετε απο μια βανα πως ξερω τι κυκλοφορια εχω στειλει στη λαμπα?

Εδω πρεπει να "βραχεις" λιγο. Αλλα οπως ειπαμε ο χομπιστας πρεπει να κανει και καποια πραγματα περα απο τα γνωστα και ειναι καθαρα σολο δουλεια. Απλα βαζοντας ενα μπουκαλι στην εξοδο και μετραμε ποση ωρα θα κανει να γεμισει. Μετα υπολογιζεις ποση ροη θα εχει ανα ωρα. Τοσο απλο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο δύσκολο, όταν ξέρεις τα λίτρα που βγάζει η αντλία επαναφοράς, μπορείς να υπολογίσεις τη ροή και με το μάτι, στο περίπου. Εξάλλου τα λίτρα δεν είναι υποχρεωτικά δεσμευτικά και όπως προείπα, μπορούν να αυξομοιωθούν κατά βούληση ανάλογα με τις περιστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιστεύω πως με μια UV 25Watt θα ήσουν άψογος. Eγώ χρησιμοποιώ εδώ και 5 μήνες την vecton TMC και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πολυ καλη επιλογη! Με μια ροη της ταξεως των 1000 με 1400 λιτρα ανα ωρα θα εισαι τελειως.

Έχει αγοραστεί εδώ και καμιά 10αριά μέρες η V2ecton 600 (25 Watt).

Επίσης μέτρησα την ροή στην έξοδο και ήταν περίπου 1500 lt/h. Λίγο πάνω από το προτεινόμενου του Μάριου. Δυστυχώς στις οδηγίες δεν γράφει προτεινόμενες ροές. :buttrock:

Δέχομαι του Μάριου :thumbup: , άρα είμαι εντάξει.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοραστεί εδώ και καμιά 10αριά μέρες η V2ecton 600 (25 Watt).

Επίσης μέτρησα την ροή στην έξοδο και ήταν περίπου 1500 lt/h. Λίγο πάνω από το προτεινόμενου του Μάριου. Δυστυχώς στις οδηγίες δεν γράφει προτεινόμενες ροές. :buttrock:

Δέχομαι του Μάριου :thumbup: , άρα είμαι εντάξει.

:buttrock:

Όσο μικρότερη είναι η ροή, τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η δραστικότητά της.

Ειδικά στην παρούσα κατάσταση με το ick, θα σε συμβούλευα να μειώσεις αρκετά τη ροή και όταν θα ξεπεραστεί η ασθένεια, τότε αυξάνεις τη ροή, για να έχεις μια συντήρηση του αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω διαβασει και αθτο ακολουθησα κιολας ο μεσος ορος ειναι 1βατ για καθε 50λιτρα νερου. Επεισης θα συμφωνησω με τον Νικο πως η ροη του νερου πρεπει να ειναι χαμηλη.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε με για την αμέλεια του τόπικ, μια βρωμερή ίωση με έχει καταντήσει μισοπεθαμένο. :buttrock: Τέτοια θέματα με προκαλούν… :thumbup:

Η αρχή λειτουργίας της λάμπας UV στηρίζεται στην υπεριώδη ακτινοβολία με συνέπεια την καταστροφή του DNA των κυττάρων το οποίο έχει ως συνέπεια την αδυναμία της αναπαραγωγής τους. Έτσι απλά.

Σχετικά με την ερώτηση του "τρελλλού" μας φίλου Θανάση :buttrock:, τα πράματα είναι σαφώς πιο σύνθετα. Κατασκευαστικά η διάταξη αποστείρωσης έχει ορισμένες προδιαγραφές συναρτήσει των αναγκών που καλείται να καλύψει. Εν γένει, η αποτελεσματικότητα της διάταξης είναι άμεσα εξαρτημένη της ισχύος αυτής και του χρόνου παραμονής του προς αποστείρωση υγρού. Πώς γίνεται όμως δύο διατάξεις, ίδιας ισχύος, να προτείνουν (σημαντικά) διαφορετικές ροές?

Οι συνηθισμένες, απλές και φτηνές διατάξεις είναι μια σωλήνα, στο κέντρο της οποίας βρίσκεται η λάμπα, και το νερό περνά εξωτερικά, τυχαία και όχι σε ίση απόσταση από το νοητό άξονα της. Οι πιο σύνθετες (αποτελεσματικές και ακριβές) κατασκευές έχουν σπειροειδή τύλιγμα γύρω από τη λάμπα με αποτέλεσμα η μικρότερη ποσότητα νερού να δέχεται μεγαλύτερο ποσό ακτινοβολίας (αποτελεσματικότερη αποστείρωση) ή, ανάλογα με τις ανάγκες μας, μεγαλύτερη ροή με ίδια όμως αποτελέσματα σε σχέση με μια "απλή" κατασκευή. Δηλαδή, μια "απλή" διάταξη 25watt μπορεί να συνιστά ροή μέχρι 1500lt/h ενώ μια άλλη με χαρακτηριστικά ανάλογα με τα προαναφερθέντα 3000lt/h με ίδια όμως αποτελέσματα. Αντίστροφα, φανταστείτε στην "καλή' UV να έχετε προτεινόμενη ροή 3000lt/h και να δώσετε 1500lt/h, τίποτα δε μένει όρθιο. :wootwoot:

Ανάλογα τρυκ (όπως για παράδειγμα η διάμετρος του εξωτερικού σωλήνα) επηρεάζουν την απόδοση της συσκευής. Είναι ένα πολύ σύνθετο θέμα, καθόλου εύκολο, το οποίο απαιτεί τη λύση ιδιαίτερα δύσκολων μαθηματικών εξισώσεων προκειμένου να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. Κλείνοντας, να μεταφέρω κάτι που διάβασα σε σχετικό βιβλίο, ότι διατάξεις αποστείρωσης με ισχύ κάτω από 25watt δεν προσφέρουν τίποτα. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοραστεί εδώ και καμιά 10αριά μέρες η V2ecton 600 (25 Watt).

Επίσης μέτρησα την ροή στην έξοδο και ήταν περίπου 1500 lt/h. Λίγο πάνω από το προτεινόμενου του Μάριου. Δυστυχώς στις οδηγίες δεν γράφει προτεινόμενες ροές. :buttrock:

Δέχομαι του Μάριου :thumbup: , άρα είμαι εντάξει.

:buttrock:

Αυτή έχω και γώ. Αναφέρει μόνο το maximum flow rate το οποίο πρέπει να είναι λέει 1900 λ/ω. Οπότε με 1500 καλά είσαι.

Εγώ την έχω βάλει πάνω σε ενα 2215 με 650 λ/ω νομίζω και ας κάνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στις οδηγίες δεν γράφει προτεινόμενες ροές. :buttrock:

Δέχομαι το

Τεχνικα χαρακτηριστικα για τις Vectron 2:

http://www.tmc-ltd.co.uk/data/v2ecton-uv.asp

Χρησιμες πληροφοριες για flow rates, δοσολογιες, και τα παρασιτα που σκοτωνονται απο μια UV:

http://www.water-research.net/Waterlibrary...UVradiation.pdf

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...