Jump to content

Καμιά Ιδέα;-_-


Lenia

Recommended Posts

Γειά σας! θα ήθελα να κάνω μια αλλαγή στο ενυδρείο μου..έχει απλό πορτοκαλοάσπρο χαλίκι, δύο διακοσμητικά και 4 φυτά σε γλάστρα, κάμποσες πέτρες και χρωματιστα χαλίκια

δεδομενου οτι δεν μου αρεσει καθολου η αισθητικη του

θελω να το αλλαξω, τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Λενια, εχεις καποια φωτο για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε?

Εσυ τη θα ηθελες να βαλεις? για να παρουμε μια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το 60λιτρο με τα χρυσοψαρα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nai και ειναι ετσι..δεν μ αρεσει και πολυ

ejme.jpg

gdzt.jpg

iy50.jpg

zksg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα μου άρεσε πολύ....

P44-full-tank-01.jpg

P44-full-tank-left.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να αλλάξεις μόνο το ντεκόρ η και τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα μου άρεσε πολύ....

P44-full-tank-01.jpg

P44-full-tank-left.jpg

Πολύ ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε χασκη ελεος, μπυ βγηκαν τα ματια παναθεμασε!!!

Ασε που αμα μαθει το κοστος της εν λογω αλλαγης θα αλλαξη χωρα....

Λενια εχεις καπου να φιλοξενησεις για λιγο τα ψαρακια και τα σχετικα;;

Πες τις θα ηθελες να δουμε μηπως πεσει καμια καλη ιδεα, θελεις ξυλα, θελεις κι αλλα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Lenia, σε προηγούμενο θέμα σου έλεγες ότι το ένα μαύρο ψάρι είχε κομμένο πτερύγιο και έβγαλε... χρυσά λέπια (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και αν θυμάμαι καλά είχες και υψηλές τιμές αμμωνίας. Προτού λοιπόν ασχοληθείς με την διακόσμηση, είσαι σίγουρη ότι τα ψαράκια σου είναι καλά καθώς και οι συνθήκες σου; Τί έγινε με εκείνο το ψάρι, δεν έχουμε νέα, καθώς και με τις μετρήσεις σου.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...................

Ασε που αμα μαθει το κοστος της εν λογω αλλαγης θα αλλαξη χωρα....

..............

Μια βόλτα απο τις συναντήσεις και μπορεί να τα έχει σχεδόν όλα με μηδέν κόστος .

Άλλωστε δεν βιαζόμαστε για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα .

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και μένα μου αρέσει . Πολύ πλαστικό μέσα . Αλλά η Καλλιρόη έχει δίκιο . Όντως είπε ότι έχει ένα black moor με πορτοκαλί λέπια .

Επίσης αυτός ο συνδυασμός στο χαλίκι είναι για παιδάκια του δημοτικού . Κάκιστος συνδυασμός και χάλια το οπτικό αποτέλεσμα ( χωρίς παρεξήγηση ) . Κάτι σε φυσικό χαλικάκι ίσως ; Σε φυσικά χρώματα ;

Μια αφίσα πίσω ίσως ; Μια πλάτη ( βλ . juwel ) σε συνδυασμό με ξύλα ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και μένα μου αρέσει . Πολύ πλαστικό μέσα . Αλλά η Καλλιρόη έχει δίκιο . Όντως είπε ότι έχει ένα black moor με πορτοκαλί λέπια .

Επίσης αυτός ο συνδυασμός στο χαλίκι είναι για παιδάκια του δημοτικού . Κάκιστος συνδυασμός και χάλια το οπτικό αποτέλεσμα ( χωρίς παρεξήγηση ) . Κάτι σε φυσικό χαλικάκι ίσως ; Σε φυσικά χρώματα ;

Μια αφίσα πίσω ίσως ; Μια πλάτη ( βλ . juwel ) σε συνδυασμό με ξύλα ;

Εμένα πάντως θα με ενοχλούσε και θα με στεναχωρούσε αν κάποιος μου μιλούσε έτσι, είτε είχε δίκιο, είτε άδικο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλησα ούτε να ενοχλήσω , ούτε να προσβάλλω . Εξέφρασα την ειλικρινή μου άποψη .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως θα με ενοχλούσε και θα με στεναχωρούσε αν κάποιος μου μιλούσε έτσι, είτε είχε δίκιο, είτε άδικο...

Θα σε στεναχωρούσε ο τρόπος που σου μίλησε κάποιος ή θα σε στεναχωρούσε το γεγονός οτι έχεις κάνει λάθος και παρ'ολο που το ήξερες δεν έκανες κάτι για να το αλλάξεις με αποτέλεσμα να σου το πεί κάποιος άλλος? Με λίγα λόγια μας πειράζει που μας το λέει κάποιος άλλος. Το πρόβλημα είναι ο άλλος και όχι το λάθος?

Φυσικά δεν υπερασπίζομαι αυτούς που μιλούν ''ασχημα'', απλά θέλω να σου πώ οτι αν το σκεφτείς αλλιώς δεν θα σε αγγίζει τίποτα και σε οτι γίνεται γύρω σου θα βλέπεις την ευκαιρία να γινεσαι καλύτερη. Αυτό ισχύει για όλους μας:)

Και όντως το ενυδρείο αν βγάλεις το νερό απο μέσα μοιάζει με ράφι του Jumbo....

Στο χέρι της φίλης μας ειναι να το κανει κουκλί και να το θαυμασουμε όλοι:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλησα ούτε να ενοχλήσω , ούτε να προσβάλλω . Εξέφρασα την ειλικρινή μου άποψη .

Το ξέρω. :)

Θα σε στεναχωρούσε ο τρόπος που σου μίλησε κάποιος ή θα σε στεναχωρούσε το γεγονός οτι έχεις κάνει λάθος και παρ'ολο που το ήξερες δεν έκανες κάτι για να το αλλάξεις με αποτέλεσμα να σου το πεί κάποιος άλλος? Με λίγα λόγια μας πειράζει που μας το λέει κάποιος άλλος. Το πρόβλημα είναι ο άλλος και όχι το λάθος?

Φυσικά δεν υπερασπίζομαι αυτούς που μιλούν ''ασχημα'', απλά θέλω να σου πώ οτι αν το σκεφτείς αλλιώς δεν θα σε αγγίζει τίποτα και σε οτι γίνεται γύρω σου θα βλέπεις την ευκαιρία να γινεσαι καλύτερη. Αυτό ισχύει για όλους μας :)

Και όντως το ενυδρείο αν βγάλεις το νερό απο μέσα μοιάζει με ράφι του Jumbo....

Στο χέρι της φίλης μας ειναι να το κανει κουκλί και να το θαυμασουμε όλοι :)

Ίσως να μην έκανα καλά που το ανέφερα και χαλάμε το θέμα της Leniaς, αλλά ο τρόπος μου φάνηκε άσχημος.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. :)

Ίσως να μην έκανα καλά που το ανέφερα και χαλάμε το θέμα της Leniaς, αλλά ο τρόπος μου φάνηκε άσχημος.

Kαλά έκανες και το ανέφερες, απλώς ακόμη και ο ''ασχημος'' τρόπος πολλές φορές μας κάνει καλύτερους. :)

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω στο θεμα μας, οσο αναφορα αυτο, παρακαλω χωρις σχολια, σε αυτο το φορουμ το εχω συνηθισει το κακογουστο στυλακι, αν δεν υπηρχαν τοσες πληροφοριες δεν θα εμπαινα ουτε για επισκεψη

Λοιπον ΚΑλλιροη ευχαριστω που με νοιαστηκες

Οσον αναφορα το black moor, το πτερυγιο δεν το ειχα δει καλα μαλλον, το λεπι μου φερνει λιγο αλλαγη χρωματος, και κανω συχνοτερες αλλαγες για τις μετρησεις..

δυστυχως το χαλικι ειναι αυτο..αν και θα το αλλαζα δεν υπαρχει θεμα..και μπορεις να το εκφρασεις καλυτερα

ειμαι εδω για να μαθω τι να κανω..οχι να ακουσω σχολια για αυτο το ενυδρειο

οι μικροι μου φιλοι θα μπορουσαν να φιλοξενηθουν σε 2 ενυδρειακια των 2 λιτρων για κανα δυο μερες...στις διακοπες των χριστουγεννων ας πουμε, που θα εχω απλετο χρονο να κανω τις αλλαγες..

το ενυδρειο που μου δειξατε ειναι πολυ ωραιο..αν και θα το προτιμουσα λιγο οχι τοσο....εμ σκοτεινο...

Τι θα χρειαστει να αγορασω; και το κοστος δεν πρεπει να ειναι τοσο μεγαλο. φυτα βρισκω και ξυλα πουλανε..τι αλλο ειναι;

οσο αναφορα τις συναντησεις λυπαμαι...

αλλα αποθηκη που εχετε; ισως θα μπουρουσα να περασω καθως δεν θα ηθελα να ξεπερασω τα ορια μου...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! θα ήθελα να κάνω μια αλλαγή στο ενυδρείο μου..έχει απλό πορτοκαλοάσπρο χαλίκι, δύο διακοσμητικά και 4 φυτά σε γλάστρα, κάμποσες πέτρες και χρωματιστα χαλίκια

δεδομενου οτι δεν μου αρεσει καθολου η αισθητικη του

θελω να το αλλαξω, τι να κανω;

Ίσως η φίλη εδώ έχει καταλάβει το λάθος τις ( όπως λέτε ) και θέλει να την βοηθήσουμε να το διορθώσει.

Γιατί δεν προσπαθούμε να τις δώσουμε ιδέες, αντί να τις το επισημαίνουμε?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το φορουμ το εχω συνηθισει το κακογουστο στυλακι, αν δεν υπηρχαν τοσες πληροφοριες δεν θα εμπαινα ουτε για επισκεψη

οσο αναφορα τις συναντησεις λυπαμαι...

αλλα αποθηκη που εχετε;.

χωρις σχολια.μην λερωσω το στοματακι μου βραδιατικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε στο θεμα μας

βοηθεια ζηταω τι αλλο να κανω;

ουτε μενα μου αρεσει..ομως δεν θελω να ακουσω τετοια σχολια

υπαρχουμε για να μαθαινουμε..κανεις δεν γεννηθηκε τελειος..και ολοι μπορουμε να τα ΜΑΘΟΥΜΕ απο καποιονν

Θα σε στεναχωρούσε ο τρόπος που σου μίλησε κάποιος ή θα σε στεναχωρούσε το γεγονός οτι έχεις κάνει λάθος και παρ'ολο που το ήξερες δεν έκανες κάτι για να το αλλάξεις με αποτέλεσμα να σου το πεί κάποιος άλλο

λάθος στην διακοσμηση δεν ειναι απαραιτητα..ξερεις λαθος..ουτε το ηξερα..!

Link to comment
Share on other sites

Lenia, στο άλλο θέμα σου που άφησες αναπάντητο, λες:

ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):τωρα τελευταια η αμμωνια ειναι πλ ψηλα
- ΝΟ2 (νιτρώδη):στην προηγουμενη μετρηση κανονικα
- ΝΟ3 (νιτρικά):υψηλα

1. Οι μετρήσεις θέλουν αριθμούς, το "κανονικά" και "ψηλά" είναι υποκειμενικά.

2. Προτού καταπιαστείς με την διακόσμηση, η οποία κι εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται βελτίωση, κυρίως για τα ψάρια, βεβαιώσου ότι οι συνθήκες είναι σωστές. Ποιες είναι οι μετρήσεις σου;

Link to comment
Share on other sites

χωρις σχολια.μην λερωσω το στοματακι μου βραδιατικα.

εγω καποιες φορες εχω παρατηρησει τετοια αντιμετωπιση

λαθος μου αν το τραβηξα

Link to comment
Share on other sites

Lenia, στο άλλο θέμα σου που άφησες αναπάντητο, λες:

ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):τωρα τελευταια η αμμωνια ειναι πλ ψηλα

- ΝΟ2 (νιτρώδη):στην προηγουμενη μετρηση κανονικα

- ΝΟ3 (νιτρικά):υψηλα

1. Οι μετρήσεις θέλουν αριθμούς, το "κανονικά" και "ψηλά" είναι υποκειμενικά.

2. Προτού καταπιαστείς με την διακόσμηση, η οποία κι εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται βελτίωση, κυρίως για τα ψάρια, βεβαιώσου ότι οι συνθήκες είναι σωστές. Ποιες είναι οι μετρήσεις σου;

Καλλιροη θα σε κατατοπισω αυριο που θα ξανακανω και αλλαγη νερου κτλπ

ευχομαι να ειμαστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω καποιες φορες εχω παρατηρησει τετοια αντιμετωπιση

λαθος μου αν το τραβηξα

αν καποιος ειχε την ατυχια να εκφραστει με λαθος τροπο ,ακομψα κλπ δεν σημαινει οτι παιρνει η μπαλλα ολοκληρη την ενυδρειακη μας κοινοτητα.

με αυτο δηλ που εγραψες(ελπιζω ατυχεστατα) προσβαλεις ολοκληρο το ΑΖ,λεγοντας οτι ο μοναδικος λογος που μπαινεις ειναι οι γνωσεις που βρισκεις και κανενας αλλος.

τεσπα,οι οποιες παρεξηγησεις ειναι για να λυνονται.

καλη συνεχεια και ακολουθησε τις οδηγιες των παιδιων.εχουμε ολοι μας περασει απο εκει που εισαι τωρα εσυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...