Jump to content

Καμιά Ιδέα;-_-


Lenia

Recommended Posts

δεν ηθελα να προσβαλλω..μαλλον το τραβηξα υπερβολικα

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε στο θεμα μας

βοηθεια ζηταω τι αλλο να κανω;

ουτε μενα μου αρεσει..ομως δεν θελω να ακουσω τετοια σχολια

υπαρχουμε για να μαθαινουμε..κανεις δεν γεννηθηκε τελειος..και ολοι μπορουμε να τα ΜΑΘΟΥΜΕ απο καποιονν

λάθος στην διακοσμηση δεν ειναι απαραιτητα..ξερεις λαθος..ουτε το ηξερα..!

Λένια συμφωνω οτι ολοι μπορουμε να μαθουμε απο καποιον.:) Εγω το πρωτο πραγμα που εμαθα οταν μπηκα στο φορουμ ηταν να βγαλω οτι πλαστικο και τεχνητα χρωματισμενο υπηρχε στο ενυδρείο γιατι απελευθερωνουν ουσιες που βλάπτουν τα ζωντανα. Οπότε είναι λάθος να εχεις πλαστικα πολυχρωμα πραγματα στο ενυδρειο. Δεν συμφωνεις?

Εισαι αρκετο καιρο στο φόρουμ οπότε υπέθεσα οτι κάπου θα είχες διαβασει τα παραπάνω...Εδώ έκανα και γω λάθος που υπέθεσα οτι ήξερες!:) Λοιπόν, ευχομαι τώρα που έμαθες να κάνεις το ενυδρείο σου πολύ όμορφο και να βάλεις και φωτογραφίες να το καμαρώσουμε και μείς.

Link to comment
Share on other sites

οχι η αληθεια ειναι πως δεν το ηξερα..

μπορω ομως να τα βγαλω..

για αυτο τι μπορω να κανω;

πρωτο βημα με τα χαλικια; τι χρωμα ειναι καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

οχι η αληθεια ειναι πως δεν το ηξερα..

μπορω ομως να τα βγαλω..

για αυτο τι μπορω να κανω;

πρωτο βημα με τα χαλικια; τι χρωμα ειναι καλυτερο;

Το χρώμα και η υφή είναι υποκειμενικό πράγμα.Ότι σου αρέσει εσένα.

Απλά φρόντισε να είναι ουδέτερο χαλαζιακό έτσι ώστε να μήν έχεις αλλαγές στην χημεία του νερού και τελείως προσωπικά θα σου πρότεινα ένα σκουρόχρωμο (έως και μαύρο) ψιλό χαλίκι 2-5χιλιοστά (όχι άμμο δηλαδή) το οποίο θα τονίσει περισσότερο τα χρώματα από τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα την παραγγειλω συντομα..θα φτιαξω ενα πακετ με οτι χρειαζομαι

ξυλα μετραει απο που θα τα παρουμε; και στα φυτα δεν ξερω πως να τα βαλω..

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα και η υφή είναι υποκειμενικό πράγμα.Ότι σου αρέσει εσένα.

Απλά φρόντισε να είναι ουδέτερο χαλαζιακό έτσι ώστε να μήν έχεις αλλαγές στην χημεία του νερού και τελείως προσωπικά θα σου πρότεινα ένα σκουρόχρωμο (έως και μαύρο) ψιλό χαλίκι 2-5χιλιοστά (όχι άμμο δηλαδή) το οποίο θα τονίσει περισσότερο τα χρώματα από τα ψάρια.

Συγνώμη αλλά γιατί όχι άμμο?

αφού θέλει να βάλει φυτά δεν μπορεί να βάλει άμμο , αντί για χαλίκι με υπόστρωμα?

το υπόστρωμα βέβαια εν το έχει αναφέρει κάποιος από εσάς αλλά εγώ.

Οπώτε βοηθήστε και εμένα λίγο να ξεκαθαρίσω τα πράγματα.... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Lenia που αποφάσισες να κάνεις το ενυδρείο σου πιο φιλόξενο για τα ψαράκια και πιο όμορφο! Προτεραιότητα όμως έχει η ποιότητα του νερού σου!

Lenia, στο άλλο θέμα σου που άφησες αναπάντητο, λες:

ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):τωρα τελευταια η αμμωνια ειναι πλ ψηλα
- ΝΟ2 (νιτρώδη):στην προηγουμενη μετρηση κανονικα
- ΝΟ3 (νιτρικά):υψηλα

1. Οι μετρήσεις θέλουν αριθμούς, το "κανονικά" και "ψηλά" είναι υποκειμενικά.

2. Προτού καταπιαστείς με την διακόσμηση, η οποία κι εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται βελτίωση, κυρίως για τα ψάρια, βεβαιώσου ότι οι συνθήκες είναι σωστές. Ποιες είναι οι μετρήσεις σου;

Καθόμαστε και συζητάμε για διακόσμηση σε ένα ενυδρείο με υψηλή αμμωνία και νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά γιατί όχι άμμο?

αφού θέλει να βάλει φυτά δεν μπορεί να βάλει άμμο , αντί για χαλίκι με υπόστρωμα?

το υπόστρωμα βέβαια εν το έχει αναφέρει κάποιος από εσάς αλλά εγώ.

Οπώτε βοηθήστε και εμένα λίγο να ξεκαθαρίσω τα πράγματα.... :bigemo_harabe_net-88:

Το ψιλό χαλίκι όπως έγραψα είναι προσωπική άποψη και είναι τελείως υποκειμενική, φυσικά θα μπορούσε να βάλει και άμμο.

Τώρα όμως όπως και άλλοι έγραψαν πρέπει πρώτα να "ισορροπήσει" η χημεία του νερού και μετά σιγά σιγά τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη θα σε κατατοπισω αυριο που θα ξανακανω και αλλαγη νερου κτλπ

το είπα ήδη/...

Link to comment
Share on other sites

η χημεία του νερού δεν θα ισορροπήσει καλύτερα αν προβεί άμεσα στις αλλαγές, οπώτε και φυτά τα οποί θα καταναλώνουν την αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

η χημεία του νερού δεν θα ισορροπήσει καλύτερα αν προβεί άμεσα στις αλλαγές, οπώτε και φυτά τα οποί θα καταναλώνουν την αμμωνία?

Όχι, για να έχει δραστική μείωση σε αμμωνία θα πρέπει ο όγκος αλλά και ο τύπος των φυτών να είναι τεράστιος για τα δεδομένα του ενυδρείου αυτήν την στιγμή.Το μόνο που άμεσα θα είχε αποτέλεσμα (και αυτό σε αρκετή ποσότητα βέβαια) είναι Ceratophyllum Demersum.

Ψυχραιμία, όχι βιαστικές "κινήσεις", μετρήσεις και σιγά σιγά οι αλλαγές στο setup.Αλήθεια δέν το θυμάμαι, τί φίλτρο έχεις και τί υλικά έχει μέσα?

Για άμεση βοήθεια μπορείς να ρίξεις κάποιο υγρό π.χ. AmmoLock ή κάποιο αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι προτεραιότητα η ποιότητα του νερού ας είναι τουλάχιστον κάτι που γίνεται παράλληλα με την διακόσμηση. Δεν μπορείς να έχεις τα ψάρια σου μέσα σε αμμωνία και υψηλά νιτρικά και να ασχολείσαι πρώτα με τη διακόσμηση.

Υ.Γ. Με πρόλαβε ο Husky Jim με τον οποίο συμφωνώ.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Nιτρωτα : 0ppm

αμμωνια: 0

νιτρωδα: 0

να σας πω την αληθεια προτη φορα το προσεξα..οτι ειναι ολα μηδεν

μια χαρα ομως μου φαινεται δοξα!

Link to comment
Share on other sites

βασικα το ενυδρειο που μου προτεινατε ειναι λιγο πολυ ζουγκλα

Link to comment
Share on other sites

Με λίγη προσπάθεια σου εύχομαι να το κάνεις έτσι!

Link to comment
Share on other sites

τι πρεπει να παραγγειλω για το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Oι λύσεις είναι πολλές και ποικίλες . Εγώ αν το έστηνα ξανά από την αρχή ( έχω μετανιώσει για το χαλίκι και όχι την άμμο που στο ίδιο μαγαζί είδα μετά από καιρό ) , θα έβαζα άμμο σε χρώμα καφέ σκούρο με μαύρη μονόχρωμη αφίσα , δύο - τρία ξύλα μέσα ή ρίζα σε συνδυασμό με ξύλα και εύκολα φυτά όπως οι ανούμπιες .

Βέβαια έχει να κάνει πάντα με τα πόσα χρήματα είναι διατεθιμένος ο καθένας να διαθέσει και με το γούστο επίσης :)

Link to comment
Share on other sites

τι πρεπει να παραγγειλω για το ενυδρειο;

Εσύ πως το έχεις φανταστεί?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως το έχεις φανταστεί?

Και γω αυτό θα σε ρωτούσα, τι σου αρέσει εσένα να κάνεις? Αυτό έχει σημασία γιατί είναι δικό σου και συ θα το χαίρεσαι. Καλημέρα:)

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει να ειναι φυσικο το ενυδρειο, οχι ομως και ζουγκλα κλειστη...

εικονα δνε μπορω να βρω =[

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει να ειναι φυσικο το ενυδρειο, οχι ομως και ζουγκλα κλειστη...

εικονα δνε μπορω να βρω =[

Τότε χαλικάκι ή άμμο σε καφέ χρώμα και ξύλα με φυτάκια :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιαα!!εχω μερικα φυτα, θα παραγγειλω καφε χαλικι και ξυλα

αλλα δεν ξερω να φυτευω τα φυτα..μια φορα δοκιμασα και τα κατεστρρεψα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις και μαύρο χαλίκι όπως έχει η araxne και να το συνδυάσεις με ξύλα ή ρίζες και φυτά . Αν δεν θές να μπλεχτείς με δύσκολα φυτά ( αυτά θα στα πουν οι φυτεμένοι ) μπορείς να επιλέξεις ανούμπιες οι οποίες δεν φυτεύονται αλλά δένονται με πετονιά σε ξύλα ή πέτρες .

Παρακαλώ οι φυτεμένοι να δώσουν ιδέες στην φίλη μας :)

Επίσης να ξέρεις ότι τα αληθινά φυτάκια πέρα του οπτικού αποτελέσματος , βοηθούν και στην ποιότητα του νερού σου αφού από την μία οξυγονώνουν το νερό αλλά και από την άλλη τραβούν τα νιτρικά από το νερό σου .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω..θα χρειαστω κ υποστρωμα;

Όχι για ανούμπιες και άλλα εύκολα φυτά δέν χρειάζεσαι υπόστρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...