Jump to content

Καμιά Ιδέα;-_-


Lenia

Recommended Posts

οκ ευχαριστω..θα χρειαστω κ υποστρωμα;

Υπόστρωμα όχι αν κινηθείς σε φυτά που δένονται σε ξύλα , αλλά υπάρχει και ένα άλλο εξίσου εύκολο φυτάκι η Java Fern για το οποίο δεν ξέρω σίγουρα για να σου πώ .

Καλύτερα να ρωτήσεις ή να σου απαντήσουν άνθρωποι που έχουν φυτά και ξέρουν πιο πολλά από μένα . Μη σου πώ λάθος πράγματα .

Παρακαλώ , ελπίζω να διάβασες αυτό που σου έστειλλα και να με συγχωρέσεις για την άκομψη απάντηση που έδωσα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιαα!!εχω μερικα φυτα, θα παραγγειλω καφε χαλικι και ξυλα

αλλα δεν ξερω να φυτευω τα φυτα..μια φορα δοκιμασα και τα κατεστρρεψα

Ριξε μια ματια κι εδω να παρεις μια ιδεα:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74930-aeioaai-iaa-onidhioo-dhaanedhiecoco-oeooui-aeea-eae-aeea-ncoeia/

Link to comment
Share on other sites

Nιτρωτα : 0ppm

αμμωνια: 0

νιτρωδα: 0

να σας πω την αληθεια προτη φορα το προσεξα..οτι ειναι ολα μηδεν

μια χαρα ομως μου φαινεται δοξα!

Αν ισχύουν οι συτές οι τιμές το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Έχεις βιολογικό υλικό υλικό στο φίλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν οι συτές οι τιμές το ενυδρείο σου είναι άστρωτο. Έχεις βιολογικό υλικό υλικό στο φίλτρο σου;

Καλιροι εχει βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Το ψιλό χαλίκι όπως έγραψα είναι προσωπική άποψη και είναι τελείως υποκειμενική, φυσικά θα μπορούσε να βάλει και άμμο.

Τώρα όμως όπως και άλλοι έγραψαν πρέπει πρώτα να "ισορροπήσει" η χημεία του νερού και μετά σιγά σιγά τα υπόλοιπα....

Άμμο θα λεγα να ΜΗΝ βάλει, και μιλάω από δική μου εμπειρία: αρχικά πριν τα μαύρα χαλίκια και τα άσπρα βότσαλα που έχω τώρα, είχα άμμο.

Χειρότερο δεν υπήρχε, ιδίως στις αλλαγές νερού, ανακατευόταν τρομερά και μέχρι να κατακάτσει μου έσπαγε τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς έχει να κάνει καθαρά με την βιολογία . Μια δυνατή βιολογία μπορεί να κρατήσει υπεράριθμα ψάρια . Απλά όλοι το επισημάνουμε επειδή το κάθε είδος διακοσμητικού ψαριού ( κρύου - τροπικού - κιχλίδες - θαλασσινού νερού ) θέλει και κάποια λίτρα τα οποία καθορίζονται πάντα σε συνάρτηση με την πλήρη ανάπτυξη του είδους που φιλοξενούμε .

Βέβαια οι απόψεις δι'ί'στανται μια και κάποιοι συνχομπίστες διατηρούν είδη σε λίγα λίτρα σε σχέση με τον κανόνα ( προφίλ ) .

Link to comment
Share on other sites

καλλιροη το ενυδρειο ειναι αστρωτο, τοτε ημουν απειρη..

εχω βιολογικο υλικο

ευχαριστω πολυ, αρα δεν θα βαλω αμμο

Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν σας φαίνονται πολλά τα ψάρια;

Νομίζω πώς έχει να κάνει καθαρά με την βιολογία . Μια δυνατή βιολογία μπορεί να κρατήσει υπεράριθμα ψάρια . Απλά όλοι το επισημάνουμε επειδή το κάθε είδος διακοσμητικού ψαριού ( κρύου - τροπικού - κιχλίδες - θαλασσινού νερού ) θέλει και κάποια λίτρα τα οποία καθορίζονται πάντα σε συνάρτηση με την πλήρη ανάπτυξη του είδους που φιλοξενούμε .

Βέβαια οι απόψεις δι'ί'στανται μια και κάποιοι συνχομπίστες διατηρούν είδη σε λίγα λίτρα σε σχέση με τον κανόνα ( προφίλ ) .

Τα ελάχιστα λίτρα προτείνονται γιατί: (αναφέρομαι στα χρυσόψαρα, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά για τα άλλα είδη)

1. είναι θέμα βιολογίας, τα χρυσόψαρα μάλιστα ρυπαίνουν πολύ σε σχέση με το μέγεθός τους.

2. είναι θέμα υγείας, τα ψάρια που είναι σε λίτρα μικρότερα από τα ελάχιστα προτεινόμενα παθαίνουν νανισμό και είναι περισσότερο επιρρεπή σε ασθένειες

3. είναι θέμα χώρου, το τελικό τους μέγεθος είναι μεγάλο, κανονικά χρειάζονται λίμνη, φτάνουν τα 30 εκατοστά αν θυμάμαι καλά

Τα 30 λίτρα που προτείνονται ως ελάχιστα λίτρα είναι για τα fancy, τα χρυσόψαρα με μονή ενιαία ουρά μεγαλώνουν περισσότερα και θέλουν 70 λίτρα το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς έχει να κάνει καθαρά με την βιολογία . Μια δυνατή βιολογία μπορεί να κρατήσει υπεράριθμα ψάρια . Απλά όλοι το επισημάνουμε επειδή το κάθε είδος διακοσμητικού ψαριού ( κρύου - τροπικού - κιχλίδες - θαλασσινού νερού ) θέλει και κάποια λίτρα τα οποία καθορίζονται πάντα σε συνάρτηση με την πλήρη ανάπτυξη του είδους που φιλοξενούμε .

Βέβαια οι απόψεις δι'ί'στανται μια και κάποιοι συνχομπίστες διατηρούν είδη σε λίγα λίτρα σε σχέση με τον κανόνα ( προφίλ ) .

και γω προφανώς συμφωνώ μαζί σου...απλά επειδή πάντα τρώω 'κράξιμο' για το πόσα ψάρια έχω και μου κουνάνε τον εκάστοτε κανόνα '1 ψάρι ανά 12232123 λίτρα'...γιαυτό ρωτάω!

να πω επίσης ότι παρά το ότι στο 100Λ ενυδρείο έχω 5 χρυσόψαρα,αυτό δεν εμποδίζει το 1 μαυρο μουρ να έχει μεγαλώσει και χοντρύνει και να χει γίνει σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος από τα άλλα...άρα δεν του προκάλεσα νανισμό-ήταν φαίνεται να γίνει κτήνος, και έγινε! σε μέγεθος κοντεύει να γεμίζει παλάμη

Έγινε επεξεργασία - araXne
Link to comment
Share on other sites

και γω προφανώς συμφωνώ μαζί σου...απλά επειδή πάντα τρώω 'κράξιμο' για το πόσα ψάρια έχω και μου κουνάνε τον εκάστοτε κανόνα '1 ψάρι ανά 12232123 λίτρα'...γιαυτό ρωτάω!

να πω επίσης ότι παρά το ότι στο 100Λ ενυδρείο έχω 5 χρυσόψαρα,αυτό δεν εμποδίζει το 1 μαυρο μουρ να έχει μεγαλώσει και χοντρύνει και να χει γίνει σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος από τα άλλα...άρα δεν του προκάλεσα νανισμό-ήταν φαίνεται να γίνει κτήνος, και έγινε! σε μέγεθος κοντεύει να γεμίζει παλάμη

Kαλημερα:) Μια ερωτηση μου γεννηθηκε απο τα γραφομενα σου: Σε ενα σπιτι 60 τ.μ. με τέλειο περιβάλλον αν ζουνε 10 ανθρωποι θα είναι καλά? Δεν θα τους ''πνίγει'' η έλλειψη χώρου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εσυ οταν μπαινεις και μονη σου σε ενα πολυ μικρο τροχοσπιτο..δεν σε πιανει κλειστοφοβια ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λίτρα ανά ψάρι έχει συζητηθεί πολλές φορές, από τη στιγμή που γνωρίζουμε ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες, ίσως να μην έχει νόημα να το "λιβανίζουμε". Όσον αφορά το aquascape για το οποίο ρωτάει η Λένια, εμένα μου άρεσε πολύ όπως είναι στο ενυδρείο της araXne, με μαύρο χαλίκι, ξύλο και φυτά! Εγώ αυτό ψηφίζω Lenia! :D

Link to comment
Share on other sites

και γω..και μαλλον ο αιβασιλη θα μου στειλει ξυλα

ξυλα=ριζες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα ο πετ σοπας μου ειπε οτι εφερε κατι σαν κεραμικο μεγαλο ξυλο και μου αρεσε πολυ αλαλ ειναι 22 ευρω..συμφερει;;

Link to comment
Share on other sites

οχι,εκτος αν το...ερωτευτηκες.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλεις κανονικό ξύλο Λενια, ριζες φυσικες δεν ειχε ο πετσοπας?

Link to comment
Share on other sites

οχι..μου ειπε οτι ειναι ακριβες και δεν τις πολυπερνουν

γενικα ομως τον εμπιστευομαι πολυ..παρηγγειλα ηδη μαυρο χαλαζια

Link to comment
Share on other sites

σημερα ο πετ σοπας μου ειπε οτι εφερε κατι σαν κεραμικο μεγαλο ξυλο και μου αρεσε πολυ αλαλ ειναι 22 ευρω..συμφερει;;

Έχω την εντύπωση ότι το μεγάλο ξύλο που έχω στο ενυδρείο μου έκανε κάπου εκεί....κάτσε να τσεκάρω και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, βρήκα απόδειξη από πέρσι. Την μεγάλη ρίζα που έχω στο ενυδρείο μου (βάζω φωτο) την ονομάζει το pet city "JBL MOPANI ROOTS L" και έκανε 12,64.

Δηλαδή μισή τιμή από το ψεύτικό που σου προτείνουν.

βάζω φωτό....το μέγεθος για να καταλάβεις είναι (σε μήκος) περίπου: 40-45 εκατοστά.

post-56857-0-39900900-1387218303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...