Jump to content

Φυτεμένο Και Προτάσεις.


souits

Recommended Posts

Καλησπέρα, έκανα ένα εγχείρημα με φυτεμένο εδώ και 2 μηνες. Τα φυτά που έχω είναι τα πιο εύκολα φυτά, 5 είδη(μεγαλώνουν κάποια σαν τρελά). Έχω φίλτρο Fluval 305, και το ενυδρείο είναι 200 μικτά. Έχει μέσα 12 ροδόστομους, 10 τέτρα νέον, ενα πλεκτό μεγάλο και τρία κορίντορας. Μια Sylvania grolux και μία plant(ροζ) αλλά δεν θυμάμαι μάρκα. Χορηγώ seahem flourish και flourish Excel. Τι οτιδήποτε άλλο προτείνετε;

Υ. Γ. Φωτογραφίες αύριο.

Υ. Γ. 2 Γιατί δεν μπορώ να μπω στο forum από tapatalk; μου βγάζει error μόνο για το aquazone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι φυτα εχεις.

Τι βατ ειναι οι λαμπες και τι κελβιν.

CO2 εχεις?

Ποιες ειναι οι μετρησεις σου?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά είναι τα εξής: Anubias hastifolia P, Anubias Barteri Sp., Hydrophila Corymbosa, Microsorum Pteropus, Ludwigia Glandulosa

Οι λάμπες είναι οι εξής: Sylvania Standard F18w/54-765 και Wave Plant Power 30W.

Οι μετρήσεις είναι η εξής: ΚΗ: 1-2, ΝΗ3/ΝΗ4+: 0-0,05, ΝΟ3: 0.

CO2 δεν υπάρχει.

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

Τις ανουμπιες και τα μικροσοριουμ πρεπει να τα δεσεις σε ξυλο ή πετρα. Δεν θελουν φυτεμα!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, απλά μου αρέσουν φυτεμένα. Υπάρχει θέμα επιβίωσης; Είχα και πιο παλιά anubias και τα είχα φυτεμένα χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνετε κάτι για φύτεμα στην άμμο. Για το ξύλο σκέφτομαι να το ντύσω με java Moss.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνετε κάτι για φύτεμα στην άμμο. Για το ξύλο σκέφτομαι να το ντύσω με java Moss.

Για φυτεμα στην αμμο μπορεις να βαλεις βαλισνεριες. Τωρα για την ανουμπια οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω ειναι λιγο ρισκο να την φυτεψεις , γιατι αν σκεπαστει ο ΄΄οριζοντιος κορμος΄΄ της , οντως θα σαπισει. Παλαιοτερα ειχα φυτεψει μια για καποιους μηνες χωρις προβλημα αλλα ημουν στην τσιτα και καθαριζα συνεχως το κορμο , την εδεσα σε ξυλο και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

Velisneries ναι αλλά βάζω seahem Excel και από τι λένε το καταστρέφει το φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Velisneries ναι αλλά βάζω seahem Excel και από τι λένε το καταστρέφει το φυτό.

Δεν το εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο σκευασμα και δεν γνωριζω τι μπορει να προξενησει στο φυτο. Οι εμπειροτεροι θα μας απαντησουν.......

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βαζεις excel; Τα φυτα που εχεις ειναι απ οτι βλεπω ευκολα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έγινε φίλε με τις φωτογραφίες και δεν εμφανίζονται...

Ακόμα και τα εύκολα φυτά εποφελουνται σημαντικά από το excel και τυχόν άλλη λίπανση (με μέτρο παντα η λίπανση) και θα δεις διαφορά στην ανάπτυξη των φυτών σου. Αν και δε μπορώ να δω τι φυτά έχεις.

Αν φοβάσαι μην λίωσει η vallisneria, δικίμασε sagittaria subulata και θα έχεις σχεδόν το ίδιο οπτικό αποτέλασμα...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83408

Link to comment
Share on other sites

Αν μετακινησεις τις φωτο απ το photobucket χανονται. Γιαυτο εκει που θα τις βαλεις μην τις ξαναμετακινησεις και μετα παρε το λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Η υπερδοσολογια exel θα λιωσει τις βαλισνεριες. Δεν νομιζω η κανονικη η μικροτερη δοση να τις βλαψει.

Link to comment
Share on other sites

Το excel οντως θα λιωσει τις βαλισνεριες.Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις καθολου no3 και αυτο δεν ειναι καλο,γιατι ομως ετσι?Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο?Με τι μεθοδο το εστρωσες?Βλεπω οτι εχεις και λιγο αμμωνια και δεν βλεπω μετρηση no2..

Link to comment
Share on other sites

Χορηγώ seachem flourish και flourish excel. Όλα με φειδώ. Να βάλω και potassium; Θα προσθέσω και άλλα φυτά, όχι πολύ δύσκολα. Η Velisneries έχουν θέμα μόνο με το exel ή γενικός με τα υγρά λιπάσματα;

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις Φώτο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το excel οντως θα λιωσει τις βαλισνεριες.Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις καθολου no3 και αυτο δεν ειναι καλο,γιατι ομως ετσι?Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο?Με τι μεθοδο το εστρωσες?Βλεπω οτι εχεις και λιγο αμμωνια και δεν βλεπω μετρηση no2..

Το ενυδρείο είναι στρωμένο καιρό τώρα, με μπόλι. ΝΟ3 ίσος να είναι 0 γιατί προχθές έκανα μια γενναία αλλαγή νερού και πρόσθεσα βακτήρια(αλλά γιατί να μην είναι 0;;;; ). Αμμωνία έχει γιατι έχω έναν πλεκό 12-14cm και τα απορρίμματά του δεν τα προλαβαίνω(αλλά συνήθως δεν έχω καθόλου). ΝΟ2 δεν έχω μετρήσει ποτέ, δεν έχω υγρό τεστ για ΝΟ2. Είναι απαραίτητο τεστ;

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ειναι απαραιτητο το τεστ για ΝΟ2.

Τα Νο3 δεν πρεπει να ειναι μηδεν,πρεπει να εχεις μετρησιμα νιτρικα και θα πρεπει να μετρας απο 5-25.Μηδεν δεν ειναι λογικο ουτε σωστο να μετρας,τα νιτρικα ειναι η τροφη των φυτων,τα φυτα σου πεινανε.Γενναια αλλαγη γιατι εκανες?Ποιες ειναι οι ρουτινες αλλαγων που ακολουθεις?

Link to comment
Share on other sites

Oooops! Τότε έχω κάνει μεγάλο λάθος, γιατι εγώ λειτουργούσα βάση της Malawi που είχα πριν. Αλλαγές 1 φορά τον μήνα 30%, το ξέρω είναι μεγάλη διάρκεια αλλά δεν γίνετε αλλιώς. Έκανα μεγάλη αλλαγή λόγο πολλών νιτρικών :( . Οπότε πρέπει να προμηθευτώ ΝΟ2 τεστ. Κάτι άλλο που θα έπρεπε να γνωρίζω για διαδικασίες και γενικός λάθη που κάνουν οι νέοι του φυτεμένου;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να μου κάνετε μια πρόταση για την ψαροσύνθεση, δηλαδή τι μπορώ να βάλω σαν κεντρικό ψάρι, κάτι σε apistogramma cocato, απλά αυτό δεν υπάρχει σε ετοιμοπαράδοτο και μου είναι δύσκολο να το παραγγειλω και να το παραλάβω από Θεσσαλονίκη γιατι σε άλλη πόλη δεν κάνουν τέτοιες παραγγελίες. Κάτι σε 10-12 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να μου κάνετε μια πρόταση για την ψαροσύνθεση, δηλαδή τι μπορώ να βάλω σαν κεντρικό ψάρι, κάτι σε apistogramma cocato, απλά αυτό δεν υπάρχει σε ετοιμοπαράδοτο και μου είναι δύσκολο να το παραγγειλω και να το παραλάβω από Θεσσαλονίκη γιατι σε άλλη πόλη δεν κάνουν τέτοιες παραγγελίες. Κάτι σε 10-12 εκατοστά.

Δυσκολο να βαλεις κι αλλο ψαρι βυθου! Ειδικα απιστο! Η κανεις το κοπαδι κορυ καμια 10αρια ή τα βγαζεις και βαζεις απιστο! Και ο πλεκο ειναι ενα θεμα, επισης ψαρι βυθου! Δεν ξερω ποιο ειδος ειναι αλλα αν μεγαλωσει θα εχεις προβλημα!

Αυξησε τα κοπαδια σου σε 15 και μην βαλεις αλλο ψαρι καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να βαλεις κι αλλο ψαρι βυθου! Ειδικα απιστο! Η κανεις το κοπαδι κορυ καμια 10αρια ή τα βγαζεις και βαζεις απιστο! Και ο πλεκο ειναι ενα θεμα, επισης ψαρι βυθου! Δεν ξερω ποιο ειδος ειναι αλλα αν μεγαλωσει θα εχεις προβλημα!

Αυξησε τα κοπαδια σου σε 15 και μην βαλεις αλλο ψαρι καλυτερα!

Ok σε αυτά που λες, αλλά δεν θα μπορούσα να βάλω κάτι μεγαλύτερο ώστε να φαίνεται, να κάνει την διαφορά μέσα στο ενυδρείο; Επίσης με ενδιαφέρουν προτάσεις και για φυτά, εύκολα έως μέτρια.

Υ.Γ. Ναι, ο πλεκό είναι πααααρα πολύ καλός στην δουλειά του αλλά είναι πλέων μεγάλος και έχω θέμα με τα απορρίμματα του. Τι προτείνετε να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...