Jump to content

Φυτεμένο Και Προτάσεις.


souits

Recommended Posts

Για φυτά ρίξε μια ματιά εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=333

και εδώ μπορείς να τα βρεις ταξινομημένα ανα κατηγορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86082

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ σκέφτομαι αρκετά φυτάκια, αλλά, ο φωτισμός μου κρίνετε ως;;;(λίγος; μέτριος; πολύς; )

Υ.Γ. Μάλλον λίγος.

Υ.Γ. Οι λάμπες είναι οι εξής: Sylvania Standard F18w/54-765 και Wave Plant Power 30W.

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

48 βατ συνολο στα 200 λιτρα ειναι λιγα,τι υψος εχει το ενυδρειο σου?

Με αυτο το φωτισμο πας σε ευκολα φυτα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ύψος 50εκ, βάθος 40εκ, και πλάτος 100εκ. Πέστε μου έναν καλό συνδυασμό λαμπών ώστε να τις παραγγείλω(2 δέχεται το καπάκι, και να μπορεί να δέχεται εάν γίνετε μέχρι μέτρια φυτά αυτός ο συνδυασμός).

Link to comment
Share on other sites

Οτι λαμπες και να παρεις θα ειναι τα ιδια βατ μ αυτα που εχεις τωρα,ολες οι λαμπες που ειναι στο ιδιο μηκος εχουν τα ιδια βατ,μονο αν ειναι τ8 η τ5 αλλαζουν.Εσυ τι εχεις απο τις 2,τ5 η τ8?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις με μετατροπη απο τ8 σε τ5 για να ανεβεις σε βατ.Αλλα εκει πρεπει να αλλαξεις καποια εξαρτηματα,οπως μπαλαστ,ακροφυσια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω αντί για την stantard 18w την grolux 30w δεν θα κάνει διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε η μια να ειναι 18 βατ και η αλλη 30?Το ιδιο μηκος δεν εχουν?και οι 2 τ8 δεν ειναι?Μου φαινεται περιεργο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε η μια να ειναι 18 βατ και η αλλη 30?Το ιδιο μηκος δεν εχουν?και οι 2 τ8 δεν ειναι?Μου φαινεται περιεργο αυτο..

http://www.zoolight.pl/product-eng-96-30W-90cm-SYLVANIA-GROLUX-8500K.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ,αλλο σου λεω εγω ομως,ολες οι λαμπες που εχουν το ιδιο μηκος εχουν και τα ιδια βατ εφοσον ειναι τ8 η τ5.Εσενα πως γινετε η μια να ειναι 18 βατ και η αλλη 30 αφου εχουν ιδιο μηκος και ειναι και οι 2 τ8?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλά δίκαια. :) Άρα και η άλλη 30w είναι, άρα είμαι στα 60w αλλά και πάλι στην κατηγορία "λίγος" είμαι σωστά;

Υ.Γ. Δεν είμαι γνώστης του φυτεμένου οπότε δέχομαι ότι μου λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Μου φανικε πολυ περιεργο να ειχες κατι τετοιο,θα ισχυε μονο αν ειχες μια τ8 και μια τ5.

Ναι παλι στο λιγο εισαι,μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπα,να αλλαξεις απο τ8 σε τ5 για να ανεβεις σε βατ.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά έξοδα και δεν τα βαστάει η τσέπη μου η μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μπορεις να μεινεις με τον φωτισμο που εχεις και να παιξεις με ευκολα φυτα.

Οι λαμπες τι κελβιν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τι με ρωτάς τώρα, δεν ξέρω καν. Μπήκα στα site τους αλλά δεν λένε. Δηλαδή ότι είναι στην κατηγορία εύκολο μπορώ να το βάλω; Ή όποιο είναι στη κατηγορία με λίγο φωτισμό; Γιατί εάν είναι το δεύτερο είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Στη κατηγορια του ευκολου αλλα θα πρεπει να κοιτας και τον φωτισμο,αν λεει πολυ δεν μπορεις να το βαλεις.

Αν ειναι λαθος τα κελβιν απο τις λαμπες σου θα εχεις προβλημα με αλγες,στο φυτεμενο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ.Διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια τώρα χωρίς ίχνος άλγης, καλός η κακός.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

κρατα οπως εχεις τα ευκολα φυτα σου και μη τρελαινεσαι με τον φωτισμο τοσο πολυ.Το διοξειδιο ειναι το πιο βασικο αν θες να ασχοληθεις με φυτεμενα.Αλλα με τα συγκεκριμενα δε το χρειαζεσαι αμεσα.Αν θες να πας ενα σκαλοπατι πιο πανω ομως η αγορα του ειναι μονοδρομος.Τα νιτρικα ειναι πολυ σημαντικα επισης και καλο θα ηταν να εχεις μετρησεις νιτρικα αλλα και νιτρωδη.
Απο εκει και περα πολυ προσοχη στα ζουμια αν δε θες να δεις αλγες.
Αλλαγες μια φορα το μηνα ειναι λιγο.Κανονικα θα πρπε να τις κανεις εβδομαδιαια αλλα και ανα 2 δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Το πλεκο αν μπορεις δωστο καπου,εκτος οτι γινεται πολυ μεγαλο δε κολαει σε φυτεμενο.Τις anubias φυσικα θα τις δεσεις καπου.Εστω σε μια μικρη πετρουλα.
Ειναι μεγαλος ο δρομος του φυτεμενου αλλα και πολυ ομορφος.Υπομονη και επιμονη θελει.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο έχεις δίκαιο σε όλα, από υπομονή μπόλικη, από χρήμα καθόλου :). Ότι μπορούμε κάνουμε. Όσο αφορά το διοξείδιο εάν πάρω ένα από τα έτοιμα τις tetra(φιάλη) ή sera(ταμπλέτες) αξίζει ή όχι; Πιο πάνω σκαλοπάτι δεν νομίζω να υπάρχει γιατί θα είναι ρίσκο με τον υπάρχον φωτισμό. Το πλεκό ναι, πρέπει να φύγει είναι μια κινητή @@@μηχανή πλέον. Θα μπορούσα να βάλω κανένα sae ή σαλιγκάρι ή κάτι που να προτείνετε εσείς για την περιποίηση τον τζαμιών; Και ναι τις anubias θα της δέσω στο ξύλο ή σε πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τζαμιά να πάρεις μαγνήτες ή ξύστρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα τζαμια θα παρεις μαγνητη η θα το κανεις με ενα σφουγγαρι,δεν χρειαζεται να παρεις καποιο ζωντανο.

Τα συστηματα co2 που λες,δεν κανουν,εκτος οτι ειναι για πιο μικρα ενυδρεια δεν κανουν και καλη δουλεια,τζαμπα λεφτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν δεν εχεις ηδη , μια λυση για την αυξηση του φωτισμου σου και σχετικα οικομονικη ειναι να παρεις ανακλαστηρες για τις λαμπες. Στη συσκευασια λενε για 100% αυξηση φωτισμου , μια και δεν χανεις τη φωτεινοτητα απο τη επανω πλευρα της λαμπας.Εγω που τους εβαλα ειδα διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τζαμιά να πάρεις μαγνήτες ή ξύστρα. :)

Έχω ήδη από αυτά. Απλά μου φαινόταν ποιο ωραία λύση κάποιου ζωντανού.

Για τα τζαμια θα παρεις μαγνητη η θα το κανεις με ενα σφουγγαρι,δεν χρειαζεται να παρεις καποιο ζωντανο.

Τα συστηματα co2 που λες,δεν κανουν,εκτος οτι ειναι για πιο μικρα ενυδρεια δεν κανουν και καλη δουλεια,τζαμπα λεφτα ειναι.

Άρα να πάω αναγκαστικά σε "ακριβή" λύση.

Παντως αν δεν εχεις ηδη , μια λυση για την αυξηση του φωτισμου σου και σχετικα οικομονικη ειναι να παρεις ανακλαστηρες για τις λαμπες. Στη συσκευασια λενε για 100% αυξηση φωτισμου , μια και δεν χανεις τη φωτεινοτητα απο τη επανω πλευρα της λαμπας.Εγω που τους εβαλα ειδα διαφορα.

Σωστά, μου ακούγεται λογικό το 50% εάν όχι 100%. Είναι μια καλή λύση οι ανακλαστήρες.

Έχετε κανένας κατά νου με σίγουρα αποτελέσματα κάποιο είδους led από ebay;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη από αυτά. Απλά μου φαινόταν ποιο ωραία λύση κάποιου ζωντανού.

Άρα να πάω αναγκαστικά σε "ακριβή" λύση.

Σωστά, μου ακούγεται λογικό το 50% εάν όχι 100%. Είναι μια καλή λύση οι ανακλαστήρες.

Έχετε κανένας κατά νου με σίγουρα αποτελέσματα κάποιο είδους led από ebay;

+1000 για τους ανακλαστήρες φίλε μου. Αναρωτιέμαι γιατί να πας σε λύση led?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...