Jump to content

Φυτεμένο Και Προτάσεις.


souits

Recommended Posts

Μια χαρα ειναι τα φυτα που εβαλες αλλα η egeria densa θελει νιτρικα για να ζησει γιατι ρουφαει πολλα.Επισης προσεχε με τις ανουμπιες,αν τις κλαδεψεις μεσα στο ενυδρειο πιθανον να χασεις τις γαριδες γιατι το φυτο αυτο εχει μια τοξικη ουσια που σκοτωνει τις γαριδες,οπως και η κρυπτοκορινες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας. Και η φωτοπερίοδος είναι μια χαρά. Προτείνεται η χρήση χρονοδιακόπτη για τα φώτα για να έχουμε σταθερότητα και να μην στρεσάρονται ψάρια και φυτά.

Ωραία, τα φώτα λειτουργούν από 16:00 έως 01:00 με χρονοδιακόπτη.

Μια χαρα ειναι τα φυτα που εβαλες αλλα η egeria densa θελει νιτρικα για να ζησει γιατι ρουφαει πολλα.Επισης προσεχε με τις ανουμπιες,αν τις κλαδεψεις μεσα στο ενυδρειο πιθανον να χασεις τις γαριδες γιατι το φυτο αυτο εχει μια τοξικη ουσια που σκοτωνει τις γαριδες,οπως και η κρυπτοκορινες.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε rastafarian θα σκεφτώ τι θα κάνω με το θέμα. Στο επόμενο post θα αναρτήσω φωτογραφίες με τις αλλαγές που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Potassium και iron να βάζω ή δεν χρειάζομαι;;;;; Επίσης πιο είναι το ιδανικό PH για το ενυδρείο μου;

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

ασε προσωρινα τα ζουμια.Δεν εχεις απαιτητικα φυτα.αν δεις κιτρινα φυλλα μονο τοτε και φυσικα πολυ λιγο και οχι οσο λενε οι συσκευασιες.
Τα νιτρικα σου να μετρας που και που.

Link to comment
Share on other sites

ασε προσωρινα τα ζουμια.Δεν εχεις απαιτητικα φυτα.αν δεις κιτρινα φυλλα μονο τοτε και φυσικα πολυ λιγο και οχι οσο λενε οι συσκευασιες.

Τα νιτρικα σου να μετρας που και που.

Οκ απλά ρωτάω για να μην βρεθώ προ εκπλήξεως. Πιο είναι το ιδανικό PH για το ενυδρείο μου;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ποιο ειναι το ιδανικο ph για το ενυδρειο σου?Τι ph και οι σκληροτητες πανε αναλογα τα ψαρια που εχεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ποιο ειναι το ιδανικο ph για το ενυδρειο σου?Τι ph και οι σκληροτητες πανε αναλογα τα ψαρια που εχεις στο ενυδρειο σου.

Ε ναι δεν είμαι τόσο άσχετος, απλά το ρωτάω γιατί γνωρίζετε τι περιέχει ο ενυδρείο μου. Οπότε οι γνώστες θα μπορούν να υπολογίσουν ποιο θα είναι το μέσο PH που πρέπει να έχω ώστε φυτά και ζωντανά είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δες φιλε μου το προφιλ των ψαριων που εχεις και θα δεις και το ιδανικο ph. Απλα και ευκολα. Προφιλ ψαριων εχει και το aquazone, ψαξε λιγο και θα τα βρεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψαρια που βλεπω οτι εχεις χρειαζεσε χαμηλο ph και γενικα μαλακο νερο.

Εσυ τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεκίνησε να βγαίνει τριχοειδής πράσινη άλγη πάνω στη ρίζα και στο τζάμι.Είναι από τα ζουμιά;να μειώσω την συχνότητα που τα βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνεις τη φορμα με ολες τις πληροφοριες και βαζεις φωτογραφιες με το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πράσινη τριχοειδής άλγη.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 200 Λίτρα, 100χ45χ50, 4 μήνες σε λειτουργία.
- Φωτισμός: 60W σύνολο, μία Sylvania Standar και μία Wave Plantpower Pink. Από 16:00 έως 00:00.
- Βυθός και Υπόστρωμα: Κλασική χαλαζιακή μικρής κοκκομετρίας άμμος.
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ---
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: Υψηλή.
- Φίλτρανση: Fluval 305.
- Φυτα: Anubias hastifolia P, Anubias Barteri Sp., Hydrophila Corymbosa, Microsorum Pteropus, Ludwigia Glandulosa, Densa.
- Ψάρια: 10 Rodostomus, 10 Tetra neon-cardinal.
- Ρουτίνες: Αλλαγές 1 φορά κάθε 3 εβδομάδες 30%. 1 καπάκι flurish την εβδομάδα και 1 καπάκι κάθε 2 εβδομάδες exel.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7
- KH: 2-3
- GH: 3-4
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0:
- ΝΟ3: 0.25:
- PO4: -
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία: 24

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Tetra, Sera, API.
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
th_IMG_20131220_000139_zps0ede1e01.jpg
th_IMG_20131220_000153_zps29f44976.jpg
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,δεν νομιζω οτι φταιει το λιπασμα που ριχνεις μια στο τοσο.

Το excel,που δεν ειναι λιπασμα αλλα οργανικος ανθρακας θα πρεπει να το ριχνεις καθημερινα,οχι ενα καπακι καθε 2 εβδομαδες,αυτο ειναι υποκαταστατο του co2 και θα πρεπει να πεφτιε καθε μερα.Βεβαια στα λιτρα σου δεν συμφερει,οπωτε τζαμπα το ριχνεις για μενα.

Αλλαγες δεν θα κανεις καθε 3 εβδομαδες το 30% αλλα καθε εβδομαδα το 30%,ειναι πολυ αραιες οι αλλαγες σου και αυτο μπορει να ειναι το προβλημα.

Νο3 0,25?Ειναι πολυ λιγο αυτο και τα φυτα σου πεινανε..

Η αλγη σου μου μοιαζει πιο πολυ γι αυτη εδω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,δεν νομιζω οτι φταιει το λιπασμα που ριχνεις μια στο τοσο.

Το excel,που δεν ειναι λιπασμα αλλα οργανικος ανθρακας θα πρεπει να το ριχνεις καθημερινα,οχι ενα καπακι καθε 2 εβδομαδες,αυτο ειναι υποκαταστατο του co2 και θα πρεπει να πεφτιε καθε μερα.Βεβαια στα λιτρα σου δεν συμφερει,οπωτε τζαμπα το ριχνεις για μενα.

Αλλαγες δεν θα κανεις καθε 3 εβδομαδες το 30% αλλα καθε εβδομαδα το 30%,ειναι πολυ αραιες οι αλλαγες σου και αυτο μπορει να ειναι το προβλημα.

Νο3 0,25?Ειναι πολυ λιγο αυτο και τα φυτα σου πεινανε..

Η αλγη σου μου μοιαζει πιο πολυ γι αυτη εδω.

Τα ΝΟ3 ανεβαίνουν σιγά σιγά, ήταν 0. Δεν νομίζω να είναι μυξομύκητας, είμαι σίγουρος πως είναι αυτή: Green Beard Algae.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο δεν ξέρω, αλλού με πέταξε την πρώτη φορά. Οπότε τι να κάνω; Co2 δεν έχω και δεν μπορώ τώρα να αγοράσω, λόγο οικονομικών. Οπότε να πάω σε Nitrogen;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κανε οτι λεει το αρθρο.Και ξεκινα αλλαγες 30% την εβδοαμδα με προετοιμασμενο νερο παντα.

Link to comment
Share on other sites

...επισης ειδα να γραφεις οτι εχεις και αρκετα υψηλη αναταραξη επιφανειας....ετσι διωχνεις και το λιγοστο διοξειδιο που υπαρχει στο νερο,μειωνοντας την τροφη των φυτων σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορώ να το διορθώσω φίλε klaz απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αρκεί όμως το οξυγόνο στα ψάρια. Και εάν το πράξω θα έχω κάποια καλύτερη εξέλιξη στο θέμα της άλγης;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορώ να το διορθώσω φίλε klaz απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αρκεί όμως το οξυγόνο στα ψάρια. Και εάν το πράξω θα έχω κάποια καλύτερη εξέλιξη στο θέμα της άλγης;

ολα ειναι μια αλυσιδα.

εαν το κανεις,θα εχεις περισσοτερο διοξειδιο αρα και τροφη για τα φυτα.εαν τραφουν επιτελους σωστα τα φυτα σου,τοτε θα παρουν μεσα απο το στομα της αλγης το φαγητο.....

τωρα συμβαινει το αντιθετο.τα ψαρια δεν θα παθουν απολυτως τιποτε αν εχεις σωστη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, θα δοκιμάσω.(Να υπενθυμίσω όμως δεν έχω κάποια άλλη παροχή οξυγόνου εκτός της ανατάραξης.)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, θα δοκιμάσω.(Να υπενθυμίσω όμως δεν έχω κάποια άλλη παροχή οξυγόνου εκτός της ανατάραξης.)

Μην την κλείσεις τελείως την ανατάραξη επιφανείας. Μείωσε την, και μην ανησυχείς για τα ψάρια. Και τα φυτά που έχεις βοηθούν πολύ ή λίγο στην οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα μετά από καιρό, θέλω να αναφέρω ότι ξεκήνισα να χορηγώ Seachem Flurish Nitrogen για να εξαφανίσω την πράσινη άλγη, και επίσης να αναφέρω τι το ph είναι στο 7,4 δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό. Και το ΝΟ2 που μέτρησα είναι 0 :growl:. Τι να κάνω; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και μια φώτο με την εξέλιξη το ενυδρείου.

th_IMG_20140122_170605_zps50610d05.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...