Jump to content

Από Την Θάλασσα Στα Ζωοτοκα


cgrig1981

Recommended Posts

Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να αλλάξω το θαλασσινό μου, λόγο του ότι δεν υπήρχε χρόνος. Έτσι αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο με ζωοτοκα και πιο συγκεκριμένα με gyppies.

οπότε έχουμε και λέμε

ενυδρείο DIY 75χ55χ55

φωτισμός main led 20 watt αγορασμένο από abay 6500 kelvin κουμπωμένο επάνω σε ψήκτρα για επεξεργαστή με ενσωματωμένο ανεμιστήρα

1 led ταινία ροζ 14,4 watt

2 led ταινίες cool white 14.4 watt

θερμοστάτης 300 watt

φίλτρο εξωτερικό rena xp2

μια ρίζα redwood εάν θυμάμαι καλά

πέτρες made in Καρδίτσα από ένα ποτάμι κοντά στο χωρίο της γυναίκας.

ψάρια τα γνωστά σε όλους μας gyppies

φώτος (φυτά θα μπούνε κιαλλα)

κάθε σχόλιο δεκτό

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλλαγή φίλε μου!

Μου αρέσει!μετρήσεις έχουμε?

Ήταν μεγάλη απόφαση αλλά έπρεπε να την πάρω γιατί δεν υπήρχε χρόνος λόγο δουλειάς

Μετρήσεις

PH 7.4

Αμμωνία 0

Νιτρικά 0

το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 1 χρόνο τώρα, το ξεκίνησα με αφρικάνες αλλά κάτι με χάλαγε και μετά από 6 μήνες έβαλα τα gyppies

ξέχασα να αναφέρω πιο πάνω το υπόστρωμα είναι αραγωνίτης (μου ειχε μεινει απο το θαλασσινο) μαζί με λευκή άμμο τα φυτα αντεχουν

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ! Με το καλό να φουντώσουν και τα φυτάκια. Οι φωτογραφίες είναι μετά από αλλαγή νερού ;

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ! Με το καλό να φουντώσουν και τα φυτάκια. Οι φωτογραφίες είναι μετά από αλλαγή νερού ;

ναι από αλλαγή νερού και από κινητό. και εγώ αυτό περιμένω να φουντώσουν

Link to comment
Share on other sites

Η μος πιστεύω , ότι θα κάνει την διαφορά μόλις καλύψει τις πέτρες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Η μος πιστεύω , ότι θα κάνει την διαφορά μόλις καλύψει τις πέτρες ! :)

η μος μπήκε σήμερα ελπίζω να αντέξει

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και με πιο πολλα φυτα θα γινει κουκλα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

θα γίνει πολύ όμορφο μόλις φουντώσουν τα φυτά .

καλή η αλλαγή που έκανες γιατί τελευταία όλο γλυκούς που γίνονται θαλασσινούς βλέπω!!!χαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαι μένα μου αρέσει το set up σου , αλλά έχω μιά απορία . Μήπως ο αραγωνίτης σηκώσει αρκετά τις σκληρότητες ; Μήπως επηρεάσει το ph σου παραπάνω από όσο πρέπει ; Το ρωτώ σύμφωνα με αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/91428-anaauissoco/

Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα μου αρέσει το set up σου , αλλά έχω μιά απορία . Μήπως ο αραγωνίτης σηκώσει αρκετά τις σκληρότητες ; Μήπως επηρεάσει το ph σου παραπάνω από όσο πρέπει ; Το ρωτώ σύμφωνα με αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/91428-anaauissoco/

δεν είναι καθαρός αραγωνιτης είναι ανακατεμένος με χαλαζιακη άμμο οπότε οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής

ph 7.6

Gh 8

Kh6

και τα φυτά αποτι φαίνεται αντέχουν και αναπτύσσονται κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Απο σκληροτητες εισαι καλα απ'οτι βλεπω παρ'ολο τον αραγωνιτη....και λιγο πιο σκληρο να ητανε το νερο σου παλι δεν θα ειχες προβλημα... :)

Εγω παντως τις πετρουλες θα τις εριχνα πιο ''χυμα'' μες στο ενυδρειο γιατι ετσι στη σειρα μου φαινονται ''στημενες'' :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τις πετρουλες θα τις εριχνα πιο ''χυμα'' μες στο ενυδρειο γιατι ετσι στη σειρα μου φαινονται ''στημενες'' :) :)

Θα συμφωνησω.

Link to comment
Share on other sites

update νέες φώτο έγινε αλλαγή άμμου μπήκε χαλαζιακη και κάποιες αλλαγές στα φυτά και αφαιρέθηκαν βράχοι. είναι λίγο θολό λόγο της αλλαγής.

τώρα θα περιμένω να φουντωση

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ειναι και αμα φουντωσουν και λιγο τα φυτακια θα γινει σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

θέλω την γνώμη σας για αυτό το co2 μου το χαρίζουν είναι ολοκαινουργιο να το πάρω θα κάνει δουλειά?

http://sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prod=co2-life-1-2-/subcat=co2-systems/idsottocat=7/idcat=1/idprodotto=36

Link to comment
Share on other sites

Update νεες φωτο

Τα led 20 watt εγιναν 2 προσθεσα και μια λεντοταινια κοκκινη μαζι με τη ροζ το αποτελεσμα ειναι φοβερο

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες , όντως το φως φαίνεται αρκετό. Την αλλαγή την έκανες πρόσφατα ; Παρατήρησες διαφορές στα φυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες , όντως το φως φαίνεται αρκετό. Την αλλαγή την έκανες πρόσφατα ; Παρατήρησες διαφορές στα φυτά ;

Το 2ο 20 watt το εχω επανω 3 εβδομαδες τωρα και μπορω να πω οτι φανηκε η διαφορα.

Την λεντοταινια την εχω ουτε μια βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα , άρα περιμένουμε να φουντώσουν τα φυτά ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί μετά από αρκετό καιρό που τρέχει το ενυδρείο αντιμετώπιζα πριν από περίπου 2 εβδομάδες σημαντικό πρόβλημα με άλγη η οποία αναπτυσσόταν πάνω στα φύλλα των φυτών μετά από προσθήκη κερατοφυλλου. Δοκίμασα τα πάντα αύξηση του co2, σταμάτησα τα λιπάσματα ,χαμήλωσα την φωτοπεριοδο αλλά αποτέλεσμα δεν είδα ,μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet αφαίρεσα το κερατοφυλλο και είδα άσπρη μέρα.Σε κάποιο site διάβασα ότι το κερατοφυλλο δεσμεύει όλες τις απαραίτητες ουσίες του νερού με αποτέλεσμα τα φυτά να μην μπορούν να τραφούν και ρίχνουν πάλι στο νερό θρεπτικές ουσίες με αποτέλεσμα να δημιουργηθείτε άλγη. Δεν ξέρω εάν το διατυπώνω καλά θα βρω το site και θα κάνω post το link. Πάντως δούλεψε η άλγη έχει αρχίσει και μειώνετε σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

φιλος αυτο το δοκιμασες τελικα?

θέλω την γνώμη σας για αυτό το co2 μου το χαρίζουν είναι ολοκαινουργιο να το πάρω θα κάνει δουλειά?

http://sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prod=co2-life-1-2-/subcat=co2-systems/idsottocat=7/idcat=1/idprodotto=36

κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

φιλος αυτο το δοκιμασες τελικα?

κανει δουλεια?

Πολυ καλο. Το πηρα με επιφυλαξει εμπιστευτηκα το καταστημα που το αγορασα γιατι εχει πολλα χρονια στο χωρο και ειναι και πολυ γνωστο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update η αλγη φευγει σιγα σιγα το sicce co2 life κανει φοβερη δουλεια.

Φωτος

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...