Jump to content

Από Την Θάλασσα Στα Ζωοτοκα


cgrig1981

Recommended Posts

Να ξερεις οτι αυτα τα συστηματα δεν ειναι σταθερα στην παροχη τους και πρεπει να εισαι απο πανω για να τα ανοιγοκλεινεις καθε μερα.Δεν ξερω πως δουλευει το συγκεκριμενο αλλα ολα καπως ετσι ειναι.Επισης μακροπροθεσμα βγαινει πολυ ακριβοτερο απο ενα ολοκληρομενο συστημα μπουκαλας το οποιο ειναι ακριβο μονο στην αγορα του αλλα το καλυτερο και το πιο σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αυτα τα συστηματα δεν ειναι σταθερα στην παροχη τους και πρεπει να εισαι απο πανω για να τα ανοιγοκλεινεις καθε μερα.Δεν ξερω πως δουλευει το συγκεκριμενο αλλα ολα καπως ετσι ειναι.Επισης μακροπροθεσμα βγαινει πολυ ακριβοτερο απο ενα ολοκληρομενο συστημα μπουκαλας το οποιο ειναι ακριβο μονο στην αγορα του αλλα το καλυτερο και το πιο σταθερο.

το έχω 3 εβδομάδες δουλεύει ασταμάτητα και η παροχή co2 μέχρι τώρα τουλάχιστον είναι σταθερή. Κόστος ανταλλακτικού 25 €. Βάση πληροφοριών από το κατάστημα που το αγόρασα θα μου βγάλει περίπου 5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

το έχω 3 εβδομάδες δουλεύει ασταμάτητα και η παροχή co2 μέχρι τώρα τουλάχιστον είναι σταθερή. Κόστος ανταλλακτικού 25 €. Βάση πληροφοριών από το κατάστημα που το αγόρασα θα μου βγάλει περίπου 5 μήνες.

Μακαρι να σου βγαλει 5 μηνες αλλα δυσκολο το βλεπω ειδικα αν δουλευει ασταματητα και 24ωρο..

25 ευρω το ανταλλακτικο ειναι ακριβο,γνωμη μου..2 ανταλλακτικα να αλλαξεις,συν το κοστος αγορας του αρχικου ειναι ενα ολοκληρομενο συστημα με 2κιλη μπουκαλα που καλυτερη λυση δεν υπαρχει..κοστος γεμισματος 3-4 ευρω ανα 3-4 μηνες (αναλογος την χρηση και τα λιτρα)Οπως βλεπεις μακροπροθεσμα το ολοκληρομενο συστημα συμφαιρει πιο πολυ,ασε που αν θες να το πουλησεις δεν χανει τα λεφτα του..

edit: Αν διαβασεις το λινκ που εδωσες πιο πανω γραφει οτι κρατα απο 2 εως 4 μηνες αναλογα την χρηση.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να σου βγαλει 5 μηνες αλλα δυσκολο το βλεπω ειδικα αν δουλευει ασταματητα και 24ωρο..

25 ευρω το ανταλλακτικο ειναι ακριβο,γνωμη μου..2 ανταλλακτικα να αλλαξεις,συν το κοστος αγορας του αρχικου ειναι ενα ολοκληρομενο συστημα με 2κιλη μπουκαλα που καλυτερη λυση δεν υπαρχει..κοστος γεμισματος 3-4 ευρω ανα 3-4 μηνες (αναλογος την χρηση και τα λιτρα)Οπως βλεπεις μακροπροθεσμα το ολοκληρομενο συστημα συμφαιρει πιο πολυ,ασε που αν θες να το πουλησεις δεν χανει τα λεφτα του..

edit: Αν διαβασεις το λινκ που εδωσες πιο πανω γραφει οτι κρατα απο 2 εως 4 μηνες αναλογα την χρηση.

θεωρώ ότι αποτελεί την καλύτερη λύση για κάποιον που δεν θέλει να μπλέξει με μπουκάλα μανόμετρα και ph μέτρα, είναι αξιόπιστο, Θεωρώ ότι θα βγάλει περίπου 5 μήνες γιατί τον ρυθμιστή του τον έχω ανοιχτό ελάχιστα και παρέχει ήδη στο ενυδρείο αρκετό co2. Γνωστός σε 400 λίτρα άλλαξε ανταλλακτικό μετά από 3,5 μήνες. και για να μην παρεξηγηθώ σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι καλύτερο από μπουκάλα απλά θεωρώ ότι κάνει πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αρκετό καιρό χρήσης του sicce co2 έχω να σας πω ότι είναι πολύ καλή επιλογή για κάποιων που δεν θέλει να μπλέξει με μπουκάλες. Αφού ρυθμίσουμε το ροοστάτη που έχει ,για την ποσότητα του co2 που θα ρίχνει στο νερό, (εμένα μου πήρε μια βδομάδα) η ποσότητα παραμένει σταθερή το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι πρέπει μια φορά στις 20 ημέρες να το καθαρίζουμε. Επίσης να σας ενημερώσω ότι έχω μείνει και αρκετά ικανοποιημένος με τα led που έχω τοποθετήσει στο ενυδρείο για κύριο φωτισμό.

2xhigh power led 20 watt / led 6500k 1800 Lm / led

2x high power led 10 watt /led 6500 k 1100 Lm/led

1x 1 μέτρο Blue led stripe 14.4 watt

1x 0.5 μέτρο Real red led stripe 7.2 watt

Σύνολο watt 81.6

Σύνολο Lm 5800

Σύντομα και φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...