Jump to content

Pest ?? Ή Όχι ??


Recommended Posts

το ενυδρείο φωτίζεται εδώ και 6 μέρες δεν υπάρχουν ζωντανά μέσα και τρέχει έναμισή μήνα

ελπίζω να μην είναι κάποιο pest τώρα που δουλεύουν τα φώτα μεγάλωσαν και άρχισα να καταλαβαίνω το σχήμα τους το συγκεκριμένο είναι περί τα 2 χιλιοστά

και το ενυδρείο είναι γεμάτο με αυτά . ακόμη και στα τζάμια υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται για κάποιο υδρόζωο όπως οι ύδρες. https://www.google.gr/search?q=%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CF%82&client=firefox-a&hs=GEo&rls=org.mozilla:el:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DFSQUuTeIYrIswby2oHIBw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1366&bih=584
Για αιπτάσια έχει πολύ μεγάλα πλοκάμια....

Link to comment
Share on other sites

Εξω ο βράχος για καθάρισμα ή καπακωσε τα με εποξική κόλλα

+1

Aν ειναι ειδικα αυτο βραχακι που εχεις ψηλα ηλια,τοτε βγαλτο και αστο εξω για παντα :bigemo_harabe_net-134::hysterical:

Προσωπικα σαν μικρη aptaisia μου μοιαζει. :blush:

Ισως εχει δικιο ο φωτης ομως και να ειναι καποιο υδροζωο..

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος ήταν ζωντανός η νεκρός όταν τον έβαλες?? Και εμένα για aptaisia μου κάνουν κάπως αλλά ποτέ δεν ξέρεις…

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ μακριά και "ελαφριά" πλοκάμια για aptaisia.Πιο πίσω αν δείτε κάνουν αποικίες. Όπως και να έχει..... :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...τι πυροβολας βρεεεε,θα δειξει σε λιγο καιρο.

Τα μικρα δεν μου φαινονται κ εμενα για aptaisia,ισως αυτα να ειναι υδροζωα.

Ηλια μπορεις να τραβηξεις κανενα βιντεο ακομα απο αλλη πλευρα η' καμια κοντινη φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπετε,να πω πως ειναι hydroids και οχι aptaisias.

http://www.fusedjaw.com/aquariumcare/dwarf-seahorses-as-pets/attachment/hydroids-2/

Link to comment
Share on other sites

Και ελεγα που εισαι εσυ!

εγω λεω πως το μεγαλο ειναι aptaisia και τα μικρα υδροζωα.

Οτι και να ειναι απο αυτα πρεπει να τα ξεφορτωθει πριν γεμισουν το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον βράχο τον πείρα νεκρό και καθόταν πολύ καιρό

Εκτός αυτού τον έβρασα κιόλας για ασφάλεια

Το νερό το πείρα από θάλασσα και έτρεχα λάμπα UV για 7 μέρες με χαμηλή ροή για να το αποστειρώσω ( χωρίς βράχο και αραγωνιτη )

Μετά μπήκε ο βράχος και ο αραγωνιτης και πρόσθεσα και ένα κιλό κουραρισμένο βράχο από γνωστό κατάστημα για να ενισχύσω την βιολογία.

Τον βράχο δεν έχει νόημα να τον βγάλω γιατί από χθες φαίνεται ότι είναι παντού δεν είναι μόνο σε εκείνο το σημείο.

Θα προσπαθήσω να βγάλω κι άλλες Φώτο και βίντεο

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω βέβαια ότι είναι τόσο μικρά που ακουμπάω την μύτη μου στο τζαμι για να τα δω κάθε φορά :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρεπετε,να πω πως ειναι hydroids και οχι aptaisias.

http://www.fusedjaw.com/aquariumcare/dwarf-seahorses-as-pets/attachment/hydroids-2/

κι εμένα πιο πολύ για hydroids μου κανουν

και τι ανάπτυξη έχουν τα hydroids ?

θα μπορέσω να τα καταπολεμήσω αν βεβαια χρειάζεται και ειναι pest γιατί αν μένουν έτσι όπως είναι, δεν με ενοχλούν καθόλου

post-45043-0-72388500-1385215040_thumb.jpg

post-45043-0-93048900-1385215043_thumb.jpg

post-45043-0-17024500-1385215047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καποια ειδη ειναι αργης αναπτυξης-εξαπλωσης.Καποια αλλα παλι εξαπλωνονται ραγδαια.Υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν ξεστηθει ενυδρεια εξ'αιτιας τους.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το τι βρίσκουν και τρώνε....

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και το τι βρίσκουν και τρώνε....

Αυτο δεν ξερω κατα ποσο και αν ισχυει Φωτη :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα και είχα διαβάσει οτι αν υπάρχει περίσσεια τροφής εξαπλώνονται πιο γρήγορα. Πιθανό να βλάψουν μικρά ψάρια ή ασπόνδυλα, αλλά σπάνια θα είναι επικίνδυνη κατάσταση.
Κάποια στιγμή σε μένα εξαφανίστηκαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται το ειδος οπως εγραψα και πιο πανω.Αν σου κατσει την εκανες :D

Link to comment
Share on other sites

τι να κάνω?? θα περιμένω για να δω και την εξέλιξη τους, και κατά πόσο θα χρειαστεί να τα καταπολεμήσω

Και ελεγα που εισαι εσυ!

εγω λεω πως το μεγαλο ειναι aptaisia και τα μικρα υδροζωα.

Οτι και να ειναι απο αυτα πρεπει να τα ξεφορτωθει πριν γεμισουν το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-64:

μιχάλη δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά αλλά μου φαίνονται όλα ίδια , όταν τα κοιτάω από πολύ κοντά.

αν τελικά είναι κάποιο είδος hydroids που θα χρειαστεί καταπολέμηση βρήκα ότι αυτό βοηθάει πολύ

blunt-end sea hare ( dolabella auricularia ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69694

Link to comment
Share on other sites

Ηλια μου ουτε εγω βαζω φιλε μου το χερι στη φωτια! :ph34r:

Μπορει να κανω λαθος.

Απλα ετσι την ειχα παθει προσωπικα παλαιοτερα.

Η πολυ νεαρη aptaisia μοιαζει πολυ με υδροζωο.Μετα απο λιγο καιρο καταλαβα και ημουν σιγουρος πως ειναι aptaisia.

Τα παιδια εχουν δικιο,τα υπολοιπα(εκτος απο το μεγαλο λεω εγω-μπορει και λανθασμενα) ειναι υδροζωα.

Η dolabella δεν θα τα πειραξει ηλια και να σου πω την αληθεια δεν εχω ακουσει ποτε για καποιο ψαρι η' οργανισμο,οτι τα τρωει.

Οπως ειπε και ο στρατος(διας),εχουν ξεστηθει ολοκληρα ενυδρεια για καποια απο αυτα,επειδη δεν εβρισκαν τροπο εξαλειψης τους.

Απο που σου ηρθαν βρε ηλια?

Δεν εβαλες κατι(κοραλι,βραχο) ζωντανο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα μόνο ένα κιλό κουραρισμένου βράχου για να ενισχύσω την βιολογία

Κάποτε είχα και είχα διαβάσει οτι αν υπάρχει περίσσεια τροφής εξαπλώνονται πιο γρήγορα. Πιθανό να βλάψουν μικρά ψάρια ή ασπόνδυλα, αλλά σπάνια θα είναι επικίνδυνη κατάσταση.
Κάποια στιγμή σε μένα εξαφανίστηκαν. :)

μακάρι να είναι σαν αυτά που είχε ο φωτης και να φύγουν μόνα τούς

θα περιμένω και θα δω

Link to comment
Share on other sites

Το "κουραρισμένος" δε λέει κάτι. Ζωντανός είναι και κουβαλάει διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω καλά ότι κουραρισμενος είναι ζωντανός. :wacko: γι αυτό πείρα από γνωστό κατάστημα, όπου έχω ακούσει καλά λόγια, και το κομμάτι που έβγαλε ήταν σε γυάλα με άλλα 200-300 κιλά βράχου

πιθανότητες να το κόλλησα από εκεί 80%

από το νερό που πείρα από θάλασσα και για 7 μέρες έτρεχα UV βάζω 10%

από τον αραγωνιτη "ζωντανό" σε σακούλα άλλα κι εκεί μπορεί να κρατηθεί σπόρος.. αφού κρατιούνται τα βακτήρια 6%

και στον νεκρό βράχο που ήταν εκτός ενυδρείου πολύ διάστημα και τον έβρασα 4%

αυτές τις πιθανότητες βάζω... ασχέτως αν ποτέ δεν θα μάθουμε από που προήλθε και με τον καιρό θα δείξει και κατά πόσο θα με ταλαιπωρήσει ,λίγο , πολύ 'η ελάχιστα :bigemo_harabe_net-111:

εκτός αν κάποιος θέλει να του πω από που πείρα τον κουραρισμένο βράχο να πάει να πάρει και αυτός μισό κιλό και έτσι να αποκλείσουμε το 80% :bigemo_harabe_net-196:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το καλά λόγια είναι σχετικό. Στο θέμα βράχου δε μετράει ούτε ο επαγγελματισμός, ούτε οι γνώσεις κλπ. Αν κουβαλάει κάτι θα το κουβαλάει απο όποιο μαγαζί και αν τον πάρεις, ακόμα και από οποιονδήποτε χομπίστα. Υπομονή και προσευχές. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...