Jump to content

Άλατα Στο Τζάμι Pffff....


Recommended Posts

Από το καπάκι του ενυδρείου ,από τους υδρατμούς, έτρεχαν σταθερά σταγόνες νερού στο τζάμι εξωτερικά. Το αποτέλεσμα είναι ότι άφησαν μια γραμμή από άλατα την οποία δεν μπορώ να την καθαρίσω με τίποτα. Χρειάζομαι από κάποιον ενυδρειο-νοικοκύρη να μου δώσει τα φώτα του please!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ξυδάκι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε βαλε λιγο ξυδι σε ενα μαλακο πανι η σφουγγαρι απτην κιτρινη πλευρα του και καθαρισε το και θα εισαι οκ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Γαντάκι και aquaforte σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Ξυδακι όπως ειπαν τα παιδιά. Αν μπορείς με ενυδρειακο βαμβάκι, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους τους νοικοκύριδες!! Το ξυδάκι το έχω χρησιμοποιήσει μάλλον θα δοκιμάσω το aquaforte με προσοχή. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας παιδια....εαν ειναι στο εσωτερικο τι κανουμε?

Στο εσωτερικό που όμως ; Κοντά στο καπάκι ;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας παιδια....εαν ειναι στο εσωτερικο τι κανουμε?

Με ξυράφι ή όταν κανεις αλλαγή νερού ξυδι με προσοχή να μην στάξει στο νερό και πάλι ξυράφι!!

Υπάρχει και η λύση της τηλεκαρτας αν φοβάσαι τα ξυράφια!!

Σε καμία περίπτωση σφουγγάρι με σύρμα!!!

με Ultrex δοκίμασες ???? :bigemo_harabe_net-62:

Δεν έχει πιτυρίδα :P

Link to comment
Share on other sites

χχαχαχαχαχα.....με τα ξυραφια εχω μια οικιωτητα...λογω ελειψης.....τριχων της κεφαλης επεσες στην περιπτωση...αλλα δεν θα χαραχτη το τζαμι με ξυραφι?ειναι στο εσωτερικο του τζαμιου στο χειλος του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Αν τα μαλακώσεις και ξύνεις προσεκτικά όσο το δυνατόν παράλληλα στο τζάμι το ξυράφι δεν θα έχεις κανένα απολύτος θέμα . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το κανω και θα δουμε αποτελεσματα...γιατι αρχιζει και γεμιζει πολλα αλλατα...και οσο να πεις χαλαει καπως την εικονα...δοκιμασα με γυαλοβαμβακα και σκετο νερο τα χερια μου εγειναν σαν του σταλονε αλλα τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90050&p=865099 . Για αλγη λεει αλλα πανω κατω ειναι ιδια διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι απ`έξω και πιάσαμε τα "σκληρά" φάρμακα δοκίμασε και με viakal . . . ;)

Τι εννοείς "σκληρά" και από πότε το διάλυμα υδροχλωρικού οξέος είναι "φάρμακο";

Μην μπλέκουμε τα πράγματα χωρίς λόγο. Βεβαίως χρειάζεται λίγη προσοχή στη χρήση, κυρίως μην πέσει σε μάτι. Τα χέρια μας δεν παθαίνουν τίποτα αν τα πλύνουμε άμεσα, εκτός αν έχουμε

δερματική ευαισθησία. Επίσης το ενυδρείο μας δε θα πάθει τίποτα αν πέσει μια μικρή ποσότητα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

To έβαλα σε εισαγωγικά το σκληρά βέβαια όχι το φάρμακα!!

Το πάω με την λογική οτι όταν δοκιμάζουμε πέτρες με αυτό, το πετάμε το κομμάτι . . .

Επίσης εδώ προσέχουμε με το ξύδι να μην μας πέσει στο νερό το υδροχλωρικό που είναι και καυστικό δεν θα πειράξει??

Ερώτηση κάνω. . .

Link to comment
Share on other sites

Το πας με τη λογική οτι κάποιοι ντύνονται χειρούργοι για να πλησιάσουν το ενυδρείο τους.
Δυστυχώς σε κάποια θέματα έχει δημιουργηθεί "τρομοκρατία" , ίσως γιατί κάποιοι θέλησαν να πλάσουν μύθους για να κρατήσουν το όνομα τους ψηλά....

Σαφώς και προσέχουμε να μη μας πέφτουν επιβλαβή υγρά ή υλικά στο ενυδρείο αλλά όχι και να βγούμε τρελοί. Το ξυδάκι είναι αγνό και φυσικό, πως θα μας βλάψει το ενυδρείο;
Το aquaforte μπορεί να είναι καυστικό αλλά όχι τοξικό. Πρώτα απ'όλα είναι διάλυμα με μικρή περιεκτικότητα. Σκέψου απλά.... Το χλωριούχο ασβέστιο είναι καυστικό. Το χρησιμοποιούμε όμως σε διάλυμα σε θαλασσινά ενυδρεία. Παλαιότερα χομπίστες χρησιμοποιούσαν aquaforte για να ρίχνουν το PH.... Ποιος θα το πει όμως όταν κυκλοφορεί η αστυνομία του ενυδρείου; :busted_cop:
Στην αντίθετη περίπτωση κάποιοι ρίχνουν υγρή αμμωνία για στρώσιμο και άλλοι τους χειροκροτούν.

Αν με ρωτήσεις για το viakal , εκεί θα πω ΜΑΚΡΥΑ! Αυτό είναι δηλητήριο,όπως και άλλα καθαριστικά.
Μην τρελένεστε, να σκέφτεστε λογικά και να το ψάχνετε...

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ έτσι όπως το αναλύεις και το εξηγείς δεκτό !!

Ειδικά αυτό με το ξύδι στο νερό του ενυδρείου μου έκανε μεγάλη εντύπωση!

Δεν συζητάμε να πέσει κανα μπουκάλι μέσα αλλά πως με μια σταγόνα θα χάσουμε τα ζωντανά. . .

Link to comment
Share on other sites

Το πας με τη λογική οτι κάποιοι ντύνονται χειρούργοι για να πλησιάσουν το ενυδρείο τους.

Δυστυχώς σε κάποια θέματα έχει δημιουργηθεί "τρομοκρατία" , ίσως γιατί κάποιοι θέλησαν να πλάσουν μύθους για να κρατήσουν το όνομα τους ψηλά....

Σαφώς και προσέχουμε να μη μας πέφτουν επιβλαβή υγρά ή υλικά στο ενυδρείο αλλά όχι και να βγούμε τρελοί. Το ξυδάκι είναι αγνό και φυσικό, πως θα μας βλάψει το ενυδρείο;

Το aquaforte μπορεί να είναι καυστικό αλλά όχι τοξικό. Πρώτα απ'όλα είναι διάλυμα με μικρή περιεκτικότητα. Σκέψου απλά.... Το χλωριούχο ασβέστιο είναι καυστικό. Το χρησιμοποιούμε όμως σε διάλυμα σε θαλασσινά ενυδρεία. Παλαιότερα χομπίστες χρησιμοποιούσαν aquaforte για να ρίχνουν το PH.... Ποιος θα το πει όμως όταν κυκλοφορεί η αστυνομία του ενυδρείου; :busted_cop:

Στην αντίθετη περίπτωση κάποιοι ρίχνουν υγρή αμμωνία για στρώσιμο και άλλοι τους χειροκροτούν.

Αν με ρωτήσεις για το viakal , εκεί θα πω ΜΑΚΡΥΑ! Αυτό είναι δηλητήριο,όπως και άλλα καθαριστικά.

Μην τρελένεστε, να σκέφτεστε λογικά και να το ψάχνετε...

:)

Κι εγω μαζι σου. Εγω ας πουμε δεν το ηξερα! Αν με ρωταγες θα σου λεγα οχι! Καλο ειναι που και που οι πιο εμπειροι να τα λετε αυτα για να τα μαθαινουμε κι εμεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το σφουγγαρι scotch bride που στην συσκευασια του γραφει δεν χαρασει οτι ειναι απο γυαλι.

Τριβεις απο την αγρια πλευρα(πρασινη).Το χρησιμοποιω πολυ καιρο χωρις να μου δημιουργισει γρατζουνιες στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το σφουγγαρι scotch bride που στην συσκευασια του γραφει δεν χαρασει οτι ειναι απο γυαλι.

Τριβεις απο την αγρια πλευρα(πρασινη).Το χρησιμοποιω πολυ καιρο χωρις να μου δημιουργισει γρατζουνιες στο ενυδρειο.

Όσο έχει μέσα νερό ναι, αν αδειάσεις το νερό μπορεί να φαίνονται μικρές γρατζουνιές....

Link to comment
Share on other sites

........... Παλαιότερα χομπίστες χρησιμοποιούσαν aquaforte για να ρίχνουν το PH.... ....

Και όχι μόνο , και οι παλιοι επαγγελματίες το χρησημοποιούσαν σε ευαίσθητα ψάρια για τη ρύθμιση του ΡΗ κατα την εισαγωγή ψαριών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...