Jump to content

Reef Kesabaran By Digital Reason


Digital Reason

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του AquaZone. Το όνομα μου είναι Γιώργος.

Ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω κι εγώ το δικό μου Nano Reef το οποίο "τρέχει" εδώ και ενάμιση μήνα.

Συγχωρέστε με αλλά λόγω πολλών επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να αναφερθώ και να ανοίξω το θέμα νωρίτερα.

Το ξεκίνημα έγινε με το Nano Reef της HAILEA 60lt (καθαρός χώρος) + 10lt(ένα μικρό refugium).

Οριοθετώντας από την αρχή τον προϋπολογισμό μου σε χαμηλά επίπεδα, επέλεξα το συγκεκριμένο ενυδρείο και έχοντας σαν στόχο να πραγματοποιήσω το hobby μου σε αρκετά αργούς ρυθμούς.

Πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά διάβαζα για αρκετά μεγάλο διάστημα το AquaZone και μία λέξη αντηχούσε στα αυτιά μου συνεχώς... η Υπομονή.

Έτσι λοιπόν και ονόμασα τον ύφαλο μου..."Ο ύφαλος της υπομονής" ή αλλιώς στην τοπική διάλεκτο της Ινδονησίας και πάντα με την βοήθεια του Google, η Υπομονή λέγεται Kesabaran.

Να πω εδώ ότι δεν είμαι νέος στο hobby των ενυδρείων, μιας και είχα για πολλά χρόνια ένα 250lt με malawi και tanganika.

Μετά την πρώτη εβδομάδα και αφού έστρωσα ολοζώντανο aragonite της CARIB SEA και έφτιαξα το νερό (βρύσης) με αλάτι της RED SEA SALT (2kg), τοποθέτησα 8,9kg ζωντανό βράχο.

post-57606-0-12513200-1385241219_thumb.jpg post-57606-0-75041400-1385243966_thumb.jpg post-57606-0-10145500-1385241464_thumb.jpg

Αν και τις πρώτες 10 μέρες με εντυπωσίαζε το Aquascaping που είχα επιλέξει, όσο περνούσε ο καιρός είχα ενδοιασμούς, μιας και το ψηλότερο σημείο του βράχου απείχε μόλις λίγα εκατοστά από την επιφάνεια και θα μου δημιουργούσε σοβαρό θέμα στην εγκατάσταση κοραλλιών μετέπειτα.

post-57606-0-29895000-1385241488_thumb.jpg

Από την ημέρα που μπήκε ο βράχος και κάθε 2 μέρες μέχρι και σήμερα κάνω μετρήσεις σε NH4, NO3 και PO4.

Οι τιμές μου ήταν και είναι μέχρι και σήμερα στα συγκεκριμένα tests τις Salifert, μηδενικές.

post-57606-0-47287000-1385242318_thumb.jpg post-57606-0-12200200-1385242338_thumb.jpg post-57606-0-76289200-1385242357_thumb.jpg

Σε άμεση προτεραιότητα μπαίνει πλέον και η αγορά των υπολοίπων απαραίτητων tests της Salifert.

Η συμπλήρωση βακτηριδίων έγινε περιοδικά καθώς και η προσθήκη κωπήποδων.

Το επόμενο βήμα ήταν η αγορά συσκευής Αντίστροφης Όσμωσης και Refractrometer. Αξίζει να πω εδώ πως ενώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω Skimmer, συνάντησα τυχαία στο COSMOZOO, 2 από τα κορυφαία μέλη του Aquazone, τον Μιχάλη και τον Λυκούργο όπου μετά από τις χρήσιμες συμβουλές τους το Skimmer μετατέθηκε για αργότερα.

Στο μεσοδιάστημα τοποθετήθηκαν 4 σαλιγκάρια, μη με ρωτήσετε τα ονόματα τους, δεν τα θυμάμαι. Αυτό πάντως που ξέρω είναι ότι έχουν αναλάβει να περιορίσουν την άλγη.

Με την παραλαβή της όσμωσης έγινε και η πρώτη αλλαγή νερού στο 35% αντί για 25% που αρχικά έλεγα να κάνω.

Στην αλλαγή λοιπόν μου δόθηκε η ευκαιρία να αλλάξω το Aquascape και να νιώσω σαφώς πιο ικανοποιημένος με την καινούργια χωροθέτηση του Reef Kesabaran.

post-57606-0-74922900-1385244808_thumb.jpg post-57606-0-42430100-1385244941_thumb.jpg

Πολλές κρυψώνες για τα ψαράκια που θα μπουν, μεγάλες επιφάνειες βράχου για τοποθέτηση κοραλλιών και τέλος πάντων πιο compact κατάσταση που εμένα με ικανοποιεί αφάνταστα.

Δυστυχώς το Refractometer δεν το έχω παραλάβει ακόμα από Αμερική. Ελπίζω σε ένα - δυο μέρες να το έχω.

Εδώ και 5 μέρες ακριβώς ο ύφαλος απέκτησε μεταγενέστερους κατοίκους. Δύο True Percula και έναν Yellow Watchman Goby. Οι μετρήσεις μετά από 5 μέρες συνεχίζουν να είναι NH4=0, NO3=0, PO4=0.

post-57606-0-34620600-1385246777_thumb.jpg post-57606-0-07657600-1385246884_thumb.gif

Μετά τους παραπάνω τρεις, ήρθε να προστεθεί και ένας Dottyback bicolor.

Μόλις σήμερα μπήκε και ο Six Line Wrasse. Πανέμορφο!

Εδώ όμως υπάρχει ένα θεματάκι. Το Dottyback την πέφτει στο Wrasse και φοβάμαι μην στρεσσαριστεί και το χάσω. Προτείνετε κάτι?

Όπως είπα και πιο πάνω, εν αναμονής του Refractrometer, θα προχωρήσω άμεσα σε αγορά Skimmer, το οποίο θα είναι της TUNZE 9002. Όπως τα βλέπω τα πράγματα το καπάκι του ενυδρείου θα χρειαστεί μία διαμόρφωση για να μπει το Skimmer. Με την έλευση του νέου χρόνου ίσως κάνω και μία αλλαγή στο φωτισμό μιας και ο venom έχει δώσει με άρθρο του πολύ ωραία ιδέα για το σχετικό θέμα!

Υπολογίζοντας την πορεία του ενυδρείου μου, με βάση πάντα το budget που έχω προς διάθεση, κοράλλια θα μπουν μετά τον Φεβρουάριο. Αυτό γιατί θέλω πρώτα να αντικαταστήσω τον φωτισμό σε κάτι πιο αναβαθμισμένο, και αφετέρου να τοποθετήσω το πολυπόθητο sump με υπερχείλιση (σχετικό άρθρο από τον υπέροχο Μιχάλη).

Κατανοώ πως το κάθε ενυδρείο υφάλου είναι μία προσωπική υπόθεση για τον καθένα αλλά με τους πρωταρχικούς κανόνες, να είναι κοινοί για όλους μας. Η υπόθεση reef είναι μία επένδυση εξάλλου.

Εν καιρό φυσικά και θα υπάρχουν updates με την πορεία του υφάλου.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τους ιδρυτές του AquaZone για το πολύτιμο έργο τους και την διάχυτη πληροφόρηση σε ένα τόσο όμορφο και υγιές hobby.

Πολλά ευχαριστώ προσωπικά στους Θανάση, Λυκούργο και Μιχάλη.

Με εκτίμηση

Γιώργος

gift_zpsa03258e4.jpg

Επιβράβευση παρουσίασης ΑΖ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλως ηρθες μην ανυσηχεις εξαλου το six line δεν φημιζετε για την αγιοσυνη του τωρα το ρεφρακτομετρο μαζι με σκιμμερ ανθρακα και αντιφωσφωρο επειγουν.εγω θα εβγαζα την πανω πολυθρονα απο το δεξι βουνο και θα το αφηνα ετσι το δευτερο το βρισκω μπουκομενο,εσενα οτι σου αρεσει,να το χαιρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Niknik ευχαριστώ πολύ! Ξέχασα να αναφέρω ότι ενεργό άνθρακα έχω τοποθετήσει σε δίχτυ μέσα στο refiugium.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλως μας ήρθες!Η αλήθεια είναι πως διαβάζοντας το πρώτο πόστ από εσένα με κέρδισες!Δείχνεις κατατοπισμένος και ξέρεις που βαδίζεις!Χαίρομαι να βλέπω την παρέα μας να μεγαλώνει!Γιώργο ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!Για το ενυδρείο δεν έχω να πω κάτι....δεν χρειάζεται άλλωστε!Έχεις πολύ καλούς δασκάλους!

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το μικρο αδερφε και ομορφα ψαρακια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο :welcomeXL: και από εμένα!!!

Αν και δεν τα είπαμε πολύ χθες, έχω να σου πω ένα μπράβο για την υπομονή σου και το διάβασμα που έχεις ρίξει εδώ!

Το γενικό στήσιμο που έχεις κάνει είναι αρκετά καλό!!ότι και να σου πούμε εμείς , εσύ και μόνο εσύ θα δεις πως πάει το ενυδρείο σου και ανάλογα θα πράττεις. το στήσιμο του βράχου σου μέχρι να δεις τι σου αρέσει και που θέλεις να το φτάσεις το χόμπι… μπορεί να το αλλάξεις η ακόμα και να το μειώσεις! Προς το παρών όμως είναι super!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη παρέα.

Πολύ ωραία και κατατοπιστική η παρουσίαση του ενυδρείου σου..... με όλους εμάς που έμπλεξες, τι να πω, καλά ξεμπερδέματα (με την καλή έννοια) χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αλμυρα φιλε γιωργο!!Ωραιο το aquascape σου...ευχομαι να το δεις τουμπανο το μικρο σου και γεματο απο ζωη!!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερη παρουσιαση του ενυδρειου γιωργο!! :bigemo_harabe_net-64:

Πολλες φωτο και πληροφοριες!

Πανεμορφο το ενυδρειο γενικοτερα.

Δημιουργεις πολλες προσδοκιες! :thumbup:

Καλως ηρθες και καλη διαμονη!

Ειναι τοσα μα τοσα πολλα τα παιδια στο φορουμ με διαθεση,γνωσεις και εμπειρια που παντα θα ειναι καποιος εκει να σου λυσει

αποριες και να σε βοηθησει στα πρωτα σου βηματα!

Τωρα μολις ξεκινησες και επειδη βλεπω οτι σου αρεσει πολυ απλα....απολαυσε το! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους εκεί έξω!

Μία μικρή ενήμερωση για την πορεία του Reef Kesabaran.

Το Σάββαττο έκανα την δευτερη αλλαγή νερού περίπου στο 35% και κάτι παραπάνω.

Η αίσθηση της καθαριότητας και διαύγειας του ενυδρείου μετά από κάθε τέτοια αλλαγή είναι μοναδική! Το ευχαριστιέσαι τόσο που θες να μπεις να κολυπήσεις κι εσύ ο ίδιος!

Σήμερα έγιναν ξανά μετρήσεις σε: NH4=0, NO3=0, PO4=0.

Τα άσχημα νέα τώρα είναι πως ¨έχασα¨ τελικά το Six Line Wrasse! Δυστυχώς στρεσσαρίστηκε αρκετά από το το Dottyback και το λάθος μου είναι που δεν επενέβησα εγκαίρως!

Θα παραμείνω με τον ίδιο αριθμό ψαριών (2 percula, 1 yellow watchman, 1 dottyback bicolor) για περίπου 15 μέρες ακόμη.

Έφτασε ο καιρός για το skimmer.

Για το πρώτο κοράλι, πότε λέτε?

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος στην ερώτηση μου για το κοράλλι, θα ήθελα να μου πείτε τις κατάλληλες συνθήκες και τον χρόνο για να μπει ένα απλό κοράλλι.

Και επίσης πιο προτείνετε για αυτό το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο οι κατάλληλες συνθήκες για ένα reef ενυδρείο έχουν ως εξής!

Table 1. Parameters critical to control in reef aquaria.

Parameter: Reef Aquaria Recommendation:

Calcium 380-450 ppm

Alkalinity 7-11 dKH
Salinity 35 ppt sg = 1.026

Temperature 76-83° F

pH 7.8-8.5 OK 8.1-8.3 is better

Magnesium 1250-1350 ppm

Phosphate < 0.03 ppm

Ammonia <0.1 ppm

Table 2. Other parameters in reef aquaria.

Parameter: Reef Aquaria Recommendation:

Silica < 2 ppm, much lower if diatoms are a problem

Iodine Control not recommended

Nitrate < 0.2 ppm

Nitrite < 0.2 ppm typically

Strontium 5-15 ppm

ORP Control not recommended

Boron < 10 ppm

Iron Below Kit Detection Limits

:bigemo_harabe_net-145:

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Επίσης και εδώ ένα πιο εμπεριστατωμένο άρθρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50470

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε έχεις πετύχει ωραίο αποτέλεσμα και έχεις βάλει καλές βάσεις για το μέλλον σου,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα εκεί έξω!

Ελπίζω να είσαστε όλοι καλά και να χαλαρώνετε χαζεύοντας τα ενυδρεία σας!

Έχω ένα update για σήμερα το οποίο περιέχει τα ακόλουθα:

- Έγινε μία γεναία αλλαγή νερού περίπου στο 40% και λαμποκώπησε ο τόπος!

- Μου ήρθε και το refractrometer ATC και πλέον μετράω την αλατότητα μου. Ειναι στο 1025!

- Αλλάχτηκε ξανά το aquascape. Φίλε Bloster καθόλη την διαδικασία σε σκεφτόμουνα...επιβεβαιώθηκες, χαχα!

- Το Dottyback επέστρεψε εκεί που το πήρα και στην θέση του μπήκε ο Jester, ένα πανέμορφο μικρούλη και ειρινικό Court Jester Goby! Θέλω ειρήνη και αγάπη στον ύφαλο.

- Απαλλάχτηκα και από ένα λαθρεπηβάτη-καβουράκο! Ο καημενούλης την πάτησε μιας και τον τσάκωσα κατά την διαδικασία του aquascaping. Κρίμα αλλά έπρεπε να αποχωρήσει και αυτός.

- Μία πολύ όμορφη γαριδούλα με γαλάζιες δαγκανούλες αλονίζει στους βράχους του υφάλου Kesabaran. Αν θυμάται ο ΤΑΝ ας αναφέρει το ονομά της γιατί εγώ δεν το συγκράτησα. Ίσως και να είναι η Banded Coral Blue.

- Τα percula πήραν ονομασία, H Kesa και ο Baran!

post-57606-0-97294400-1385845182_thumb.jpg. post-57606-0-89737300-1385845276_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο πραγματάκια....

το ένα λειτουργικό/αισθητικό, και αφορά το στήσιμο του βράχου.... δώσε περισσότερο αέρα, παίξε και άλλο, υπάρχουν περιθώρια καλυτέρευσης.

το άλλο αφορά το ρεφρακτόμετρο και τις αποκλίσεις που έχει. Ρίξε μια ματιά εδώ και θα μάθεις χρήσιμα πράγματα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80880

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ πολύ όμορφη παρουσίαση όμορφη νοοτροπία και όμορφο ενυδρείακι φαίνεται να ξέρεις τι θες οπότε το μόνο που έχω να πω είναι καλή συνέχεια και με πολλές φωτογραφίες! :-D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ πολύ όμορφη παρουσίαση όμορφη νοοτροπία και όμορφο ενυδρείακι φαίνεται να ξέρεις τι θες οπότε το μόνο που έχω να πω είναι καλή συνέχεια και με πολλές φωτογραφίες! :-D

+1

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα ρε τσιγγούνη;;;;;βάλε κάτι παραπάνω στο παιδί! :P

αχχαχαχαχα εεε + 1000000000000000 τότε

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο!

Μεγεια το aquascape και τους κατοικους! :bigemo_harabe_net-82:

Πολυ πιο ομορφο τωρα,απλα προσεξε να δωσεις οσο περισσοτερη κυκλοφορια αναμεσα στα βραχια!

Πραγματικα χαιρμομαι την ορεξη και τη διαθεση σου!

Προσεξε ομως...μην παρασυρθεις απο τον ενθουσιασμο σου!Αργα,σταθερα και υπομονετικα βηματα φιλε μου! :bigemo_harabe_net-64:

Εισαι στην καλυτερη φαση και μη βιαστεις να περασεις στην επομενη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας!

Πριν ξεκινήσω κι εγώ το δικό μου ύφαλο και καθώς διάβαζα τα άρθα από νέους χομπίστες, αναρατιώμουν αν και εμένα θα με προσέξουν με τις συμβουλές τους οι ¨παλιοί¨!

Παιδιά τι να πω...νομίζω πως η ανταμοιβή σας θα είναι, όλοι εμείς οι καινούργοι να συμμετέχουμε και να δίνουμε τις συμβουλές μας στους επόμενους...

Επειδή λοιπόν οι συμβουλές σας είναι κάτι παραπάνω από σεβαστές, ξανά άλλαξα την τοποθέτηση των βράχων. Πρόχειρα προς το παρών μιας και ο Aiolos ετσι όπως εξέφρασε την πρόταση του μου έδωσε μία πολύ ωραία και πρακτική ιδέα.

Στην επόμενη αλλαγή νερού, το ερχόμενο Σάββατο, θα την υλοποιήσω και θα σας την παρουσιάσω.

Εδώ όμως έχω να κάνω μία ερώτηση. Έιναι καλό για τους κατοίκους του υφάλου και εφόσον δεν έχουν ακόμα εγκατασταθεί κοράλλια, να γίνονται τόσο συχνά αλλαγές στο aquascaping? Μήπως στρεσσάρει τα ψάρια αρκετά? Μήπως είναι μεγάλη η απώλεια κωπηπόδων και άλλων χρήσιμων για την βιολογία του υφάλου, οργανισμών?

Ο ενθουσιασμός μου Μιχάλη είναι μεγάλος, αλλά λόγω της προηγούμενης εμπειρίας μου με τις κιχλίδες, προσπαθώ να τον μετριάζω και να θέτω πάντα ώς τροχοπέδη το οικονομικό!

Για να μπούν τα πολυπόθητα μαλακά κοράλλια, θα πρέπει να γίνουν τα εξείς βήματα:

1. Αντικάσταση καπακιού με τζάμι (γυάλινο και όχι πλέξι γιατί κάνει σημάδια).

2. Αγορά νέου φωτιστικού, μάλλον LED.

3. Κατασκευή υπερχείλησης, χωρίς να τρυπηθεί το ενυδρείο.

4. Κατασκευή sump.

5. Αγορά skimmer.

Όλα τα παραπάνω είναι κάποιας αξίας που είναι δύσκολο να δαπανηθεί τώρα.

Ευτυχώς έχω συμπαραστάτη, τον ίδιο τον ύφαλο μου, που μου λέει...κάνε υπομονή Γιώργο.

Ούτως ή άλλως το αρχικό στάδιο εκτός από όμορφο είναι και κρίσιμο συνάμα. Θέλει σταθεροποίση. Το λέω συνέχεια για να το ακούω και εγώ αλλά και κάθε νέος! Θέλει σιγά σιγά!

Στην την όλη φάση αυτό είναι το ωραίο. Δεν ταβανιάζεις το δημιουργημά σου σε 10 μέρες ούτε σε ένα μήνα. Το πας σιγά σιγά. Γιατί παιδιά η απόλαυση για να έχει αξία πρέπει πάντα να συνοδέυται από συναίσθημα. Αλλιώς χάνεται!

Αρκετά για σήμερα...νομίζω σας κούρασα. Περιμένω τα σχόλια σας στην ερώτηση μου και σας παραθέτω ευθείς αμέσως τις νέες φωτογραφίες μου.

Καλό σας βράδυ φίλοι μου.

post-57606-0-74232900-1385916542_thumb.jpg post-57606-0-53477000-1385916638_thumb.jpg post-57606-0-77226600-1385916704_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι το aquascape σου είναι πάρα μα πάρα πολύ όμορφο!Μην τον πειράξεις!Οταν με το καλό αρχίσουν να μπαίνουν κοράλλια θα γίνει κουκλί!

Στην ερώτηση σου τώρα,εννοείτε πως υπάρχει ο παράγοντας stress αν κάνεις το ενυδρείο σαλάτα!Αν όμως το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην θολώσει αρκετά και με προσοχή απέναντι στα ψάρια δεν τρέχει....!Εγώ για καλή μου τύχη δεν είχα βάλει ζωντανά μέχρι που είπα πως είναι έτοιμο το aquascape και εννοείτε είχε τελειώσει τον κύκλο του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...