Jump to content

Reef Kesabaran By Digital Reason


Digital Reason

Recommended Posts

Ωραια τα λες γιωργο....και μια χαρα το πας!!!Το scape σου ειναι καλυτερο τωρα!!Οσο για το στρες συμφωνω με τον κωστα πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι είναι ακόμα καλύτερα από πριν!!! Αν και σε 2-3 μήνες είμαι σίγουρος ότι θα ανακαλύψεις τον αφρό τις fauna… :bigemo_harabe_net-72: :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο!

Πολυ ωραιο και αυτο.Αστο ετσι ομως τωρα,ειναι που ομορφο :bigemo_harabe_net-64:

Απο τις συχνες αλλαγες δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα κωπηποδα η με καποιους αλλους οργανισμους.

Για τα ψαρακια βεβαια ολη αυτη η διαδικασια(χερια μεσα,κτλ) δεν ειναι ευχαριστη .Οσο ομως ειναι υγειη και δεν

αλλαζει καποια παραμετρος στο νερο σου,θα το αντεξουν.

Καλο ειναι ομως να μην τα "ανησυχεις" αλλο! :bigemo_harabe_net-134:

Μην το ξαναπειραξεις αλλο βρε...μια χαρα το πετυχες!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο!

Πολυ ωραιο και αυτο.Αστο ετσι ομως τωρα,ειναι που ομορφο :bigemo_harabe_net-64:

Απο τις συχνες αλλαγες δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα κωπηποδα η με καποιους αλλους οργανισμους.

Για τα ψαρακια βεβαια ολη αυτη η διαδικασια(χερια μεσα,κτλ) δεν ειναι ευχαριστη .Οσο ομως ειναι υγειη και δεν

αλλαζει καποια παραμετρος στο νερο σου,θα το αντεξουν.

Καλο ειναι ομως να μην τα "ανησυχεις" αλλο! :bigemo_harabe_net-134:

Μην το ξαναπειραξεις αλλο βρε...μια χαρα το πετυχες!

+1000!

Γιώργαρε άστο να πάρει τον δρόμο του...απλά μέτρα και παρακολούθα...!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια μου!

Η πολυ δουλεια τρωει τον αφεντη λενε...αλλα τι κανω, δεν βρηκα αλλη ωρα να κανω ενα μικρό update στην πορεια του Reef Kesabaran!

Λοιπον, προσφατα αγορασα καινουργιο skimmer TUNZE 9002 και καθοδον απο Αμερικη έρχεται και το φωτιστικό μαζί με τα παρελκομενα του, timer και cooler fans (http://www.ebay.com/itm/EVO-Quad-Clip-3W-Timer-Ready-LED-Aquarium-Light-Nano-Marine-Coral-Reef-20x-3W-/300815389870?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4609fe94ae) μετά απο βοηθεια του panozzz (thanks man).

Η πορεία μεχρι και σημερα ειναι σταθερή, αλλαγη νερου στο 40% το Σαββατο.

Μετρησεις συνεχιζονται σταθερα καλες και τα ζωντανα μου ειναι υγειεστατα.

Μολις παραλαβω και το φωτιστικό, τοτε θα βγει το καπακι και θα μπει το φωτιςτικο μαζι με το skimmer στη πλατη.

Υπερχειλιση και sump προς το παρον δεν θα γινει!

Σας παραθετω και μερικες φωτογραφιες...

post-57606-0-58970200-1386630729_thumb.jpg post-57606-0-48906400-1386630832_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά μπράβο για την όλη παρουσίαση φίλε μου και για το πολύ όμορφο αποτέλεσμα!

Το κάνεις να φαίνεται τόσο απλό που μας ξεμιαλίζεις!!!

Συνέχισε την καλή δουλειά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μια χαρα φαινετε βαλε ενα κυκλοφοτητη στην πλατη πισω απο τα βραχια θα σε βοηθησει πολυ.καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα και πολλα μπραβο.!γνωμη μου οτι τα 70λτ ειναι το καλυτερο για να ξεκινησεις εναν οικονομικο-ομορφο υφαλο.το εχεις, συνεχισε δυνατα.!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!

Ανυπομονώ να παραλάβω το φωτιστικό και να το εγκαταστήσω μαζί με το skimmer!

Επιτέλους να βγει το καπάκι να πάρει ανάσες ο ύφαλος!

Σας κρατάω ενήμερους....

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά μπράβο για την όλη παρουσίαση φίλε μου και για το πολύ όμορφο αποτέλεσμα!

Το κάνεις να φαίνεται τόσο απλό που μας ξεμιαλίζεις!!!

Συνέχισε την καλή δουλειά!

Φίλε Christos07,

το όλο θέμα στην αρχή είναι όντως απλό εάν ξέρεις που θέλεις να φτάσεις και τι ζητάς από ένα Nano Reef.

Απλό επίσης, είναι όταν όλα γίνονται σιγά σιγά!

Μέχρι στιγμής δεν έχει κάτι να με δυσκολέψει...τις μετρήσεις τις κάνω συστηματικά, τις αλλαγές νερού με όσμωση κάθε 7 μέρες, προσεκτικό τάισμα, καλή διάθεση - προγραμματισμός και όλα θα πάνε καλά.

Μόλις φτάσει η στιγμή για τα κοράλλια, εκεί θέλω να δω πως θα πάει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Christos07,

το όλο θέμα στην αρχή είναι όντως απλό εάν ξέρεις που θέλεις να φτάσεις και τι ζητάς από ένα Nano Reef.

Απλό επίσης, είναι όταν όλα γίνονται σιγά σιγά! +1000 απλα στην πορεια καπου τα χανουνε οι χομπιστες για πολους λογους.

Μέχρι στιγμής δεν έχει κάτι να με δυσκολέψει...τις μετρήσεις τις κάνω συστηματικά, τις αλλαγές νερού με όσμωση κάθε 7 μέρες, προσεκτικό τάισμα, καλή διάθεση - προγραμματισμός και όλα θα πάνε καλά.

Μόλις φτάσει η στιγμή για τα κοράλλια, εκεί θέλω να δω πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις Νικόλα!!

Θυμάμαι άρχισα τον κύβο και έλεγα σιγά σιγά και όλα θα γίνουν....και ξαφνικά επέστρεψα σπίτι από το swap με ένα κάρο σκληρά!

Βουρ για δοσομετρικές,βουρ για αναβαθμίσεις στον φωτισμό και πάει λέγοντας!

Ωστόσο από εκείνη την ημέρα ελάχιστα κομμάτια έχουν μπει στον κύβο ξανά!

Θέλει υπομονή η αλμύρα παιδιά...υπομονή και επιμονή!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μέτρησα και KH.

Η ένδειξη του εμβόλου μέσα στη σύρηγγα ήταν στο 0,51 όταν άλλαξε χρώμα και έγινε ένα περίπου ροζ-πορτοκαλί.

άρα το Kh είναι στο 7.5.

Με τεστ κιτ της salifert.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μέτρησα και KH.

Η ένδειξη του εμβόλου μέσα στη σύρηγγα ήταν στο 0,51 όταν άλλαξε χρώμα και έγινε ένα περίπου ροζ-πορτοκαλί.

άρα το Kh είναι στο 7.5.

Με τεστ κιτ της salifert.

Απο KH εισαι μια χαρά....

Σου εύχομαι τα καλύτερα για τον ύφαλο σου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Christos07,

το όλο θέμα στην αρχή είναι όντως απλό εάν ξέρεις που θέλεις να φτάσεις και τι ζητάς από ένα Nano Reef.

Απλό επίσης, είναι όταν όλα γίνονται σιγά σιγά!

Μέχρι στιγμής δεν έχει κάτι να με δυσκολέψει...τις μετρήσεις τις κάνω συστηματικά, τις αλλαγές νερού με όσμωση κάθε 7 μέρες, προσεκτικό τάισμα, καλή διάθεση - προγραμματισμός και όλα θα πάνε καλά.

Μόλις φτάσει η στιγμή για τα κοράλλια, εκεί θέλω να δω πως θα πάει...

Μακάρι να πάνε όλα καλά φίλε μου...

Αναμένουμε λοιπόν....

Με βλέπω να ξεκινάω nano reef και δεν έχω κλείσει μήνα στο hobby!!!

H αλήθεια είναι πως αυτή τη στιγμή δεν έχω υπομονή ουτέ το ενυδρείο να στρώσω σε γλυκό νερό....

φαντάζομαι τι θα έκανα στο αλμυρό....

Αλλά η θέα και μόνο του βράχου από τις φώτο τις πρώτες μέρες με κανει και ταξιδεύω....δεν υπάρχει...αξίζει την αναμονή και την υπομονή περισσότερο απο το γλυκό πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο εχουν την ομορφια τους φιλε χρηστο.

Με το καλο να ερθεις και εσυ στη θαλασσινη μας παρεα! :bigemo_harabe_net-82:

Το θαλασσινο ειναι πραγματικα κατι "ατελειωτο"!

Αν το κανεις ομως το βημα....καλυτερα να εξοπλιστεις με πολυ υπομονη και γυαλακια για διαβασμα.

Αυτο στο λεω για να περιορισεις οσο περισσοτερο γινεται τυχον απωλειες και απογοητευση,κατα συνεπεια.

Ο γιωργος ειναι υποδειγμα-παραδειγμα και στα δυο.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα στο πιο ομορφο χομπυ,επετρεψε μου να πω για τον φωτισμο που αγορασες να τον προσεξεις στα εξης σημεια...

εχεις 60 βατ λεντ σε 60 λιτρα + του οτι οι φακοι του ειναι στις 45 μοιρες αυτοματα σημαινει πολυ δυνατος φωτισμος για 40 ποντους υψος νερου,

συμβουλη μου σηκωσε το αρκετα ψηλα η για οσο φτανει το goose neck του φωτιστικου!

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμαςει?

Πιστευεις θα μου δημιουργησει αλγες?

Κατι αντιστοιχο διαβαζα στην παρουσιαση του ενυδρειου του panozzz οπου στην τελευταια σελιδα (http://www.aquazone.gr/forums/topic/78258-sos-iaaio-ooa-aeuoea/page-13#entry875229), αναφερει για τις αλγες που ειχε με ακριβως ιδιο φωτιστικο και ιδιο ενυδρειο με το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει παρομοιο 72w σε 60l ενυδρειο και περα απο τις αλγες την ακουγαν τα κοραλακια στην αρχη ιδιαιτερα αυτα που δεν ειχαν πολλες απαιτησεις σε φωτισμο,που νομιζω πως θα βαλεις καποια απο αυτα,το θεματακι με αυτο το φωτιστικο δεν ειναι dimmable ωστα να το ελεγχεις,επισης οπως σου γραφω πιο πανω οι φακοι του ειναι στις 45 μοιρες,γνωμη μου σηκωσε το οσο σε παιρνει και μια καλη περιπτωση παιξτο χωρις φακους,αφαιρεσε τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...