Jump to content

Ξύλο Για Ενυδρειο


Recommended Posts

Παιδια καλημέρα. θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μου έφεραν ένα ξύλο, όχι θαλάσσης, και μου άρεσε για το ενυδρείο. όσο όμως και να το βράζω βγάζει ένα καφέ χρώμα.. μπορώ να κάνω κάτι για αυτό η απλά να μην το βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα πρέπει να δεις αν το ξύλο ειναι κατάλληλο για το ενυδρειο σου. Τώρα αν ειναι οκ, οσο και να το βράζεις θα βγάζει καφέ χρωμα που δεν ειναι τίποτα άλλο απο τις τανίνες που απελευθερώνει. Θα έλεγα να το βάλεις σε μια λεκάνη με νερο το οποίο θα αλλάζεις κάθε μέρα. Οι τανίνες, αν δεν εξαφανιστούν σιγα σιγα, σίγουρα θα μειωθούν. Βέβαια μπορείς να το βάλεις και απο την αρχη στο ενυδρειο. Το βάζεις στο ενυδρειο σου (οι τανίνες ειναι εντελώς αβλαβείς για τα ψάρια σου) και με τον καιρο και τις αλλαγές νερου, η καφετίλα θα φύγει. Εξαρτάται απο το ξύλο για το πόσο καιρο θα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι ξύλα που εγω προσωπικά δε θα τα έβαζα με τίποτα στο ενυδρειο γιατι έχει ρίσκο η δουλειά. Ξύλα που προέρχονται πχ απο δέντρα που έχουν ρετσινι, κορμός κισσοού, λεύκα κτλ. Πρέπει το ξύλο να ειναι εντελώς αποξηραμενο κατ' αρχήν. Πολλοι βάζουν ξύλο απο πλάτανο, κλιματαριά ακόμα και ελιά αλλα πρώτα τα αποξηραινουν είτε στον ήλιο για πολυ καιρό είτε στο φούρνο σε χαμηλή θερμοκρασία για πολλη ώρα. Το ξύλο που βρηκες δε ξέρεις απο τι δέντρο ειναι, αν έχει φάει φυτοφάρμακα, αν ήταν μέσα σε λύματα ή σε οποιοδήποτε άλλο μολυσμένο σημείο κτλ οπότε ειναι σημαντικό ρίσκο. Εγω προσωπικά δε θα το έβαζα με τίποτα πάντως.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι ξύλα που εγω προσωπικά δε θα τα έβαζα με τίποτα στο ενυδρειο γιατι έχει ρίσκο η δουλειά. Ξύλα που προέρχονται πχ απο δέντρα που έχουν ρετσινι, κορμός κισσοού, λευκά κτλ. Πρέπει το ξύλο να ειναι εντελώς αποξηραμενο κατ' αρχήν. Πολλοι βάζουν ξύλο απο πλάτανο, κλιματαριά ακόμα και ελιά αλλα πρώτα τα αποξηραινουν είτε στον ήλιο για πολυ καιρό είτε στο φούρνο σε χαμηλή θερμοκρασία για πολλη ώρα. Το ξύλο που βρηκες δε ξέρεις απο τι δέντρο ειναι, αν έχει φάει φυτοφάρμακα, αν ήταν μέσα σε λύματα ή σε οποιοδήποτε άλλο μολυσμένο σημείο κτλ οπότε ειναι σημαντικό ρίσκο. Εγω προσωπικά δε θα το έβαζα με τίποτα πάντως.

+1

Link to comment
Share on other sites

μόλις το είδε ο αντρας μου και μου είπε ότι είναι ρίζα από ελιά... τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, την προσωπική μου άποψη σου την είπα. Απο εκει και πέρα αν σου αρέσει το ξύλο πρέπει να το αποφλοιώσεις πρωτα και να το αποξηράνεις στο φούρνο σε θερμοκρασία 60-80 βαθμών για αρκετή ώρα. Πλύσιμο με καυτό νερό η βράσιμο και μετα σε λεκάνη με νερο το οποίο θα αλλάζεις συχνα μέχρι να το δεις καθαρό. Τα ξύλα απο τη φύση ειναι πολυ πιθανό να σαπίζουν σχετικα γρήγορα και να θέλουν αλλαγη. Ειναι πιο εύκολο να πας σε ενα πετ σοπ, να αγοράσεις ενα ενυδρειακό ξύλο, να το πλύνεις και να το ρίξεις στο ενυδρειο. Εγω σου το ξαναλέω, δε θα έπαιρνα το ρίσκο. Υπάρχουν ωραίες ρίζες στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, την προσωπική μου άποψη σου την είπα. Απο εκει και πέρα αν σου αρέσει το ξύλο πρέπει να το αποφλοιώσεις πρωτα και να το αποξηράνεις στο φούρνο σε θερμοκρασία 60-80 βαθμών για αρκετή ώρα. Πλύσιμο με καυτό νερό η βράσιμο και μετα σε λεκάνη με νερο το οποίο θα αλλάζεις συχνα μέχρι να το δεις καθαρό. Τα ξύλα απο τη φύση ειναι πολυ πιθανό να σαπίζουν σχετικα γρήγορα και να θέλουν αλλαγη. Ειναι πιο εύκολο να πας σε ενα πετ σοπ, να αγοράσεις ενα ενυδρειακό ξύλο, να το πλύνεις και να το ρίξεις στο ενυδρειο. Εγω σου το ξαναλέω, δε θα έπαιρνα το ρίσκο. Υπάρχουν ωραίες ρίζες στα μαγαζιά.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, την προσωπική μου άποψη σου την είπα. Απο εκει και πέρα αν σου αρέσει το ξύλο πρέπει να το αποφλοιώσεις πρωτα και να το αποξηράνεις στο φούρνο σε θερμοκρασία 60-80 βαθμών για αρκετή ώρα. Πλύσιμο με καυτό νερό η βράσιμο και μετα σε λεκάνη με νερο το οποίο θα αλλάζεις συχνα μέχρι να το δεις καθαρό. Τα ξύλα απο τη φύση ειναι πολυ πιθανό να σαπίζουν σχετικα γρήγορα και να θέλουν αλλαγη. Ειναι πιο εύκολο να πας σε ενα πετ σοπ, να αγοράσεις ενα ενυδρειακό ξύλο, να το πλύνεις και να το ρίξεις στο ενυδρειο. Εγω σου το ξαναλέω, δε θα έπαιρνα το ρίσκο. Υπάρχουν ωραίες ρίζες στα μαγαζιά.

Συμφωνω απολυτα,στα ειπε ολα ο φιλος Safarpn!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Με τοση ταλαιπωρια,πας και αγοραζεις ενα ξυλο απο ενα πετ σοπ και το βαζεις.Και πιο φτηνα θα σου ερθει και ξεκουραστα :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο το φυσικό ξύλο αλλά έχει αντοχές μέσα στο νερό; Εντάξει πες ότι το θέμα βακτήρια, ή βρωμιές ή οτιδήποτε επιβλαβές για το ενυδρείο το ξεπερνάμε... Θα ζήσει μέσα στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο το φυσικό ξύλο αλλά έχει αντοχές μέσα στο νερό; Εντάξει πες ότι το θέμα βακτήρια, ή βρωμιές ή οτιδήποτε επιβλαβές για το ενυδρείο το ξεπερνάμε... Θα ζήσει μέσα στο νερό;

Αν δεν ειναι καλα αποξηραμενο, όχι. Τώρα αν ειναι τελείως ξερό, χωρις να έχω προσωπική πείρα, μονο απο ότι έχω διαβάσει απο έρευνα που έκανα οταν το έψαχνα κι εγω, ειναι ξύλα που αντέχουν και 2-3 χρόνια και αλλα που σαπίζουν σχετικά γρήγορα. Φαντάσου τώρα να έχεις φτιάξει ενα τρελό aquascape και να σου σαπίσει καμία ρίζα.....άντε γεια μετα!!!.....πανε για Αφρικάνικο, μονο πέτρα!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι καλα αποξηραμενο, όχι. Τώρα αν ειναι τελείως ξερό, χωρις να έχω προσωπική πείρα, μονο απο ότι έχω διαβάσει απο έρευνα που έκανα οταν το έψαχνα κι εγω, ειναι ξύλα που αντέχουν και 2-3 χρόνια και αλλα που σαπίζουν σχετικά γρήγορα. Φαντάσου τώρα να έχεις φτιάξει ενα τρελό aquascape και να σου σαπίσει καμία ρίζα.....άντε γεια μετα!!!.....πανε για Αφρικάνικο, μονο πέτρα!

Σωστός!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!!!!!

Μμμμ....Δε ξέρω αν είμαι σωστός, αυτα έχω διαβάσει. Ας πει και κανας άλλος την άποψή του και θα ειναι καλύτερα αν έχει ιδία αντίληψη γύρω απο το ξύλο προερχόμενο απο τη φύση (και εννοώ αυτα που βρίσκουμε εμείς στη φύση)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...