Jump to content

Θάνατος Guppies


Sport Billy

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρεα. Δυστυχώς χάνω το 2ο αρσενικό μου guppy. Το πρόβλημα κρατάει 2 περίπου εβδομάδες. Έτσι έγινε κ με το πρώτο. Τα κύρια συμπτώματα είναι στένεμα φαγώμα της ουρας κακή διάθεση, περισσότερη ώρα στo βυθο. Πρόσφατα είχα γέννες, το τάισμα με κατεψυγμένη τροφή αύξησε τα ΝΟ3 κ το παλεύω με αλλαγές κ κερατοφυλλο. Όλα τα άλλα ψάρια δεν φαίνονται να έχουν προβλήματα αλλά κ το τελευταίο φαίνονταν μια χαρά μέχρι που αρρώστησε. Τι μπορώ να κάνω?

20 lit

5 θηλυκα

2 αρσενικα (το 1 το χάνω)

2-3 νεογέννητα

Ph 8

NO2 0

NO3 50-80

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα λίτρα φίλε... Οι συνθήκες αλλάζουν συνέχεια...

Θερμοκρασία ..

Πολλά απόβλητα για τα λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο... Εγώ σκέφτηκα ανταγωνισμό των αρσενικών γιάτι το ένα που έχει μείνει φαίνεται υγιέστατο. Αλλα έχεις δίκιο πρέπει να τα λιγοστεψω... Θερμοκρασία σταθερά 27 και αλλαγή 1 κάθε εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια? εμενα η αποψη μ ειναι οτι μπορει ν ειναι κ τσακομος των αρσενικων... (αν τ υπολοιπα ψαρια δεν εχουν καποιο σημαδι...) κ γεματο κρυψωνες ν ειναι τ ενυδρειο ειναι μικρο κ τα αρσενικα πολλα.... αυτο στο λεω απο προσωπικη εμπειρα..... κατα το ταισμα μηπως ειδες επιθετικοτητα στα αρσενικα?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω ισχυουν! Φωτο εχουμε; Μετρησεις αμμωνιας; Συμπληρωσε την φορμα!

Πρεπει να αλλαξεις ενυδρειο ΄η να αλλαξεις ψαρια! Ακομη και ενα χαρεμι να βαλεις παλι καποια στιγμη θα ξεκινησουν τα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω ισχυουν! Φωτο εχουμε; Μετρησεις αμμωνιας; Συμπληρωσε την φορμα!

Πρεπει να αλλαξεις ενυδρειο ΄η να αλλαξεις ψαρια! Ακομη και ενα χαρεμι να βαλεις παλι καποια στιγμη θα ξεκινησουν τα προβληματα!

+1

Είναι ο ανταγωνισμός των αρσενικών

Και αυτό ως πιο αδύναμο τις "έφαγε"

Και τις έφαγε καλά επειδή είναι λιγα τα λίτρα και δεν είχε που να κρυφτεί!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πρόβλημα με αρσενικό guppy

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 20
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό βυθιζόμενο (300lit/h o κυκλοφορητής του) / μηχανική φίλτρανση / μακαρόνι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): guppies 5 θηλυκά, 1 αρσενικό (+1 που δε σώζεται) 2 μικρά και 2-3 νεογέννητα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2 φορές τη μέρα flakes seachem, η φορά λίγη κατεψυγμένη τροφή μέσα στα λουλούδια που κρύβονται τα μικρά, αλλαγή 1 φορά την εβδομάδα, προετοιμασία μόνο Prime Seachem)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8
- KH: -
- GH: -
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 50-80ppm
- Θερμοκρασία: 27
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: API
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Αρσενικό guppy
- Ιστορικό Ψαριού: Ευδιάθετο μέχρι που άρχισε να κρύβεται στα φύλλα, σιγά σιγά άρχισε η ουρά να γίνεται στενότερη με απολήξεις κόκκινες. Κινητικότητα ελάχιστη, ίσα ίσα στο φαγητό. Τώρα κάθεται στο βυθό.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Το έχει πάθει άλλο ένα αρσενικό με ίδια συμπτώματα και την ίδια κατάληψη. Επίσης θάνατος μιας θηλυκιάς που έσκασε επειδή δεν μπόρεσε να γεννήσει και μια ακόμα θηλυκιά χωρίς να ξέρω, τη βρήκα να την τρώνε τα σαλιγκάρια.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Mycopur sera
-Δοσολογία: Όπως στης οδηγίες
-Χρόνος Χρήσης: προληπτική χρήση κάθε 1-2 εβδομάδες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
2013-11-24+17.37.39.jpg

2013-11-24+17.38.32.jpg

2013-11-24+17.38.04.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο το ενυδρειο σου, βαλε ενα μονομαχο ή κρατα το για καραντινα-γενηστρα και φτιαξε ενα μεγαλο. Αυτο θα εκανα εαν ημουν στην θεση σου. Η αποφαση ειναι δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο το ενυδρειο σου, βαλε ενα μονομαχο ή κρατα το για καραντινα-γενηστρα και φτιαξε ενα μεγαλο. Αυτο θα εκανα εαν ημουν στην θεση σου. Η αποφαση ειναι δικη σου.

Νίκο είναι το μικρό μου ενυδρείο, έχω ένα άλλο 120λιτ με άλλη ψαροσύνθεση. Αυτό μου χαρίστικε και ξεκίνησε ως "νοσοκομείο" αλλά γρήγορα λειτούργησε αυτόνομα. Τη γεννήστρα την έβαλα κάποια στιγμή για τα guppies αλλά ήταν αρκετά νωρίς και τη στρέσαρα τη μάνα. Τώρα που έχω αποκτήσει εμπειρία, έχω βέβαια άλλη φιλοσοφία. Έχω αρκετές κρυψόνες για τα μικρά και αφήνω τη φύση να δουλέψει. Μου αρέσει όλο αυτό, όταν βγούν ακόμα μερικά μικρά θα χαρίσω τα μεγάλα και φτου από την αρχή. Είδωμεν, ελπίζω να μην είναι κάποιος ιός.

Απ' την άλλη δε μου αρέσει καθόλου ο μονομάχος και οι γαριδούλες δε με ελκύουν τόσο, θα δω πως θα πάει. Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Με τα περιορισμένα λίτρα , δυστυχώς θα έχεις συχνά πυκνά τέτοια προβλήματα. Τη φύση την αφήνουμε να δουλέψει αλλά καλό είναι να δίνουμε περισσότερες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι το μικρό μου ενυδρείο, έχω ένα άλλο 120λιτ με άλλη ψαροσύνθεση. Αυτό μου χαρίστικε και ξεκίνησε ως "νοσοκομείο" αλλά γρήγορα λειτούργησε αυτόνομα. Τη γεννήστρα την έβαλα κάποια στιγμή για τα guppies αλλά ήταν αρκετά νωρίς και τη στρέσαρα τη μάνα. Τώρα που έχω αποκτήσει εμπειρία, έχω βέβαια άλλη φιλοσοφία. Έχω αρκετές κρυψόνες για τα μικρά και αφήνω τη φύση να δουλέψει. Μου αρέσει όλο αυτό, όταν βγούν ακόμα μερικά μικρά θα χαρίσω τα μεγάλα και φτου από την αρχή. Είδωμεν, ελπίζω να μην είναι κάποιος ιός.

Απ' την άλλη δε μου αρέσει καθόλου ο μονομάχος και οι γαριδούλες δε με ελκύουν τόσο, θα δω πως θα πάει. Σας ευχαριστώ όλους

Ο panik εννοούσε το ενυδρείο να εχεις σαν γεννηστρα η για καραντίνα!

"Oμορφο το ενυδρειο σου, βαλε ενα μονομαχο ή κρατα το για καραντινα-γενηστρα και φτιαξε ενα μεγαλο. Αυτο θα εκανα εαν ημουν στην θεση σου. Η αποφαση ειναι δικη σου."

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά, αλλά φαντάζομαι ότι από ανταγωνισμό μπορεί να έφυγε το πρώτο γκαπυ, το δεύτερο δεν μας λέει ότι κάτι τρέχει με τις συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά, αλλά φαντάζομαι ότι από ανταγωνισμό μπορεί να έφυγε το πρώτο γκαπυ, το δεύτερο δεν μας λέει ότι κάτι τρέχει με τις συνθήκες;

Μπορεί όντως να είναι και κάτι άλλο,αλλα είμαι σιγουρος οτι είναι απο τον ανταγωνισμό των αρσενικών διότι είναι πολύ μικρός ο χώρος και ο πιο αδύναμος δεν έχει κάποια κρυψώνα για να αποφύγει κάποιο κυνηγητό απο άλλο αρσενικό!
Link to comment
Share on other sites

Υψηλα το ΝΟ3,maximum πρεπει να εχεις 20-25.Μην ταιζεις κατεψυγμενες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα νιτρικά αντιμετωπίστηκαν, όμως έχω σοβαρο προβλημα. Σήμερα το απόγευμα παρατηρώ τον μοναδικό αρσενικό που μου έχει μείνει κ ήταν όλα καλά. Ξαφνικά σε 5 λεπτά βλέπω την απίστευτα ομορφη ουρά του σχισμενη σε 3 σημεία... Το μόνο που έκανα σε αυτά τα 5 λεπτά? Έριξα Seachem Excel, τότε ήταν που θυμήθηκα ότι το ίδιο είχα κάνει κ με τους προηγούμενους. Δεν ξέρω αν φταίει αυτο αλλά το αναφέρω μήπως το έχει παρατηρησει κ κάποιος άλλος. Ο αντίλογος σ αυτο λέει ότι τα θηλυκά κ τα νεογέννητα δεν έχουν πάθει τίποτα όλο αυτό τον καιρό... Ελπίζω να μην τον χάσω κ αυτόν....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ , είναι πολύ λίγα τα λίτρα για αυτά τα ψάρια και οι συνθήκες νερού - ποιότητας μεταβάλλονται συνεχώς και σε ελάχιστο χρόνο . Μεγαλύτερο ενυδρείο σίγουρα χρειάζεται :)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα εξωτερικο φιλτρο σε 25 λιτρο και αλλαξε ριζικα ,ειχα και εγω το ιδιο προβλημα ....

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τον θερμοστατη στους 100 βαθμους, κοψε λιγη πατατουλα και καροτακι και σε 1 ωριτσα θα έχεις μια νοστιμη ψαροσουπα!! :bigemo_harabe_net-74: Λίγη πλακα για να γελασουμε, λιγα τα λιτρα φιλε μου. Είχα και γω ένα τέτοιο ενυδρείο και δυστυχώς παρολες τις φιλοτιμες προσπάθειες που κατέβαλα το μόνο ψάρι που έζησε αρμονικα ήταν έανς μονομαχος.Οι συνθηκες μεταβαλλονται συνεχως και δε υπαρχουν κρυψωνες για να αραξουν λιγο τα ψαρακια σου. Ελπίζω να εισαι η εξαιρεση και να μην έχεις απο εδω και περα κανενα προβλημα. Καλη τύχη man!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...