Jump to content

Ο Δικος Μου Αμαζονιος...


montiliani

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αμαζόνιος

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):180-60-65
Συνολικά Λίτρα:700
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά:valisneries,anubias,echinodorous,hygrofilia polysperma,και αλλα ευκολα...
Ψάρια:σκαλαρια αρκετα,καρδιναλιοι καμια 30αρια,και μερικα κορυντορας..
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:τα φυτα μου
Πέτρες:λιγες χαλαζιακες
Ξύλα:αρκετες ριζες και 2 καρυδες
Άλλα διακοσμητικά :-
Υπόστρωμα:-
Βυθός:carat 6 αμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2τ5 39 wattκαι 4τ5 24 watt
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:1 fluval fx5-2 fluval 405-1 eheim 2215
Θέρμανση/ Ψύξη:2 eheim 300watt-6 ανεμιστηρες me stc-1000
Λίπανση:ενα γενικο που και που
Παροχή CO2:μπουκαλα 2κιλη κομπλε με ph controller
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:-3-4 διαφορετικες


Παράμετροι
pH:6,6
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):30-40
Φωσφορικά (PΟ4):0
Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:200 λιτρα την βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:100 λιτρα Α/Ομε 100 απο προφυλτρα βρυση
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:post-52724-0-06266300-1385327319_thumb.jpgpost-52724-0-84160700-1385327372_thumb.jpgpost-52724-0-99806000-1385327419_thumb.jpgpost-52724-0-60003500-1385327469_thumb.jpgpost-52724-0-69904900-1385327504_thumb.jpgpost-52724-0-56362200-1385327557_thumb.jpgpost-52724-0-63909800-1385327653_thumb.jpg

καλησπερα σε ολους μετα απο αρκετο καιρο που γραφτηκα και χιλια δυο προβληματα τον τελευταιο καιρο επιτελους κανω την παρουσιαση του μεγαλου μου ενυδρειου,θα ακολουθησει το reefaki μου που τωρα στηνεται και το μικρο και πρωτο μου 60αρι...πριν ενα χρονο περιπου που γραφτηκα εδω γνωριζα ελαχιστα πραγματα για το αγαπημενο μας hobby και αν και ξεκινησα με λαθη οπως ολοι μας χαρη στο φορουμ και αρκετα παιδια απο εδω εμπειρα που με βοηθησαν και τους ευχαρηστω, καθως και ατελειωτες ωρες διαβασματος θελω να ελπιζω πως κατι καταφερα...περιμενω γνωμες και αποψεις για την παραπανω βελτιωση του ενυδρειου μου..η φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες απο εμενα :bigemo_harabe_net-75: εεε δεν με λες και καλλιτεχνη :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ειναι λίτρα.... Πολύ ομορφο και φυσικό το αποτελεσμα, ιδανική κατοικια για τα σκαλαρια σου! Σωστα στημένο και με σωστες συνθήκες!

Δύσκολα θα βρεθούν προτάσεις για βελτιώσεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Πωπω απλα υπέροχο!

Συγχαρητήρια για το διαμάντι σου φιλε μου!

Άντε αποτι βλέπω θα εχεις και απογόνους!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο σου φίλε να το χαίρεσαι. Πολύ φυσικό το αποτελεσμα πραγματική ζούγκλα. Τα ψαράκια σου θα είναι πολύ ευτυχισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι!!!!!

Υπεροχο αποτελεσμα!!!!!!

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο ενυδρειο φιλε μου!!

να το χαιρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ειστε καλα,ευχαρηστω για τα ομορφα σχολια σας :bigemo_harabe_net-66:χαιρομαι που σας αρεσε...το ενυδρειο ειναι σαν να το στησαμε μαζι γιατι χωρις την γνωση που προσφερει το φορουμ δεν θα ειχα το αποτελεσμα αυτο και στανταρ θα ειχα δωση τα δεκαπλασια λεφτα λογο λαθων απο αγνοια!!!και παλι ευχαρηστω,ελπιζω το ιδιο να σας αρεσει και το ρεεφακι που τωρα στηνω και ειναι σε φαση στρωσιματος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

απλά πανέμορφο .μπράβο σου πολύ καλή δουλειά .

Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Που ηταν αυτο το διαμαντι τοσο καιρο;

Απλα πανεμορφο! Μπραβο φιλαρακι, εδωσες στα ψαρια σου ενα υπεροχο σπιτι!

Εχω ομως δυο ερωτησουλες! Πως τα πανε οι καρδιναλιοι με τα σκαλαρια και για ποιο λογο εχεις 4 φιλτρα και δουλευουν;

Μπραβο και παλι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Φτου, φτου να μην το ματιάσω!!!

Είναι υπέροχο!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε και σε ευχαρηστω,οι καρδιναλιοι μεχρι στιγμης ειναι οκ δεν εχω δει κατι περιεργο για να τους βγαλω, ισως επειδη προυπηρχαν στο ενυδρειο ,και τα σκαλαρια μπηκαν 2-3 μηνων μικρουλια ,το πολυ φυτο που παιζει και οι αρκετες κρυψωνες ισως,παντως τωρα που μεγαλωσαν και γιναν ζευγαρια τα περισσοτερα μαλωνουν μεταξυ τους οταν υπαρχουν γεννες και δεν ασχολουνται με τα υπολοιπα και ελπιζω ετσι να παει αλλιως θα τα απομακρυνω....με τα φιλτρα το ξερω ειμαι υπερβολικοοοοοοοοοοοοος βαρατε με :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Ένα υπέροχο ενυδρείο. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου. Και εγώ με το θέμα των φίλτρων είμαι υπερβολικός. Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Αρκεί να μην κάνουν το ενυδρείο πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο συγχαρητήρια μπορεί να πει κάποιος...

Εύγε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι λίτρα για σκαλάρια! Μπράβο για όλη σου την προσπάθεια φίλε μου!

Φαίνεται το μεράκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν διάβασα τον τίτλο του θέματος λέω "ποιός ειναι τώρα αυτός που θεωρεί τον Αμαζόνιο δικό του;"..........

Φίλε, πράγματι ο Αμαζονιος ειναι δικός σου!!!!! Πολλά μπράβο, υπέροχο αποτέλεσμα και ζηλευτό!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου συγχαρητήρια

Περιμένουμε και καλύτερες φώτο να το απολαύσουμε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε και σε ευχαρηστω,οι καρδιναλιοι μεχρι στιγμης ειναι οκ δεν εχω δει κατι περιεργο για να τους βγαλω, ισως επειδη προυπηρχαν στο ενυδρειο ,και τα σκαλαρια μπηκαν 2-3 μηνων μικρουλια ,το πολυ φυτο που παιζει και οι αρκετες κρυψωνες ισως,παντως τωρα που μεγαλωσαν και γιναν ζευγαρια τα περισσοτερα μαλωνουν μεταξυ τους οταν υπαρχουν γεννες και δεν ασχολουνται με τα υπολοιπα και ελπιζω ετσι να παει αλλιως θα τα απομακρυνω....με τα φιλτρα το ξερω ειμαι υπερβολικοοοοοοοοοοοοος βαρατε με :bigemo_harabe_net-82:

Εισαι κι εσυ ενα αξιο μελος της οικογενειας της Αμερικης! Ευγε! :bigemo_harabe_net-117:

Αντε για να ανεβαινουμε σιγα σιγα γιται τα Αφρικανακια μας εχουν παρει φαλλαγγι! :bigemo_harabe_net-177:

Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα σας ευχαριστω με κανετε και κοκκινιζω :bigemo_harabe_net-77: ,θα προσπαθησω και για καλυτερες φοτο με την πρωτη ευκαιρια, αν και τωρα ολο το βαρος το ριχνω στο θαλασσινο ,εκει και αν εχει πεσει διαβασμα μην κανω καμια πατατα...

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:

Ρε φίλε μας έστειλες αδιάβαστους!!! Υπέροχο!!! Που το έχεις αυτί το "τέρας". Τρελά λίτρα, εδώ ένα 250 σκέφτομαι και μετράω το σπίτι πόντο πόντο να βρω χώρο και πάλι δυσκολεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Και σε παρακαλώ αν θέλεις πές μας τι ενυδρείο (γυάλα/έπιπλο) χρησιμοποιείς; Το βλέπω όμορφο και περιποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο φιλε παρασκευα ειναι το anubias το Α-1800 το μεγαλο τις anubias αλλα το παλαιοτερο μοντελο, με 12αρι τζαμι κοντρες πανω κατω μαζι με το δικο του επιπλο και αγοραστηκε εδω απο φιλο του φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ ενυδρείο......δηλαδή έχει και ο Γιάννης καΐκι !!!!

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ !!!! ΤΕΛΕΙΟ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...