Jump to content

Ακαθαρσίες Από Zebra Snails


Recommended Posts

Ειναι σιγουρα απο τα σαλιγκαρια ρε παιδια ομως;

Τα εχεις πιασει επ'αυτοφορω; :P

Ναι είναι σίγουρο. Τα έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

οτι ειναι τα σαλιγγαρια ειναι στανταρ,αλλα ρε φιλε μηπως τα εχει πιασει κοψιμο τα κακομοιρα????????????καμια γαστρεντεριτιδα?????εχω και εγω 5 zebra αλλα δεν εχουν χ... ολον το τοπο!!!!!!!!!απλα εχω γεμισει ειδη αυγα,υπολογησε οτι ξυλο εχεισ μεσα θα γεμισει ασπρα αυγουλακια....ευτυχος εγω εχω μονο ενα και μικρο,λογο αφρικης

Link to comment
Share on other sites

Χα.. χα..!!!! :hysterical:

Αυτή τη συνταγή την ξέρω!

Καμία άλλη θα βρούμε..

Κλαψ.. το τζάμι μου είναι γεμάτο άσπρα στίγματα.. τώρα το είδα...

Όλα αυτά είναι αυγά που θα γίνουν σαλιγκάρια;;;;;

Θα το κρεμάσω το ματόχαντρο τελικά.. τα έχω πάθει όλα πια...

αν ειναι απο ζεβρα δεν προκειται να γινουν σαλλιγκαρια θελουν υφαλμυρο δυστυχως!! :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι απο ζεβρα δεν προκειται να γινουν σαλλιγκαρια θελουν υφαλμυρο δυστυχως!! :bigemo_harabe_net-111:

Ευτυχώς να λές Σπύρο !!!!!!! Αυτό θα μου έλειπε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

υπολογησε οτι ξυλο εχεισ μεσα θα γεμισει ασπρα αυγουλακια....

:bigemo_harabe_net-99:

Με φτιάξατε νυχτιάτικα.. έχω αρκετό ξύλο..

Εντάξει.. μπορεί να μην είναι πανούκλα αλλά ειδικά εσυ ρε Θοδωρή(sturm).. ξέρεις τι καμάρι την είχα την άμμο μου..!

Στην επόμενη αλλαγή θα βγάλω όποιο βρεθεί μπροστά μου.. και πρέπει να βρώ και ποτάμι για να τα αφήσω..

Αλλά αν ξέρει κανείς κάποιον άλλο τρόπο.. να μας το πει..

(εκτός απο συνταγές μαγειρικής)!

Link to comment
Share on other sites

τρόπο δεν ξέρω, αλλά στα ποτάμια και τη φύση δεν απελευθερώνουμε ζώα που δεν ανήκουν στο συγκεκριμένο φυσικό περιβάλλον (δηλαδή τροπικά φυτά, ψάρια και σαλιγκάρια). Οι επιπτώσεις που μπορουν να υπάρξουν στο οικοσύστημα μπορεί να είναι ακόμα και δραματικές.

Θα μπορούσα να σου πω και δυο τρεις ιστοριες σχετικές αν σε ενδιαφέρει... και μάλιστα και μερικές στη μεσόγειο κιόλας.

Προτιμώτερο είναι να τα επιστρέψεις στο μαγαζί, να τα χαρίσεις, ή στο τέλος τέλος να ρίξεις μια ματιά στη συνταγή που σου προτείνει ο άνθρωπος!

Έγινε επεξεργασία - Kriton
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τρόπο δεν ξέρω, αλλά στα ποτάμια και τη φύση δεν απελευθερώνουμε ζώα που δεν ανήκουν στο συγκεκριμένο φυσικό περιβάλλον (δηλαδή τροπικά φυτά, ψάρια και σαλιγκάρια). Οι επιπτώσεις που μπορουν να υπάρξουν στο οικοσύστημα μπορεί να είναι ακόμα και δραματικές.

Θα μπορούσα να σου πω και δυο τρεις ιστοριες σχετικές αν σε ενδιαφέρει... και μάλιστα και μερικές στη μεσόγειο κιόλας.

Προτιμώτερο είναι να τα επιστρέψεις στο μαγαζί, να τα χαρίσεις, ή στο τέλος τέλος να ρίξεις μια ματιά στη συνταγή που σου προτείνει ο άνθρωπος!

+ 1.000.000.000

Στην επόμενη αλλαγή θα βγάλω όποιο βρεθεί μπροστά μου.. και πρέπει να βρώ και ποτάμι για να τα αφήσω..

Αλλά αν ξέρει κανείς κάποιον άλλο τρόπο.. να μας το πει..

(εκτός απο συνταγές μαγειρικής)!

βάλε μια αγγελία και χάρησέ τα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω περι ζεβρων και παρελκομενων αλλα αυτο το θεμα περι απελευθερωσεων με εχει ζαλισει...

Οποτε καποιος δεν μπορει να φροντισει ενα ζωο η το βαρεθηκε (η δεν ξερω και γω για ποιο αλλο λογο), καταφευγει στην ευκολη λυση, δηλαδη να το "απελευθερωσει".

Αλλα κανενας δεν σκεφτεται τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο...

Στην καλυτερη περιπτωση το ζωο θα επιβιωσει αλλα δεν θα αναπαραχθει και ετσι δεν θα βλαψει το οικοσυστημα.

Μια αλλη εκδοχη ειναι να μην τα καταφερει και να σταματησει εκει το κακο.

Και ετσι ακομα ομως, ισως εισαγει νεα παρασιτα-ασθενειες που δεν μπορουν να καταπολεμησουν τα γηγενη ειδη.

Το χειροτερο ομως που μπορει να γινει ειναι να βρει και αλλο ατομο του ειδους του και να αναπαραχθει. Τοτε ειναι που αρχιζει να καταρρεει ολο το οικοσυστημα. Το εισαγωμενο ειδος θα ανταγωνιστει τα γηγενη και ισως καταφερει να τα εκτοπισει, που ειναι ενας παραγοντας για την εξαφανιση ειδων απο διαφορες περιοχες.

Δειτε για παραδειγμα τι γινεται στην Καλιφορνια απο εισαγωμενα ειδη, και απο τον Bufo marinus στην Αυστραλια. Η μαλλον δεν χρειαζεται να παω μακρια, και στην Ελλαδα εχουμε προβλημα με τα Mosquito fish (Gambusia sp.), sunfish, read eared sliders, και τελος με τους american bullfrog στην Κρητη που απειλουν τους Rana cretensis.

Δεν χρειαζονται επιστημονικες η εγκυκλοπαιδικες γνωσεις για να τα γνωριζει καποιος αυτα, η απλη λογικη φτανει!

Τωρα για τα ζεβρακια σου, δε νομιζω να επιβιωσουν σε αυτο το κρυο, ουτε να αναπαραχθουν επειδη χρειαζονται υφαλμυρο νερο, γιατι ομως να το ρισκαρεις???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά.. πλάκα έκανα για το ποτάμι..!

Πέσατε σε φιλόζωη! Υπηρχε περίπτωση να τα πάω στο ποτάμι;;;

Άλλαξα τον βυθό μου για να περνάνε καλά τα cory μου..

Απέχω από το κρέας αρκετά χρόνια γιατί λυπάμαι τα γουρουνάκια..

και πολλά άλλα...

Αυτά για μένα..

"πίσω από κάθε αδέσποτο ζώο.. κρύβεται ένας ανεύθυνος άνθρωπος"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος έχει απόλυτο δίκιο και δεν απευθυνόταν προσωπικά σε εσένα Αγάπη. Δυστυχώς έχουν συμβεί διάφορα τέτοια περιστατικά στην Ελλάδα και κατά καιρούς υπάρχει κόσμος στο φόρουμ που το έχει γράψει αυτό στα σοβαρά. Οποτε καταλαβαίνεις οτι όποτε βλέπουμε μια τέτοια ατάκα καλώς ή κακώς τρέμει λίγο το φυλλοκάρδι μας..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά.. πλάκα έκανα για το ποτάμι..!

Πέσατε σε φιλόζωη! Υπηρχε περίπτωση να τα πάω στο ποτάμι;;;

Άλλαξα τον βυθό μου για να περνάνε καλά τα cory μου..

Απέχω από το κρέας αρκετά χρόνια γιατί λυπάμαι τα γουρουνάκια..

και πολλά άλλα...

Αυτά για μένα..

"πίσω από κάθε αδέσποτο ζώο.. κρύβεται ένας ανεύθυνος άνθρωπος"

Χαιρομαι τοτε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...