Jump to content

Επιτέλους!! Αγοράσαμε Το Νέο Ενυδρείο...


Recommended Posts

Ειναι σαν να εχει βγει απο καρτουν... Και αρεσε στην μικρη που τα χαζευε....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τετοια χρωματα αν ειναι καλες οι συνθηκες και ταιζεις και τροφες που ενισχυουν το χρωμα ( οχι τεχνητα αλλα φυσικα ) μπορεις να τα πετυχεις. Οι ουρες ειναι το θεμα και γιαυτο τζιζ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρακια αλλα θελουν λιγο μαλακο νερακι,θα πρεπει να επεξεργαζεστε το νερο της βρυσης σας.

Με δυο εσωτερικα φιλτρα καπως θα το βολεψουμε....

Μάλλον δεν το διάβασες σωστά . . .

Δεν πρόκειται για θέμα καθαριότητας . . .

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι, αν χρειαστεί, θα έχω χώρο για λίγη τύρφη στο ένα φίλτρο.... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο να ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι, αν χρειαστεί, θα έχω χώρο για λίγη τύρφη στο ένα φίλτρο.... :bigemo_harabe_net-64:

Καλυτερα οχι μεσα στο φιλτρο του ενυδρειο,θα εχετε σκαμπανευασματα που δεν κανουν για τα ψαρια.Αν θελετε τυρφη προτενω στο βαρελι προετοιμασιας νερου με αλλο φιλτρακι.Διαβασε για την τυρφη εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ας μπουν τα ψαράκια με το καλό μέσα και θα το λύσουμε και αυτό...

Κώστα το άρθρο με την τύρφη είναι πάρα πολύ καλό... το είχα διαβάσει και παλιότερα. Πολύ καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μαιρη.

Το θεμα ειναι οταν μπουν τα ψαρακια το νερο να ειναι ετοιμο γι αυτα,μη τα βαλετε σε σκληρο και το μαλακωνετε μετα.Σκεφτειτε τι μπορειτε να κανετε πριν αγορασετε τα ψαρακια σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το νερό θα είναι έτοιμο πριν τα ψάρια μπουν μέσα...

Λάθος η διατύπωση μου. Έχουμε να κάνουμε κατασκευές πρώτα (νέα ενισχυμένη μεταλλική βάση τραπεζιού για το ενυδρείο και μία βάση (πάτο) για το ενυδρείο γιατί είναι μόνο η γυάλα...

Μετά θα αγοράσουμε τα απαραίτητα για το στήσιμο, θα στρώσουμε το ενυδρείο και μετά τα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία ενημέρωση...

Και ΝΑΙ.....Τελειώσαμε με τις κατασκεύες !!!! :bigemo_harabe_net-193:

(τραπέζι post-55151-0-45893200-1388847989_thumb.jpg και βάση ενυδρείου post-55151-0-20997200-1388847972_thumb.jpg)...

Αυτη είναι η τελική μορφή: post-55151-0-08004900-1388848022_thumb.jpg

και επιτέλους ξεκινάμε την διαμόρφωση:

post-55151-0-34179800-1388848041_thumb.jpgpost-55151-0-20131000-1388848056_thumb.jpgpost-55151-0-46669600-1388848073_thumb.jpgpost-55151-0-11925800-1388848090_thumb.jpg

Περιμένουμε απόψεις για να βάλουμε μετά τα φυτάκια (είναι έτοιμα να μπουν....)

(επειδή δεν φαίνονται καλά οι πέτρες δείτε τις εδώ... post-55151-0-25625100-1388848005_thumb.jpg)

(Η άμμος (μαύρος βαλσάτης της pangea κατάλληλος για ενυδρεία) και οι πέτρες (χαλαζιακές) έχουν δοκιμαστεί με aquaforte και δεν αφρισε τίποτα...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άξιζε τελικά η αναμονή Μαίρη :) . Με το καλό , με το καλό :) . Δύο - τρία είδη ανούμπιες , μικροσόρουμ και μός και θα γίνει φοβερό . Καλή επιλογή το μαύρο κάτω , μαύρο χαλαζιακό χαλικάκι επέλεξα και εγώ . Θα αναδείξει πολύ τα ξύλα και τα φυτά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη πολύ ωραίο να το χαρείτε.

Να επισημάνω ότι τα χέρια του άντρα σου πιάνουν, απ τη βάση και το πλαίσιο που είδα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Αντε με το καλό να το χαρείτε με τα ψαράκια σας μέσα .......η ρίζα ειναι σα να βγήκε από ταινία τρόμου χαχαχαχαχαχα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε παιδιά...

Σου τό λεγα Δημήτρη. Έιναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις καλό μάστορα στο σπίτι...

Παναγιώτη, εχεις δίκιο!!! Λες να τρομάξουν τα ψαράκια? χαχαχαχα...

Βαγγέλη, ανούμπιες δεν θα μπούν προσωρινά αλλά ο στόχος είναι να πρασινίσει ο τόπος!!! Στην αρχή μαύρη πλάτη και μαύρη άμμος δεν μου πήγαινε πολύ αλλά είδα κάποια στησίματα με αυτό τον τρόπο και μου άρεσαν πολύ!!!

Θα περιμένουμε λίγο και για άλλες απόψεις και το βράδυ θα μπουν και τα φυτά για να βάλουμε νερό...

Μετά θα ανεβάσω νέο υλικό..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην αρχή την Str 300 της juwel ήθελα αλλά δεν την βρήκα και πήγα πάλι σε αφίσα .

Link to comment
Share on other sites

Εμείς απλά βάψαμε μαύρη την πλάτη με πλαστικό χρώμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσες ιδέα τώρα , χαχαχαχα . Είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα μας αφήσει άναυδους :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη αρχη Μαιρη!

Να σου πω ομως κατι?Με χαλανε λιγο οι πετρες ρε συ..θα προτειμουσα κατι σε λαβα μαυρη η κοκκινη.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το γέμισμα και όπως λέει και ο φίλος rastafari από πάνω έρχεται δυνατό aquascape........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ παιδιά!!!

Κώστα να σου πώ την αλήθεια φοβήθηκα την πολύ μαυρίλα... Αργότερα μάλλον θα αλλάξουμε αυτή που φαίνεται μπροστά με κάποια πιό σκούρα...

Τώρα ετοιμάζομαστε για να βάλουμε τα φυτά και το γέμισμα.

Το βράδυ θα ανεβάσω τις τελικές φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες με φυτά...

Ξεκινάμε με αυτά και σιγά - σιγά προχωράμε...

post-55151-0-57075200-1388868424_thumb.jpg post-55151-0-86602200-1388868443_thumb.jpg

post-55151-0-23555700-1388868459_thumb.jpg post-55151-0-42936400-1388868476_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μράβο Μαίρη!

Φαίνεται πως στη συνέχεια θα γίνει υπέροχο!

Τελικά καλό το μαύρο.. δεν το περίμενα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαίρη, ωραίο γίνεται απλά η άσπρη πέτρα ξέξασπρη, θα έλεγα κι εγω ότι πρεπει να φύγει....άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...