Jump to content

Επιτέλους!! Αγοράσαμε Το Νέο Ενυδρείο...


Recommended Posts

Στην πραγματικότητα η άσπρη πέτρα είναι ρόζ.... Το φώς και η φωτογρ. μηχανή του κινητού την κάνουν και λάμπει!!!

Μετά θα την αλλάξω με άλλη σε κόκκινο... (ένα ένα τα έξοδα...)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, η μαύρος βυθός είναι η αδυναμία μου και η ρίζα τέλεια. Μπράβο, με το καλό να βάλετε και τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο :thumbsu::thumbsu:

με το καλο να μπουν τα ψαρακια

Καποιες αλλαγες που θα εκανα εγω

-την μεγαλη ριζα θα την γυριζα ωστε τα "κλαδια" να δειχνουν προς το πλαγια και οχι προς τα κατω

-θα προσθετα πανω στην ριζα καποια anubias ή java fern

Βεβαια αυτη ειναι πρωσοπικη μου αποψη :D

Link to comment
Share on other sites

Τι εχουμε εδω; Ομορφιες βλεπω!

Καλα ρε αθεοφοβοι, ροζ πετρα; Ροζ;

Κοκκινη λαβα θα μου αρεσε καλυτερα! Αλλα πρεπει να το δω απο κοντα για να σου πω!

Τα φυτα βαλε τα ομοια μαζι! Και επειδη τα βλεπω ολα να ψηλωνουν, βαλτα απ την μεση και πισω!

Τι ειναι αυτο κατω απο την ριζα και ποσο ψιλη ειναι η αμμος;

Link to comment
Share on other sites

Τι εχουμε εδω; Ομορφιες βλεπω!

Καλα ρε αθεοφοβοι, ροζ πετρα; Ροζ;

Κοκκινη λαβα θα μου αρεσε καλυτερα! Αλλα πρεπει να το δω απο κοντα για να σου πω!

Τα φυτα βαλε τα ομοια μαζι! Και επειδη τα βλεπω ολα να ψηλωνουν, βαλτα απ την μεση και πισω!

Τι ειναι αυτο κατω απο την ριζα και ποσο ψιλη ειναι η αμμος;

Δεν υπάρχεις φίλε .... χαχα ! :)

Μου αρέσει πολύ το σκηνικό Μαίρη, με το καλό τα ψαράκια ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχεις φίλε .... χαχα ! :)

Μου αρέσει πολύ το σκηνικό Μαίρη, με το καλό τα ψαράκια ! :)

Ε μα ξερεις τι δυσκολο που ειναι να κανεις τον Σερλοκ Χολμς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγια!Καλοριζικο!!!

Ωραια η μαυρη αμμος...αλλα βασικα σαν χαλικι μου μοιαζει....

Συμφωνω με τον Θοδωρη για τα φυτα αλλα και για την ροζ(?) πετρα...... :)

Εγω θα εβαζα και μος στην ριζα αργοτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως το πες Δημήτρη δεν υπάρχει!!! Όταν έχεις να κάνεις με τον κ. Σέρλοκ Χολμς :bling:τίποτα δεν μένει κρυφό.... χαχαχα!!!

Κάτω από την ρίζα έχουμε βάλει μία πέτρα για να στηρίζει το ξύλο και να μην ακουμπάει στο τζάμι. Φοβηθήκαμε μήπως πίεση του ξύλου ζορίσει το τζάμι και έχουμε προβλήματα στο μέλλον.

Η ριζα χωράει μέσα ίσα ίσα μεσα και ....

Γυρίζοντας τη ρίζα έτσι ώστε τα κλαδιά να είναι στο πλάι η βάση της που είναι σαν κούτσουρο είναι σαν να βρίσκεται κρεμασμένη από το πουθενά και δεν φαινόταν τόσο καλό αυτό το κομμάτι...

Σίγουρα πάνω στη ρίζα θα δεθεί λίγο πράσινο...

Είπαμε θα αλλάξει η πέτρα σε κάτι πιό κόκκινο (μήπως να την βάψω??? :lolu: )

Στη μέση και προς τα πίσω λέμε να βάλουμε την καμπόμπα, και αριστερά - δεξιά πίσω και στο πλάι την egeria densa, μπροστά βάλαμε αυτά που νομίζω ότι είναι φυτά που δεν μεγαλώνουν πολύ (τα φώτα σας παρακαλώ...). Στη valisneria η θέση θα εξαρτηθεί από το θερμοστάτη και από το αν θα μπεί και δεύτερο φίλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αμμο την κόβω για 0,3 - 0,5 χιλιοστά... Πάντως δεν είναι σαν αυτή στην παραλία που κολλάει πάνω σου και συχτιρίζεις...

Αχ αυτή η πέτρα σας έκανε μεγάλη ζημιά!!! Είπαμε στον μέλλον θα γίνει κόκκινη.... (όχι από το κακό της ....χαχαχαχα!!!) Πάντως από κοντά δεν είναι τόσο άσχημη... Έπρεπε να πάρω μία πράσινη ημιδιαφανής (νομίζω ήταν ακατέργαστο γυαλί) που είχα βρεί ....

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη μια χαρα ειναι το ξυλο αν και δεν καταλαβα τι εννοεις οτι πιεζει το τζαμι! Η πετρα δηλαδη ειναι απαραιτητη εκει; Με χαλαει λιγο!

Τα φυτα τα μπροστα δεν φαινονται καλα αλλα νομιζω ειναι καποιο ειδος hygrophilia και θα ψηλωσει! Απλα μαζεψα τα ολα τα ομοια μαζι ετσι οπως τα χεις!

Να σου πω, κι εμενα χαλικι μου φαινεται και αν δεν κανω λαθος κατω απ αυτο εχεις υποστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Αντι για ροζ πετρα θα επερνες πρασινη????? Ελα ρε Μαιρη....... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρεις πέτρες μη ασβεστολιθικες αγορασμένες από πετ σοπ. Δε τις χρησιμοποιώ. Ειναι σε κόκκινη απόχρωση και πιστεύω θα σου αρέσουν. Αν θέλεις σου στέλνω φωτό και αν τις θέλεις, σου τις στέλνω ..... αρκεί να βγάλεις αυτό το ροζουλίνι από και μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το φτιαξατε Μαιρη,αλλα εξακολουθει να με χαλαει αυτη η πετρα.Εγω στη θεση της θα εβαζα κοκκινη λαβα και πανω της θα εδενα μοςς,πιανει πανευκολα στη λανα γιατι ειναι πορωδες πετρα.

Μερικες προτασεις:

Την egeria densa ενωστε τη και καντε μια συσταδα,θα φαινεται πιο ομορφο το φυτο,το ιδιο καντε και με την cabomba γιατι τωρα εχετε 2 κλωναρια πισω απο την ριζα και 1 μπροστα.

Τα φυτα που ειναι μπροστα και διπλα απο την πετρα.τι φυτα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε για την πέτρα ... θα αλλαχτεί! Τα φυτά τα έβαλα αραιά με το σκεπτικό να γεμίσουν οι περιοχές σιγά σιγά, κλαδεύοντας και φυτεύοντας δίπλα δίπλα... Οκ, θα τα αλλάξουμε και θα φυτεύουμε καινούργιες συστάδες με τα κλαδέματα.

Τα φυτά μπροστά από την πέτρα δεν ξέρω τί είναι... Τα πήραμε από ικεα και θα ανεβάσω τις φωτογραφίες στο θέμα για τα φυτά του ικεα. Παράλληλα ψάχνω και στα προφίλ να δω αν μοιάζει μέ κάποιο εχινόδορο??

Και το άλλο μπροστά από τη ρίζα είναι από το ικεα και πρέπει να είναι κάποιο είδος γρασιδιού. Είδα αυτό το γρασίδι σε πετ σοπ http://www.aquazone.gr/forums/topic/83495-lilaeopsis-brasiliensis/?p=770423 και μου φάνηκε ίδιο με αυτό του ικεα..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα σε συσταδες και εμενα μου αρεσουν πιο πολυ!

Τα γρασιδακια γενικα να ξερεις ειναι λιγο δυσκολα.....αν και αυτο που λες εγω δεν το βλεπω...... :bigemo_harabe_net-88:

Απο ψαρακια τι λετε να βαλετε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που νομίζουμε για γρασιδάκι είναι το post-55151-0-26412300-1388932488_thumb.jpg

Το φυτό μπροστά στην περιβόητη πέτρα είναι post-55151-0-90121300-1388932469_thumb.jpg post-55151-0-04738000-1388932504_thumb.jpg

και μου μοιάζει με κάποιο είδος εχινόδορου ???

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη δεν νομιζω να ειναι εχινοδορος αυτο το φυτο.

Το γρασιδακι πρεπει να ειναι cryprocoryne parva

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είναι πολύ λεπτό το φύλλο και στις φωτογραφίες της cryptocoryne parva φαίνεται το φύλλο της να είναι λίγο πιο πλατύ. Σε πετ σοπ που χάζευα τα φυτά μου έμοιαζε τρομερά με αυτό που έγραψα πριν... Δεν έχω όμως εμπειρία από φυτά οπότε θα θεωρήσω και εγώ ότι είναι κρυπτοκορίνα.

Όσο αφορά το άλλο κοιτάζω φωτογραφίες φυτών και δεν βγάζω άκρη.... Κοιτάζω και hygrofolia αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο... Ψάχνω το προφίλ του γιατί αν γίνεται ψηλό θα πρέπει να μετακομίσει πίσω και θα ήθελα να μην σκαλίζω συνέχεια το ενυδρείο. Σκοπός είναι να το συμμαζέψω μόλις αλλάξω την πέτρα (θα γίνει σύντομα) και να στρωθεί για τα ψάρια...

Γιώργο, λέμε για ένα κοπάδι glowlight tetra και ένα ζευγάρι bolivian ram (mikrogeofagus altispinosa).

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή η ρίζα σφήνωνε μεταξύ των δυο μεγάλων τζαμιών και το φοβηθήκαμε λίγο... Μετά σκεφτήκαμε και βάλαμε την πέτρα απο κάτω έτσι ώστε τα κλαδιά να κάνουν σαν σπηλιές - περάσματα για τα ψάρια (λέμε τώρα).....

Δες και εσυ τις κοντινές φωτογραφίες που ανέβασα. Λες να είναι τελικά κάποιο είδος hygrofilia τελικά? Αν είναι σκέφτομαι να τις βάλω πίσω από την πέτρα κοντά στην πλάτη προς τα δεξιά πλευρά και θα μαζέψω την egeria densa στα αριστερά. Θα βάλουμε άλλες πέτρες (κόκκινες) και θα προσθέσουμε στο μπροστά μέρος κάποιο γρασιδάκι και λίγο πράσινο στα κλαδιά της ρίζας...

Η μόνη ροζ πέτρα που θα μείνει είναι η κρυμμένη... Η κοκκομετρία είναι περίπου 0,3 - 0,5 χιλιοστά (μικρό ποσοστό είναι σε ποιό μεγάλη διάσταση) και δεν υπάρχει υπόστρωμα από κάτω. Όπως ανέφερα πιο πάνω είναι της pangea και στην ιστοσελίδα της νομίζω αναφέρει ότι είναι μαύρος βαλσάτης αφού στην πραγματικότητα ο χαλαζίας είναι μπεζ και γκρί...... http://pangea.gr/gr/aquariums_gr.shtml

Θα φέρω σε σακουλάκι στην συνάντηση να σας την δείξω...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή η ρίζα σφήνωνε μεταξύ των δυο μεγάλων τζαμιών και το φοβηθήκαμε λίγο... Μετά σκεφτήκαμε και βάλαμε την πέτρα απο κάτω έτσι ώστε τα κλαδιά να κάνουν σαν σπηλιές - περάσματα για τα ψάρια (λέμε τώρα).....

Δες και εσυ τις κοντινές φωτογραφίες που ανέβασα. Λες να είναι τελικά κάποιο είδος hygrofilia τελικά? Αν είναι σκέφτομαι να τις βάλω πίσω από την πέτρα κοντά στην πλάτη προς τα δεξιά πλευρά και θα μαζέψω την egeria densa στα αριστερά. Θα βάλουμε άλλες πέτρες (κόκκινες) και θα προσθέσουμε στο μπροστά μέρος κάποιο γρασιδάκι και λίγο πράσινο στα κλαδιά της ρίζας...

Η μόνη ροζ πέτρα που θα μείνει είναι η κρυμμένη... Η κοκκομετρία είναι περίπου 0,3 - 0,5 χιλιοστά (μικρό ποσοστό είναι σε ποιό μεγάλη διάσταση) και δεν υπάρχει υπόστρωμα από κάτω. Όπως ανέφερα πιο πάνω είναι της pangea και στην ιστοσελίδα της νομίζω αναφέρει ότι είναι μαύρος βαλσάτης αφού στην πραγματικότητα ο χαλαζίας είναι μπεζ και γκρί...... http://pangea.gr/gr/aquariums_gr.shtml

Θα φέρω σε σακουλάκι στην συνάντηση να σας την δείξω...

Ρε συ μου φιανεται οτι το ξυλο αιωρειται! Βαλε τον αντρεα να το φαει λιγο στις ακρες καλυτερα ετσι ωστε να χωρεσει!

Τα φυτα ή ειναι καποιο ειδος hygrophilia ή καποιο φυτο υδροφιλο που δεν θα την παλεψει! Μην σκας. Βαλτο πισω ετσι κι αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαιρη.

Τελικα ισως να εχεις και δικιο για το γρασιδι,μπορει να ειναι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/topic/83495-lilaeopsis-brasiliensis/?p=770423

Αν ειναι αυτο ειναι λιγο δυσκολο γρασιδι,το ειχα παλιοτερα στον κυβο μου.Βασικα ειναι περιεργο φυτο,αν δεν βρει τις συνθικες που θελει δεν προχωρα.Θελει καλο φωτισμο,co2 και υποστρωμα.Οταν δεν εφτιαχνα μειγμα και δεν ειχα co2 σταματουσε.Και αναπτυσετε και ποοοολλλυυυυυυ αααργγγγγααααα!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα φυτάκια θα πάνε πίσω, μπροστά κάτι σε γρασίδι και λίγη πρασινάδα πάνω στη ρίζα... Την ρίζα την βάλαμε έτσι γιατί έβρισκε παντού και για να έχουν και κρυψώνες τα ψαράκια....

Ένα άλλο θέμα είναι το φίλτρο.... Βάλαμε το δικό του φίλτρο (μέγιστη ροή 700λτ/ώρα) με τον άνθρακα για 3 - 4 ημέρες (να μαζέψει σκόνες και διάφορες ουσίες) και γυρνάει το νερό κανονικά σε όλο το ενυδρείο με φόρα!!! Υπολογίζω ότι ο καθαρός όγκος του νερού είναι 80 λίτρα. Όταν θα το γεμίσουμε με το βιολογικό υλικό θα του κοπεί η φόρα βέβαια....

Από την μία σκέφτομαι μήπως είναι υπερβολή να του βάλουμε δύο φίλτρα. Από την άλλη όμως θα το γεμίσουμε βιολογικό υλικό και με τον καιρό θα πέσει και λίγο η ροή τους και τότε ίσως είναι καλύτερα να έχει 2 φίλτρα αφού έτσι θα έχουμε διπλάσιο βιολογικό υλικό και σίγουρα καλύτερη κίνηση του νερού μέσα στο ενυδρείο.Το δεύτερο φίλτρο θα μπει πίσω από το θερμοστάτη και είναι το fluval U2 που είναι τώρα στον μονομάχο. Εκεί θα μπει ένα μικρότερο στα 200 λίτρα/ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη πολύ όμορφο.Τελικά ο συνδυασμός μαύρου χαλικιού με τα πράσινα φυτά όταν θα φουντώσουν θα είναι τρομερός !!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, τώρα το φυτέψαμε και θα δούμε. Το πολύ πολύ να χαλάσει ή να χρειαστούν πολλαααααά γλαστράκια για να κάνουμε δουλειά... χαχαχα!!!! (Μάλλον άλλα γλαστράκια....)

Νομίζω στο μονομάχο που έχει το φως ακριβώς από πάνω του θα μπορούσε ίσως να πιάσει (έχω βάλει λίγο και εκεί....)

Σε ευχαριστούμε Μάνο! Κοίταξα πολλές φωτογραφίες ενυδρείων και αυτός ο συνδυασμός του μαύρου και το πολυυυυύ πράσινου & κόκκινων φυτών ήταν φοβερός!!! Εμείς θα μείνουμε στα εύκολα πράσινα φυτά και πιστεύω ότι σε 3 - 4 μήνες θα αρχίσει να δείχνει πραγματικά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To γρασιδάκι δεν είναι σίγουρα cryptocoryne parva!;Eχει λεπτό βλαστό μακρύ και πιο πλατύ φύλλο. . .

Την έχω μπροστά μου και την βλέπω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...