Jump to content

Επιτέλους!! Αγοράσαμε Το Νέο Ενυδρείο...


Recommended Posts

Πιστεύω ότι κάναμε προσαρμογή... Τη σακούλα στο νερό για να πάρει θερμοκρασία, μετα προσθήκη νερού από το ενυδρείο μέσα στη σακούλα (περίπου στο διπλάσιο) και μετά βάλαμε τα ψαράκια (με απόχη χωρίς το νερό της σακούλας). Τα φώτα έμειναν κλειστά κοντά 24ωρο. Την τροφή που πήρα μου την έδωσε ο καταστηματάρχης. Αν δεν φάνε και αύριο θα ρωτήσω ποιά τροφή τους έδινε για να τα ταίσω...

Εντάξει ίσως να μην χρειάζεται να αδειάσουμε το μισό ενυδρείο (το ένα τρίτο σίγουρα) αλλά για να βγεί η πέτρα πρέπει να βγεί η ρίζα για να μπεί η άλλη στη θέση της.

Μήπως να καθυστερήσουμε την εισαγωγή των επόμενων ψαριών και να κάνουμε την αλλαγή το επόμενο Σ/Κ?

Τα ψαράκια πάντως δεν μας φοβούνται ιδιαίτερα και έρχονται μπροστά όταν τους μιλάμε....

ΥΓ. Αμάν... Λυσσάξατε με τις ρόζ πέτρες ... Μου τις ματιάσατε.. :kookoo:

Μουλιασε την και προσπαθησε να ταισεις!

Πιστευω ακραδαντα ετσι οπως το εχω δει το ενυδρειο σου οτι δεν χρειαζεται να βγαλεις καθολου νερο! Δηλαδη αν σηκωσεις την ριζα και βγαλεις την πετρα τι θα γινει;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι την μουλιάζω... Την τσίμπισαν τα δύο ψαράκια και έφυγαν!! Δεν έκαναν το κόπο να γυρίσουν για να την φάνε μετά....

Το ίδιο πείραμα έγινε και με την άμμο... Δεν υπήρξε θέμα όμως... Το ph μου το μετράνε στο πετ σοπ που πηγαίνω ηλεκτρονικά και δεν θέλω να το παρακάνω.

Η ροζ πετρούλα είναι βυθισμενη στην άμμο όπως και οι άκρες τις ρίζας.... Και η πέτρα που θα μπεί θα βυθιστεί αντίστοιχα όσο πιό κοντά στον πάτο γίνεται. Φοβάμαι ότι θα ανακατευθεί πολύ ο βυθός και θα μου ξηλωθούν και τα φυτά ανάμεσα στα παρακλάδια (έχουν αρχίσει και ζωηρεύουν...)

Σας βάζω μία φωτογραφία με τις νέες πέτρες πρίν μπούν τα ψαράκια .... Το μπροστινό τζάμι είναι βρώμικο από μέσα... Μου φαίνεται ότι η καφέ άλγη έχει κολήσει παντού στο ενυδρείο....

post-55151-0-79334200-1390697075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μανταμιτσα, μου φαινεται εχει μια ταση για δραμα! Κανεις τα ευκολα δυσκολα!

Τραβα την ριζα, βγαλε την πετρα και ξαναβαλε την ριζα χωρις να βαλεις τιποτα απο κατω!

Αμαν λαμψη το κανες!

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ... Το 'χω λιγάκι αυτό.... :usd::usd: :usd:

Δεν γίνεται να μην μπεί κάτι από κάτω. Πέφτει όλο το βάρος του ξύλου στο τζάμι και δεν μένει καθόλου χώρος - κρυψώνα για τα ψαράκια...

Ίσως βγάλουμε λίγο νερό για να μπορούμε να χώσουμε τα χέρια μας άνετα και να μην πλημηρίσουμε τον τόπο γύρω μας... Δεν έρχεσαι να βάλεις και εσύ κανά χεράκι?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν οι ροζ πέτρες έφυγαν........ Τώρα τα ψαράκια είναι 10!!! (θα μπούν άλλα 5 )

post-55151-0-49186100-1391880772_thumb.jpg post-55151-0-20212200-1391881043_thumb.jpg

post-55151-0-61699400-1391881064_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλάξαμε και την πέτρα κάτω από τη ρίζα... Τελικά την σηκώσαμε λίγο και κάναμε την αλλαγή... Έγινε το έλα να δείς στο ενυδρείο. Ευτυχώς καθάρισε γρήγορα το νερό.

Δεν βάζω περισσότερες φωτογραφίες για να έχω να βάλω στην παρουσίασή του.... Τα φυτάκια μεγαλώνουν σιγά - σιγά και τα ψαράκια παίζουν σαν τρελά κάτω από την ρίζα και μέσα στην καμπόμπα!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αυτες οι πετρες μου φαινονται λιγο ασβεστολιθικες!

Μαιρη, καλυτερα να βαλεις τον Αντρεα να πριονισει λιγο το ξυλο και να βγαλετε την πετρα απο κατω! Χαλαει ολο το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι πετρες ειναι σιγουρα ασβεστολυθικες.

Παντως εγινε πολυ καλυτερο τωρα και σιγα σιγα θα γινετε ολο και πιο ωραιο οταν φουντωσουν και τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο τέστ με το ακουαφόρτε δεν άφρισαν (τα κομμάτακια κολύμπησαν σε αυτό)....

Μπορεί να έχουν οτιδήποτε άλλο εκτός από ασβέστιο και το ph δεν μου το έχουν ανεβάσει. Στις φωτογραφίες φαίνονται λίγο πιό ανοικτές από ότι είναι στην πραγματικότητα.

Όταν κάνω την παρουσίαση θα προσπαθήσω να ανεβάσω και βιντεάκι. Εκεί φαίνονται καλύτερα τα χρώματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οι δικές μου πέτρες, δεν ειναι ασβεστολιθικές, τις είχα δοκιμάσει κι εγω με ακουαφόρτε (κομμάτια απο τις πέτρες εννοείται). Μαίρη, πολυ όμορφο το ενυδρειο σου, να το χαίρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παναγιώτη!!! Εννοείται ότι είναι οι δικές σου!! Είναι πολύ ωραίες και ταίριαξαν πολύ. :bigemo_harabe_net-117:

Όταν με το καλό κάνουμε και την "επίσημη" παρουσίαση θα προσπαθήσω να ανεβάσω βιντεάκι. Εκεί φαίνονται καλύτερα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία μικρή γεύση, με 15 μικρούλια που φέρνουν βόλτα όλο το ενυδρείο... Μετά την αλλαγή νερού που θα γίνει αύριο (να καθαρίσω λίγο τα τζάμια) και θα κάνουμε μία παρουσίαση... Πάντως τα φυτάκια μεγαλώνουν σιγά - σιγά....

post-55151-0-15266400-1393231000_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι Glow light tetra.... Μπορεί να μην έχουμε πολύ χρώμα αλλά μου αρέσει τρελά που είναι ένα με το περιβάλλον... Πετάγονται μέσα από τα φυτά και κολυμπάνε σχεδόν σε όλο τος ύψος του ενυδρείου σιγά σιγά, εντάξει κυρίως στην μέση και στο βυθό, αλλά δεν φοβούνται πιά να πάνε και λιγο πιό πάνω. Έχουν μία ιδιαίτερη αδυναμία το κάτω μέρος της ρίζας... Επισης κοπαδιάζουν μεν αλλά δεν θα έλεγα ότι πάνε όλα μαζί συνεχώς... συνήθως σε ομάδες 4 - 5 ατόμων είναι, εκτός από την ώρα του φαγητού που γίνεται πανικός....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ!!! Επιτέλους τα χαζεύουμε και γελάμε προσπαθώντας να τα μετρήσουμε για να δούμε αν είναι όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα τα βλεπω πανε σφαιρα! Ελπιζω να μεγαλωσουν λιγο ακομη και να καλυψουν την πετρα γιατι στο λαιμο μου καθεται! :P

Τι αλλο εχει σειρα τωρα;

Το νερο γιατι δεν γεμιζει μεχρι επανω;

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάνε... Άρχισα να βάζω nitrogen γιατί μετράω συνέχεια νιτρικά 0-1. Η καμπόμπα κιτρίνιζε, και το κερατόφυλλο που τόλμησα να βάλω μάδησε και το πέταξα (δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω ξανά). Μεγαλώνω σε "γλαστούρα" και τα κλαδέματα που μου είχες δώσει προ διμήνου και θα τα φυτεύσω σε λίγο καιρό (έχουν πάρει και αυτά τα πάνω τους) και θα κρυφτεί η πέτρα μην ανησυχείς... Να φανταστείς μέτρησα σήμερα μετά από δύο μέρες που προσθεσα τα νιτρικά και με το ζόρι φτάσαμε στο 5....

Έχει φτάσει η ώρα της αλλαγής και θα γεμίσει μέχρι απάνω.... Πρέπει να το διορθώσουμε και λίγο γιατί γέρνει κανά δύο χιλιοστά!!! Αύριο που θα γίνει η δουλειά θα σας ανεβάσω φώτογραφιες για να δείτε...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

Και βιντεο μη σου πω.....γιατι εγω ειδα με το ζορι 2-3 ψαρακια!!!!χαχαχα

Γιατι γερνει?Απο τη βαση γερνει,ή μηπως γερνει ολο το επιπλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...