Jump to content

Επιτέλους!! Αγοράσαμε Το Νέο Ενυδρείο...


Recommended Posts

Ο φωτογράφος γέρνει.

Αμα δεν κανεις το spam σου εσυ δεν μπορεις!!!!!χαχαχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι σπάμ βρε;;; Δε βλέπεις που σε λίγο θα σωριαστεί στο πάτωμα μαζί με τη μηχανή; Τύφλα ηταν οταν τραβούσε φωτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα!!!!!Καλα,καλα....κατσε να μπει η Μαιρη και θα σε κανονισει καταλληλα!!!!!!!χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Μαίρη με συμπαθεί....μου έστειλε και δώρο πριν λίγες μέρες (όχι του Αγίου Βαλεντίνου, κάτι τεστάκια που της περισσεύανε μου έστειλε)......Θενκς Μαίρη!!!

Την καλοπιάνω τωρα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος θέλει δώρακι τις ρόζ πέτρες χαχαχα.... :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Πάνο, μάλλον είναι στραβό το πάτωμα και προσπαθούσα να ισιώσω αλλά πού... μάλλον χρειάζομαι λίγο αλκοόλ μπας και να τα καταφέρω !!!χαχαχα :lolu::lolu::lolu:

Κοιτάχτε δίπλα στο ενυδρείο έχει σπέσιαλ θέση στο καναπέ που όταν κάθεσε όμως βλέπεις ότι χάνει λίγο... αν είσαι και λίγο ψυχασθενής (όπως και του λόγου μας) τότε σε τρώει ο κ@@@@ς και πρέπει να το διορθώσεις...

Θα ανεβάσω φωτογραφικό υλικό απο την επιδιόρθωση...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε τις εργασίες για την ευθυγράμμιση του ενυδρείου και σκεφτόμασταν ... μήπως να βάζαμε ροδάκια στα πόδια του έπιπλου τελικά?

post-55151-0-27169400-1393403899_thumb.jpg post-55151-0-76487100-1393403903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, δεν έκανες πλάκα;;;; Πραγματικά γέρνει τόσο το ενυδρειο;;;; Εγω χθες από σεισμό είχα κατολίσθηση σε μια απο τις στοίβες με τις πέτρες. Επεσαν πάνω στο τζάμι αλλα όλα καλά.

.....για ροδάκια έχει γίνει κουβέντα σε άλλο θέμα εγω είμαι αρνητικός.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω δεν τσίμπησε κανείς με τα ροδάκια... Έπρεπε να βάλω το ψεύτικο φυτό για να κρύψω την πέτρα για να δώ ποιός θα τσιμπήσει... :P

Το ισιώσαμε και τελικά έχανε 4-5 χιλιοστά... Βάλαμε και μία hygrophilia siamensis αύριο που θα γυρίσουμε (αν όλα είναι καλά) θα ετοιμάσω την παρουσίαση με φώτο και βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θοδωρή, αλλάξε το στήσιμο του ξύλο. Έφυγε η πέτρα!!!

Τώρα έχουμε κλειστά τα φώτα γιατί αδειάσαμε το ενυδρείο για να το τραβήξουμε και να βγάλουμε το ξύλο...

Έγινε το έλα να δείς!!! Αυτό που μας ανησύχε ήταν η μυρωδιά της ψαρίλας που είχε το νερό όταν κατέβηκε η στάθμη του...

Όταν το γεμίσαμε (αλλάξαμε μόνο 20λίτρα - τα υπόλοιπα βγήκαν σε καθαρό δοχείο και τα ξαναβάλαμε μέσα) έβαλα prime & βακτηρια καθώς μπήκε μέσα το fluval U2 και καθαρίστηκε και το φίλτρο της μαμάς του (μόνο εγώ έλειπα από μέσα). Όλα καθαρίστηκαν στο νερό του ενυδρείο που βγάλαμε με την αλλαγή. Πρόσθεσα και μελαφιξ για να τα βοηθήσουμε για το στρεσάρισμα... (Έγιναν μετρήσεις στο νερό πρίν την αλλαγή και ήταν μηδέν η αμμωνία και τα νιτρώδη)

Ελπίζω φώτογραφίες να ανεβάσω σήμερα ή αύριο το βράδυ με την επίσημη παρουσίαση....

Link to comment
Share on other sites

Τα λεμε στην επισημη παρουσιαση λοιπον!

Υ.Γ. Και σε μενα στο 60αρι μυριζει λιγο ψαριλα,και απο περυσι πριν το ξεστησω απο το αρχικο του στησιμο,κυριως τα μερη που μενουν χωρις νερο οπως η πλατη π.χ. κατα την αλλαγη νερου......

Link to comment
Share on other sites

Τα λεμε στην επισημη παρουσιαση λοιπον!

Υ.Γ. Και σε μενα στο 60αρι μυριζει λιγο ψαριλα,και απο περυσι πριν το ξεστησω απο το αρχικο του στησιμο,κυριως τα μερη που μενουν χωρις νερο οπως η πλατη π.χ. κατα την αλλαγη νερου......

Ψάρια έχεις μέσα ψαρίλα θα μυρίζει, τι θέλεις να μυρίζει, σουτζουκάκια σμυρνέικα;;;; Αααααχαχαχαχαχα!!!!!........αυτα ειναι! Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:lolu::lolu::lolu::lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

Ναί μόνο που τελικά σήμερα ξεβράστηκε το πτώμα.... :bigemo_harabe_net-99:

Link to comment
Share on other sites

Σωπα......ποτε εγινε?Πολυ λυπαμαι Μαιρη.......

Link to comment
Share on other sites

Ναί μόνο που τελικά σήμερα ξεβράστηκε το πτώμα.... :bigemo_harabe_net-99:

Κανε αμεσα μετρηση αμμωνιας,εαν ειναι ανεβασμενη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/93663-iaaenu-glow-light-tetra/?p=920007

Να συμπληρώσω ότι μετά την αλλαγή πρόσθεσα prime (ποσότητα για το σύνολικο όγκο νερού προκειμένου να προλάβω ανέβασμα αμμωνίας και νιτριδών), βακτήρια και melafix και κράτησα τα φώτα κλειστά για μερικές ώρες.... Έκανα ξανα μετρήσεις πριν λίγο και αμμωνία - νιτρώδη είναι μηδέν. Νιτρικά μέτρησα εχτές γύρω στο 5.

Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε... Τώρα απλα τα κοιτάμε για να δούμε τίποτα περίεργο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...