Jump to content

Sylvania Grolux Ή Juwel High-Lite Colour


rastaman

Recommended Posts

Επειδή βρήκα την πρώτη λάμπα στα 590mm την διάσταση που φοράει το rio125

ποια από τις 2 προτείνετε??

Η διαφορά της τιμής είναι γύρω στα 6 ευρώ αλλά δεν με πειράζει και τόσο

μπροστά στο σωστό αποτέλσμα . . . :)

Mιλάω πάντα σε συνεργασία με την Juwel High-Lite Nature . . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναφέρεις χαρακτηριστικά;

Link to comment
Share on other sites

Eίναι και οι 2 Τ5 στα 28w !!

Η grolux δεν δίνει kelvin !!

H juwel λέει οτι είναι στα 6800!!

Έχει πάρει το μάτι μου σε συζητήσεις οτι στις χρωματιστές δεν δίνουν kelvin και ο άνθρωπος από το μαγαζί που μίλησα

μου την υπολογίζει γύρω στα 2500 εφόσον βγάζει τέτοιο χρώμα!!

Ο υπολογισμός φυσικα είναι τυχαίος!!

Η nature που σκέφτομαι να την βάλω στάνταρ είναι πάλι στα 28w με 4100 kelvin . . .

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα που έβαλα JBL στο δικό μου ενυδρείο, είναι πολύ καλύτερος ο φωτισμός, εγώ έβαλα Nature και Tropica και τα φυτά τις έχουν λατρέψει φωτοσυνθέτουν σαν τρελά

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Πιο μεγάλες φοράω σαν μάρκα στο ανέφερα

Link to comment
Share on other sites

Eίναι και οι 2 Τ5 στα 28w !!

Η grolux δεν δίνει kelvin !!

H juwel λέει οτι είναι στα 6800!!

Έχει πάρει το μάτι μου σε συζητήσεις οτι στις χρωματιστές δεν δίνουν kelvin και ο άνθρωπος από το μαγαζί που μίλησα

μου την υπολογίζει γύρω στα 2500 εφόσον βγάζει τέτοιο χρώμα!!

Ο υπολογισμός φυσικα είναι τυχαίος!!

Η nature που σκέφτομαι να την βάλω στάνταρ είναι πάλι στα 28w με 4100 kelvin . . .

Από τη στιγμή που μιλάμε για φυτεμένο ο συνδυασμός για 2 λάμπες είναι ~6500κ και ~4000κ.

Αφου τη nature θα την βάλεις σίγουρα, τότε η λογική λέει οτι πας για juwel με τα 6800κ

ΥΓ: αν ισχύει οτι η gro lux είναι 2500κ

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μιλάμε για φυτεμένο ο συνδυασμός για 2 λάμπες είναι ~6500κ και ~4000κ.

Αφου τη nature θα την βάλεις σίγουρα, τότε η λογική λέει οτι πας για juwel με τα 6800κ Αυτή ηταν και η αρχική σκέψη

ΥΓ: αν ισχύει οτι η gro lux είναι 2500κ Αυτό είναι σύμφωνα με τον πωλητή!!Η Sylvania δεν γράφει τπτ πουθενά και οι φήμες που κυκλοφορούν είναι για 8500 kelvin !!

Σημασία έχει οτι πρασπαθώ να πάω για κάτι καλύτερο αλλά πάλι έχω μπλέξει τα μπούτια μου μιας και το 11000 μου βγαίνει μόνο με συνδυασμό Juwel . . .

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει οτι πρασπαθώ να πάω για κάτι καλύτερο αλλά πάλι έχω μπλέξει τα μπούτια μου μιας και το 11000 μου βγαίνει μόνο με συνδυασμό Juwel . . .

Τώρα που το λες καπου έχει πάρει το μάτι μου οτι η gro lux είναι στα 8500κ . Και το ερωτημα είναι : κανει καλό στα φυτά ή θα έχεις πρόβλημα με άλγες; Δεν την έχω και δεν την ξέρω.

Το 11000 που λες τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το 11000 που λες τι είναι;

Το προτεινόμενο σύνολο σε kelvin για το φυτεμένο. . .

Μήπως το 8500 το έχεις δει εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782

Link to comment
Share on other sites

Το προτεινόμενο σύνολο σε kelvin για το φυτεμένο. . .

Μήπως το 8500 το έχεις δει εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782

Το 8500κ πρεπει να το ειδα σε καποιο μαγαζι με ηλεκτρολογικα στο internet, αλλα δε θυμαμαι που.

Οσο αφορα για το 11000 νομιζω οτι το ζητημα δεν ειναι να φτασεις αθροιστικα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω topic που σου έδωσα όμως αυτό περιγράφεται

Στην περίπτωση που έχουμε δυο λάμπες:
Τότε προτείνουμε μια 4000Κ και μια 6500Κ συν πλην 500Κ.
Η συνήθης επιλογή είναι να τοποθετήσουμε την λάμπα με τα υψηλά Kelvin μπροστά ενώ την λάμπα με τα χαμηλά πίσω.

Κατι αντιστοιχο φυσικά προτείνουν και όλοι οι "φυτεμένοι" μέσα στο forum !!

Πες μου όμως την σκέψη σου σίγουρα με ενδιαφέρει να την ακούσω. . .

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω topic που σου έδωσα όμως αυτό περιγράφεται

Κατι αντιστοιχο φυσικά προτείνουν και όλοι οι "φυτεμένοι" μέσα στο forum !!

Πες μου όμως την σκέψη σου σίγουρα με ενδιαφέρει να την ακούσω. . .

Αυτο που πιστευω ειναι οτι μια και μιλαμε για kelvin δηλαδη θερμοκρασια χρωματος , εχουμε μια διαφοροποιηση του χρωματος του φωτος αναλογα τα kelvin . Χοντρικα 4000k ροζουλι, 6500k λευκο, 10000k αρχιζει να μπεϊζει. Σ΄ αυτο που θελω να καταλήξω ειναι οτι αν βαλεις ενα ζευγαρι με λαμπες 4500+6500 δεν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα με το βαλεις ενα ζευγαρι 1000+10000 οπου και εδω εχω αθροισμα 11000 οπως ειπες παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οι φυτεμενοι βαζουμε 4000κ+6500κ γιατι εχουμε καταληξει οτι αυτος ο συνδυασμος ειναι καταλληλος για τα φυτα και τον φωτισμο του ενυδρειου μας , το οτι η αθροιση κανει ~11000 δε σημαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οι φυτεμενοι βαζουμε 4000κ+6500κ γιατι εχουμε καταληξει οτι αυτος ο συνδυασμος ειναι καταλληλος για τα φυτα και τον φωτισμο του ενυδρειου μας , το οτι η αθροιση κανει ~11000 δε σημαινει τιποτα.

Αυτό ακριβώς είναι που με προβλημα μου από την στιγμή που βρήκα την Grolux!!

Nα ακολουθήσω τον σίγουρο δρόμο Juwel δλδ που μας λέει και τα Kelvin ή μια και μια χωρίς να ξέρουμε επίσημα τα kelvin της sylvania ??

Mε συνχομπίστα που μίλησα εχει επιλέξει τον δευτερο δρόμο!!

Σημασία έχει οτι δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία για να μπορέσω να εντοπισω το πρόβλημα από την αρχή,αν εμφανιστεί φυσικά,και μέχρι

να το καταλάβω μην έχω ανατινάξει το ενυδρειο μου :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι που με προβλημα μου από την στιγμή που βρήκα την Grolux!!

Nα ακολουθήσω τον σίγουρο δρόμο Juwel δλδ που μας λέει και τα Kelvin ή μια και μια χωρίς να ξέρουμε επίσημα τα kelvin της sylvania ??

Mε συνχομπίστα που μίλησα εχει επιλέξει τον δευτερο δρόμο!!

Σημασία έχει οτι δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία για να μπορέσω να εντοπισω το πρόβλημα από την αρχή,αν εμφανιστεί φυσικά,και μέχρι

να το καταλάβω μην έχω ανατινάξει το ενυδρειο μου :(

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.sla.net.au/sites/default/files/SPD%2520FL%2520-%2520GroLux.png&imgrefurl=http://www.sla.net.au/products/grolux-t5t8&h=903&w=997&sz=279&tbnid=1yr_pcxEL__KNM:&tbnh=90&tbnw=99&zoom=1&usg=__m5FEAFxpAuG1KmAm4dKhQqZUdP8=&docid=Riqc-ua6B1g6MM&sa=X&ei=C6OYUt71GoG1tAb89oDYCA&ved=0CEkQ9QEwBg

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο δεν μου λέει κάτι μιας και το λεει απλά ένα κατάστημα!!

Στο site της sylvania έχω βρει και γω κάτι περίργα σχεδιαγράμματα με χρώματα,κύκλους κλπ που

πάλι δεν έβγαζα άκρη !Όχι οτι αυτό καταλαβαίνω να το διαβάσω :P

Αν το καταλαβαίνεις pls εξηγησε το μου :)

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο δεν μου λέει κάτι μιας και το λεει απλά ένα κατάστημα!!

Στο site της sylvania έχω βρει και γω κάτι περίργα σχεδιαγράμματα με χρώματα,κύκλους κλπ που

πάλι δεν έβγαζα άκρη !Όχι οτι αυτό καταλαβαίνω να το διαβάσω :P

Αν το καταλαβαίνεις pls εξηγησε το μου :)

Στο πρωτο λινκ που εβαλε ο Διας,αν δεις απο κατω που γραφει κατι πραγματα λεει και 8500Κ :)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο λινκ που εβαλε ο Διας,αν δεις απο κατω που γραφει κατι πραγματα λεει και 8500Κ :)

Οτι σου ειπε ο Κωστας.Λεει οτι τα κελβιν ειναι 8500

:)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο λινκ που εβαλε ο Διας,αν δεις απο κατω που γραφει κατι πραγματα λεει και 8500Κ :)

Kωστή και γω μόνο αυτό κατάλαβα απ όλη την φωτογραφία :bigemo_harabe_net-81::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα που έβαλα JBL στο δικό μου ενυδρείο, είναι πολύ καλύτερος ο φωτισμός, εγώ έβαλα Nature και Tropica και τα φυτά τις έχουν λατρέψει φωτοσυνθέτουν σαν τρελά

+1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακολούθησα την ασφαλή οδό της Juwel με nature και colour!!

Σε επικοινωνία μου με ψαροκατάστημα πάντως δεν άκουσα καλά λογια για τις JBL . . .

Δεν έχω γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα βέβαια και το άκουσα από ένα μόνο μαγαζί . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά θα σας πω ότι, στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα, είχα βάλει Grolux και Aquastar, όταν άλλαξα λάμπες, σε αυτό το ενυδρείο που έχω τώρα, επέλεξα να βάλω JBL, λοιπόν σας πληροφορώ ότι όλα τα φυτά μόλις ανάψουν οι λάμπες μετά από λίγη ώρα αρχίζουν να βγάζουν φυσσαλίδες, να φωτοσυνθέτουν συνέχεια είναι ένα φαινόμενο που δεν το είχα πριν με τις άλλες λάμπες και φυσικά με τι λάμπες που είχε όταν το αγόρασα, έχω τα ίδια φυτά το ίδιο σύστημα C02, δεν έχει αλλάξει τίποτα μόνο λάμπες, αλλά να πούμε κιόλας ότι είναι πανάκριβες σε σχέση με τις υπόλοιπες και είναι και χαμηλά kelvin από τις άλλες, πάντως εμένα μου έκανε εντύπωση το φαινόμενο αυτό.

Θα προσπαθήσω να τραβήξω ένα video να δείτε τι συμβαίνει στο ενυδρείο το απόγευμα.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...