Jump to content

Γιατί Όχι Xenon??


\/ag

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μου γεννήθηκε μια ιδέα ψάχνοντας για αναβάθμιση του φωτιστικού στο ενυδρείο μου... γιατί να μη βάλω xenon λάμπα? Ναι αυτή που μπαίνει στα αυτοκίνητα!

Ποια η διαφορά με τα υπόλοιπα φωτιστικά? Γνωρίζουμε επ ακριβώς ΚΑΙ θερμοκρασία χρώματος (6000Κ ή 8000Κ πχ) ΚΑΙ φωτεινότητα... Και επίσης αν βάλω μία λάμπα 10.000Κ λογικά θα βρίσκομαι στον μέσο όρο φωτισμού των περισσότερων reef (γιατί αν έχουμε δύο λάμπες πχ, μία με 6000Κ και μία με 14.000Κ, ο μέσος όρος που εκπέμπουν και οι δύο μαζί είναι τα 10.000Κ)...

Γιατί όχι xenon λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλαβέ....δεν φτάνει που ξεστήνεις την Αφρική να κάνεις Αμερικάνικο ενυδρείο θες να βάλεις και xenon στο ρεεφακι???

Μην αθροίζεις τα kelvin.....δεν παίζουν κανέναν ρόλο στο σύνολο......π.χ. άλλο το φως με 10.000κ και άλλο με 20.000κ.....

Υ.Γ. Ασε τα xenon για το "καναρινάκι" και πέρνα να πιούμε κανα καφέ....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλαβέ....δεν φτάνει που ξεστήνεις την Αφρική να κάνεις Αμερικάνικο ενυδρείο θες να βάλεις και xenon στο ρεεφακι???

Μην αθροίζεις τα kelvin.....δεν παίζουν κανέναν ρόλο στο σύνολο......π.χ. άλλο το φως με 10.000κ και άλλο με 20.000κ.....

Υ.Γ. Ασε τα xenon για το "καναρινάκι" και πέρνα να πιούμε κανα καφέ....

+1

με τον χρωματισμό (kelvin) δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα

με την θερμότητα μάλλον θα είσαι στα ίδια με metal halide

όσο για της λάμπες κρατάνε 3000 ώρες περίπου.

αν το δοκιμάσεις πάντως βάλε και μεγάλη σκάλα για τις προσπεράσεις :bigemo_harabe_net-165:

προσωπικά αν είχα όλο τον εξοπλισμό θα το δοκίμαζα

αν θα έπρεπε να αγοράσω θα πήγαινα σε metal halide :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Απατεώνα PRINCE που έχεις χαθεί;;;

Οκ για το άθροισμα των kelvin..γιατί πχ πρέπει να πιάνει όλο το φάσμα!!

Η ιδέα για τα xenon μου ήρθε γιατί δεν νομίζω με 35W που είναι η κάθε λάμπα να υπάρχει κάτι καλύτερο σε απόδοση...που να 'κάτσει' δίπλα τους οποιαδήποτε Τ8 ή Τ5...;;Το κόστος δε είναι περι τα 25ε ανα λάμπα(μαζί με μετασχηματιστή κ ballast της λάμπας)...

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου τις θερμοκρασίες που θα αναπτυχθούν καθώς και την στεγανότητα των λαμπτήρων μιας και αυτά όπως και του ιωδίου ακόμα και λίπος από το χέρι σου αρκεί για να καούν.Επίσης στο ενυδρείο χρειάζεσαι διάχυση του φωτός κάτι που είναι δύσκολο μιας και συνήθως είναι λαμπτήρες δέσμης.Γενικά θέλει πολύ μελέτη για το επιθυμητό αποτέλεσμα αν και όντος έχουν την καλύτερη απόδοση από όλα .

Link to comment
Share on other sites

Τα xenon φίλε μου βγάζουν πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από τις πυρακτώσεως, αν αυτό εννοείς. Σίγουρα παράγουν όμως, αλλά μιας και η λάμπα θα είναι κλεισμένη μέσα σε φωτιστικό, δεν θα έχει ιδιαίτερη μετάδοση στο ενυδρείο, μιας και δεν παράγει υπέρυθρη ακτινοβολία.

Η στεγανότητα πάλι επιτυγχάνεται με το κλειστό φωτιστικό, αλλά να σε ενημερώσω παράλληλα πως αυτό που λες για την ευκολία που καίγονται ισχύει για τις απλές αλογόνου και όχι για τα xenon, τα οποία δεν έχουν θέμα πχ με τις δαχτυλιές που είχαν τα αλογόνου και δεν έπρεπε να αγγίζεις το γυάλινο μέρος τους...

Όσο για τη διάχυση, λαμπτήρες δέσμης δεν είναι τα xenon αυτά καθεαυτά, γιατί έχουν διάχυση 360 μοιρών, αλλά το φωτιστικό θέλει ψάξιμο, όπως σωστά είπες. Ευτυχώς βέβαια το ενυδρείο δεν είναι πολύ μεγάλο και μπορεί πιστεύω να φωτιστεί ολόκληρο σωστά. Ίσως μπει λίγο ψηλότερα για να έχει μεγαλύτερη ωφέλιμη γωνία... Η δοκιμή θα δείξει βέβαια!

Με απασχολεί πολύ το θέμα της θερμοκρασίας χρώματος, γιατί στη φύση το φως που έχει μέσα στη θάλασσα με πηγή φωτός τον ήλιο νομίζω πως αντιστοιχεί σε 8000Κ στα μικρά βάθη των reef...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και η θερμοκρασια απο τις πυρακτοσ ειναι μικφοτερη αλλα περισσοτερη απο τις φθορ αν δε κανω λαθος

η διαχηση εξαρταται απο τι λαμπα θα βαλεις δεν ειναι ολες ιδιες οσο για την στεγανοτητα ακριβως αυτο λεω οτι πρεπει να μπει σε κλειστο φωτιστικο αρα μειωνουμε την αποδοση

Για το θεμα του καψιματος εχεις δικιο μπερδευτικα!

Link to comment
Share on other sites

μετά από λίγο ψάξιμο διαπίστωσα ότι "ΜΗ" και "ΧΕΝΟΝ" βγάζουν περίπου ίδια lumen ανά watt

όποτε δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι πιο δυνατό από "ΜΗ"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@symvoulos:

Σωστά φίλε μου, έχουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από τα πυρακτώσεως. Το κλειστό φωτιστικό όμως γιατί να μειώσει την απόδοση? Απλώς θα συγκεντρώσει τη δέσμη προς τα κάτω, όπως θέλουμε. Και αν μπροστά έχει καθαρό γυαλί δεν υπάρχει παρεμπόδιση δέσμης, σωστά?

@Futurized:

Με πρόχειρους υπολογισμούς έχουμε:

Παράδειγμα MH: στα 400w βγάζει 32.000 lumen άρα 32.000/400=80 lumen/watt

Παράδειγμα Xenon: στα 35w βγάζει 3.000 lumen άρα 3.000/35=85,7 lumen/watt

Είναι οριακή η διαφορά υπέρ των xenon αλλά το βασικότερο είναι πως το μικρότερο MH είναι 70 watts νομίζω, ενώ τα xenon 35 watts. Εν ολίγοις αν αντί για ένα ΜΗ (στο οποίο θα έχω μια θερμοκρασία χρώματος) βάλω δύο xenon (με διαφορετικές θερμοκρασίες χρώματος για να πιάσω φάσμα), είμαι κερδισμένος από θέμα απόδοσης προς κατανάλωση!

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σημαντικό το μέγεθος του ενυδρείου;

Στην δική μου περίπτωση 60λ..αλλά γιατί;;

Link to comment
Share on other sites

τελικά ΜΗ υπάρχει και 20w

http://www.ebay.com/itm/BRANDED-CDM-T-Ceramic-Metal-Halide-Lamp-20w-35w-70w-150w-G12-HCI-T-CMI-T-CMH-T-/321044684527?pt=UK_Light_Bulbs&var=&hash=item4abfc11eef

από ότι φαίνεται αν πας για αγορά συμφέρει ΜΗ

αν όμως τα έχεις τα ΧΕΝΟΝ δοκίμασε τα ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...