Jump to content

Ειναι Αρκετα 60 Λιτρα Για Ενα Σκαλαρι 7 Εκατοστων Σε Μηκος;


Recommended Posts

εχω ενα σκαλαρι 7 εκατοστα σε μηκος σε ενυδρειο 60 λιτρα.αλλοι μου λενε ειναι αρκετα μεγαλο το ενυδρειο μου αλλα αλλοι μου λενε οτι δεν φτανουν τα 60 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα.Αρα συμβαινουν δυο "λαθη".Και ο αριθμος ψαριων ειναι ο ελαχιστος(ενα) και το ενυδρειο δεν κανει για σκαλαρια :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε δυστηχως τα σκαλαρια ειναι ψαρακια που μεγαλωνουν αρκετα,θελουν ενυδρειο με υψος τουλαχιστον 60-65 εκ και να ειναι κοπαδι για να αισθανονται καλα...επισης χρειαζονται μαλακο νερο με χαμηλο ph στα 60 λιτρα εχεις αρκετες επιλογες αρκει να το ψαξεις..πχ ενα μικρο αφρικανικο με multis η απο ασια ενα μονομαχο φουλ στο φυτο και διαφορα αλλα ,υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα να διαβασεις εδω στο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μεγαλωσει αλλο γιατι ηταν σε ενυδρειο 13 λιτρα για τρια χρονια μονο του.μου ηπαν απο το πετ σοπ οτι γι αυτο το ψαρι θελω 35-40 λιτρα.μου ηπαν και οτι μπορω να το στριμοξω και να βαλω κι αλλο ενα μικρο αρκει να μη βαλω τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Και που το ξερεις φιλε μου οτι δεν θα μεγαλωσει και αλλο?

Οπως και να εχει τα 60 λιτρα ειναι απαγορευτικα γι αυτο το ψαρι.Δυστοιχος οι πετ σοπαδες δινουν πολλες φορες λανθασμενες συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,το 60αρι δεν κανει γι αυτο το ψαρι,ειναι παρα πολυ μικρος χωρος!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε γιατι δεν μπορει να ζησει ουτε στα 13 αλλα ουτε στα 60!http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61576

Link to comment
Share on other sites

αδερφε τα σκαλαρια ζουν αρκετα χρονια..το πρωτο χρονο και σε ιδανικες συνθηκες δηλαδη μεγαλο ενυδρειο καταλληλο νερο και καλο φαει περνουν το περισσοτερο τους μποι αλλα μεγαλωνουν και στην συνεχεια με πιο αργους ρυθμους.7 εκατοστα σιγουρα δεν ειναι το τελικο μεγεθος ενος σκαλαριου.το ψαρι αυτο δεν ζει αλλα επιβιωνει τα λιτρα ειναι λιγα για τετοιο ψαρι που και αρκετα τρωει και πολυ ρυπογονο ειναι, καλυτερα για μενα ειναι να διαβασεις προσεκτικα τι περιβαλλον θελει το καθε ψαρι που σου αρεσει και αν μπορεις να του το προσφερεις τοτε προχωρας και στην αγορα του..

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο για το ψαρι ειναι να παει σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο μαζι με αλλα σκαλαρια

Φιλικα Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

αφου λεει 50 λιτρα για καθε ψαρι;και μου ειπαν οτι δε θα μεγαλωσει κι αλλο αφου τελιοσε η αναπτιξη του

Μαλλον δεν διαβαζεις καλα η διαβαζεις οτι σε συμφερει..Λεει :

Λίτρα: 200 λίτρα το λιγότερο με ύψος πάνω από 60 εκατοστά για 4 ψάρια. Για κάθε ψάρι μετά +50 λίτρα.

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα,δεν μπορεις να βαλεις ενα ψαρι!Οπωτε,για 4 ψαρια θες τουλαχιστον 200 λιτρα και για καθε επιπλεον ψαρι 50 λιτρα ακομα,δηλαδη αν θες 5 ψαρια χρειαζεσε 250 λιτρα!

Οσο για το μεγεθος λεει οτι γινετε 15 εκατοστά μήκος και έως 26 εκατοστά ύψος!Αυτος που σου ειπε οτι δεν μεγαλωνουν ειναι ασχετος!

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο διάβασε και άκου το σου λένε εδώ μέσα. Τα παιδια εδω δεν έχουν κανένα συμφέρον απο σένα. Το ψάρι αυτα τα τρία χρόνια βασανίστηκε εκει μέσα δε πληροφορώ. Δεν πανε αναλογικά αυτα, δηλαδη έζησε 3 χρόνια σε 13 λίτρα άρα μπορεί να ζήσει περισσότερα χρόνια σε περισσότερα λίτρα. Τα προφίλ των ψαριών δεν ειναι τυχαία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πεις στη μαμα σου οτι ταλαιπωρειτε το ψαρακι ετσι και μονο αυτες οι 2 ειναι οι λυσεις που εχετε..

Link to comment
Share on other sites

Εδω μέσα δε πουλάμε βρε Πέτρο. Χομπίστες είμαστε. Απο αλλου θα αγοράσεις αν θα αγοράσεις κάτι. Προς Θεού!!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πετρο χωρις παρεξηγηση και δεν ξερω και ποσο χρονων εισαι, αλλα εχω μια ερωτηση. Αν σε βαλω μεσα σε ενα δωματιο 1χ1 ποσο καιρο λες να αντεξεις;

Link to comment
Share on other sites

Πετρο χωρις παρεξηγηση και δεν ξερω και ποσο χρονων εισαι, αλλα εχω μια ερωτηση. Αν σε βαλω μεσα σε ενα δωματιο 1χ1 ποσο καιρο λες να αντεξεις;

....εμένα αν μου βάλεις μέσα πίτσες, μπύρες και μια ωραία κοπέλα, αντέχω μήνες!

σπααααααααμμμμμμ!

Link to comment
Share on other sites

αντέχης όμως και χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

καταλαβενετε οτι η μαμα μου ΔΕΝ με αφηνει να το δωσω;πιτε μου τι να τις πω για να το δωσουμε!ο πετσοπας που μας εδωσε το σκαλαρι ειναι τρελος και λεει οτι θελει με αποτελεσμα να πεισει τη μαμα οτι το σκαλαρι δεν θελει τοσα λιτρα.τι να κανω για να το δωσει;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη φιλε μου σε αυτο δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε εμεις! Εμεις απλα μπορουμε οτι αργα ή γρηγορα το ψαρακι θα αρχισει τα προβληματα μεχρι που θα πεθανει!

Τοτε πιστευω θα μπορεις να πεις στην μαμα σου "εγω στα λεγα"!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...