Jump to content

Αρχαριος Με Fluval 206 Βοηθεια.


dmpatanis

Recommended Posts

Γεια σας συνχομπιστες.Ειχα ενα εσωτερικο φιλτρο στο ενυδρειο και ειπα να βαλω ενα εξωτερικο και επελεξα το Fluval 206.

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω???

Πως βαζω,με ποια σειρα,τα υλικα στα καλαθακια.

Χρεισιμοποιω αυτα που εχει απο το εργοστασιο??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκανες! Για ποσα λιτρα μιλαμε;

Αφου ο ανθρακας κανει τον κυκλο του, θα τον πεταξεις και θα το γεμισεις με μακαρονι ( και αυτα που εχει το εργοστασιο )! Πανω πανω ενυδρειακο βαμαβακι και εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ελπιζω να εκανα καλη επιλογη.Ο χρονος θα δειξει.

Εχω ειδη στρωμενο φιλτρο στο ενυδρειο εαν βαλω το μακαρονι που εχω στη θηκη του Fluval θα ειναι ενταξει???

Link to comment
Share on other sites

οτι γραφτηκε παραπανω σχετικα με τον ανθρακα,μπορεις να συμπληρωσεις βιολογικο υλικο και στα τρια καλαθακια αναμεσα μπορεις να βαλεις σφουγγαρι μπλε και στο τελος ενυδρειακο βαμβακι να κρατησει τυχον σκουπιδακια που περασαν!προσωπικα εχω βγαλει το μαυρο που δινει μαζι η εταιρια εχω βαλει μπλε σφουγγαρι δυο στρωσεις, βιολογικο υλικο και στο τελος πριν την εξοδο του νερου ενυδρειακο.χωρεσε χοντρικα 3~ φορες περισσοτερο βιολογικο υλικο απο αυτο που εδινε μαζι η εταιρια!

Link to comment
Share on other sites

οτι γραφτηκε παραπανω σχετικα με τον ανθρακα,μπορεις να συμπληρωσεις βιολογικο υλικο και στα τρια καλαθακια αναμεσα μπορεις να βαλεις σφουγγαρι μπλε και στο τελος ενυδρειακο βαμβακι να κρατησει τυχον σκουπιδακια που περασαν!προσωπικα εχω βγαλει το μαυρο που δινει μαζι η εταιρια εχω βαλει μπλε σφουγγαρι δυο στρωσεις, βιολογικο υλικο και στο τελος πριν την εξοδο του νερου ενυδρειακο.χωρεσε χοντρικα 3~ φορες περισσοτερο βιολογικο υλικο απο αυτο που εδινε μαζι η εταιρια!

Και καθολου να μην βαλει σφουγγαρι δεν υπαρχει προβλημα γιατι εχει ηδη τα δικα του προφιλτρα! Εγω το εχω γεματο με μακαρονι!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο εκανα σωστα σε εμενα παντως λειτουργησε καλά......ας με διορθοσουν οι εμπειροτεροι αν κατι λεω λαθος..........οταν πηρα εξωτερικο φιλτρο,το εβαλα να δουλευει για 10-15 μερες μαζι με το παλιο εσωτερικο που ειχα και μετα εβγαλα το εσωτερικο και εμεινε μονο το εξωτερικο ετοιμο!!!!!!!ουτε μπολι ουτε μπελας

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο εκανα σωστα σε εμενα παντως λειτουργησε καλά......ας με διορθοσουν οι εμπειροτεροι αν κατι λεω λαθος..........οταν πηρα εξωτερικο φιλτρο,το εβαλα να δουλευει για 10-15 μερες μαζι με το παλιο εσωτερικο που ειχα και μετα εβγαλα το εσωτερικο και εμεινε μονο το εξωτερικο ετοιμο!!!!!!!ουτε μπολι ουτε μπελας

Aυτο γινεται για να υποβοηθησεις το καινουριο φιλτρο μεχρι να στρωσει και το ενυδρειο να μην μεινει χωρις φιλτρο! 15 μερες ομως νομιζω ειναι λιγες!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατα ποσο εκανα σωστα σε εμενα παντως λειτουργησε καλά......ας με διορθοσουν οι εμπειροτεροι αν κατι λεω λαθος..........οταν πηρα εξωτερικο φιλτρο,το εβαλα να δουλευει για 10-15 μερες μαζι με το παλιο εσωτερικο που ειχα και μετα εβγαλα το εσωτερικο και εμεινε μονο το εξωτερικο ετοιμο!!!!!!!ουτε μπολι ουτε μπελας

Γιατι θεωρεις το μπολι μπελα?

Το οτι εβαλες δυο φιλτρα να δουλευουν, υλικα, ρευμα αυτο δεν ειναι μπελας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη μπερδευτικα.Μολις παρελαβα το φιλτρο.

Μολις βγαλω το καπακι και μεινει μονο ο κουβας βλεπω στα δεξια κατι 3 κουβαδακια(πανω πανω εχει ενα μαυρο υλικο σε σακουλακι, στη μεση μακαρονι και κατω σφουγκαρι μαυρο) και στα αριστερα μια θηκη με σφουγκαρια.

Τι πρεπει να αφισω και ποια σειρα τα βαζω???

Ευχαριστω και σορρυ αλλα ειμαι αρχαριος.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις το σακουλάκι με τον άνθρακα καθώς και το σφουγγάρι που ειναι στο τελευταίο κουβαδάκι. Γεμιζεις με βιολογικό υλικό απο κάτω προς τα πανω. Στο επανω επάνω μπορείς να βάλεις λίγο ενυδρειακο βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα κουβαδακια τα γεμιζω με βιολογικο υλικο και τα τρια και στο τελευταιο πανω πανω βαζω και λιγο βαμβακι ενυδριακο.

Σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις το σακουλάκι με τον άνθρακα καθώς και το σφουγγάρι που ειναι στο τελευταίο κουβαδάκι. Γεμιζεις με βιολογικό υλικό απο κάτω προς τα πανω. Στο επανω επάνω μπορείς να βάλεις λίγο ενυδρειακο βαμβάκι.

Δημητρη αν ειναι καινουριο το ενυδρειο μηπως να αφηνε τον ανθρακα για κανα μηνα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις οδηγιες.

Τελικα αφησα τα καουβαδακια οπως ειναι.Κατω το σφουγκαρι στη μεση το βιολογικο και πανω τον ανθρακα με λιγο ενυδριακο βαμβακιπανω πανω.

Μετα απο ενα μηνα που θα το καθαρισω θα το γεμισω ολο βιολογικο.

Ο ανθρακας τι κανει???

Link to comment
Share on other sites

καθαριζει το νερο(το κανει τζαμι),απομακρυνει τυχον υπολειματα φαρμακων,προσοχη κραταει τυχον λιπασματα που ριχνεις!το αφηνουμε για λιγο(βεβαια υπαρχουν διαφορετικες αποψεις),μετα απο λιγο καιρο πιθανον να αποβαλει οτι εχει κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! μόλις είδα οτι εισαι και συμπολίτης.:) Μην ευχαριστείς, οτι θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aυτο γινεται για να υποβοηθησεις το καινουριο φιλτρο μεχρι να στρωσει και το ενυδρειο να μην μεινει χωρις φιλτρο! 15 μερες ομως νομιζω ειναι λιγες!

ποσες μερες επρεπε να μεινει ???????

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες επρεπε να μεινει ???????

Απο την στιγμη που δεν βαζεις μπολι μεσα, ειναι σαν να το στρωνεις απ την αρχη! Οποτε αν σκεφτεις οτι ο κυκλος του αζωτου κλεινει σε καμια 40αρια μερες, ε κανα 30αρι μερες ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω sturm.....εγω στο εξωτερικο εβαλα ανθρακα τις πρωτες 10-15 μερες περιπου,και οταν τον εβγαλα,σταματησα συγχρονως και το εσωτερικο .Στο κενο χωρο που αφησε ο ανθρακας στο εξωτερικο προσθεσα οσο υλικο προυπηρχε στο εσωτερικο.......οποτε εκανα λιγο το ενα - λιγο το αλλο ,αλλα επιασε παντως!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω sturm.....εγω στο εξωτερικο εβαλα ανθρακα τις πρωτες 10-15 μερες περιπου,και οταν τον εβγαλα,σταματησα συγχρονως και το εσωτερικο .Στο κενο χωρο που αφησε ο ανθρακας στο εξωτερικο προσθεσα οσο υλικο προυπηρχε στο εσωτερικο.......οποτε εκανα λιγο το ενα - λιγο το αλλο ,αλλα επιασε παντως!!!!!!!!!!!

Οπότε μπόλιασες . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...