Jump to content

Νεο Ενυδρείο Απο Jumbo Και Ερωτησεις


conlev001

Recommended Posts

καλησπέρα μόλις αγόρασα από τα jumbo το ενυδρείο 15 Λ. τον μηχανισμό τον καθάρισα όπως λέει στις οδηγίες το ερώτημα μου είναι όλος ο μηχανισμός θα μπει μέσα στο νερό ? υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με το ρεύμα ? θα ήθελα να βάλω λάμπα κ αλλαγή καπάκι κάποια λύση ? μέσα έχω 2 κογκολέζους και 2 hiccup αν βάλω και μονομάχο υπάρχει πρόβλημα ?.

 

Αυτά προς το παρών Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μόλις αγόρασα από τα jumbo το ενυδρείο 15 Λ. τον μηχανισμό τον καθάρισα όπως λέει στις οδηγίες το ερώτημα μου είναι όλος ο μηχανισμός θα μπει μέσα στο νερό ? υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με το ρεύμα ? θα ήθελα να βάλω λάμπα κ αλλαγή καπάκι κάποια λύση ? μέσα έχω 2 κογκολέζους και 2 hiccup αν βάλω και μονομάχο υπάρχει πρόβλημα ?.

Αυτά προς το παρών Ευχαριστώ.

γεια σου φίλε μου .άνοιξε ένα δικό σου θέμα στην ανάλογη κατηγορία και θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις .

εδώ είναι θέμα άλλου φίλου οπότε ας μην το χαλάσουμε .

πάντα φιλικά !!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε μου .άνοιξε ένα δικό σου θέμα στην ανάλογη κατηγορία και θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις .

εδώ είναι θέμα άλλου φίλου οπότε ας μην το χαλάσουμε .

πάντα φιλικά !!

Φίλε μου από την στιγμή που έχω το ίδιο ενυδρείο και υπάρχει ανοιχτό θέμα δεν χρειάζεται να ανοίξω καινούργιο.

Πάνω σε αυτό κάνω ερωτήσεις.Ξέρω που και πότε να ανοίξω ένα καινούριο θέμα δεν μιλάω 1 η φορά σε φόρουμ.

Πάντα φιλικά !! ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μόλις αγόρασα από τα jumbo το ενυδρείο 15 Λ. τον μηχανισμό τον καθάρισα όπως λέει στις οδηγίες το ερώτημα μου είναι όλος ο μηχανισμός θα μπει μέσα στο νερό ? υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με το ρεύμα ? θα ήθελα να βάλω λάμπα κ αλλαγή καπάκι κάποια λύση ? μέσα έχω 2 κογκολέζους και 2 hiccup αν βάλω και μονομάχο υπάρχει πρόβλημα ?.

Αυτά προς το παρών Ευχαριστώ.

Ναι υπάρχει πρόβλημα. Το συγκεκριμένο ενυδρείο , είναι το πολύ για έναν μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Εσπασα το θεμα σου σε νεο γιατι το αλλο ηταν αλλου μελους.

Οσον αφορα αυτα που ρωτας ξεκιναμε απο τα βασικα,αν το ενυδρειο το πηρες για τα ψαρια που λες τοτε δεν κανει,οπως πολυ σωστα σου ειπε ο Δημητρης πιο πανω κανει το πολυ για εναν μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο που θα πρεπει να σε απασχολει τωρα ειναι η λαμπα και το καπακι.Τα ψαρια τα εχεις μεσα σ αυτο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσα σε αυτό.

Είδα ότι ο φίλος μας "Yiannhs" άλλαξε και τον άνθρακα που είναι μέσα στο πλαστικό διχτάκι και έβαλε κεραμικούς κυλίνδρους.
τι μου
προτείνετε να κάνω ?
Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να βγαλεις τα ψαρια που εχεις τωρα γιατι δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,ειναι πολυ μικρο γι αυτα και να βαλεις εναν μονομαχο.

Αν θες να κρατησεις αυτα τα ψαρια θα πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 100 λιτρα.

Επισης δεν βαζουμε ετσι τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο,θελει στρωσιμο πρωτα.

Ξεκινα διαβασμα εδω και δωσε βαση στον κυκλο του αζωτου που ειναι το σημαντικοτερο κομματι σε ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει είδη να διαβάζω.
Αν και αυτός στο pet shop μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μάλλον για να βγάλει φράγκα ....

ευχαριστώ τα λέμε όταν θα είμαι πλήρες ενημερωμένος.

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=tawfPF20ww8

για ριξε μια ματια τι μπορεις να κανεις στο ενυδρειακι απο το jumbo .

το ιδιο εχω . εχω μονο γαριδες red cherry και ειναι δασος και εχει αμετρητες γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να βγαλεις τα ψαρια που εχεις τωρα γιατι δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,ειναι πολυ μικρο γι αυτα και να βαλεις εναν μονομαχο.

Αν θες να κρατησεις αυτα τα ψαρια θα πρεπει να παρεις ενα ενυδρειο τουλαχιστον 100 λιτρα.

Επισης δεν βαζουμε ετσι τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο,θελει στρωσιμο πρωτα.

Ξεκινα διαβασμα εδω και δωσε βαση στον κυκλο του αζωτου που ειναι το σημαντικοτερο κομματι σε ενα ενυδρειο.

Σήμερα πήγα και κοίταξα για μονομάχο όπως μου είπες,άλλα είναι πάρα πολύ μικρός...ρώτησα αν μεγαλώνει και μου είπε όχι "είχε και αυτή 5 χρόνια και δεν είδε κάποια αλλαγή".ισχύει κάτι τέτοιο ? αν ναι που θα βρω ένα μεγαλύτερο ????

Link to comment
Share on other sites

Πόσα εκατοστά είναι ο μονομάχος που είδες; Οι μονομάχοι είναι περίπου 5-6 εκατοστά και δεν μεγαλώνουν άλλο. Αλλά και πάλι, σε ενυδρείο 15 λίτρων δεν μπορεί να μπει μεγαλύτερο ψάρι. Τα 4 ψάρια που αναφέρεις στην αρχή τα έχεις ακόμα στο 15λιτρο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εγω την πατησα με του πετσοπαδες οι περισσοτεροι ουτε τους νοιαζε τι θα κανεις σου λεει βαλε το ψαρι κανε κι ενα ευχαιλεο κι ο θεος βοηθος. Ουτε για στρωσιματα ουτε για τιποτα δε μου ειπε!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρο ενυδρειο και δυσκολο να το κρατησεις καθαρο και υγειες εαν δεν εχεις διαβαδη αρκετα...

Εχω δυο, εκανα αρκετα πραγματα με αυτα, αλλα πετυχαν αλλα οχι...

Το θεμα σου ειναι οτι μονο μικροψαρα μπορεις να βαλεις και γαριδες με κανα σαλιγκαρι...

Λαμπα και καπακι ειτε φτιαχνεις, περνει ενα-δυο λεντ και τα προσαρμοζεις, ειτε μενεις με αυτο που εχει και βαζεις ενα φωτιστηκο γραφειου...

Με τα "κυλιδρακια" τωρα, αυτο ειναι βιολογικο υλικο(θα μαθεις την συμμασια του και τι το κανεις εφοσον ξεκινησεις διαβασμα), ειτε το βαζει οπως ειναι ειτε το σπας με ενα σφυρακι σε μικροτερα κομματια για να παρει πιο πολλυ, με προσοχη γιατι γινεται σκονη εαν το παρακανεις....

Εαν εχεις ακομα τα ψαρια που λες, πηγαινετα πισω και παρε μονομαχο και κανα σαλιγκαρι...

Γνωμη/συμβουλη: δεν θελουμε να σε βαλουμε σε εξοδα, προσπαθουμε να σουνπουμε πιο ειναι το σωστο για να μην απογοητευτεις και τα παρατησεις. Κρατα εναν μονομαχο, διαβαζε οτι μπορεις και σου αρεσει απ την μεγαλη βινλιογραφια του Aquazone και ξεκινα να κανεις οικονομιες για μεγαλητερες "επενδυσεις".....αμα δεις οτι δεν σου αρεσει, τα δινεις αυτα που εχεις και γλυτωνεις τα "μεγαλα" εξοδα και την απογοητευση...

Καλως ηρθες, σου ευχωμαι καλη διαμονη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...