Jump to content

Αir Pumber


hiphoper

Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια,εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων το οποιο αυτη τη στιγμη φιλοξενει γυρω στα 30 μωρα γκαπις

Εχω ενα φιλτρο 300λιτρων ανα ωρα εσωτερικο και θα ηθελα να ξερω αν θα πειραζε να προσθεσω ενα air pumber , για να αλλαξω λιγο και το εσωτερικο του ενυδριεου.Επισης καπου διαβασα οτι αυτο δινει οξυγωνο και κανει καλο στα φυτα.Να βαλω ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άρη

Καλύτερη οξυγόνωση μπορείς να πετύχεις γυρίζοντας την έξοδο του φίλτρου έτσι ώστε να χτυπάει την επιφάνεια. Αεραντλία δεν χρειάζεται παρά μόνο σε δύσκολες περιπτώσεις π.χ. όταν βλέπεις ότι δυσκολεύονται να αναπνεύσουν τα ψάρια σου και μένουν συχνά στην επιφάνεια του νερού. Στα φυτά δεν κάνει καλό, καθώς τα φυτά χρειάζονται το διοξείδιο του άνθρακα (CO2) που βρίσκεται διαλυμένο στο νερό και με την πολύ ανάδευση και την αεραντλία το CO2 φεύγει.

Υ.Γ. Τώρα με τα μωρά και μέχρι να βάλεις περισσότερα φυτά κάνε συχνότερες μικρές αλλαγές νερού, προσέχοντας την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τα μωρα συνεχεια πανω στην επιφανεια καθονται και κολυμπανε ενψ εχω βαλει το φιλτρο εντελως πανω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...