Jump to content

Μια Βοήθεια....πως Να Συναρμολογήσω Το Εσωτερικό Φίλτρο Του Sunsun Hrx-1200H;


Safarpn

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου (αναφέρεται στον τίτλο του θέματος) ήρθε και αυριο θα ξεκινήσω να στήνω το έπιπλο και να τα έχω όλα έτοιμα σιγά σιγά (μετά την 10 ήμερη εκδρομή μου :bigemo_harabe_net-66: ) για να υποδεχθεί τους νέους του αφρικάνους κατοίκους. Το θέμα είναι οτι έχει ένα φίλτρο στο πίσω μέρος του καπακιού του, με 5 διαφορετικά τετράγωνα τμήματα (στα οποία μάλλον μπαίνουν τα υλικά) και 2 σωλήνες με τρύπες που περνούν από πάνω τους. Εχει στη συσκευασία μια σακούλα με κομματάκια σωληνώσεων, γωνίες και διάφορα άλλα μπλιμπλίκια που δεν έχω ιδέα τι να τα κάνω!!!!! Έχει κάποιος αυτό ή παρόμοιο ενυδρείο να με βοηθήσει λίγο στη συναρμολόγηση του φίλτρου;

Το φίλτρο

 

 

Τα μπλιμπλίκια

 

 

.....και αυτά τα δύο

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στην τελευταία φωτογραφία δεν τα έχω ξανά δει...

Τα υπόλοιπα είναι όπως στο ενυδρείο που έχω τώρα....

1ον)Έχεις 2 φίλτρα?εννοώ είχε μέσα 2 μηχανήματα?

Αν ναι τότε σου εξηγώ μετά πως μπαίνουν...επίσης πες μου εάν το καπάκι έχει και δεξιά και αριστερά από κάτω από τις τρύπες που περνάς καλώδια κ.τ.λ κάτι κοψίματα.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία φωτογραφία δεν τα έχω ξανά δει...

Τα υπόλοιπα είναι όπως στο ενυδρείο που έχω τώρα....

1ον)Έχεις 2 φίλτρα?εννοώ είχε μέσα 2 μηχανήματα?

Αν ναι τότε σου εξηγώ μετά πως μπαίνουν...επίσης πες μου εάν το καπάκι έχει και δεξιά και αριστερά από κάτω από τις τρύπες που περνάς καλώδια κ.τ.λ κάτι κοψίματα.

Ένα μηχάνημε είχε μέσα. Τα κοψίματα που λες ναι τα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία φωτογραφία δεν τα έχω ξανά δει...

Τα υπόλοιπα είναι όπως στο ενυδρείο που έχω τώρα....

1ον)Έχεις 2 φίλτρα?εννοώ είχε μέσα 2 μηχανήματα?

Αν ναι τότε σου εξηγώ μετά πως μπαίνουν...επίσης πες μου εάν το καπάκι έχει και δεξιά και αριστερά από κάτω από τις τρύπες που περνάς καλώδια κ.τ.λ κάτι κοψίματα.

Ένα μηχάνημε είχε μέσα. Τα κοψίματα που λες ναι τα έχει. Οδηγίες χρήσης δεν έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο?

Περίεργο γιατί έχεις 2 εξαρτήματα που χρειάζονται για το φίλτρο....

τα κοψίματα τα έχει και στις 2 μεριές?

Επίσης το μηχάνημα(φίλτρο) έχει 2 τρύπες πάνω ή μια?

Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο?

Περίεργο γιατί έχεις 2 εξαρτήματα που χρειάζονται για το φίλτρο....

τα κοψίματα τα έχει και στις 2 μεριές?

Επίσης το μηχάνημα(φίλτρο) έχει 2 τρύπες πάνω ή μια?

Αυτό είναι το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Σου ανεβάζω ξανά την φωτογραφία την πρώτη με τα εξαρτήματα πια θα χρειαστείς με νούμερα.!

Το φίλτρο ανάποδα θα μπει όχι όπως είναι στην φώτο :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες τίποτα ή όχι?

εσένα το μηχάνημα έχει μια παραπάνω τρύπα αλλά λογικό θα βρεις τα σωληνάκια που να συνδέονται με τους πάνω σωλήνες....

(η φωτογραφία είναι παλιά)

DSCN2444_zpsdcc16dc0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος αμφορέας ρε!!!.......τι να καταλάβω; το πως να συνδέσω ολα αυτά τα εξαρτήματα και που, δε το λεει πουθενά:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι περιεργος οι ασφαλειες της τελευταιας φωτογραφιας που μπενουν!!!! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλειες είναι για το φωτισμο.Καπου πανω στο φωτισμο εχει μια πλαστικη βιδωτη ασφαλειοθικη.Εάν το λεκανακι του φωτισμου είναι αλουμινενιο θα εχεις θεμα. Εμενα με τις εξατμισεις του νερου μου εριχνε την ασφαλεια του σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλειες είναι για το φωτισμο.Καπου πανω στο φωτισμο εχει μια πλαστικη βιδωτη ασφαλειοθικη.Εάν το λεκανακι του φωτισμου είναι αλουμινενιο θα εχεις θεμα. Εμενα με τις εξατμισεις του νερου μου εριχνε την ασφαλεια του σπιτιου.

ααααα....ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια επικοδομυτική συζήτηση μέσω π.μ με τον Πάνο χωρίς να πούμε βλακείες να κάνουμε θορύβους γυάλινους από γραπτό λόγο, να βγάλουμε το ενυδρείο πλαστικό κ.τ.λ. Βρέθηκε η λύση...

Το 1 το 2 και το ενώνονται.Το 2 μπαίνει στο φίλτρο.Αν δεν φτάνει τότε χρειάζεσαι και το νούμερο 3.

το 3,4,5 ενώνονται για να τραβάει νερό το φίλτρο...

Ξεκίνα με αυτά και όταν το φτιάξεις συνεχίζουμε..

Πρώτα αρχίζεις να βάζει το 3,4,5 πάνω στο φίλτρο μετά βάζεις το 6 πάνω στο φίλτρο και στο ενυδρείο εκεί στα κοψίματα και μετά το 1,2...

post-54877-0-25133500-1385666428_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο εχει την εξης φιλοσοφια: Μια αντλια ρουφαει νερο και μεσω των σωληνωσεων το ριχνει στο κουτι. Οποτε ενωνεις τις σωληνες με την αντλια, τις περνας μεσα απο τις τρυπες πανω απ το κουτι. Στο κουτι θα βαλεις μακαρονι και απο πανω το βαμαβακι και τελος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αυτο εχει την εξης φιλοσοφια: Μια αντλια ρουφαει νερο και μεσω των σωληνωσεων το ριχνει στο κουτι. Οποτε ενωνεις τις σωληνες με την αντλια, τις περνας μεσα απο τις τρυπες πανω απ το κουτι. Στο κουτι θα βαλεις μακαρονι και απο πανω το βαμαβακι και τελος! ;)

Ρε Θόδωρα εδω έχει γεμίσει το ΣΠΙΤΙ σωληνάκια και τέτοια κόλπα. Τι να τα κάνω όλα αυτα;
Link to comment
Share on other sites

Κινεζοι φιλε! Χαχαχαχα κρατας οτι θες και τα υπολοιπα καβατζα! Καποιο θα σπασει ή θα χαθει!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο φίλτρο θα χρησιμοποιηθούν και οι δύο σωλήνες που φαίνονται στην πρώτη φωτό που έχω ανεβάσει ή είναι για οταν βάλεις δύο φίλτρα;

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ τρυπες που είναι σε κάθε καλάθι του φίλτρου τι ρόλο βαράνε; συνδέω κάτι εκεί; Sturm τη φιλοσοφία του φίλτρου την έχω πιάσει από την αρχή.....να την υλοποιήσω δε μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...