Jump to content

Μια Βοήθεια....πως Να Συναρμολογήσω Το Εσωτερικό Φίλτρο Του Sunsun Hrx-1200H;


Safarpn

Recommended Posts

Θα χρησιμοποιηθούν και οι δύο...από τις τρύπες θα περνάει το νερό...και θα πηγαίνει στο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα χρησιμοποιηθούν και οι δύο...από τις τρύπες θα περνάει το νερό...και θα πηγαίνει στο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

και για να έχουμε καλό ρώτημα, το καπάκι με τις λάμπες πως σηκώνεται για αλλαγή τους;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω. το πίσω μέρος που είναι το φίλτρο μένει κάτω; Πως γίνεται αυτό; το παλεύω τόση ώρα

Link to comment
Share on other sites

Δε κουνιέται ρε φίλε, θα το βαρέσω! φαντάζομαι τα δύο πρώτα κομμάτια πρέπει να σηκώνονται και να μένει κάτω το πίσω. Το μπροστινό το σηκώνω, το δεύτερο με τις λάμπες πως;;;;;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ειναι απλο το συστημα! Απλα πρεπει να εχεις κινεζικη φιλοσοφια! "Ανοιξε το μυαλο σου και ασε το φιλτρο να σου μιλησει" κι ετσι λεμε!

Λοιπον οι σωληνες ειναι 2 αρα η αντλια πρεπει να εχει 2 τρυπες! Αν δεν εχει 2 τρυπες πας και περνεις μια πλαστικη σωληνα και βαζεις μια!

Οσο για το καπακι, δοκιμασες να το βγαλεις ολο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ούτε εγώ στα χέρια μου ακόμα για να το δω...

Όλα τα sunsun όμως είναι ίδια...όπως και το 60ρι μου...

Σίγουρα θα βγαίνει δεν υπάρχει περίπτωση...δες λίγο εκεί δεξια που είναι το καλώδιο..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν την παλευεις, αστο μη το χαλασεις. Θα παω εγω αυριο απο κει να ρωτησω και θα σου πω τα καθεκαστα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ειναι απλο το συστημα! Απλα πρεπει να εχεις κινεζικη φιλοσοφια! "Ανοιξε το μυαλο σου και ασε το φιλτρο να σου μιλησει" κι ετσι λεμε!

Λοιπον οι σωληνες ειναι 2 αρα η αντλια πρεπει να εχει 2 τρυπες! Αν δεν εχει 2 τρυπες πας και περνεις μια πλαστικη σωληνα και βαζεις μια!

Οσο για το καπακι, δοκιμασες να το βγαλεις ολο;

Ολο βγαίνει ρε φίλε αλλά πως θα αλλάξω λάμπα; θα πάρω και το φίλτρο μαζί με τα νερά;

για να καταλάβεις τι γίνεται, αν θέλω να βάλω μεσα μια μεγάλη πέτρα, θα πρέπει να βγάλω όλο το καπάκι, μαζί με το φίλτρο να τρέχει νερά και να το βάλω κάπου αλλού!.....δε γίνονται αυτά!!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι Πάνο μην ανχώνεσε...το έχω ξεχάσει και εγώ πως βγαίνει που το είχα δει...

Θα πάει ο Θοδωρής αύριο που μένει και κοντά να μας πει :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ Πανο το φιλτροκουτι ειναι κολλημενο στο καπακι και οχι στο τζαμι;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ Πανο το φιλτροκουτι ειναι κολλημενο στο καπακι και οχι στο τζαμι;

Ακριβώς αυτό λέω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αστο οπως ειναι και πες μου ερωτησεις που θες να κανω και τι προβληματα αντιμετωπιζεις. Θα παω αυριο εγω στο μαγαζι και θα τα ρωτησω και να το δω και στην πραξη!

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα είναι:

1. Πως θα αλλάξω λάμπα αν χρειαστεί;

2. Αν σηκώνται τα δυο πρώτα κομμάτια και πώς; ωστε να μένει κάτω το πίσω κομμάτι που έχει το φίλτρο.

3. Σε τι χρησιμεύουν αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία παρακάτω και είναι δίπλα από τους διακόπτες του φωτιστικού;

4. Πως διάολο συνδέουμε το φίλτρο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το να συνδέσεις το φίλτρο στο έδειξα...

Γιώργο τα 4 και 5 βρήκα που μπαίνουν και τα έβαλα σωστά...μάλλον. Το 5 μπαίνει στην τρύπα από τη μέσα μεριά του κάθε καλαθιού του φίλτρου και το 4 έρχεται από την κάτω πλευρά να κουμπώσει. Από το περίεργο στόμιο που έχει θα πέφτει το νερό μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δόξα συ ο θεός ημών .

:D :D

Πάντα φιλικά και με χιούμορ μην γίνει καμία παρεξήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Τότε έπρεπε να πω Ωχ θέε μου...

Αύριο θα σου λυθούν οι απορίες Πάνο...υπομονή.

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Εδω λοιπόν θέλω να ευχαριστήσω και τους δυο σας που ασχοληθήκατε με το θεμα που άνοιξα και φάγατε ίσως άσκοπα κανά μισάωρο μπροστα στην οθόνη προκειμένου να με βοηθήσετε να κάνω κάτι ομολογουμένως απλό τελικά. Ιδιαίτερα όμως θέλω να ευχαριστήσω (το έκανα απο το τηλέφωνο, το κάνω και δημόσια) τον Θοδωρή (Sturm) ο οποίος πήγε ο ίδιος στο κατάστημα απο όπου μου έστειλαν το ενυδρειο για να ενημερωθεί για όλες τις απορίες που είχα, λύνοντάς μου αυτές στη συνέχεια μέσω τηλεφώνου. Θοδωρή σ' ευχαριστώ φιλαράκι, σου χρωστάω χάρη!!!

......βέβαια τον παλιοχαρακτήρα του δε κατάφερε να τον κρύψει για πολύ καθόσον λίγο πριν κλείσουμε το τηλέφωνο δε ξέχασε να μου επιτεθεί λεκτικά αποκαλώντας με "Προδότη", "Αλήτη", "Αφρικανοπροδότη" και αλλα τέτοια λόγια που με πλήγωσαν πολύ αλλα τα έκανα γαργάρα για να μη τσακωθούμε ... αχαχαχαχαχα

Γιώργη κι εσύ να 'σαι καλά ρε μόρτη!

Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες γαργαρα γιατι με τοση κινεζια που εφαγα σημερα εγινα καρατεκα! :bigemo_harabe_net-191:

Τελικα το εστησες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...