Jump to content

Κίμωνας Και Νέαρχος .


Jin Kazama

Recommended Posts

ωραιο τ ενυδρειο φιλε κ πολυ ωραια τ ψαρια!!!!! ν τ χαιρεσαι!!!!

εχω 2 αποριες.... μηπως πρεπει ν ριξεις λιγο το πεχα ειδα 8,2 (στο προφιλ λεει 6-8)

κ οσο για την προετοιμασια τ νερου γιατι ριχνεις τοσα πολλα πραγματα μεσα?

Ευχαριστώ Βασίλη , θα απαντήσω κατά σειρά στις ερωτήσεις σου :) .

Για 0,2 παραπάνω στο p.h δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα , επίσης το stress coat είναι αντιχλώριο με aloe vera και το acc clear είναι για την θολούρα . Όταν κάνω κράττει τα φίλτρα μου και τα ξαναβάλω σε λειτουργία κάποια υπολλείματα από τα σφουγγάρια στις αναροφήσεις μου βγαίνουν στο νερό .

Επίσης το accu clear πέραν αυτών , δεσμεύει τα όποια μικροσωματίδια υπάρξουν στο νερό καθώς επίσης βοηθά και τα φίλτρα :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή και από εμένα !!

Είδες με υπομονή τα κατάφερες τελικά!!! ;)

Eπετρεψε μου όμως και εμένα να συμφωνήσω για την αφίσα!!

Βγάζει μάτια βρε παιδάκι μου :( Bάλτην τουλάχιστον από την ανάποδη :P

Ευχαριστώ φίλε και να ξέρεις ότι η επιμονή και υπομονή είναι αρετές ;) . Όσον αφορά την αφίσα να πώ ότι και εγώ επιθυμώ μονόχρωμη μπλέ χρώματος αλλά στην παρούσα φάση επειδή αρέσει στην κυρά Γεωργία ( μητέρα μου ) , θα κάνω το χατήρι της και δεν θα την απομακρύνω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο και τα ψαράκια τέλεια, να τα χαίρεσαι και από μένα. :)

Και εγώ θα το προτιμούσα χωρίς αφίσα.

Χωρίς αφίσα δεν το θέλω διότι φαίνεται ο τοίχος μου από πίσω και δεν μου αρέσει . Thanks mate :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!! Είδαμε τα χρυσοψαράκια....

Κούκλοι είναι να τους χαίρεσαι!!! Σειρά τώρα έχει να βάλεις φυτά σιγά σιγά και να βάλεις την αφίσα από την ανάποδη... (Έιναι μπλέ σκέτο να υποθέσω..)

:bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Υ.Γ. Το ph είναι όντως 8,2?? Χωρίς επεξεργασία στα νοτια προάστια είμαστε στο 7,2 περίπου...

Mαίρη , Μαίρη , Μαίρη ευχαριστώ και σύ τον μονομάχο σου :) . Τα φυτά είναι στο πρόγραμμα πράγματι απλά επειδή είμαι στις πρώτες μέρες παροχής τροφής στα ψάρια μου , η τροφή είναι ελάχιστη όπως καταλαβαίνεις . Θα το τρέξω λίγο έτσι ακόμα και όταν πλέον ταίζω κανονικά , θα βάλω και τα φυτά μου . Αν τα βάλω τώρα δεν θα μείνει ούτε κλωναράκι .

Το ph τόσο είναι ναί . Για την αφίσα απάντησα πιο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ψαράκια Βαγγέλη ! Να τα χαρείς εύχομαι !

Ευχαριστώ Δημήτρη :) . Ηλικιακά είναι γύρω στους έξι μήνες :)

Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα ( 26/11 ) που τα έβαλα στην δεξαμενή , εξαφανίστηκαν οι λαθρεπιβάτες . Δεν φαίνεται ούτε ένας από αυτούς :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και περιποιημενο!!!

Βαλε κανα φυτακι σιγα σιγα..... :)

Ευχαριστώ , εννοείται ότι θα βάλω :) . Στο θέμα ph είμαι οκ νομίζω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχεις ακόμα φυτά, άφησε την αφίσα... Συμφωνώ, να κάνεις για λίγο το χατίρι στην κυρά Γεωργία!!! Αφού και αυτή τα περιποιείται ..... :bigemo_harabe_net-64:

Άμα στρώσει ο βυθός θα πέσει και λίγο το ph.. αλλά έχε το νου σου να μην σου ανέβει παραπάνω...

Θα γίνει ακόμα πιο ωραίο αν σου επιτρέψουν τα ψάρια να έχεις και λίγο πράσινο.....

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχεις ακόμα φυτά, άφησε την αφίσα... Συμφωνώ, να κάνεις για λίγο το χατίρι στην κυρά Γεωργία!!! Αφού και αυτή τα περιποιείται ..... :bigemo_harabe_net-64:

Άμα στρώσει ο βυθός θα πέσει και λίγο το ph.. αλλά έχε το νου σου να μην σου ανέβει παραπάνω...

Θα γίνει ακόμα πιο ωραίο αν σου επιτρέψουν τα ψάρια να έχεις και λίγο πράσινο.....

Την λαμβάνω πάντα υπόψιν μου καθότι πέρα ότι ασχολείται και εκείνη , ανέφερα και την δημιουργία δεύτερου ενυδρείου με μονομάχο και δεν είπε τίποτα . Εκεί που στην αρχή ξίνισε με την πάροδο του χρόνου κόλλησε και εκείνη με τα ενυδρεία ( βλέπει ακόμα και στο you tube βιντεάκια με ενυδρεία και μου δίνει ιδέες ) .

Στην πορεία που θα μπούν τα φυτά εκεί θα την βγάλω αναγκαστικά για να τονίσω τα αληθινά μου φυτά με μονόχρωμο background . Όσο για το ph να ανέβει δεν νομίζω , είναι και τα ξύλα μέσα και λογικά στο μέλλον θα μειωθεί .

Θα πάρω τροφή με φυτικές ίνες όπως μου είπε ο Δημήτρης ( giorgosmarios ) ώστε να τα αποτρέψω από το τσίμπημα στα φυτά . Ακόμη είμαι στην αρχή όμως , αύριο θα κάνω την πρώτη αλλαγή νερού :)

Την λαμβάνω πάντα υπόψιν μου γιατί εκτός από την σχέση μάνας με γιο είμαστε και φίλοι , συζητάμε τα πάντα . Άλλωστε είναι 51 εκείνη και 34 εγώ .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα ( 26/11 ) που τα έβαλα στην δεξαμενή , εξαφανίστηκαν οι λαθρεπιβάτες . Δεν φαίνεται ούτε ένας από αυτούς :)

Ισως λογω ελλιψη τροφης! Αν θες ομως ξερεις.... :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως λογω ελλιψη τροφης! Αν θες ομως ξερεις.... :bigemo_harabe_net-66:

Eυχαριστώ Θοδωρή , αλλά όχι . Ξέρω , ξέρω , χαχαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να είναι πολλές αλλά από θέμα θερμοκρασιών είναι εντάξει . Χειμώνιασε πλέον και όλες αυτές τις ώρες ανεβαίνει μόνο ένα με δύο βαθμούς :)

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η φωτοπερίοδος με την θερμοκρασία. :huh: (ότι θα σου ανεβάσει τη θερμοκρασία του νερού;) Για να αποφύγεις άλγες σου το είπα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα φίλτρα είναι πανίσχυρα για αυτά τα λίτρα αλλά έτσι όπως τα έχω βάλει δεν έχω κανένα πρόβλημα . Πρίν βάλω τα ψάρια μέσα δεν σου κρύβω ότι ήταν πλυντήριο μέσα . Αλλά από την στιγμή που τα έβαλα με αυτή την θέση που βλέπετε δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα , τα ψάρια μου δηλαδή δεν ζορίζονται :)

Εγώ νομίζω καλά έκανες που έβαλες δύο φίλτρα. Τα χρυσόψαρα ρυπαίνουν πολύ και θέλουν καλή φίλτρανση. Και αν έχουν πολύ δυνατή ροή βάζεις spray bar. Επιπλέον είναι πρακτικά καλό γιατί θα μπορείς να κάνεις συντήρηση εναλλάξ.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η φωτοπερίοδος με την θερμοκρασία. :huh: (ότι θα σου ανεβάσει τη θερμοκρασία του νερού ;) Για να αποφύγεις άλγες σου το είπα. :)

Kαμία απολύτως αλλά εκτός της άλγης ανεβαίνει και η θερμοκρασία του νερού , τους καλοκαιρινούς μήνες κυρίως . Έχω άλγη , όχι πολύ αλλά έχω . Έχω δύο επιλογές , ή να χρησιμοποιήσω το algae destroyer της Api ή να την αφήσω να κάνει τον κύκλο της και να εξαφανιστεί :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω καλά έκανες που έβαλες δύο φίλτρα. Τα χρυσόψαρα ρυπαίνουν πολύ και θέλουν καλή φίλτρανση. Και αν έχουν πολύ δυνατή ροή βάζεις spray bar. Επιπλέον είναι πρακτικά καλό γιατί θα μπορείς να κάνεις συντήρηση εναλλάξ.

:thumbup:

Τα συγκεκριμένα έχουν απόδοση 700λ /ω και ο κύριος λόγος που τα επέλεξα ήταν καθαρά οι ρύποι :)

Link to comment
Share on other sites

κουκλακια τα χρυσοψαρακια!να τα χαιρεσαι!να ρωτησω ομωσ κατι?τα λιτρα δεν ειναι λιγα για αυτου του ειδους τα χρυσοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

κουκλακια τα χρυσοψαρακια!να τα χαιρεσαι!να ρωτησω ομωσ κατι?τα λιτρα δεν ειναι λιγα για αυτου του ειδους τα χρυσοψαρα?

Eυχαριστώ Πίκι :) . Για τα fancy είδη είναι εντάξει . Στην αρχή comet ήθελα αλλά είναι απαγορευτικά τα λίτρα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βάγγο με τις ωραίες ψαρούκλες σου. Αφίσα καλά έκανες και έβαλες για να μη φαίνεται ο τοίχος αλλα θα σου έλεγα κι εγω να τη βάλεις ανάποδα. Φυτα, φυτα, φυτά να βάλεις!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βάγγο με τις ωραίες ψαρούκλες σου. Αφίσα καλά έκανες και έβαλες για να μη φαίνεται ο τοίχος αλλα θα σου έλεγα κι εγω να τη βάλεις ανάποδα. Φυτα, φυτα, φυτά να βάλεις!

Γεια σου Παναγιώτη . Είναι στα σχέδια τα φυτά και η μονόχρωμη αφίσα ;)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες να πληρωνεις αφισες βαφτο ;-)

Έγινε επεξεργασία - vasili
Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες να πληρωνεις αφισες βαφτο ;-)

Eίναι και αυτό μια λύση Βασίλη . Κάπου διάβασα σε παρουσίαση άλλου φίλου ότι έβαψε την πλάτη με ακρυλικό χρώμα . Αλλά και οι αφίσες δεν κοστίζουν :)

Link to comment
Share on other sites

να σ πω την αληθεια δεν ξερω ποσο κανουν οι αφισες.... απλα αν δεν εχεις καταληξει σε χρωμα με (πλαστικο) χρωμα μπορεις ν πειραματιστεις....

κ μια απορια... τ φιλτρα ειναι 700λ/ω το καθενα η συνολο?

Link to comment
Share on other sites

να σ πω την αληθεια δεν ξερω ποσο κανουν οι αφισες.... απλα αν δεν εχεις καταληξει σε χρωμα με (πλαστικο) χρωμα μπορεις ν πειραματιστεις....

κ μια απορια... τ φιλτρα ειναι 700λ/ω το καθενα η συνολο?

Είναι 700 λ /ω το κάθε ένα από αυτά . Εγώ έχω δύο οπότε 1400 λ /ω . Σκέψου ότι είναι και γεμάτα με siporax . Το κουτί να αδειάσω όλο με την τροφή , δεν πρόκειται να σηκώσει τίποτα :)

Είμαι στα 54 λίτρα και έχω φίλτρανση για 240 λίτρα :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Είναι 700 λ /ω το κάθε ένα από αυτά . Εγώ έχω δύο οπότε 1400 λ /ω . Σκέψου ότι είναι και γεμάτα με siporax . Το κουτί να αδειάσω όλο με την τροφή , δεν πρόκειται να σηκώσει τίποτα :)

Είμαι στα 54 λίτρα και έχω φίλτρανση για 240 λίτρα :)

κοιτα αν ειναι με σιποραξ μινι π λες στην παρουσιαση εχουν μπουκωσει αρκετα τα φιλτρα αρα εχει πεσει πολυ η ροη.... αν τα ψαρια δεν εχουν θεμα μεσα εισαι ενταξει.... οσο για αμμωνια με τοσο βιολογικο οχι το κουτακι κ ενα ταψι μουσακα να ριξεις δεν ανεβαινει.... :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...