Jump to content

Κίμωνας Και Νέαρχος .


Jin Kazama

Recommended Posts

Kαμία απολύτως αλλά εκτός της άλγης ανεβαίνει και η θερμοκρασία του νερού , τους καλοκαιρινούς μήνες κυρίως . Έχω άλγη , όχι πολύ αλλά έχω . Έχω δύο επιλογές , ή να χρησιμοποιήσω το algae destroyer της Api ή να την αφήσω να κάνει τον κύκλο της και να εξαφανιστεί :)

Μη ριχνεις χημικα μεσα στο ενυδρειο σου,αντιμετοπισε την αλγη με φυσικους τροπους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο Βασίλη παράτεινα το στρώσιμο μου με χρήση τροφής τις τελευταίες είκοσι μέρες .

Link to comment
Share on other sites

Μη ριχνεις χημικα μεσα στο ενυδρειο σου,αντιμετοπισε την αλγη με φυσικους τροπους.

+1 για μενα βαλε κανα σαλιγκαρι μεσα....

Για αυτό το λόγο Βασίλη παράτεινα το στρώσιμο μου με χρήση τροφής τις τελευταίες είκοσι μέρες .

το αναλυεις λιγο γιατι δεν τ καταλαβα....... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το ενυδρείο σου έγινε υπέροχο.Να χαίρεσαι τον Κίμωνα και τον Νέαρχο και μακάρι να σου κρατήσουν παρέα πολλά χρόνια.

Με αρκετά φυτάκια και μερικές πετρούλες θα δείξει ακόμα πιο όμορφο.

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το special blend της microbe lift σε άστρωτα , νεοσύστατα ενυδρεία χορηγούμε τέσσερις δόσεις για ένα μήνα . Μία δόση την εβδομάδα δηλαδή . Εγώ αυτό έκανα και τις τελευταίες μέρες που ήμουν έτοιμος συνέχισα την διαδικασία με την χρήση τροφής .

Αν διαβάσεις στο άρθρο με θέμα το στρώσιμο ενυδρείου , αναφέρεται σε στρώσιμο με τροφή . Έτσι λοιπόν για άλλες είκοσι μέρες με την χρήση της απόχης μου έβαζα τροφή , την άφηνα τέσσερις μέρες στο νερό μου μέχρι που είχε διαλυθεί , σχεδόν εξαλειφθεί . Την έβγαζα και ξαναέριχνα special blend . Μετά από τέσσερις μέρες ξαναέβαζα τροφή .

Αυτή την διαδικασία την έκανα για είκοσι μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το ενυδρείο σου έγινε υπέροχο.Να χαίρεσαι τον Κίμωνα και τον Νέαρχο και μακάρι να σου κρατήσουν παρέα πολλά χρόνια.

Με αρκετά φυτάκια και μερικές πετρούλες θα δείξει ακόμα πιο όμορφο.

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστώ Μάνο , αυτό σκοπεύω να κάνω . Το δικό σου είναι εντάξει ;

Link to comment
Share on other sites

Kαμία απολύτως αλλά εκτός της άλγης ανεβαίνει και η θερμοκρασία του νερού , τους καλοκαιρινούς μήνες κυρίως . Έχω άλγη , όχι πολύ αλλά έχω . Έχω δύο επιλογές , ή να χρησιμοποιήσω το algae destroyer της Api ή να την αφήσω να κάνει τον κύκλο της και να εξαφανιστεί :)

Οχι χημικααααααα!!!!! :bigemo_harabe_net-88: Αστην να φυγει μονη της ή βαλε το χερακι σου και ξυστην!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι χημικααααααα!!!!! :bigemo_harabe_net-88: Αστην να φυγει μονη της ή βαλε το χερακι σου και ξυστην!

Είναι σε δύο σημεία μπροστά στο τζάμι μου , ίσα που φαίνεται . Αυτό σκοπεύω να κάνω , να την αφήσω να φύγει από μόνη της :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάνο , αυτό σκοπεύω να κάνω . Το δικό σου είναι εντάξει ;

Πάνω που πήγαινε καλά ξαναστράβωσε και ξεκίνησα δεύτερο κύκλο θεραπείας.Μέχρι στιγμής

πάει καλά.Αλλά μην χαλάμε άλλο το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλάς τίποτα φίλε , άλλωστε εγώ σε ρώτησα :) . Υπομονή Μάνο , εύχομαι να επανέλθει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το special blend της microbe lift σε άστρωτα , νεοσύστατα ενυδρεία χορηγούμε τέσσερις δόσεις για ένα μήνα . Μία δόση την εβδομάδα δηλαδή . Εγώ αυτό έκανα και τις τελευταίες μέρες που ήμουν έτοιμος συνέχισα την διαδικασία με την χρήση τροφής .

Αν διαβάσεις στο άρθρο με θέμα το στρώσιμο ενυδρείου , αναφέρεται σε στρώσιμο με τροφή . Έτσι λοιπόν για άλλες είκοσι μέρες με την χρήση της απόχης μου έβαζα τροφή , την άφηνα τέσσερις μέρες στο νερό μου μέχρι που είχε διαλυθεί , σχεδόν εξαλειφθεί . Την έβγαζα και ξαναέριχνα special blend . Μετά από τέσσερις μέρες ξαναέβαζα τροφή .

Αυτή την διαδικασία την έκανα για είκοσι μέρες :)

κατσε αν καταλαβα καλα ολο αυτο εγινε χωρις ψαρια...... το σκευασμα λεει οτι το στρωσιμο πρεπει ν γινει χωρις ψαρια? γιατι τις σερα π ειχα εχω ελεγε οτι απο την επομενη πρεπει ν βαλεις.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες Βασίλη , όλη η διαδικασία έγινε χωρίς ψάρια . Την sera δεν την έχω σε εκτίμηση , για μένα είναι άχρηστη στα υγρά της . Την είχα στο παρελθόν και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος . Άσε που τα υγρά της είναι απαρχαιωμένα πλέον .

Τώρα , όσον αφορά την άμμεση προσθήκη ψαριών , υπάρχει η tetra με το safe start . Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για αυτό το υγρό αλλά προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν έχω άποψη .

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν βρίσκω και τον λόγο της βιασύνης Βασίλη , για ποιό λόγο να βιαστούμε με τα ψάρια ; Ο σκοπός μας είναι να φτιάξουμε αρκετή , δυνατή βιολογία ώστε στο μέλλον με μια λάθος δική μας κίνηση να μην χάσουμε ψάρια :)

Δική μου προτεραιότητα ήταν η ανάπτυξη βιολογίας και η χρήση ισχυρής φίλτρανσης λόγω της φύσης των ψαριών μου , υπερβολικοί ρύποι ;)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες Βασίλη , όλη η διαδικασία έγινε χωρίς ψάρια . Την sera δεν την έχω σε εκτίμηση , για μένα είναι άχρηστη στα υγρά της . Την είχα στο παρελθόν και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος . Άσε που τα υγρά της είναι απαρχαιωμένα πλέον .

Τώρα , όσον αφορά την άμμεση προσθήκη ψαριών , υπάρχει η tetra με το safe start . Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για αυτό το υγρό αλλά προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν έχω άποψη .

τι ειχες στο παρελθον? τεστ, βακτηρια, αντιχλωριο?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν βρίσκω και τον λόγο της βιασύνης Βασίλη , για ποιό λόγο να βιαστούμε με τα ψάρια ; Ο σκοπός μας είναι να φτιάξουμε αρκετή , δυνατή βιολογία ώστε στο μέλλον με μια λάθος δική μας κίνηση να μην χάσουμε ψάρια :)

Δική μου προτεραιότητα ήταν η ανάπτυξη βιολογίας και η χρήση ισχυρής φίλτρανσης λόγω της φύσης των ψαριών μου , υπερβολικοί ρύποι ;)

συμφωνω απολυτα.... απλα δεν ηξερα τ λεει το σκευασμα.....

Link to comment
Share on other sites

τι ειχες στο παρελθον? τεστ, βακτηρια, αντιχλωριο?

Αυτό που έχω τώρα είναι το τρίτο set up , στο πρώτο είχα guppy - cardinal tetras - platy - corydoras ( εξ ου και το guppy στο νίκ μου , όπως και το juwell είναι η δεξαμενή μου ) με τα υγρά της sera αλλά και τα τέστ της .

Μέχρι που έμαθα για το Κent ammonia detox ( το οποίο και αντικατέστησα με το stress coat της Api ) και τα special blend και therap οπότε και πέταξα την sera και δεν την ξαναχρησιμοποίησα :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα.... απλα δεν ηξερα τ λεει το σκευασμα.....

Να σου πώ , η αλήθεια είναι ότι μόνο από τις μετρήσεις σου βλέπεις τι γίνεται . Η κάθε εταιρεία έχει τις δικές της οδηγίες . Το stress zyme ( βακτήρια ) ας πούμε της Api θα έχει άλλες οδηγίες .

Λάβε υπόψιν σου όμως ότι από την πλειοψηφία βλέπεις και μαθαίνεις ποιά είναι τα καλύτερα υγρά ;)

Μια άλλη καλή εταιρεία από όσους έχω δεί εγώ είναι η seachem ;)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω τώρα είναι το τρίτο set up , στο πρώτο είχα guppy - cardinal tetras - platy - corydoras ( εξ ου και το guppy στο νίκ μου , όπως και το juwell είναι η δεξαμενή μου ) με τα υγρά της sera αλλά και τα τέστ της .

Μέχρι που έμαθα για το Κent ammonia detox ( το οποίο και αντικατέστησα με το stress coat της Api ) και τα special blend και therap οπότε και πέταξα την sera και δεν την ξαναχρησιμοποίησα :)

καλα εκανες κ τα αντικατεστησες.... απλα δεν καταλαβενω πιο προβλημα ειχες μ τα σκευασματα της σερα.... οποια κ αν ηταν αυτα......

κ σ ρωτησα κ πιο πριν για πιο λογο ριχνεις ολα αυτα τα προσθετα στο νερο......?

οσον αφορα την σερα..... σε καποιο θεμα π ειχα ανοιξει μ ειχαν πει οτι το Νο3 τεστ τις σερα δεν μετραει σωστα..... εμενα μ εβγαζε 0-5 κ μ ειχαν πει οτι διχνει λαθος κ λογικα ειναι πιο πανω...... απ την αλλη το κερατοφυλλο αλλα μ ελεγε.........

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες κ τα αντικατεστησες.... απλα δεν καταλαβενω πιο προβλημα ειχες μ τα σκευασματα της σερα.... οποια κ αν ηταν αυτα......

κ σ ρωτησα κ πιο πριν για πιο λογο ριχνεις ολα αυτα τα προσθετα στο νερο......?

οσον αφορα την σερα..... σε καποιο θεμα π ειχα ανοιξει μ ειχαν πει οτι το Νο3 τεστ τις σερα δεν μετραει σωστα..... εμενα μ εβγαζε 0-5 κ μ ειχαν πει οτι διχνει λαθος κ λογικα ειναι πιο πανω...... απ την αλλη το κερατοφυλλο αλλα μ ελεγε.........

Το toxivec και το bio nitrivec είναι μούφα απλά . Για τα πρόσθετα που λές έχω απαντήσει πιο πίσω . Όσον αφορά τα νιτρικά είναι αλήθεια , μου το έχουν πεί και άλλοι αυτό .

Το κερατόφυλλο όπως είπε ο Δημήτρης ( dpap ) είναι ότι πρέπει για τα νητρικά .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Το toxivec και το bio nitrivec είναι μούφα απλά . Για τα πρόσθετα που λές έχω απαντήσει πιο πίσω . Όσον αφορά τα νιτρικά είναι αλήθεια , μου το έχουν πεί και άλλοι αυτό ,

κοιτα το ενυδρειο μ κ αλλα 2 τα εχω κανει στρωσημο με bionitrivec..... δεν ειχα κανε θεμα με αμμωνια...... τωρα πια βακτηρια δεν χρησιμοποιω (ουτε καν στο σπιτι δεν εχω)....

για αντιχλωριο εχω το aquatan κ μολις τελειωσει εχω ενα seachem prime το οποιο τ πηρα μονο κ μονο επειδη αν κ ειναι πιο ακριβω (τιμη) ειναι πιο οικονομικο σε θεμα χρησης......

για το Νο3 το θεμα ειναι οτι για μενα παντα εδειχνε μια χαρα.... οταν μ εδειχνε 0 το κερατοφυλλο ηταν σχεδον στασιμο σε θεμα αναπτυξης......

δεν θελω να πω οτι ειναι η καλητερη εταιρια..... για κανενα λογο δεν θελω ν κανω διαφημιση... απλα απο την χρηση π εχω κανει κ απο αυτα π εχω δει σε μερικα πραγματα εχω αντιθετη αποψη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Πίκι :) . Για τα fancy είδη είναι εντάξει . Στην αρχή comet ήθελα αλλά είναι απαγορευτικά τα λίτρα μου :)

μου βαζεις ιδεες......μου αρεσουν πολυ αυτα τα χρυσοψαρα,πιστευα ομως πως θελουνε μεγαλυτερο ενυδρειο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το ενυδρειο μ κ αλλα 2 τα εχω κανει στρωσημο με bionitrivec..... δεν ειχα κανε θεμα με αμμωνια...... τωρα πια βακτηρια δεν χρησιμοποιω (ουτε καν στο σπιτι δεν εχω)....

για αντιχλωριο εχω το aquatan κ μολις τελειωσει εχω ενα seachem prime το οποιο τ πηρα μονο κ μονο επειδη αν κ ειναι πιο ακριβω (τιμη) ειναι πιο οικονομικο σε θεμα χρησης......

για το Νο3 το θεμα ειναι οτι για μενα παντα εδειχνε μια χαρα.... οταν μ εδειχνε 0 το κερατοφυλλο ηταν σχεδον στασιμο σε θεμα αναπτυξης......

δεν θελω να πω οτι ειναι η καλητερη εταιρια..... για κανενα λογο δεν θελω ν κανω διαφημιση... απλα απο την χρηση π εχω κανει κ απο αυτα π εχω δει σε μερικα πραγματα εχω αντιθετη αποψη....

Συμφωνώ μαζί σου , ο κάθε ένας έχει τα δικά του κριτήρια .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πραγματοποίησα την πρώτη αλλαγή νερού με τις προβλεπόμενες διαδικασίες . Έβαλα νερό από χθές στους κουβάδες μου και μία ώρα πρίν έριξα stress coat στο καθαρό νερό . Πρίν την αλλαγή πήρα και μία μέτρηση να δώ το νερό μου από περιέργεια πως είναι και βρήκα τα κάτωθι :

Αμμωνία : 0 ppm

Νιτρώδη : 0 ppm

Νιτρικά : 10 ppm .

Η αλλαγή έγινε λοιπόν και παρατήρησα μια μεταβολή στην θερμοκρασία μου . Από 23 βαθμούς Κελσίου που ήταν πρίν την αλλαγή , έπεσε στους 21 βαθμούς . Τα ψάρια μου με το που σήκωσα το καπάκι και έκανα κράττει τα φίλτρα κατάλαβαν ότι κάτι τρέχει και έκατσαν στο βυθό ακίνητα .

Τώρα πάνε πέρα δώθε γεμάτα ενέργεια και προφανώς απολαμβάνουν το ακόμα καθαρότερο νερό . Επίσης μετακίνησα και λίγο τα ξύλα μου , θα βάλω και άλλες φωτό αργότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...