Jump to content

Αναπαραγωγή Cleaner Shrimp


giannisss

Recommended Posts

Χρειαζεσαι αρκετες ποσοτητες φυτοπλαγκτου για να τραφουν οι νυμφες. Και αυτο θα γινει σε ξεχωριστο ενυδρειο. Μεσα εκει δεν θα μεινει τιποτα. Ειναι πολλοι οι θηρευτες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση και να μην είναι γόνιμα, εμένα που δεν είχα ποτέ δεύτερη μέσα στο ενυδρείο, έχει κατεβάσει αρκετές φορές αυγά...

Και γόνιμα να είναι όμως, είναι δύσκολα να μεγαλώσουν τα μικρά...

Νομίζω πρέπει να περνάνε κάποιο στάδιο νύμφης και συνήθως, είτε τρώγονται από τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου, είτε απορροφώνται από το skimmer...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν μιας και είναι δύσκολο να τις βάλλω σε ξεχωριστό ενυδρείο μιας και φοβάμαι την αστάθεια που θα εχει ένα μίνι ενυδρείακι.... Σκεφτόμουν να πάρω ένα πλαστικό ενυδρείακι μικρό και να βάλλω μέσα την γαρίδα στο κυρίως ενυδρείο... Φυτοπλαγκτον αν είναι θα πάω να πάρω κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σωστα στημενο δεν θα εχει ασταθεια. Τι εννοεις μικρο ενυδρειο και μεσα στο κυριως? Κατι σαν γεννηστρα ζωοτοκων?

Οταν γεννησει, αμεσως βγαζεις τις ενηλικες γιατι θα εχεις κανιβαλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο εννοώ... Αυτό σκόπευα να κάνω θα πάω να πάρω σήμερα φυτοπλαγκτον.... Από εκεί και περς τι ποσότητες θα ρίξω και τι άλλο πρέπει να προσέξω Δεν το ξέρω.... Θα προσπαθήσω να βρω και αν κάποιος εχει chaeto να βάλλω μέσα στο ενυδρείακι να έχουν να κρύβονται οι λαβρες...

Link to comment
Share on other sites

Οι νυμφες θα ειναι πολυ μικρες. Αν τις βαλεις σε γεννηστρα για ζωοτοκα παιζει και να σου φυγουν στο ενυδρειο μεσα.

Οσο για το φυτοπλαγκτον η δοσολογια ειναι τελειως αοριστη. Εξαρταται απο την πυκνωτητα των φυκων. Σε γενικες γραμμες να ειναι το περιβαλλον τους ελαφρος πρασσινο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...