Jump to content

Γένησε το corydoras μου


miatafly

Recommended Posts

Σήμερα παρατηρώντας το ενυδρείο του ψυχρου νερου που εχω μέσα τα χρυσόψαρα τον pleco και τα δύο corydoras (Το ένα είναι πολύ μικρό αλλα το άλλο το έχω 5 χρόνια) είδα το τελαυταίο να ενώνει τα κάτο πτερύγια να φτιάχνει τρύπα και να βγάζει αυγά !!!! :)

Τι να κάνω ξέρει κανείς να βοηθήσει ?

Το κάνει συνέχεια εδώ και 1 ώρα και τα χρυσόψαρα εχουν βρεί καλό γευμα . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7681

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7681

EDIT: Με πρόλαβες Νίκο... Μάλλον έχω αρχίσει να γερνάω..! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά ναστε καλά :thumbup:

Filoxene υπάρχει περίπτωση το θυλικό να γεννά μόνο του χωρίς το άλλο να είναι αρσενικό ή όχι ?

Το λέω γιατί το άλο corydora είναι πολύ μικρό !

Link to comment
Share on other sites

...είδα......να ενώνει τα κάτο πτερύγια να φτιάχνει τρύπα και να βγάζει αυγά !!!! ...

Τι εννοείς "να κάνει τρύπα"..?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "να κάνει τρύπα"..?

Κατεβαινει στον πυθμένα σκαβει δυνατα με το κεφαλι της σνοίγει τρύπα στο χαλίκι και καθεται απο επάνω :thumbup:

Τελικά μπορεί από μόνη της να κάνει αυγά ?

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος corydoras ειναι τα ψάρια σου?

Εγώ πάντως δεν ξέρω ούτε έχω ακούσει να έχει ωοτοκία η θηλυκιά χωρίς την παρέμβαση του αρσενικού. Και συνήθως από την παρατήρηση των δικών μου, δεν έχω δει ποτέ τέτοια συμπεριφορά μετά το ζευγάρωμα για την απόθεση των αυγών. Αντίθετα, αρχίζει να τρέχει σε διάφορα σημεία που έχουν αρκετά δυνατή ροή νερού, κρατώντας τα σφιχτά με τα κάτω πτερύγια και ψάχνοντας με το μουσούδι της για να επιλέξει χώρο να τα αφήσει. Και τα αφήνει σε 2-3 διαφορετικά σημεία συνήθως και όχι όλα μαζί. Και ποτέ στην άμμο... αλλά συνήθως ψηλά, κοντά στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου τα περισσοτερα τα αφησε επανω ψηλα στην εξαγωγη του φίλτρου αλλα η ιδια χωνει την μουσουδα και το μισο σωμα της σχεδον στην αμμο !

Λεω παντως να αγοράσω αυριο ενα 25λιτρο να βαλω το ζευγαρι μεσα γιατι μαζι με τα χρυσοψαρα δεν νομιζω οτι μπορει να επιβιώσει κανενα αυγό . Τα corydoras ειναι τα κοινά γκρι γατοψαράκια που πουλάνε τα pet shop θα προσπαθήσω να βγαλω φωτογραφία αυριο να την κανω post

Έγινε επεξεργασία - miatafly
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...