Jump to content

Αγγελοψαρο Δεν Τρώει Και Διάφανα Κόπρανα


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : ειναι το μικρο τις παρεας, εδω και 10 μερες δεν τρωει ενω πάει κανονικά προς την τροφη μαζι με τα αλλα και εχει διάφανα κόπρανα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 220
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ehiem 2028, 1 καδος μηχανικο μακαρόνι και μπλε σφουγγάρι, 2 καδοι βιολογικο, και βαμβακι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 9 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):8 σκαλαρια (αγγελοψαρα) apple snail
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2-3 φορες την ημερα με φλεικς Ocean Nutrition formula one, αλλαγή νερου 60-65λιτρα καθε 7 μερες ιδιας θερμοκρασίας προετοιμασμένο με πριμε και Seachem Discus Buffer

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,5
- KH:6
- GH:10
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία: 25 σταθερά με controller
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ναι
-Strips:οχι
-Ηλεκτρονικά: οχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:σκαλαρι μαρμπλε
- Ιστορικό Ψαριού: ειναι το μικρότερο ηλικιακά και είναι το μόνο αυτή τη στιγμή που ειναι αγορασμένο απο μαγαζί, το εχω περιπου 7 μηνες, και ειναι θηλυκό (εχει δώσει και γέννες)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):παει προς το φαΐ, αλλα δεν τρωει, διάφανα κόπρανα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: παρόμοια συμπτώματα πριν απο 6-7 μηνες σε αλλο μεγάλο ψαρι (Επίσης αγορασμένο απο μαγαζί) εγινε θεραπεία με esha hexamita, θεραπεύτηκε κανονικά σε 3 μερες και επανήλθε στα φυσιολογικά του σε 1 βδομαδα, πριν απο 2 μηνες πέθανε ξαφνικά μπροστά στα ματια μου απλά εκει που έτρωγε έκανε βουτιά προς το βυθό και καρφώθηκε εκει, χωρίς τίποτα εμφανές πάνω του, με κανονικά κόπρανα και κανονική συμπεριφορά, ακολούθησε νεκροψία η οποία δεν έδειξε τίποτα περίεργο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: 3 μερες με hexamita, και 4 μερες με esha 2000
-Δοσολογία: 2πλη απο την αναγραφομενη
-Χρόνος Χρήσης: συνολικα 7 μερες
-Αναλυτική περιγραφή: θεραπια σε ξεχωριστό ενυδρείο, με νερο απο το κυριο,θερμοκρασια 24-25, αλλαγες νερου 100% μια στις 3 μερες οπου εγινε και η αλλαγή φάρμακου με νερό απο το κύριο ενυδρείο
καμια θεραπεία, η μονη διάφορα είναι ενω πριν ηταν απομονωμένο και δεν πήγαινε καν προς την τροφή, τωρα κολύμπα κανονικά με το κοπάδι του και τρέχει προς την τροφή, ομως δεν τρωει και εχει ακομη διάφανα κόπρανα, την θεραπεία την ξεκίνησα στην 2 μέρα που διαπίστωσα το πρόβλημα απο τοτε έχουν περάσει 10 μέρες

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
δεν εχει τιποτα πανω στο σωμα του για να φανει κατι απο την φωτογραφια
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

τα υπόλοιπα ψαρια συμπεριφέρονται κανονικά, δεν υπάρχει εκθρικοτιτα προς το άρρωστο, και δεν μου φαίνεται να εχει αδυνατίσει ιδιαίτερα παρόλο που δεν τρώει 10 μέρες,

το μονο που εχω παρατηρήσει διαφορετικό ειναι οτι μερικες φορες μαζευοναι ολα μαζι σε μια γωνία σαν κατι να τα αγχώνει, δεν εχει αλλάξει κατι στο χωρο που βρίσκονται εδω και 9 μηνες, αλλα τυχενει να περνάω μερικές φορες απο μπροστά, και αν ενα τρομάξει τοτε ολο το κοπάδι τρελαίνετε, αλλάζουν χρώματα, χτυπάνε στο βυθό, και γενικά υπάρχει ενας πανικός για μερικα δευτερόλεπτα, αυτο παλιότερα δεν το ειχα παρατηρήσει, αν ανοίξω το καπάκι ομως, ανεβαίνουν τρέχοντας να φανέ σαν να μην έγινε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε την θερμοκρασια στους 30 και ταισε σπιρουλινα με σκορδοζουμο!

Και μια παρατηρησουλα, νομιζω πως ειναι πολλα ψαρια για τα λιτρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε την θερμοκρασια στους 30 και ταισε σπιρουλινα με σκορδοζουμο!

Και μια παρατηρησουλα, νομιζω πως ειναι πολλα ψαρια για τα λιτρα σου!

βασικά στο στο κεντρικό ενυδρείο δεν κάνω τίποτα, θα το βαλω στο νοσοκομείο, η θερμοκρασία λες ηταν το θεμα? δεν το σκέφτηκα αυτό

το θεμα ειναι οτι και να ταισω εγω αυτο δεν τρωει, εχω σπιρουλινα ταμπλέτες, δεν τις τρωει

το γνωρίζω οτι είμαι οριακά με τα λίτρα, τώρα γίνετε μια προσπάθεια για 4 ενυδρείο 460 λίτρων

Έγινε επεξεργασία - qbrain
Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρικο ενυδρειο τι αλλα ψαρια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρικο ενυδρειο τι αλλα ψαρια εχεις;

τίποτα μόνο τα σκαλαρια και μερικά apple snail

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καντο στο κεντρικο τοτε! Αφου ειχες κι αλλα τετοια κρουσματα! Ετσι κι αλλιως δεν ειναι τιποτα τραγικο! Σπιρουλινα με σκορδοζουμο για 4-5 μερες και καμια βιταμινη που και που! Και απο την θερμοκρασια τα σκαλαρια δεν παθαινουν τιποτα για 4-5 μερες!

Θεραπεια με το hexamita γιατι εκανες;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καντο στο κεντρικο τοτε! Αφου ειχες κι αλλα τετοια κρουσματα! Ετσι κι αλλιως δεν ειναι τιποτα τραγικο! Σπιρουλινα με σκορδοζουμο για 4-5 μερες και καμια βιταμινη που και που! Και απο την θερμοκρασια τα σκαλαρια δεν παθαινουν τιποτα για 4-5 μερες!

Θεραπεια με το hexamita γιατι εκανες;

γιατι το ψάρι είχε ολα τα συμπτώματα αυτού του εντεροπαρασιτου, απομόνωση, αποχή από το φαγητό, διάφανα κόπρανα

και απο την στιγμή που δεν τρώει, πως ακριβώς θα βοηθήσει το άρρωστο ψάρι η σπιρουλινα και το σκόρδο?

Link to comment
Share on other sites

Τα σημαδια της hexamita δεν ειναι μονο αυτα; Ειδες κανενα σπυρακι η καποια πληγη ή κατι τετοιο; Καλυτερα να ειμαστε σιγουροι πριν χρησιμοποιησουμε φαρμακα!

Αν ανεβασεις θερμοκρασια τους ανοιγει η ορεξη! Και το σκορδοζουμο ειναι εντονο και τους προκαλει την προσοχη και τους ανοιγει την ορεξη!

Link to comment
Share on other sites

Τα σημαδια της hexamita δεν ειναι μονο αυτα; Ειδες κανενα σπυρακι η καποια πληγη ή κατι τετοιο; Καλυτερα να ειμαστε σιγουροι πριν χρησιμοποιησουμε φαρμακα!

Αν ανεβασεις θερμοκρασια τους ανοιγει η ορεξη! Και το σκορδοζουμο ειναι εντονο και τους προκαλει την προσοχη και τους ανοιγει την ορεξη!

ok, θα το δοκιμασω και θα σου πω, το σκορδοζουμο πως ακριβως το κανω?

να λιωσω σε πρεσα σκορδου και να ποτισω τροφη (σπιρουλινα) εκει η να ριξω το ζουμι μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εγω να σου πω την αληθεια επειδη δεν θελω να ανακατευομαι με τετοιες πατεντες χρησιμοποιω το Garlick Guard της SeaChem! Αν δε βαριεσαι να λιωνεις σκορδα για ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47728&p=441600

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...