Jump to content

Φιλτρο


linglong

Recommended Posts

ποσο μακρια απο το ενυδρειο μπορει να τοποθετηθει το φιλτρο???θελω να το βαλω 1.50μετρα μακρια απο το ενυδρειο(κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει προβλημα αλλα ο petshopas διαφωνει)

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο κοντα στο ενυδρειο τοσο καλυτερη ροη,αν εχεις σωληνες 3 μετρα τι ροη θα εχει το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

σωστα ρε συ rastafarian,αλλα εγω για 70 λιτρα ενυδρειο(το οποιο προοριζεται για ζωοτοκα)ζητησα το serra250 ,το οποιο εχει 750λ/ωρα ......ακομα και να μειωθει στο μισο ,ειναι παλι υπεραρκετο(Η ΟΧΙ)...τι δεν καταλαβαινω?????ο petshopas ειπε οτι θα ξεβραζει νερα(ισχυει???)

Link to comment
Share on other sites

Το να ξεβραζει νερα δεν το ξερω.Παντως τα λιτρα/ωρα που αναγραφονται ειναι ενδεικτικα και χωρις υλικα συνηθος,οπωτε οταν εσυ θα βαλεις τα υλικα μεσα θα πεσει η ροη του αλλα οπως σου ειπα αυτα δεν ειναι τα πραγματικα λιτρα.Τα πραγματικα πιστευω οτι θα ειναι γυρω στα 500λ/ωρα.,μπορει και λιγοτερο.Παντως δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν λεω οτι ειναι υπερβολικα....αλλα επειδη το φιλτρο θα ειναι λιγο μακρια απο το ενυδρειο ,ισως χασει μερος της ροης του(ισως και το 50%),αλλα επειδη εχει αρκετα μεγαλη ροη για το ενυδρειο μου μαλλον δεν θα εχω προβλημα ......ΣΩΣΤΑ?????

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα το εβαζα απο κατω απο το ενυδρειο,δηλαδη οπως πρεπει να τοποθετειτε.Αν το εχεις τοσο μακρυα δεν ξερω τι αλλο προβλημα εκτος της πολυ μειωμενης ροης μπορει να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

......................ο petshopas ειπε οτι θα ξεβραζει νερα(ισχυει???)

Αν η διαφορά μας είναι στο ύψος ίσως . Οχι όμως για 1,5 μέτρο "μανομετρικό" .

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και η πτώση της ροής γι αυτή την απόσταση θα είναι ελάχιστη .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για 1.50 μετρο στο υψος......το χαμηλοτερο σημειο του φιλτρου(τα ποδαρακια του)θα ειναι 1,10 μετρα απο το ψηλοτερο μερος του ενυδρειου(απο εκει που θα μπαινει το νερο)....συγχρονος ομως θα ειναι 1,50 μετρα δεξια απο το ενυδρειο.........ειμαι οκ ?????

Προσωπικα θα το εβαζα απο κατω απο το ενυδρειο,δηλαδη οπως πρεπει να τοποθετειτε.Αν το εχεις τοσο μακρυα δεν ξερω τι αλλο προβλημα εκτος της πολυ μειωμενης ροης μπορει να εχεις.

αν μπορουσα δεν θα εψαχνα να το βαλω πλαγια ρε rastafarian..........!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...