Jump to content

160 Λιτρα Αρχαριος


darth vader

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Προσφατα αγορασα ενα ενυδρειο diy απο γνωστο 160 λιτρων..με δεδομενο πως ο,τι υπαρχει τωρα μεσα θα ξηλωθει θα ηθελα την γνωμη σας για το πως θα αρχισω με κιχλιδες τανγκανικα.

1. Απο που να προμηθευτω πετρες,αμμο και γενικα ο,τι ειναι απαραιτητο για τον διακοσμο του.

2. Τι ειδη προτεινετε να βαλω σε αυτα τα λιτρα και απο που θα τα βρω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλός ήρθες,

Καταρχάς τι διαστάσεις έχεις στο ενυδρείο; Από φίλτρο έχεις; εσωτερικό ή εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 90*40 και το φιλτρο ειναι εσωτερικο οπως στα pet shop..στο πλαι ενα καθετο τζαμι οπου απο πισω τοποθετεις τα υλικα και εναν κυκλοφορητη..ελπιζω να εγινα σαφης.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες.

Οι διστάσεις του ενυδρείου φίλε μου είναι μήκος χ πλάτος χ ύψος . Λογικά το φίλτρο σου πρέπει να είναι ένα εσωτερικό sump με τρία διαμερίσματα που στο πρώτο έχει το θερμοστάτη στο δεύτερο σφουγγάρια και βιολογικό υλικό και στο τρίτο πρέπει να είναι η αντλία. Άμμο μπορείς να πάρεις θαλάσσης από υλικά οικοδομών και πέτρες να μαζέψεις από τη φύση ( προσοχή όχι από μολυσμένες περιοχές) ή και να αγοράσεις από καταστήματα. Για τα είδη που θα βάλεις καλό είναι να ρίξεις μια ματιά εδώ . http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Link to comment
Share on other sites

με πρόλαβε ο συνάδελφος! :bigemo_harabe_net-66:

Στο δευτερόλεπτο :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση!το ενυδρειο ειναι 100*40*50 αλλα λογω του φιλτρου οι καθαρες διαστασεις ειναι 90*40*50 και το φιλτρο ειναι οπως το λεει ο μαρινος!αντλια υλικα φιλτρου κλπ εχω ηδη!τελοσπαντων,θα διαβασω αυτα που μου στειλατε και θα επανελθω.να ειστε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην μαγευτική Αφρική φίλε μου!

Εχεις αρκετές επιλογές αφού επελεξες Τανγκανίκα!

Καλη συνέχεια και οτι θες ρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...