Jump to content

Recommended Posts

Σήμερα παρατήρησα ένα λευκό σημάδι στο μέγεθος λεπιού στο χρυσόψαρο. Τελευταία νόμιζα ότι έβλεπα κάτι εκεί, σαν λευκό, αλλά δεν μπορούσα να διακρίνω κάτι και νόμιζα ότι είναι η ιδέα μου ή ότι έχει να κάνει με το φως. Μάλλον πρέπει να του λείπει ένα λέπι εκεί, όταν τον είχα πάρει τον Ιούνιο και τον είχα σε γυάλα πρέπει να είχε τραυματιστεί στο πλαστικό φυτό. Αλήθεια, αν φύγει ένα λέπι...θα ξαναφυτρώσει; :umm:

Δεδομένου ότι του λείπει ένα λέπι (ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται), έχω αμελήσει να κάνω αλλαγή νερού, έχω κόψει την σκούπα βυθού στις αλλαγές κι έχω χαμηλή θερμοκρασία υποθέτω ότι θα μπορούσε να είναι fungus. Δυσκολεύτηκα πολύ να βγάλω φωτογραφίες, δεν κάθεται σε μια μεριά:

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C

Δεν έχω φάρμακα, παρά μόνο ενυδρειακό αλάτι, κι έχω παραγγείλει κι ένα μελαφίξ. Άναψα για πρώτη φορά τον θερμοστάτη ώστε να ανεβάσω σιγά σιγά την θερμοκρασία (τώρα είναι στους 20), έριξα λίγο aquatan που βοηθά στην προστασία της βλεννογόνου και ετοίμασα νερό για αλλαγή. Αύριο θα κάνω την αλλαγή και θα πάρω μετρήσεις. Να πάρω κάποιο φάρμακο; Μπορεί να μεταδοθεί στο άλλο χρυσόψαρο;

Υ.Γ. Μου κάνει εντύπωση που απόψε κοιμάται κοντά στην αεραντλία, συνήθως κοιμάται πίσω από το ξύλο ή στη μέση του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχει χτυπησει δεν υπαρχει κατι μεταδοτικο! Τωρα εσυ πρεπει να το παρακολουθησεις για δευτερευουσα μολυνση! Αλλαγες νερου κανονικα. Αν οντως ειναι χτυπημα και το ψαρι μεινει με κακη ποιοτητα νερου ισως να βγαλεις καποια μολυνση! Παρακολουθα το να δουμε τι ειναι και πρατουμε! Αν μπορεις βγαλε και καμια καλυτερη φωτο!

Βιταμινες δινεις;

Τον θερμοστατη γιατι τον αναψες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.Αλλαγή νερού έκανες;Μετρήσεις πήρες;Εμένα μου φαίνεται σαν σπυράκι αν διακρίνω καλά

στην αριστερή του πλευρά.Πάντως το να είναι κοντά στην αεραντλία σίγουρα δείχνει ότι κάτι τον ενοχλεί.

Πάντως θέλει αρκετή παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει χτυπησει δεν υπαρχει κατι μεταδοτικο! Τωρα εσυ πρεπει να το παρακολουθησεις για δευτερευουσα μολυνση! Αλλαγες νερου κανονικα. Αν οντως ειναι χτυπημα και το ψαρι μεινει με κακη ποιοτητα νερου ισως να βγαλεις καποια μολυνση! Παρακολουθα το να δουμε τι ειναι και πρατουμε! Αν μπορεις βγαλε και καμια καλυτερη φωτο!

Βιταμινες δινεις;

Τον θερμοστατη γιατι τον αναψες;

Στο συγκεκριμένο σημείο είχε χτυπήσει όταν ήταν στην γυάλα, τον Ιούνιο, και είχε κρυφτεί στο πλαστικό φυτό. Από τότε πάντα φαινόταν κάπως εκείνο το σημείο, λες και του έλειπε ένα λέπι, αλλά ποτέ δεν είχα δώσει σημασία. Τι να πω, μπορεί να ξαναχτύπησε εκεί και οι κακές συνθήκες να πυροδότησαν μύκητα. Βιταμίνες δίνω μία φορά την εβδομάδα, τώρα όμως έδωσα χτες και σήμερα ξανά. Τον θερμοστάτη τον άναψα γιατί διάβασα ότι η χαμηλή θερμοκρασία εννοεί το fungus. Σε θερμοκρασία δωματίου το νερό είναι στους 20, με τον θερμοστάτη πήγε σιγά σιγά στους 24. Άναψαν τα φώτα, τα τάισα, προσπάθησα να βγάλω καμιά καλύτερη φώτο την ώρα που ο Νηρέας μασούλαγε σχετικά ακίνητος και παρατήρησα ότι το σημαδάκι, ακόμα είναι εκεί, λίγο κόκκινο εκείνο το σημείο με το λευκό σπυράκι. Έκλεισα τα φώτα κι έριξα βιταμίνες. Θα τα αφήσω κλειστά τα φώτα σήμερα και ανοιχτή την αεραντλία να ξεκουραστεί λίγο παραπάνω, τα φυτά δεν θα πάθουν κάτι για μια μέρα.

Έχεις αεραντλία μαζί με τα φυτά ;

Ναι, την ανοίγω μόλις σβήσουν τα φώτα και την κλείνω μόλις ανάψουν, δεν είναι ανοιχτή κατά τη διάρκεια της μέρας, κυρίως για τη νύχτα την έχω.

Καλημέρα και καλό μήνα.Αλλαγή νερού έκανες;Μετρήσεις πήρες;Εμένα μου φαίνεται σαν σπυράκι αν διακρίνω καλά

στην αριστερή του πλευρά.Πάντως το να είναι κοντά στην αεραντλία σίγουρα δείχνει ότι κάτι τον ενοχλεί.

Πάντως θέλει αρκετή παρατήρηση.

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Πρέπει να φύγω αλλά θα πάρω μετρήσεις και θα κάνω την αλλαγή τώρα, κι ας αργήσω. Όντως, μοιάζει με σπυράκι, αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι μύκητας, εκεί πρέπει να του λείπει ένα λέπι, και οι συνθήκες είναι πιθανό να ευνόησαν μύκητα. Εκτός αν είναι κάτι άλλο που αγνοώ. Τώρα είναι μια χαρά και οι δύο, έφαγαν και τώρα αλωνίζουν στο ενυδρείο.

Μέχρι να ανεβάσω τις φωτογραφίες βγήκαν και οι πρώτες μετρήσεις: αμμωνία ο, νιτρώδη ο και νιτρικά 10. Το λευκό σημάδι δεν διακρίνεται από όλες τις οπτικές γωνίες, στην πρώτη φώτο δεν φαίνεται, μόνο στη δεύτερη:

DSCN6739.JPG

Τον τάισα για να κάτσει ακίνητος και να τον βγάλω!

DSCN6740.JPG

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή δεν προλαβαίνω να την κάνω τώρα, θέλει χρόνο να ζεσταθεί το νερό. Εξάλλου έριξα και βιταμίνες στο νερό. Θα την κάνω μόλις επιστρέψω το απόγευμα. Μέτρησα και ph 7,5. Αύριο θα πάω να πάρω κανένα φάρμακο. Να πάρω για μύκητες και μόλυνση; Δεν θέλει καραντίνα ο κύριος, έτσι; Πάντως φέρεται φυσιολογικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα fungus. Αν του έλειπε λέπι σε εκείνο το σημείο μπορεί να ξαναχτύπησε κάπου και να έβγαλε σπυράκι απο την πληγή. Μην αγοράσεις τίποτα ακόμα, παρακολούθα το και αν το δεις να μεγαλώνει σε όγκο ή να απλώνεται, αν δεις να βγάζει δεύτερο, ενημέρωσε μας.

Aν έχεις melafix, δεν βλάπτει να κάνεις θεραπεία 3-4 μερούλες να προστατεύσεις την πληγή απο δευτερεύουσες μολύνσεις.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Ήταν το πρώτο που πέρασε από το μυαλό μου και το δεύτερο ικ. (δεν ξέρω και τίποτα άλλο με τέτοιο σύμπτωμα). Αν του έχει φύγει λέπι θα ...ξαναφυτρώσει; :blush: Θα μπορούσε να έχει ξαναχτυπήσει, είναι ατσούμπαλος και μεγαλώνει γρήγορα. Σήμερα είναι τα ίδια με χτες, ούτε καλύτερα, ούτε χειρότερα. Θα τον παρακολουθώ λοιπόν και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για το λέπι λογικά εξαρτάται απο την ηλίκια του ψαριού ο δικός μου κάποτε είχε χάσει 2-3 αλλά ήταν ήδη 3 ετών και δεν ξαναβγήκαν. Δεν ξέρω να σου πω όμως σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει από την προηγούμενη εβδομάδα και περιμένω να έρθει μαζί με κάτι φυτά. Αν το έχουν θα πάω να το πάρω ή τέλος πάντων θα πάω να πάρω από κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νηρέας είναι τα ίδια με χτες, έχει ακόμα αυτό το άσπρο σημαδάκι. Μοιάζει σαν σπυράκι, δεν μπορώ να καταλάβω κατά πόσο είναι χνουδωτό ή όχι. Είναι κινητικός και λαίμαργος όπως πάντα, αν και σήμερα το πρωί πριν ανάψουν τα φώτα τον πέτυχα να ...κάνει μπάνιο στις φυσαλίδες της αεραντλίας. Μήπως "ξύνεται" με αυτόν τον τρόπο;

Μελαφίξ είχα παραγγείλει από τα μέσα Νοεμβρίου ούτως ή άλλως για τον μονομάχο αλλά θα κάνει καμιά δεκαριά μέρες ακόμα να έρθει. Σε όσα καταστήματα πήρα τηλέφωνο δεν έχουν. Έχω το aquarium salt της Api, που είναι για γλυκό νερό. Να βάλω μπας και βοηθήσει; :)

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και σήμερα φωτογραφίες για να τον παρακολουθώ, προσπάθησα να μεγεθύνω την μία:

DSCN6763.JPG

Η μόνη φάση που κάθεται σχετικά ακίνητος είναι όταν μασουλάει!

screen.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται για ick, πιο πολύ σπυράκι με πύον φέρνει. Το αλάτι αν θες βάλτο, αν η πληγή είναι ἠδη στο στάδιο του να κλείσει δεν θα κάνει πολύ δουλειά βέβαια. Πιο πολύ θα τον βοηθήσει το melafix.

Λογικά δεν υπάρχει κάτι να ανυσηχείς, αλλά επειδή με τα ψάρια ποτέ δεν ξέρεις, παρακολούθα τον.

(Αν είναι όντως πύον λογικό να έχει μια μικρή φαγούρα στο σημείο).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την Astra.Δεν χρειάζεται να πάρεις κάποιο φάρμακο για τώρα.Απλά να τον

παρακολουθείς.Μπορεί αν είναι κάποιο χτύπημα και να επουλωθεί μόνο του.

Αυτό που προέχει είναι η καλή ποιότητα του νερού (η μη καλή ποιότητα του νερού ξέρεις ότι ευνοεί

αρκετές αρρώστιες) και μαζί με το melafix (μιάς και το έχεις παραγγείλει) θα πάνε όλα καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αλλαγή νερού, έβαλα σκούπα βυθού, κλάδεψα, φύτεψα, καθάρισα. Στο νερό της αλλαγής έβαλα και Api aquarium salt και μετά την αλλαγή έριξα βιταμίνες στο νερό, γιατί τα ψάρια τα τάισα όταν ήταν ανοιχτά τα φώτα. Τώρα που είναι ανοιχτή η αεραντλία τον βλέπω να ...κάνει λουτρό στις φυσαλίδες.

:bigemo_harabe_net-125:

Link to comment
Share on other sites

General cure της ΑPI .

Θα βάλεις το ψάρι στη γυάλα σου και θα ανοίξεις μια κάψουλα και θα την αδειάσεις μέσα .

Μετα απο μία ώρα θα το βγάλεις το ψάρι και θα το επιστρέψεις στο ενυδρείο .

Την επόμενη ημέρα το ίδιο .

Κόψε το αλάτι .

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα πάω να το πάρω αύριο. Την γυάλα την έκανα γλάστρα! :D Έχω όμως δύο πλαστικά 5 λίτρων για τις αλλαγές του μονομάχου. Αλάτι έβαλα πρώτη φορά σήμερα στην αλλαγή. Το αλάτι γιατί όχι, δεν βοηθάει και είναι περιττό ή κάνει κάπου κακό;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα πάω να το πάρω αύριο. Την γυάλα την έκανα γλάστρα! :D Έχω όμως δύο πλαστικά 5 λίτρων για τις αλλαγές του μονομάχου. Αλάτι έβαλα πρώτη φορά σήμερα στην αλλαγή. Το αλάτι γιατί όχι, δεν βοηθάει και είναι περιττό ή κάνει κάπου κακό;

Εγω νόμιζα οτι έκανες τακτική χρήση του αλατιού .

Κακό δεν είναι όταν έχουμε υποψίες για παράσιτα να το χρησιμοποιούμε , μπορεί να μας λύσει προβλήματα .

Στη συστηματική χρήση του είμαι αντίθετος .

Να προσέξεις τα φυτά σου με το αλάτι .

Link to comment
Share on other sites

Καλιρροή,

μάλλον μοιάζει με απλή πληγή στο σημείο που έχασε το λέπι. Λογικά τα ψάρια αντικαθιστούν τα χαμένα τους λέπια. Οπότε απλά να φροντίσεις να μην έχει κάποια δευτερογενή μόλυνση. Καλές συνθήκες νερού όπως σου είπαν και τα παιδιά. Οι πολλοί χειρισμοί (κλαδέματα, φυτέματα) δεν βοηθούν πάντως, οπότε εάν μπορείς απόφευγέ τους μέχρι το ψάρι να αναπλάσει το χαμένο του λέπι. Για δύο λόγους, πρώτον επιβαρύνεται το νερό & δεύτερον στρεσσάρεται ο οργανισμός.

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το General Cure το βρίσκω στα καταστήματα που είναι κοντά μου και που θα μπορούσα να πάω να το πάρω σήμερα. Θα πρέπει να το παραγγείλω οπότε θα χρειαστούν κάποιες μέρες μέχρι να έρθει ή να ξενιτευτώ σε κάποιο κατάστημα μακριά αύριο, γιατί σήμερα εργάζομαι σχεδόν όλη μέρα. Μου πρότειναν το Esha 2000 ή το Omnipur. Κάνει κάποιο από αυτά τα δύο; Αν ναι, μπορώ να πεταχτώ να τα πάρω σήμερα. Ο Νηρέας καλύτερα δεν είναι, μάλλον είναι το ίδιο. Θα τον ταίσω πιο μετά και θα τον βγάλω φωτογραφία να κάνω σύγκριση με χτες.

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον δεν βλέπεις συπτώματα να χειροτερεύουν, μπορείς να περιμένεις μερικές μέρες να σου. Καλύτερα να βάλεις αυτό που σου πρότεινε ο Σταμάτης.

Είσαι άτυχη με τα φάρμακα :(

Link to comment
Share on other sites

Άτυχη δεν λες τίποτα... Πριν λίγο τα τάισα μπας και κάτσει λίγο ακίνητος ο Νηρέας να μασουλήσει αλλά πείναγε πολύ, σαν λυσσασμένος έκανε και δεν καθόταν σε μια μεριά. Προσπάθησα να βγάλω καμιά φωτογραφία της προκοπής αλλά ήταν δύσκολο.

screen1.png

screen2.png

screen3.png

Παρατήρησα ότι ενώ προηγουμένως έμοιαζε να έχει ένα λευκό σπυράκι, τώρα φαίνονται δύο, όπως στην μεσαία φωτογραφία. Επίσης μοιάζει να έχει ανασηκωθεί κάπως το λέπι κάτω από το σπυράκι, φέρνει όντως σε σπυράκι και μάλιστα λίγο πρησμένο. Αν ήταν ικ λογικά θα είχε γεμίσει στίγματα, αν ήταν μύκητας δεν θα έπρεπε να εξαπλωθεί και να μοιάζει περισσότερο με βαμβάκι; Να είναι απλά τραύμα, να είναι παράσιτο, να είναι κάτι άλλο; Εκτός από το melafix και το general cure δεν υπάρχει κάτι άλλο που θα βοηθούσε;

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη δεν ξέρω τί είναι, αλλά ο Σταμάτης έχει βαθιά γνώση στο θέμα των ασθενειών και για να προτείνει το general cure θα ξέρει για τί πράγμα μιλάει. H μόνη υπόθεση που μπορώ εγώ να κάνω είναι ότι πρόκειται για παράσιτο.Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις αυτο μονο το φάρμακο.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο θεματικό των ασθενειών θα δεις ότι παρόμοιες καταστάσεις με αυτή του ψαριού σου αντιμετωπίστηκαν επιτυχώς με το general cure.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...