Jump to content

Recommended Posts

Astra σ'ευχαριστώ πολύ, καθώς και όλα τα παιδιά για την βοήθειά τους! Το βρήκα και κανόνισα να μου έρθει αύριο! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι, σε αυτές τις δύο τελευταίες φωτός που είναι κοντυνότερες και καθαρότερες μοιάζει με κύστη...

Link to comment
Share on other sites

Και μεγαλώνει... Το πρωί δεν φάνηκε η διαφορά, τώρα όμως μοιάζει με ένα σπυράκι που πρήζεται σιγά σιγά... Αύριο περιμένω να μου έρθει το General cure, θα δω αν μπορώ να το παραλάβω εγώ από το κατάστημα courier για πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το General Cure, είναι φακελάκια. Λέει στις οδηγίες ότι ένα φακελάκι είναι για 38 λίτρα νερό και ότι βάζω διπλή δόση για πλήρη θεραπεία. Να βάλω λοιπόν ένα φακελάκι στα μισά λίτρα νερού; Να βάλω και αεραντλία μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες χρήσης δεν αναφέρουν για οξυγόνωση ; Αυτό που πήρες είναι της Api ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Σταμάτης, μπάνιο στο ψάρι για μία ώρα σε άλλο ενυδρείο. Βάλε νερό απο το δικό σου ενυδρείο, για μια ώρα λογικά δεν θες θερμοστάτη, μην του βάλεις λάμπα απο πάνω καλύτερα να μην έχει πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες δεν λένε τίποτα για οξυγόνωση. Θα τον βάλω στο δοχείο αλλαγής νερού σε 20 λίτρα με θερμοστάτη. Θα είναι μία μερική αλλαγή νερού για το ενυδρείο το να του αφαιρέσω 20 λίτρα από τα 110. Έχω και ένα μικρό στα 5 λίτρα για τις αλλαγές του μονομάχου αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόση σκόνη πρέπει να ρίξω από το φακελάκι για 5 λίτρα. Ετοιμάζω νερά λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Mπήκα στην σελίδα της Api αλλά δεν είδα περαιτέρω οδηγίες για αυτό το φάρμακο . Αλλά και αν έριχνες την αναλογία στο ενυδρείο σου , τι θα γινόταν δηλαδή ; Δεν νομίζω να έκανε κακό στο σύνολο ( δεν ξέρω κιόλλας ) αλλά νομίζω ότι θα απολύμανε όλο το ενυδρείο σου .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μου είπαν μπάνιο, αυτό θα κάνω, δεν ρισκάρω να χάσω την βιολογία μου. Απλά δεν είναι εύκολο να υπολογίσω την δοσολογία ανά λίτρο, γι'αυτό θα τον βάλω σε 20 λίτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι επηρεάζεται η βιολογία σου . Εγώ τουλάχιστον στο εγχειρίδιο του omnipur που διάβασα δεν αναφέρει πουθενά ότι μπορεί να χαθεί ή θα χαθεί η βιολογία από την χρήση του φαρμάκου . Στην τελική τι σχέση έχει το φάρμακο με την βιολογία ; :umm:

Έπειτα ας το πάρουμε και λογικά . Ας πούμε ότι έχουμε ένα μύκητα . Ναί στην χρήση φαρμάκου στο ψάρι , το ψάρι θα γιατρευτεί - επουλωθεί ή ότι άλλο θές . Ο μύκητας όμως αυτός δεν θα παραμείνει στο φίλτρο , στο νερό , στην βιολογία μας ;

Ποιός μας λέει ότι δεν θα προσβάλλει ένα άλλο οργανισμό , ένα άλλο ψάρι ; Απορία μου δηλαδή .

Γιατρεύω τον ασθενή αλλά δεν καταπολεμώ την αρρώστια ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Καποια φάρμακα μπορούν να επηρεάσουν την βιολογία μας. Ας μην ξεχνάμε οτι η βιολογία μας βασίζεται σε βακτήρια, οποιο φάρμακο περιέχει ουσίες που εξοντώνουν βακτήρια θα προκαλέσει βλάβες και στην αποικία του φίλτρου.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον δεν είναι κάτι το κολλητικό, οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει η θεραπεία σε ολόκληρο το ενυδρείο. Συν οτι σε λγότερα λίτρα νερού η συγκέντρωση της δραστικής ουσίας του φαρμάκου θα είναι πιο μεγάλη απ' ότι σε ολόκληρο το ενυδρείο και έτσι θα είναι πιο έντονη η δράση της.

Έγινε επεξεργασία - Astra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια φάρμακα μπορούν να επηρεάσουν την βιολογία μας. Ας μην ξεχνάμε οτι η βιολογία μας βασίζεται σε βακτήρια, οποιο φάρμακο περιέχει ουσίες που εξοντώνουν βακτήρια θα προκαλέσει βλάβες και στην αποικία του φίλτρου.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον δεν είναι κάτι το κολλητικό, οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει η θεραπεία σε ολόκληρο το ενυδρείο. Συν οτι σε λγότερα λίτρα νερού η συγκέντρωση της δραστικής ουσίας του φαρμάκου θα είναι πιο μεγάλη απ' ότι σε ολόκληρο το ενυδρείο και έτσι θα είναι πιο έντονη η δράση της.

Αν πράγματι επηρεάζεται η βιολογία , δεν θα αναφερόταν στις οδηγίες χρήσης αυτό ; Έπειτα νομίζω ότι αυτοί οι άνθρωποι - εταιρείες που έβγαλαν αυτά τα φάρμακα sera , api κτλ δεν νομίζω να μην σκέφτηκαν ή να μην υπολόγισαν την βιολογία του ενυδρείου .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Το omnipur ως μοναδική αν μπορώ να πώ παρενέργεια αναφέρει ότι μπορεί να φθείρει φυτά με μαλακό φύλλωμα .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό τα φάρμακα που είναι προορισμένα για ενυδρείο να είναι όσο το δυνατον πιο ακίνδυνα γίνεται για την μικροχλωρία του ενυδρείου μας και για τους κατοίκους του. Παρ' όλα αυτά, αναγκαστικά για να δουλέψουν κάποια φάρμακα ενάντια σε συγκεκριμένα μικρόβια πρέπει να περιέχουν ουσίες που βλάπτουν γενικώς τους μικροοργανισμούς. Ένα φάρμακο δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα βλαβερά απο τα ωφέλιμα βακτήρια, και κανένας χημικός δεν μπορεί να αλλάξει τις χημικές ιδιότητες μιας ουσίας. Οπότε όσα φάρμακα καταπολεμούν βακτήρια, και συγκεκριμένα grams αρνητικά βακτήρια επηρεάζουν και την βιολογία. Φυσικά και αναφέρονται συνήθως στις οδηγίες το αν βλάπτει ή όχι κάποιους από τους κατοίκους του ενυδρείου, όμως σχεδόν πάντα μετά απο το φάρμακο πρέπει να μπει ενεργός άνθρακας στο ενυδρείο για να μαζέψει ό,τι ουσία έχει απομείνει μέσα μετά την θεραπεία. Επίσης κατά καιρούς εχουν αναφερθεί κάποιες μικροπαρενέργειες που δεν περιγράφονται στις επίσημες οδηγίες.

Για να γλιτώσουμε όλη όλη αυτή την μανούρα με τον άνθρακα, και για να μην υπάρχει κανένα ρίσκο για το ενυδρείο, και για να δράσει το φάρμακο πιο γρήγορα, μερικές φορές προτείνεται το μπάνιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Μέχρι να γράψω έπεσαν κι άλλες απαντήσεις...)

Είχα γράψει μύκητας με ερωτηματικό στο θέμα επειδή εκεί πήγε το μυαλό μου, δεν ξέρω τί είναι αυτό που έχει το ψάρι μου. Στις οδηγίες λέει να βγάλω άνθρακα ή filter cartridge (δοχείο φίλτρου; )και να συνεχίσω την οξυγόνωση (α, το λέει!) να κάνω την θεραπεία και μετά να τα ξαναβάλω και οπωσδήποτε άνθρακα. Πάντως το έλεγε δεν το έλεγε εσύ θα ρίσκαρες να χάσεις την βιολογία σου που με τόσο κόπο απέκτησες; Εγώ όχι!

Όσο για τα βακτήρια είναι απλό: τα "καλά" βακτήρια τα θέλουμε τα "κακά" όχι, αλλά όλα είναι βακτήρια και πεθαίνουν με ένα φάρμακο κατά των βακτηρίων.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να έχω το προσπέκτους της Api , μια και αγόρασες το general cure που είναι της Api , θα σου πώ το εξής . Σαφώς και το κάθε φάρμακο είναι διαφορετικό . Αν όμως παρατηρήσεις τα φάρμακα της Api θα δείς στο μεγαλύτερο μέρος ότι είναι τα ίδια απλά έχουν άλλη μορφή . Κάποια είναι υγρά και κάποια σκόνη .

Για παράδειγμα : Liquid fungus cure και fungus cure σκόνη . Ποιά η διαφορά ;

Γιατί λοιπόν πήρες την σκόνη και δεν πήρες το υγρό ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω την απορία σου. Γιατί να μην πάρω την σκόνη και να πάρω το υγρό; Επειδή όμως ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ μίλησε για κάψουλα για το συγκεκριμένο φάρμακο, ρώτησα στο κατάστημα και μου είπαν πλέον την θέση της κάψουλας έχει πάρει η σκόνη για πρακτικούς λόγους. Στην περίπτωσή μου λίγο με ενδιέφερε αυτό γιατί δύο μέρες δεν έβρισκα πουθενά αυτό το φάρμακο. Όπως και να έχει, διάβασα τις οδηγίες αλλά θα εμπιστευτώ τα παιδιά που έχουν εμπειρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου αλλά λάβε υπόψιν σου ότι το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό , άλλο το δικό σου , άλλο το δικό μου και ου το κάθε εξής . Ο κάθε ένας λοιπόν σου μιλά φυσικά με τις εμπειρίες του , αλλά σύμφωνα πάντα με το δικό του ενυδρείο ;) .

Δεν νομίζω λοιπόν ότι υπάρχει κάποιος κανόνας , όλα είναι σχετικά και σε γενικές γραμμές . Μπορεί για παράδειγμα κάτι που θα χαλάσει εμένα στο δικό σου να πάει σούπερ .

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξεφύγει πιστεύω απο το θέμα της Καλλιρόης. Αν είναι να κάνουμε κουβέντα σχετικά με την βιολογία και τα φάρμακα, και το γιατί είναι κάποια σκόνη και κάποια όχι ας την κάνουμε σε καινούριο θέμα ή στην συνάντηση.

Επιγραμματικά, η κάθε ουσία μπορεί να δράσει διαφορετικά αν είναι σε υγρή ή σταθερή μορφή, αν είναι συνδεδεμένη με κάποιο διαλύτη μέσα στο νερό, ο βαθμός απορροφησης της απο το σώμα του ψαριού μπορεί να αλλάξει επίσης. Αλλά δεν έχει σχέση με το θέμα της Καλλιρόης.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξεφύγει πιστεύω απο το θέμα της Καλλιρόης. Αν είναι να κάνουμε κουβέντα σχετικά με την βιολογία και τα φάρμακα, και το γιατί είναι κάποια σκόνη και κάποια όχι ας την κάνουμε σε καινούριο θέμα ή στην συνάντηση.

Επιγραμματικά, η κάθε ουσία μπορεί να δράσει διαφορετικά αν είναι σε υγρή ή σταθερή μορφή, αν είναι συνδεδεμένη με κάποιο διαλύτη μέσα στο νερό, ο βαθμός απορροφησης της απο το σώμα του ψαριού μπορεί να αλλάξει επίσης. Αλλά δεν έχει σχέση με το θέμα της Καλλιρόης.

Καλή ιδέα ;)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις τη θεραπεία στο 5λιτρο και να αδειάσεις όλη τη σκόνη μέσα , δεν μας πειράζει η υπερδοσολογία για μισή ή μια ώρα που θα μείνει το ψάρι μέσα .

Θερμοστάτη δε θέλουμε , φως δεν θέλουμε , αεραντλία καλό είναι να μπαίνει , καλή διάλυση του φαρμακου θέλουμε .

Τα φάρμακα όλα επηρεάζουν τη βιολογία , οι δοσολογία που προτείνουν οι εταιρίες που παράγουν τα φάρμακα είναι με κριτήριο τη μεγαλήτερη ωφέλεια σε σχέση με αναστρέψιμη ζημιά που θα γίνει .

Ο λόγος που δεν κάνουμε τη θεραπεία στο ενυδρείο της kalliroi είναι γιατί μπορεί να χρειαστεί να αλλάξουμε φάρμακο και εάν είναι αυτό που υπολογίζω ( Υδρα ) δεν έχει προλάβει να γεννήσει στο ενυδρείο .

Υγ. Juwell - Guppy 60 σωστά τα λέει η Astra .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα υγρά απο τις σκόνες τις ΑΡΙ είναι για διαφορετικές ασθένειες που ορισμένες απο αυτές εκδηλώνονται με τα ίδια συμπτώματα .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τον έβαλα σε 20 λίτρα περίπου με ένα φακελάκι που είναι για 38 και ετοιμάζω νερό για αναπλήρωση στο κυρίως ενυδρείο. Ο μικρός που έμεινε μόνος του έπαθε κατάθλιψη, είναι κολλημένος στο αριστερό τζάμι και τον ψάχνει! (Τα έβαλα δίπλα δίπλα)

Link to comment
Share on other sites

Ο Νηρέας είναι στη... μπανιέρα του και κάνει το λουτρό του. Στην αρχή φοβόταν αλλά τώρα είναι ΟΚ, κολυμπάει και "ξύνεται" στις φυσαλίδες της αεραντλίας. Ο άλλος που έμεινε μόνος του έχει κάτσει στον πάτο στην άλλη μεριά και δεν κουνιέται. Πήγα κοντά, με είδε, αλλά δεν έκανε τίποτα, κουνάει μόνο τα ματια του. Τι να έπαθε στα καλά καθούμενα; :( Έχω κλείσει φίλτρο και θερμοστάτη μέχρι να αναπληρώσω το νερό που έβγαλα. Δεν πείραξα τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τον έφερα πίσω τον άλλον, πρόσθεσα νερό, έβαλα σε λειτουργία φίλτρο και θερμοστάτη και τώρα είναι ΟΚ και τα δύο, κολυμπάνε κανονικά και ψάχνουν τροφή (δεν τα έχω ταίσει σήμερα). :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...