Jump to content

βακτηριδια


aggelos

Recommended Posts

καλησπέρα σας

χθές,έστεισα το πρώτο μου ενυδρείο και είμαι πολύ χαρούμενος :thumbup:

είναι 160 λτ και έχει ενα φιλτρο gemini 950 l/h όπως επίσης και εναν θερμοστάτη

αυτό που με έχει μπερδέψει και θέλω τα φώτα σας είναι το στρώσιμο.Διάβασα οτι υπάρχουν 3 τρόποι,όμως απο το μαγαζί που το πήρα μου είπαν μόνο να ρίχνω βακτηρίδια καθε βδομάδα.θα στρώσει και έτσι?

και κάτι άλλο,μπορείτε να μου πείτε και 1-2 άλλα ανθεκτικά και μη απαιτητηκά φυτά πέρα από την anubia?

σάς ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες, που αναφέρονται στο μπουκαλάκι με τα "βακτηρίδια" και φρόντισε να ρίχνεις καθημερινά ελάχιστα flakes, στο νερό, διαλύοντάς τα με το χέρι σου.

Κάνε τις μετρήσεις, για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά καθημερινά, για να ελέγχεις την πορεία του κύκλου.

Όταν οι δύο πρώτες τιμές, μηδενιστούν, ενώ η τρίτη έχει αυξητικές τάσεις, τότε μπορείς να βάλεις τα πρώτα ανθεκτικά ψαράκια.

Υπολόγισε η όλη διαδικασία να κρατήσει περίπου τρεις εβδομάδες και κατά τη διάρκεια αυτή, θα παρατηρήσεις έντονη θολούρα του νερού, η οποία σχετικά σύντομα θα αντικατασταθεί με μεγάλη διαύγεια, η οποία υποδεικνύει και την ωριμότητα του βιολογικού συστήματος.

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στα άρθρα μας και στις επί μέρους συζητήσεις.

Όσο για φυτά, προτείνω, εκτός από τις Ανούμπιες, Κρυπτοκορίνες και Βαλισνέριες, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι να σε πληροφορήσουν, πιο υπεύθυνα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες, που αναφέρονται στο μπουκαλάκι με τα "βακτηρίδια" και φρόντισε να ρίχνεις καθημερινά ελάχιστα flakes, στο νερό, διαλύοντάς τα με το χέρι σου.

Κάνε τις μετρήσεις, για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά καθημερινά, για να ελέγχεις την πορεία του κύκλου.

Όταν οι δύο πρώτες τιμές, μηδενιστούν, ενώ η τρίτη έχει αυξητικές τάσεις, τότε μπορείς να βάλεις τα πρώτα ανθεκτικά ψαράκια.

Υπολόγισε η όλη διαδικασία να κρατήσει περίπου τρεις εβδομάδες και κατά τη διάρκεια αυτή, θα παρατηρήσεις έντονη θολούρα του νερού, η οποία σχετικά σύντομα θα αντικατασταθεί με μεγάλη διαύγεια, η οποία υποδεικνύει και την ωριμότητα του βιολογικού συστήματος.

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στα άρθρα μας και στις επί μέρους συζητήσεις.

Όσο για φυτά, προτείνω, εκτός από τις Ανούμπιες, Κρυπτοκορίνες και Βαλισνέριες, αλλά σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι να σε πληροφορήσουν, πιο υπεύθυνα.

Καλή συνέχεια.

Φίλε Νίκο Καλημέρα.

Επειδή παλαιότερα με διόρθωσαν: Τελικά τί είναι, βακτήρια ή βακτηρίδια?

Δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα απλά για να λέγονται σωστά. Και να μαθαίνουμε ελληνικά! :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Φίλε Νίκο Καλημέρα.

Επειδή παλαιότερα με διόρθωσαν: Τελικά τί είναι, βακτήρια ή βακτηρίδια?

Δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα απλά για να λέγονται σωστά. Και να μαθαίνουμε ελληνικά! :)

BAKTHΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι και οι δυο λέξεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν.Στα βιβλία της Ιατρικής θα δούμε και το "βακτηρίδιο" αλλά και το "βακτήριο".Οι Αγγλοσάξωνες χρησιμποιούν την λέξη bacteria.( ελληνική λέξη).

Στο "Ετυμολογικό λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής" Ν.Π. Ανδριώτης σελ.48 αναφέρονται τα εξής:

βακτηρίδιο τό, μεταγν.βακτηρ-ίδιον, υποκορ. τού βακτήριον <αρχ. βακτηρία ή

Για να βοηθήσω λίγο, το μεταγν.= μεταγενέστερο υποκορ.= υποκοριστικό . αρχ.= αρχαίο

Η βακτηρία δεν είναι τίποτα άλλο απο το μπαστούνι.Αρκετά μικρόβια σε μεγέθυνση βλέπουμε ότι έχουν το σχήμα του μπαστουνιού δηλ. της βακτηρίας δηλαδή βακτήρια και υποκοριστικά βακτηρίδια.

Και σε άλλα λεξικά προτείνονται και δυο λέξεις.

Να ζητήσω συγνώμη για το λίγο αναλυτικό της υπόθεσης αλλά αυτά έχουν αρκετό ενδιαφέρον.Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι και οι δυο λέξεις μπορούν να χρησιμοποιηθούν.Στα βιβλία της Ιατρικής θα δούμε και το "βακτηρίδιο" αλλά και το "βακτήριο".Οι Αγγλοσάξωνες χρησιμποιούν την λέξη bacteria.( ελληνική λέξη).

Στο "Ετυμολογικό λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής" Ν.Π. Ανδριώτης σελ.48 αναφέρονται τα εξής:

βακτηρίδιο τό, μεταγν.βακτηρ-ίδιον, υποκορ. τού βακτήριον <αρχ. βακτηρία ή

Για να βοηθήσω λίγο, το μεταγν.= μεταγενέστερο υποκορ.= υποκοριστικό . αρχ.= αρχαίο

Η βακτηρία δεν είναι τίποτα άλλο απο το μπαστούνι.Αρκετά μικρόβια σε μεγέθυνση βλέπουμε ότι έχουν το σχήμα του μπαστουνιού δηλ. της βακτηρίας δηλαδή βακτήρια και υποκοριστικά βακτηρίδια.

Και σε άλλα λεξικά προτείνονται και δυο λέξεις.

Να ζητήσω συγνώμη για το λίγο αναλυτικό της υπόθεσης αλλά αυτά έχουν αρκετό ενδιαφέρον.Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :thumbup:

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ και για το "μάθημα" ελληνικών,καμία πληροφορία δεν είναι ποτέ άχρηστη :thumbup:

ένα άλλο πρόβλημα που προέκυψε είναι οτι το φίλτρο μου πιάνει με βεντούζες στο τζάμι(εσωτερικό) και χθες το βράδυ ξεκόλλησε και από την ροή του νερού που κοίταγε προς τα κάτω, σε ένα σημείο μου ανακάτεψε το υπόστρωμα με το χαλίκι :band: .μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο να το στερεώσω?το έχει πάθει κάποιος άλλος να μην του κολλάνε οι βεντούζες?ήμαρτον τόση δουλειά τζάμπα :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το Σωκράτη ( και δεν θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά, λόγω ειδικότητος).

Θέλω, όμως να επισημάνω, ότι στη γλώσσα του χόμπι μας, πολλές φορές, χρησιμοποιούμε όρους, οι οποίοι έχουν διαφορετική έννοια για έναν ειδικό, από αυτή που εμείς εννοούμε.

Έτσι έχουν καθιερωθεί λέξεις στο ενυδρειακό λεξικό, οι οποίες χρησιμοποιούνται και από τους Guru, οι οποίες μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετική έννοια για κάποιους ειδικούς, όπως για παράδειγμα χημικούς, βιολόγους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο πρόβλημα που προέκυψε είναι οτι το φίλτρο μου πιάνει με βεντούζες στο τζάμι(εσωτερικό) και χθες το βράδυ ξεκόλλησε και από την ροή του νερού που κοίταγε προς τα κάτω, σε ένα σημείο μου ανακάτεψε το υπόστρωμα με το χαλίκι :) .μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο να το στερεώσω?το έχει πάθει κάποιος άλλος να μην του κολλάνε οι βεντούζες?ήμαρτον τόση δουλειά τζάμπα :thumbup:

Οι βεντουζες μετα απο μια χρονικη περιοδο δεν κολλανε στο τζαμι.Μπορεις να τις αλλαξεις πουλανε

στα pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες μάρκες που δεν έχουν ιδιαίτερα καλά προϊόντα. Αυτά συνήθως δεν έχουν και καλές βεντούζες. Για παράδειγμα εγώ έχω αγοράσει ένα θερμοστάτη ο οποίος δεν κολλάει με ΤΙΠΟΤΑ στο τζάμι με αποτέλεσμα να έχω κάνει "πατέντα" που τον στιρίζω με ενυδρειακό σωληνάκι. Κάνε κάτι παρόμοιο ή εάν δεν μπορέσεις τελικά να βγάλεις άκρη πάρε ένα καλύτερο (και επώνυμο) φίλτρο να ξεμπερδεύεις. Σε περίπτωση που το κάνεις αυτό διάβασε και τα σχετικά άρθρα περί αλλαγής φίλτρου και υλικών. Καλή συνέχεια από μένα και μια συμβουλή ακόμα: ΥΠΟΜΟΝΗ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

τώρα το έχω στερεώσει και είναι οκ.Να το αλλάξω ακόμα δεν θέλω γιατί είναι σε διαδικασία στρωσίματος και μην πάει τζάμπα

μπορώ μετά από ένα μήνα όμως να προσθέσω και ένα δευτερο φιλτρο,καινουργιο,άστρωτο,σε ενυδρείο με ψάρια μεσα??δλδ να δουλευει το παλιο και να προσθέσω και ενα δευτερο φιλτρο καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

τώρα το έχω στερεώσει και είναι οκ.Να το αλλάξω ακόμα δεν θέλω γιατί είναι σε διαδικασία στρωσίματος και μην πάει τζάμπα

μπορώ μετά από ένα μήνα όμως να προσθέσω και ένα δευτερο φιλτρο,καινουργιο,άστρωτο,σε ενυδρείο με ψάρια μεσα??δλδ να δουλευει το παλιο και να προσθέσω και ενα δευτερο φιλτρο καινουργιο?

Φυσικα και δεν θα το αλλαξεις για τα βεντουζακια και μονο,σου επαναλαμβανω πουλανε στα pet shops.

Mπορεις να βαλεις αργοτερα και ενα δευτερο φιλτρο που να δουλευει παραλληλα με το παλιο το οποιο

ομως πρεπει να ειναι στρωμενο(εννοω το παλιο).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ stav

οπότε σε 1-2 μήνες (γιατί τώρα με το ενυδρείο και με όλα τα παρελκόμενα του αρχάριου που αγόρασα έχω μείνει ταπί :) ) θα πάρω και ένα δεύτερο φίλτρο έστω και σαν backup περίπτωση.

να ρωτήσω κάτι ακόμα,το ενυδρείο αυτήν την στιγμή στρώνετε και έχει μέσα μόνο μια ανούμπια.Χρειάζετε οξυγόνωση? στο φίλτρο μου έχει ένα σωληνάκι στο στόμιο,το οποίο η άλλη του άκρη είναι πάνω από τη επιφάνια του νερού και έχει έναν ροοστάτη που σου επιτρέπει αν το ανοίξεις,το νερό που βγαίνει από το φίλτρο να βγάζει και μπουρμπουλίθρες.πρέπει να το έχω ανοιχτό?

σηγνώμη που σας κούρασα αλλά οι απορίες μου είναι άπειρες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι μπουλμπουλιθρες δεν χρειαζονται εκτος εαν σου αρεσουν εσενα οπτικα.Εαν εχεις στραμενη την

εξοδο του φιλτρου προς την επιφανεια του νερου και αναταρασεται αυτο δημιουργει οξυγονο.

Επισης ειδα οτι το φιλτρο σου γυριζει 950 λιτρα/ωρα και εχεις ενυδρειο 160 λιτρα,σε υπερκαλυπτει

δεν χρειαζεσαι δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...