Jump to content

Η Θηλυκή Guppy Σταμάτησε Την Γέννα


Vasilikiser

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, νέα στο χόμπι και με έναν γιο 3.5 που αγαπάει πολύ τα ζώα και αφού είδε τον Nemo ήθελε να αποκτήσουμε και εμείς τον Nemo και την Dorry...και εφ όσον μου χάρισαν ενυδρείο Juwel 60lt πλήρως εξοπλισμένο αποφάσισα να μπω και εγώ στο χόμπι του ενυδρείου. Έστρωσα το ενυδρείου για 10 ημέρες με βάση όσο μου είπαν στο Pet shop και έχω μερικές απορίες και ερωτήσεις. Το ενυδρείο έχει μέσα 2 Platy, 1 Guppy αρσενικό 3 Guppy θηλυκά ( τα 2 εγκυμονούν απο την ώρα που τα πήρα) ένα καθαριστή που μένει στο βυθό, 2 Molly και εναν ασημένιο ήρεμο καρχαρία. Η μια ερώτηση είναι εάν είναι η σωστή ψαροσύνθεση ? και επίσης η 2η ερώτηση είναι ότι οι δυο θηλυκές που πήρα ήταν ήδη εγκυμονούσες. Η κοιλιά τους είναι φουσκωμένη και πίσω έχουν το χαρακτηριστικό μαύρο σημάδι. Οπότε αγόρασα γεννήστρα γιατί δεν έχω καθόλου φυτά (Τα Pet εδώ δεν έχουν φυσικά φυτά). Η μια έγκυος λοιπόν έκανε 3 Guppies ζωηρά και χαρούμενα και σταμάτησε την γέννα εκεί. τι μπορεί να φταίει γιαυτο ? Το αποτέλεσμα είναι ότι αναγκάστηκα και πήρα 2ο ενυδρείο 40Lt σε πολύ τιμή γιατί τα μικρά κολυμπούσαν επάνω στην γεννήστρα με αποτέλεσμα να το φάνε το ένα. Έτσι μετά από μια ημέρα στρώσιμο τα έβαλα στο καινούργιο θα μου πείτε λάθος αλλά ούτως η άλλως και τις μάνες που έβγαλα από την γεννήστρα τα μικρά ήταν τόσο ζωηρά που θα έβγαιναν στο ενυδρείο και θα τα έτρωγαν. Τι προτείνετε να βάλω τις εγκυμονούσες μέσα στην γεννήστρα σε μόνιμη βάση και να περιμένω ? γιατί η μια θηλυκή έκανε μόνο τρία μωρά ? Η θερμοκρασία είναι στους 27ο βαθμούς και το φίλτρο πολύ καλό δεν έχω άλλες μετρήσεις. Κάθε 20 ημέρες αλλάζω το 1/3 του νερού βέβαια βλέπω πολύ ίζημα στον βυθό και ίσως χρειαστώ σκούπα βυθού. Όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του σχετικά με την ψαροσύνθεση και με το γιατί σταμάτησε την γέννα η Guppina

ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Με τα ζωοτόκα δεν έχω ασχοληθεί αλλα με σιγουριά μπορω να σου πω ότι η ψαροσύνθεση ειναι πολύ λάθος. Ο πετσοπάς λοιπόν έκανε πάλι το θαύμα του και εναν ακόμη πελάτη τον γέμισε άχρηστες πληροφορίες και ζωντανά για να κερδίσει. Ο καρχαρίας (μάλλον πήρες silver shark) ειναι για που μεγαλύτερο ενυδρειο μιας και μεγαλώνει πολυ και δεν ταιριάζει με τη καμία με τα αλλα είδη που έχεις μέσα.

Τις αλλαγές του νερου καλο ειναι να τις κάνεις κάθε εβδομάδα, το 30%.

Στα βασικά τώρα. Το ενυδρειο σου ειναι στρωμένο; Μετρήσεις αμμωνίας, νιτρώδη και Νιτρικά έχεις πάρει; Αν όχι πάρε υγρα τεστ να δεις τις τιμές και το που βρίσκεσαι. Τι φιλτρο έχεις με τι υλικά μέσα;. Θέλει μέρες και υπομονή για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου (40 μέρες περίπου). Ο πετσοπάς σε δέκα μέρες μπορεί να στρώνει το κρεβάτι του αλλα το ενυδρειο θέλει λίγο παραπάνω. Δε θα ακούς τον συγκεκριμένο πετσοπά γιατι δε ξέρει τι του γινεται!

Τα γκαπάκια θέλουν φυτά επιφάνειας (κερατόφυλλο πχ) για τις γέννες, τα χρειάζεται ο γόνος δηλαδή. Μπες στις αγγελίες και ζήτα απο ενα μελος να σου δώσει αν δεν έχει ο επιστήμονας πετσοπάς για να πάρεις απο εκεί. Στις αγγελίες θα βρεις πολλα χρήσιμα πράγματα και σε πολυ καλές τιμές. Μπες στην κατηγορία με τα προφίλ των ψαριών και διάβασε για τα είδη που έχεις για να δεις τι χρειάζονται ώστε να τους το προσφέρεις. Οταν γίνουν όλα όπως πρέπει να χαρείς κι εσύ κι ο πιτσιρικάς σου πολλές γέννες και πολλα πολύχρωμα ψαράκια. Καλη συνέχεια και καλη διαμονη στο φόρουμ και στην καλύτερη ψαροπαρέα της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για το όμορφο καλωσόρισμα. Άκουσα τις συμβουλές σου και μέσα σε ένα μήνα το ενυδρείο μεταμορφώθηκε διάβασα και οι μετρήσεις είναι μια χαρά το φύτεψα και σήμερα μια θηλυκή έκανε ως τώρα 50 +μωρά τα οποία μετέφερα στο ενυδρείο μαιευτήριο 40 lt και τα υπόλοιπα αύριο γιατί γέννα απο τις 19 και πήγε 2. .. Πολύ χάρηκα εάν εξαιρέσεις του πως θα κάνω τις αλλαγές νερού και τι θα τα κάνω όλα αυτά .. Το θαύμα της ζωής και ο σεβασμός σε ένα πλάσμα ενός χιλιοστου..

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω για το όμορφο καλωσόρισμα. Άκουσα τις συμβουλές σου και μέσα σε ένα μήνα το ενυδρείο μεταμορφώθηκε διάβασα και οι μετρήσεις είναι μια χαρά το φύτεψα και σήμερα μια θηλυκή έκανε ως τώρα 50 +μωρά τα οποία μετέφερα στο ενυδρείο μαιευτήριο 40 lt και τα υπόλοιπα αύριο γιατί γέννα απο τις 19 και πήγε 2. .. Πολύ χάρηκα εάν εξαιρέσεις του πως θα κάνω τις αλλαγές νερού και τι θα τα κάνω όλα αυτά .. Το θαύμα της ζωής και ο σεβασμός σε ένα πλάσμα ενός χιλιοστου..

Μπραβο για την επιλογη σου να το σουλουπωσεις. Θα σε ανταμοιψει.

Τα ψαρακια μπορεις να τα χαρισεις ή πουλησεις βαζοντας μια αγγελια στο φορουμ!

Επισης εγω θα σου λεγα να μην σκας και να αφηνεις τις θυληκες να γεννανε στο κεντρικο ενυδρειο αν το χεις φυτεψει. Ισως να μην επιβιωσουν ολα αλλα τα δυνατα θα επιβιωσουν! Εχει η φυση τον τροπο της κι εσυ δεν θα εχεις τοσα πολλα ψαρακια να δωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το μεράκι σου ! :) Αν βρεις χρόνο , κάνε μας και μια παρουσιάση συμπληρώνοντας τη Φόρμα Παρουσίασης

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι μπράβο και καλές γέννες θα συμφωνήσω επίσης απόλυτα με τον Sturm για τα μικρά μιας και κάνω το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...