Jump to content

Μονομαχούλης!


Kozdingo

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!

 

Λέγομαι Κωνσταντίνος από Θεσσαλονίκη και όπως βλέπετε αυτό είναι το πρώτο μου θέμα. Θα ήθελα και την βοήθεια σας και γενικές πληροφορίες για το ενυδρείο.

 

Πριν από περίπου 6 μήνες, μου έκανε δώρο η κοπέλα μου έναν ασχημούλη μονομάχο σε μία γυάλα με λίγη άμμο και ένα φυτάκι. Άλλαζα κάποιο μέρος του νερού κάθε 3-4 ημέρες και όταν άρχισε να κρυώνει ο καιρός τον έβαλα σε πιο ζεστό μέρος μέσα στο σπίτι. Πριν από 2 βδομάδες τον έβλεπα στον πάτο ακίνητο χωρίς να έχει διάθεση για τίποτα, παρά μόνο για να φάει. Και τότε αποφάσισα να κοιτάξω σε κάποιο φόρουμ να δω τι παίζει. Έτσι σας βρήκα. Αν και μου ήταν γνωστό ότι το ψάρι δε μπορεί να ζήσει σε γυάλα δεν ήξερα πόσο καταστροφικό ήταν για το ψαράκι. Ήξερα πως ήθελε ζεστό νερό αλλά δεν ήξερα την θερμοκρασία! Πλήρη άγνοια δηλαδή. Ευτυχώς εδώ μέσα βρήκα πολλές πληροφορίες από εσάς που με ταρακούνησαν και αποφάσισα να κάνω ένα ενυδρείο να ζήσει κατάλληλα το ψαράκι.

 

Πριν από 1 βδομάδα πήρα ένα μικρό ενυδρείο 25Lt με ένα φιλτράκι, θερμοστάτη και λάμπα. Το γέμισα νερό, έβαλα αντιχλώριο και το τσίτωσα στους 28 βαθμούς. Όταν το νερό στο ενυδρείο έφτασε περίπου τους βαθμούς της γυάλας έβαλα σιγά-σιγά το ψαράκι, όπως και το νερό της γυάλας στο ενυδρείο. Και το μικρό ζωντάνεψε!

 

Εχθές αγόρασα χαλίκι, 4 φυτά, 1 ξύλο και 2 σαλίγκαρους.

 

Αφού έσκαψα το χαλίκι, τοποθέτησα την Δράκαινα κάτω από την λάμπα και πίσω σε ένα σημείο το ξύλο με την Ανούμπια επάνω του χωρίς όμως να την δέσω. Τα άλλα 2 φυτά δε θυμάμαι τι είναι αλλά τα έβαλα σε σημείο που τα χτυπάει το φως. Θα σας ανεβάσω φώτο όμως με τα φυτά και γενικά το ενυδρείο να μου δώσετε πληροφορίες.

 

Αφού τα έβαλα όλα ο μικρός άρχισε να εξερευνεί το καινούριο του σπίτι.

 

Αυτή την στιγμή το νερό είναι κοκκινωπό όμως αλλά πιστεύω είναι από το ξύλο και το ψαράκι άφαντο! Υπάρχει περίπτωση τα φυτά ή το ξύλο να το πείραξαν;

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά θέλω να του φτιάξω ένα καλό σπιτάκι και να μάθω γενικά για τα ενυδρεία!

 

Περιμένω!  :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κώστα και καλώς ήρθες , ρίξε μια ματιά εδώ και θα βρείς τις απαντήσεις στα ερωτήματα σου καθώς και άλλες πληροφορίες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&st=0&p=323429entry323429

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και καλή αρχή.

δεν ξέρω αν επεξεργάστηκες το ξύλο ώστε να φύγουν οι πολλές τανίνες.... και για αυτό το λόγο πρέπει το νερό σου να έχει πάρει αυτό το κόκκινο χρώμα.

τώρα για το άφαντος χρειάζονται μετρήσεις.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κώστα και καλώς ήρθες , ρίξε μια ματιά εδώ και θα βρείς τις απαντήσεις στα ερωτήματα σου καθώς και άλλες πληροφορίες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&st=0&p=323429entry323429

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, ήξερα πως υπάρχει κάποιο θέμα αλλά ήθελα να τα γράψω κιόλας. :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και καλή αρχή.

δεν ξέρω αν επεξεργάστηκες το ξύλο ώστε να φύγουν οι πολλές τανίνες.... και για αυτό το λόγο πρέπει το νερό σου να έχει πάρει αυτό το κόκκινο χρώμα.

τώρα για το άφαντος χρειάζονται μετρήσεις.....

Να 'σαι καλά! Όχι δεν έκανα καμία επεξεργασία...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην μετεφερα το θεμα στη σωστη κατηγορια :)

Τωρα παμε στο θεμα σου.Πολυ καλα εκανες και πηρες ενυδρειο,κανενα ψαρι δεν μπορει να ζησει σε γυαλα.

Το ενυδρειο εχει φιλτρο και αν ναι τι υλικα εχει μεσα?

Θα πρεπει να κανεις μετρησεις τουλαχιστον για αμμωνια,νο2 και νο3,το φιλτρο θελει στρωσιμο πριν μπει το ψαρι μεσα.

Διαβασε εδω τα υπομνηματα για τους αρχαριους και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου.

Το φυτο δρακαινα δεν κανει για ενυδρειο,ειναι υδροφιλο και οχι υδροβιο,μετα απο λιγο καιρο θα σου χαλασει.

Το χρωμα που βλεπεις στο νερο λογικα ειναι απο το ξυλο που εβαλες και εχει απελευθερωσει ταννινες και χουμικα οξεα,δεν ειναι καθολου κακο για το ψαρακι,το αντιθετο μαλιστα.Αν δεν σου αρεσει το χρωμα,θα φυγει σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου που θα κανεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην μετεφερα το θεμα στη σωστη κατηγορια :)

Τωρα παμε στο θεμα σου.Πολυ καλα εκανες και πηρες ενυδρειο,κανενα ψαρι δεν μπορει να ζησει σε γυαλα.

Το ενυδρειο εχει φιλτρο και αν ναι τι υλικα εχει μεσα?

Θα πρεπει να κανεις μετρησεις τουλαχιστον για αμμωνια,νο2 και νο3,το φιλτρο θελει στρωσιμο πριν μπει το ψαρι μεσα.

Διαβασε εδω τα υπομνηματα για τους αρχαριους και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου.

Το φυτο δρακαινα δεν κανει για ενυδρειο,ειναι υδροφιλο και οχι υδροβιο,μετα απο λιγο καιρο θα σου χαλασει.

Το χρωμα που βλεπεις στο νερο λογικα ειναι απο το ξυλο που εβαλες και εχει απελευθερωσει ταννινες και χουμικα οξεα,δεν ειναι καθολου κακο για το ψαρακι,το αντιθετο μαλιστα.Αν δεν σου αρεσει το χρωμα,θα φυγει σιγα σιγα με τις αλλαγες νερου που θα κανεις.

Τέλεια! Ψάχνω, βρίσκω και σε ό,τι κολλήσω θα σας στείλω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα ! Καλη αρχή σε εσένα και στο ψαράκι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

Βαλε καμια φωτογραφιουλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες κι απο μενα φιλε μου και καλη αρχη γιατι ουσιαστικα τωρα ξεκινας σωστα

οτι χρειαστεις ρωτας το φορουμ ειναι αψογο, θα βρεις βοηθεια σε οτι χρειαστεις. μιας κ ειμαστε και στην ιδια πολη οτι θελησεις ρωτας/ζητας.

αφου αρχισε ο μονομαχος σου να παιρνει τα πανω του δωσ του και καμοια βιταμινη να εκτοξευτει...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Μπράβο σου που προσπαθείς να του δώσεις ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το φίλτρο σου δεν είναι στρωμένο, προσοχη στην ποσότητα τροφης που ρίχνεις! Τάιζε με φειδώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα!!!

Καλό διάβασμα και ότι χρειαστείς ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

Ναι το ξέρω, πρέπει να ανεβάσω έστω μία φωτογραφία να σας δείξω αλλά αυτές τις μέρες είμαι λίγο στο τρέξιμο.

Το ψαράκι είναι μια χαρά, το νερό καθάρισε με τις αλλαγές του νερού αν και ακόμα έχει κοκκινωπό χρώμα. Υπάρχει αρκετή άλγη στα φυτά όμως, κάτι σαν χνούδι. Οι μετρήσεις δείχνουν καλές με τα δεδομένα που βρήκα εδώ μέσα!

Βρήκα μικρά σαλιγκάρια μέσα, τουλάχιστον 3! Καλό είναι αυτό;

Επίσης, ένα φυτό έχει διώξει 2-3 φυλλαράκια και σε κάποια φύλλα του υπάρχουν τρυπίτσες. Αρχίζει να τα φτύνει το φυτό; Να το βγάλω από το ενυδρείο; Δεν κιτρίνισε όμως.

Τα λέμε σύντομα και με φωτογραφίες!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρακια ηρθαν με τα φυτα... Καλο κανουν φτσνει να μην ταιζεις πολυ και αρχσουν να πολλαπλασιαζονται.... Μην ανησυχεις γι'αυτα. Βαλε τις φωτογραφιες και θα σουν τα παιδια για το φυτο. Τις περισσοτερες φορες θελουν το χρονο τους και αυτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρακια ηρθαν με τα φυτα... Καλο κανουν φτσνει να μην ταιζεις πολυ και αρχσουν να πολλαπλασιαζονται.... Μην ανησυχεις γι'αυτα. Βαλε τις φωτογραφιες και θα σουν τα παιδια για το φυτο. Τις περισσοτερες φορες θελουν το χρονο τους και αυτα...

Άμα γράφεις από κινητό κάνεις κάτι γελοία λάθη...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες φίλε μου!!!

Να σου ζήσει ο μονομάχος και μπράβο που θέλεις να του δώσεις ότι περισσότερο μπορείς!!

Περιμένουμε παρουσίασή σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...