Jump to content

Στεγνωμα Σωληνων?


stanisalus18

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια να σας ρωτησω κατι? Εσεις με ποιο τροπο στεγνωνετε τους σωληνες του εξωτερικου φιλτρου, τους σωληνες αλλαγης νερου? Ετσι ωστε να μην μενει καθολου νερο μεσα, ουτε σταγονιτσες να μην υπαρχουν. Ειτε ειναι οι χοντροι σωληνες ειτε ειναι τα σωληνακια αεραντλιας. Πως γινεται να ειναι τελειως καθαροι, μετα την χρηση τους, ετσι ωστε να πανε να μεινουν για λιγο καιρο στη ντουλαπα?

Link to comment
Share on other sites

Άφησε να περάσει απο μέσα τους άφθονο νερό βρύσης, αν έχουν μπίχλα μέσα, εγώ προσωπικά έχω βρει μια πατέντα με ένα παλιό καθαριστήρι για το σαξόφωνο μου :D, βαμβάκι δεμένο με κλωστή ή πολύ ζεστό νερό επίσης θα δουλέψει, άφησε τα να στεγνώσουν και χώστα στην ντουλάπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στεγνώνουμε τα λάστιχα ποτέ! τα αφήνουμε να τρέξει όσο νερό τρέξει και μετά τα αποθηκεύουμε, αν θέλεις μπορείς να βάλεις φελλούς για τάπες στις δύο άκρες και έτσι ότι μείνει θα μείνει μέσα στο λάστιχο. Αν θέλεις ντε και καλά να τα στεγνώσεις τελείως θα μπορούσες να το κάνεις με ένα σύρμα που στη μία πλευρά θα δέσεις ένα πανί και θα περάσεις την άλλη άκρη μέσα από το λάστιχο και θα τραβήξεις το σύρμα ώστε να περάσει μέσα από το λάστιχο η άκρη με το πανί και έτσι θα πάρει όσο νερό έχει μείνει αν χρειαστεί επαναλαμβάνεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον επειδή είναι από πλαστικό. Εγώ κρεμάω τον σωλήνα σε ένα γαντζάκι στο ντουλάπι της κουζίνας (από έξω, όπως κρεμάμε τις πετσέτες) και όποτε στεγνώσει! Μερικές φορές δεν προλαβαίνει να στεγνώσει μέχρι την επόμενη χρήση. Η ιδέα με το σύρμα πάντως μου άρεσε. :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Γιατι θελεις να στεγνωσεις τα λαστιχα?

Αν θες να τα καθαρισεις εκτος απο το κολπο με το συρμα και τη πετσετα που σου ειπαν τα παιδια,υπαρχουν στο εμποριο και κατι βουρτσες ειδικες για καθαρισμο λαστιχων των φιλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω για ποιον λογο δεν πρεπει να τα στεγνωνουμε?

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος! :bigemo_harabe_net-134: απλά δεν νομίζω κανείς να νοιάζεται να στεγνώσει τα λάστιχα. απλά τα αποθηκεύει, η ποσότητα νερού που κρατάνε είναι αμελητέα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελεις να στεγνωσεις τα λαστιχα?

απλά δεν νομίζω κανείς να νοιάζεται να στεγνώσει τα λάστιχα

Με το στασιμο νερο που μενει μεσα δεν αναπτυσονται βακτηρια και παθογονοι οργανισμοι? Με αυτο το σκεπτικο κανω αυτη την ερωτηση. Το εχω διαβασει νομιζω καπου εδω ισως κανω και λαθος.. Πολυ χρησιμες οι γνωμες σας, αυτο με τα βουρτσακια τα βαμβακια τα συρματα και τα πανια ειναι πολυ καλες ιδεες για να εξαλειφθουν τελειως οι σταγονιτσες απο μεσα

Link to comment
Share on other sites

Με το στασιμο νερο που μενει μεσα δεν αναπτυσονται βακτηρια και παθογονοι οργανισμοι? Με αυτο το σκεπτικο κανω αυτη την ερωτηση. Το εχω διαβασει νομιζω καπου εδω ισως κανω και λαθος.. Πολυ χρησιμες οι γνωμες σας, αυτο με τα βουρτσακια τα βαμβακια τα συρματα και τα πανια ειναι πολυ καλες ιδεες για να εξαλειφθουν τελειως οι σταγονιτσες απο μεσα

Αυτο γινεται συνηθως με τα λαστιχα βρυσης ας πουμε που κρατανε νερο μπολικο! Τωρα τα λαστιχα που αναφερεις αν φυσηξεις δυνατα απο την μια τρυπα θα φυγει το νερο και το υπολοιπο θα εξατμιστει. Οπως ειπε και ο sammy, ειναι αμελητεα η ποσοτητα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...