Jump to content

Απορίες Στησίματος Ενυδρείου.


Recommended Posts

Καλο μήνα.

Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο για τον επαγγελματικό μου χώρο μιας και εκεί περνάω πολύ χρόνο.

Σκέφτομαι για κάτι γύρο στα 60 λίτρα με 20 σαμπ το παλιό μου ενυδρείο.

από ψάρια λέω για κορύντορας.

1 τα λίτρα του ενυδρείου υπολογίζονται ως καθαρά του κυρίως + το σαμο ή άσχετο το ένα από το άλλο.

2 εύκολα φυτά θα ευδοκομήσουν με αυτά τα ψάρια?

3 μπορούν να συνδυαστούν με γαρίδες?

4 τι άλλο ψάρι θα προτείνατε μαζί με κορύντορας ¨η αυτά είναι αρκετά μιας και πάνε ομάδα.

5 για ασχετικά αρχάριο τα συστήνεται?

συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν θέλω να κάνω κάτι για να ταλαιπωρήσω τα ψαράκια....

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τι προτίθεσαι να κάνεις , αν δεν θές να κατεβάζεις ph τότε τα ζωοτόκα είναι μονόδρομος . Αλλά και πάλι υπάρχει και ένα είδος νανοκιχλίδας ( δεν θυμάμαι όνομα ) που μπορείς να βάλεις σε αυτά τα λίτρα .

Τα corydoras απαιτούν άμμο και όχι χαλίκι για να μην τραυματίσουν τα μουστάκια τους αλλά δεν ξέρω με τους γόνους τι γίνεται , μήπως και φάνε τους γόνους . Όσον αφορά τις γαρίδες είναι ένα ρίσκο , μπορεί να φαγωθούν από τα ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις πολλα και τα κορυ θελουν κοπαδακι! Ευκολα ψαρακια ειναι δεν εναι δυσκολα! Γιατι δεν πας μονο σε γαριδες ή σε ζωοτοκα! Ενα ζευγος ραμ ή ιριαθερινα ή pseudomugil!

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα του νερου υπολογιζονται του κυριος ενυδρειου συν το σαμπ,ομως τα ψαρια επειδη ειναι στο κυριος ενυδρειο εγω θα υπολογιζα μονο αυτο και συμφωνα με αυτο θα εβαζα τα ψαρια μου.

Μια χαρα θα ευδοκιμησουν τα φυτα με τα κορυ.Ομως στα λιτρα σου εγω θα ελεγα να βαλεις τα corydoras leucomelas η τα corydoras pygmaeus που ειναι μικρα και μια χαρα για τα λιτρα σου.

Γαριδες μπορεις να βαλεις αλλα θα πρεπει να περιμενεις 2 μηνες να στρωσει ο βυθος σου,το ιδιο ισχυει και για τα κορυ.

Εγω θα εβαζα και μια ομαδουλα νεον η καρδιναλιων με την προυποθεση οτι το νερο θα ειναι μαλακο.

Link to comment
Share on other sites

από ότι έχω καταλάβει τα κορύντορας δεν έχουν απαίτηση σε μαλακό νερό.

οπώτε θα χρειάζεται επεξεργασία για τα νεον και τους καρδινάλιους. σωστα?

γκάπυ μπορώ να βάλω με τα κορύντορας?

σταρμ το προφιλ με τα κορυ τα συστηνει για τέτοιο ενυδρείο.

θα δω βέβαι και τις προτάσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ θελουν μαλακο νερο οπως και τα νεον.Με γκαπυ δεν θα τα εβαζα.Αυτα που σου εδωσα πιο πανω κανουν για το ενυδρειο οσυ,τα αλλα ειδη θελουν πιο πολλα λιτρα και βασικα πιο μεγαλη επιφανεια πατου.

Link to comment
Share on other sites

νόμιζα ότι τα κόρυ θέλουν σκληρό νερό βρύσης δηλαδή...

οπώτε κάποια πρόταση για νερό χωρίς επεξεργασία?

Link to comment
Share on other sites

Για κορυ δεν νομιζω να υπαρχει με νερο βρυσης και για τα λιτρα σου.Καποια ειδη μπορει να την παλεψουν με βρυσης αλλα δεν κανουν για τα λιτρα σου,εσυ αναγκαστικα αν θες κορυ πρεπει να πας στα μικροσωμα.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτά που μου έχεις στείλει στο λινκ είχα δει.

οπώτε με νερό βρύσης ή γκάπυ ή περλ γκουράμι?

Link to comment
Share on other sites

Για περλ ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο. Τα γκαπυ θελουν πιο σκληρο νερο!

Τα κορυ που σου βαζει ο Κωστας πιο πανω ειναι καλη λυση αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να τα βρεις και τα ποσο ειναι φθηνα! Επισης στα 50 λιτρα που λεει το προφιλ, αν τα βρεις θα δεις και μονος σου οτι θα ειναι λιγο στιμωγμενα.

Καλη λυση ειναι και τα απιστο. Πολυ χρωμα και γεννες!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου κάνεις λινκ το προφίλ?

σε ποιά κατηγορία ανήκουν?

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80524&p=727875

Ανηκουν στην περηφανη οικογενεια της Αμερικης!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

οπότε με αυτά τα ψαράκια δεν θα χρειαστεί επεξεργασία το νερό?

θα έχω πρόβλημα με γένες?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λιγα ψαρια δεν θελουν επεξεργασια στο νερο. Ζωοτοκα και αφρικανικα κυριως! Αυτα τα ψαρακια οπως και τα κορυ ζουνε αμαζονιο οποτε το νερο το θελουν πιο οξινο, πιο μαλακο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...