Jump to content

120 Λίτρα Apistogramma!


ScarFace

Recommended Posts

Ξεκινα με καμια ανουμπια κλασσικα και μετα για φυτεμα υγροφιλια,βαλισνερια,καμπομπα.....

Οσο για φυλλα,εννοεις catampa?

Μαλλον στο ιντερνετ,δεν εχω δει σε πετσοπ αλλα ρωτα κιολας......

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με καμια ανουμπια κλασσικα και μετα για φυτεμα υγροφιλια,βαλισνερια,καμπομπα.....

Οσο για φυλλα,εννοεις catampa?

Μαλλον στο ιντερνετ,δεν εχω δει σε πετσοπ αλλα ρωτα κιολας......

Ναι τέτοια φυλλα(νομιζω catappa λέγονται)!! Θα ψαξω λίγο στο ίντερνετ μήπως βρω κάτι!

Καμια ανουμπια και καμια βαλυσνερια και θα δειξει πιο ωραίο μου φαίνεται!

Δίκιο εχεις!

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - ScarFace
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλα! :)

Βαλισνερια τσεκαρε αν θες την spiralis εμενα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ απο τις αλλες.....

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα (μέσα στην βδομάδα)θα μπει λίγη βαλυσνερια!

Θα ενημερωσω με φωτογραφιες!!κάποιο άλλο φυτο ευκολο για φύτεμα σε άμμο??

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο... Βλεπω για να παιρνω ιδεες...Για κοιτα για egeria densa ειναι ευκολο και μεγαλωνει γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο... Βλεπω για να παιρνω ιδεες...Για κοιτα για egeria densa ειναι ευκολο και μεγαλωνει γρηγορα...

Θα κοιτάξω Μαίρη ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν τελικα καποιες μικρες βαλυσνεριες και ενα δυο ακομα φυτακια που δεν ξερω τι ειναι να σας πω την αληθεια!post-54760-0-43996300-1386704093_thumb.jpgpost-54760-0-60453900-1386704106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι σε κινητο και δε βλέπω καλα, αριστερα έχεις πέτρα με μος και τυλιγμένα με τούλι; Αν ναι, βγάλτη πάλι και άπλωσε τη μος και στα πλαινά της πέτρας, γύρω γύρω δηλαδή. Μη βάλεις τούλι αλλα δυχτάκι πχ αυτο από τα γαλατάκια του καφε η κάτι παραπλήσιο. Τυλιγεις σχετικά σφιχτά χωρις να αφήσεις κενά αλλα όχι και τεζα ρε παιδι μου. Να κρατάει όλη τη μος ας πούμε. Θα σου στείλω δυο φωτογραφία να δεις πως θα γίνει ο θάμνος σου.....πλάκα έχει να μην ειναι πέτρα με τούλι και τσάμπα να τα έγραψα όλα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ο θάμνος της Christmas moss ειναι αυτός που φαίνεται αριστερα γωνία μπροστά. Δε μπορω να διακρίνω αν ειναι πανω σε πέτρα ή ξύλο. Έχει πολυ ωραίο σχήμα. Έτσι ακριβώς ήταν και ο δικός μου (Ειναι φωτο απο ενα χομπίστα που την ανέβασε πρόσφατα και έχει κάνει τρομερή δουλεια ο τύπος)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι σε κινητο και δε βλέπω καλα, αριστερα έχεις πέτρα με μος και τυλιγμένα με τούλι; Αν ναι, βγάλτη πάλι και άπλωσε τη μος και στα πλαινά της πέτρας, γύρω γύρω δηλαδή. Μη βάλεις τούλι αλλα δυχτάκι πχ αυτο από τα γαλατάκια του καφε η κάτι παραπλήσιο. Τυλιγεις σχετικά σφιχτά χωρις να αφήσεις κενά αλλα όχι και τεζα ρε παιδι μου. Να κρατάει όλη τη μος ας πούμε. Θα σου στείλω δυο φωτογραφία να δεις πως θα γίνει ο θάμνος σου.....πλάκα έχει να μην ειναι πέτρα με τούλι και τσάμπα να τα έγραψα όλα αυτα!

Αν οντως εχεις την μος τυλιγμενη με τουλι, καλυτερα δεστην με πετονια τωρα που θα βγουν τα μικρα!

Aν βλεπω καλα γιατι ειναι θολα, το ενα φυτο αριστερα μπροστα ειναι echinodorus tenelus!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι σε κινητο και δε βλέπω καλα, αριστερα έχεις πέτρα με μος και τυλιγμένα με τούλι; Αν ναι, βγάλτη πάλι και άπλωσε τη μος και στα πλαινά της πέτρας, γύρω γύρω δηλαδή. Μη βάλεις τούλι αλλα δυχτάκι πχ αυτο από τα γαλατάκια του καφε η κάτι παραπλήσιο. Τυλιγεις σχετικά σφιχτά χωρις να αφήσεις κενά αλλα όχι και τεζα ρε παιδι μου. Να κρατάει όλη τη μος ας πούμε. Θα σου στείλω δυο φωτογραφία να δεις πως θα γίνει ο θάμνος σου.....πλάκα έχει να μην ειναι πέτρα με τούλι και τσάμπα να τα έγραψα όλα αυτα!

Ηθελα να το φτιαξω να το κάνω με διχτακι αλλά είναι και η φωλιά τους κάπου εκεί!

Τι να κάνω τώρα?

Έγινε επεξεργασία - ScarFace
Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχεις την μος τυλιγμενη με τουλι, καλυτερα δεστην με πετονια τωρα που θα βγουν τα μικρα!

Aν βλεπω καλα γιατι ειναι θολα, το ενα φυτο αριστερα μπροστα ειναι echinodorus tenelus!

Ναι μαλλον αυτό ειναι το φυτακι!

Τι να κάνω όμως με το τούλι και την πέτρα τώρα που η "φωλιά" είναι κάπου εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον αυτό ειναι το φυτακι!

Τι να κάνω όμως με το τούλι και την πέτρα τώρα που η "φωλιά" είναι κάπου εκεί?

Εγώ θα την έβγαζα και θα έβαζα δυχτάκι. Τώρα που ειναι νωρίς. Με πετονιά που λέει ο Θοδωρής θα ειναι λίγο πιο δύσκολο τόσο να τη δεσεις οσο και να κρατήσει τη μος πανω στην πέτρα ειδικα αν ειναι σφαιρική χωρις άκρες και γωνίες. Πανω στις πέτρες προσωπικά συνιστώ ανεπιφύλακτα δυχτάκι. Απο το τούλι θα βγει η μος αλλα πολυ πιο αργά και αραιά (δοκιμασμένο). Μπορείς να τυλίξεις μια άλλη πέτρα με μος και να αντικαταστησεις την αρχική μέχρι να φτιάξεις εκείνη και να τη βάλεις ξανά στη θεση της. Έτσι θα μειώσεις το στρες που τυχόν θα προκληθεί στα ψάρια σου (πιο λίγες κινήσεις, κατάλαβες; )
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...