Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο τοπίου?

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x35 περιπου
Συνολικά Λίτρα: 55-60
Sump (λίτρα): οχι

Οργανισμοί
Φυτά: βαλισνέριες, pistia, δεν θυμάμαι πως λέγονται τα άλλα
Ψάρια: 11 rasbora galaxy
Άλλα είδη: 2 zebra nerite και ένα άλλο που δεν ξέρω πως λέγεται

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μπλε αφίσσα
Πέτρες: 1 με τρύπες και μικρές πετρούλες
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά : ψεύτικο διακοσμητικό σε χρώμα και σχήμα βράχου
Υπόστρωμα: όχι
Βυθός: λευκή χαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 24wt (νομίζω αυτή http://catalog.gelighting.com/lamp/comp ... 55/?r=emea), θα μπει ledοταινία και rgb για πιο ομαλή αλλαγή φωτισμού και θα ανάβει μισή ώρα πριν τη φωτοπερίοδο ροζ φωτισμός και 30 ώρα μετά μπλε (και καλά ανατολή/δύση)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: EHEIM Aquaball 120 (μπολιάστηκε με πολύ μακαρόνι siporax) με τούλι για ευνόητους λόγους
Θέρμανση/ Ψύξη: ΕΗΕΙΜ jager 75w / controller stc-1000 με 2 ανεμιστηράκια pc
Λίπανση: sera florena
Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: αεραντλία η οποία κλείνει το βράδυ, έτσι κιαλλιώς το φίλτρο κάνει ανατάραξη επιφάνειας
Διατροφή: flakes, ταμπλέτα για τα σαλιγκάρια (κάθε 2-3 μέρες)


Παράμετροι
pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): Δεν τα μέτρησα ακομά, ούτε βδομάδα δεν λειτουργεί το ενυδρείο
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία σχεδόν 20L
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Μόνο αντιχλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμός βυθού όποτε χρειάζεται

Φωτογραφίες: post-49235-0-14013200-1385908062_thumb.jpgpost-49235-0-98816000-1385908074_thumb.jpgpost-49235-0-40366500-1385908083_thumb.jpg


Βίντεο:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το διακοσμητικό, δέχομαι πιέσεις οπότε δεν το βγάζω... Ίσως με λίγη ''πειθώ'' στη κοπέλα να βγει στο μέλλον και να μπεί κάποιος κορμός με τρύπες κάτω και μακριά κλαδιά προς τα πλάγια. (έτσι τον έχω σκεφτεί αλλά κάτσε να τον βρω πρώτα...)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι ομορφο αλλα αυτα τα πλαστικα εδω μου καθονται! Εξηγησε στην κοπελα σου οτι δεν κανουν για το ενυδρειο και βρες ενα ομορφο ξυλο οπως λες!

Το ενυδρειο δουλευει μια εβδομαδα; Πως το εστρωσες;

Link to comment
Share on other sites

το αρίστερο είναι ψεύτικο (τουλάχιστον έχει φυσικό χρώμα), η δεξιά πέτρα είναι κανονική. Με μπόλικο μακαρόνι siporax μπολιάστηκε, μετρήσεις με υγρά test jbl.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και rasborakia μου!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φίλε, πως τα βλέπεις τα rasbora σου;

Κυκλοφορούν στο ενυδρείο; Έχουν πάρει καθόλου χρωμά;

Ρωτάω γιατί θεωρούνται αρκετά δειλά ψαράκια που θελουν πυκνοφυτεμένο ενυδρείο για να βολτάρουν πιο συχνά.

ΥΓ: Εμένα μου αρέσει οπτικα το ενυδρείο σου και ιδιαίτερα η αριστερή ψεύτικη πέτρα :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά φίλε, πως τα βλέπεις τα rasbora σου;

Κυκλοφορούν στο ενυδρείο; Έχουν πάρει καθόλου χρωμά;

Ρωτάω γιατί θεωρούνται αρκετά δειλά ψαράκια που θελουν πυκνοφυτεμένο ενυδρείο για να βολτάρουν πιο συχνά.

ΥΓ: Εμένα μου αρέσει οπτικα το ενυδρείο σου και ιδιαίτερα η αριστερή ψεύτικη πέτρα :)

Μαρέσουν πέτρες τύπου reef (όχι λείες, με τρύπες κτλ) γιαυτό τη διάλεξα. Δειλά είναι αν με δουν να περπατάω εξαφανίζονται αλλά όταν δεν υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση στο δωμάτιο σουλατσάρουν αρκετά (τις 2 πρώτες μέρες ήταν στη γωνία του ενυδρείου φοβισμένα) ξεθαρεύουν σιγά σιγά... βέβαια δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχουν αν μπει άλλο ψάρι μέσα...

Χρώμα μια χαρά μου φαίνονται, δεν βλέπω κάποιο θαμπό η κάτι περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν εχουν και τα χρωματα τους τα κανονικα! Θα ξεθαρεψουν ομως! Κανε τα καμια 15αρια!

Εγω θα ελεγα να μην βαλεις αλλο ψαρι μεσα εκτος κι αν ειναι βυθου οπως κανα μικρο μποτια και αυτο μονο αν εχεις γερο φιλτρο!

Κι εμενα μου αρεσει το ενυδρειο! Απλα να... αυτο το πλαστικο βρε παιδι μου δεν το μπορω!

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι τα είχαν στο petshop λίγο στριμωγμένα (σε μια γυάλα 15x15 μαζί με cory) οπότε και ως ντροπαλό είδος σιγουρα έχει φάει πολύ στρες..(έχασα και 2 ψαράκια κατά τη προσαρμογή... :() Ελπίζω να συνέλθουν, στο θέμα συμπεριφοράς πάντωςα από χθες το απόγευμα είναι πιο δραστήρια... Για τα χρώματα δεν είμαι και ειδικός, εσύ ξέρεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

ωραιο τ ενυδρειο φιλε, ν τ χαιρεσαι!

για μενα τ μονο π θελει ειναι κανα ξυλο κ λιγη μοςς...... οσο για τον πλαστικο βραχο... κ ο μαυρος κ τ φυτα μπροστα με μια πρωτη ματια πλαστικα φανικαν.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα δούμε για ξύλο...Όχι αληθινά είναι. Τα φυτά τα τα πήρα από το watterinn αλλά δεν ξέρω πως λέγονται... Ωραίο χρώμα έχουν πάντως

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ειναι.... απλα κανε ενα θεμα αναγνωρισης γιατι μπορει ν χρειαζονται ειτε υποστρωμα ειναι ταμπλετες για την αναπτυξη τους..... μπορει ν θελουν κ co2....... δεν ειμαι σιγουρος.... απλα για ν μην σ χαλασουν το λεω.....

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το ενυδρείο σου.

Αν και από πλαστικό η αριστερή πέτρα φαίνεται πολύ ωραία.

Το φυτό που έχεις στη μέση αν δεν κάνω λάθος δεν αντέχει σε ενυδρεία, είναι για paludarium, μου διαφεύγει η ονομασία του.

αυτό δεξιά είναι κάποιο είδος vallisneria και αριστερά μάλλον Hygrophila difformis

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Τη valisneria την ήξερα τα άλλα δεν ξέρω... Σε μαγαζί με ενυδρεία το πουλάγανε το μεσαίο πάντως... Αν χαλάσει βάζω κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πολλα τα 15 σε 60 λιτρα μεικτα και επισης δεν μπορεις να βαλεις αλλο ψαρι εκει.Μπορεις να βαλεις μερικες γαριδουλες αργοτερα αν θες αλλα μετα το 2μηνο για να εχει στρωσει καλα ο βυθος σου.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πολλα τα 15 σε 60 λιτρα μεικτα και επισης δεν μπορεις να βαλεις αλλο ψαρι εκει.Μπορεις να βαλεις μερικες γαριδουλες αργοτερα αν θες αλλα μετα το 2μηνο για να εχει στρωσει καλα ο βυθος σου.

στο προφιλ λεει το αντιθετο......

Link to comment
Share on other sites

στο προφιλ λεει το αντιθετο......

Εγω ξερω αρκετους που κρατουν γαριδες με cpd,ειδικα αν εχεις πολλα φυτα και κρυψωνες μπορουν να ζησουν μαζι.

Ολα τα ψαρια τρωνε γαριδες και ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι,κανονικα οι γαριδες πρεπει να μπαινουν μονες τους αλλα ετσι δεν θα ειχε κανεις μας γαριδες..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρείο φίλε μου!!

Ευχαριστώ!!!

Θεωρω πολλα τα 15 σε 60 λιτρα μεικτα και επισης δεν μπορεις να βαλεις αλλο ψαρι εκει.Μπορεις να βαλεις μερικες γαριδουλες αργοτερα αν θες αλλα μετα το 2μηνο για να εχει στρωσει καλα ο βυθος σου.

Μάλλον θα μείνω με 11 rasborakia και βλέπουμε...

ωραίο το ενυδρείο σου.

Αν και από πλαστικό η αριστερή πέτρα φαίνεται πολύ ωραία.

Το φυτό που έχεις στη μέση αν δεν κάνω λάθος δεν αντέχει σε ενυδρεία, είναι για paludarium, μου διαφεύγει η ονομασία του.

αυτό δεξιά είναι κάποιο είδος vallisneria και αριστερά μάλλον Hygrophila difformis

Ναι τελικά έχεις δίκιο. Φυτώνιο λέγεται και πρέπει μόνο η ρίζα να είναι μέσα στο νερό... Τώρα φταίω να πάω στο petcity στη Λ. Κύμης να τους το πετάξω στα μούτρα?? Σκέφτομαι να βάλω κάνα ξύλο με moss αφού θα βγει αυτό... Γαμώτο και έχει ωραία χρώματα... Υπάρχει άλλο φυτό που να μη ψηλώνει με χρωματιστά φύλλα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω αρκετους που κρατουν γαριδες με cpd,ειδικα αν εχεις πολλα φυτα και κρυψωνες μπορουν να ζησουν μαζι.

Ολα τα ψαρια τρωνε γαριδες και ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι,κανονικα οι γαριδες πρεπει να μπαινουν μονες τους αλλα ετσι δεν θα ειχε κανεις μας γαριδες..

ναι αλλα κ οι γαριδες τρωνε τα αυγα των ψαριων..... κ τα cpd απο μονα τους τρωνε τ αυγα τους.... υπαρχει περιπτωση ν μην δει καθολου αναπαραγωγες...... αν το κανει ζουγκλα αλλαζει το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια τρωνε απο μονα τους τα αυγα τους ειδικα αν ειναι η πρωτη γεννα.Επισης αν δεν εχεις ενυδρειο γεννηστρα την ξεχνας την αναπαραγωγη..

Φιλε μου σ αυτα τα λιτρα δεν μπορεις να προσθεσεις κατι αλλο,πιστευω πως εισαι μια χαρα με τα ψαρακια που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά έχεις δίκιο. Φυτώνιο λέγεται και πρέπει μόνο η ρίζα να είναι μέσα στο νερό... Τώρα φταίω να πάω στο petcity στη Λ. Κύμης να τους το πετάξω στα μούτρα?? Σκέφτομαι να βάλω κάνα ξύλο με moss αφού θα βγει αυτό... Γαμώτο και έχει ωραία χρώματα... Υπάρχει άλλο φυτό που να μη ψηλώνει με χρωματιστά φύλλα?

Το έχω δει και εγώ σε petshop μαζί με τα ενυδρειακά φυτά και το είχα κοιτάξει τότε από το κινητό για να δω τις απαιτήσεις του.

Άσε που το έχω δει και σε ανθοπωλείο με 1,5 ευρώ μόνο.

χαμηλών απαιτήσεων με τέτοια χρώματα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο, υπάρχουν βέβαια κάποια που κοκκινίζουν ή καφετίζουν, κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86082

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια τρωνε απο μονα τους τα αυγα τους ειδικα αν ειναι η πρωτη γεννα.Επισης αν δεν εχεις ενυδρειο γεννηστρα την ξεχνας την αναπαραγωγη..

Φιλε μου σ αυτα τα λιτρα δεν μπορεις να προσθεσεις κατι αλλο,πιστευω πως εισαι μια χαρα με τα ψαρακια που εχεις τωρα.

Μάλλον θα μείνω έτσι. Ήμαρτον αυτά ψάρια... Είχα γκάπυ τρώνε το γόνο τους, έχω αυτά τρώνε τα αυγά τους... :bigemo_harabe_net-112: Θα μας τερλάνει η μητέρα φύση....

Το έχω δει και εγώ σε petshop μαζί με τα ενυδρειακά φυτά και το είχα κοιτάξει τότε από το κινητό για να δω τις απαιτήσεις του.

Άσε που το έχω δει και σε ανθοπωλείο με 1,5 ευρώ μόνο.

χαμηλών απαιτήσεων με τέτοια χρώματα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο, υπάρχουν βέβαια κάποια που κοκκινίζουν ή καφετίζουν, κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=86082

Θα το ψάξω λίγο... Καμιά κρυπτοκορίνα θα ήταν ωραία αλλά την είχα σε παλιό ενυδρείο και είχε γίνει τέρας.... Είχε μπουκώσει όλο το ενυδρείο. Δεν τη ξαναπατάω...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μείνω έτσι. Ήμαρτον αυτά ψάρια... Είχα γκάπυ τρώνε το γόνο τους, έχω αυτά τρώνε τα αυγά τους... :bigemo_harabe_net-112: Θα μας τερλάνει η μητέρα φύση....

Θα το ψάξω λίγο... Καμιά κρυπτοκορίνα θα ήταν ωραία αλλά την είχα σε παλιό ενυδρείο και είχε γίνει τέρας.... Είχε μπουκώσει όλο το ενυδρείο. Δεν τη ξαναπατάω...

Λοιπόν αποφασίστηκε τελικά (χαρές που θα κάνει ο sturm :bigemo_harabe_net-66: ) να βγει το διακοσμητικό και βρήκα μια ωραία ρίζα να βάλω. Τώρα το πότε θα τη βάλω (πότε θα μουλιάσει δηλαδή) είναι άλλο θέμα.... Για να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφασίστηκε τελικά (χαρές που θα κάνει ο sturm :bigemo_harabe_net-66: ) να βγει το διακοσμητικό και βρήκα μια ωραία ρίζα να βάλω. Τώρα το πότε θα τη βάλω (πότε θα μουλιάσει δηλαδή) είναι άλλο θέμα.... Για να δούμε.

Εισαι πολυ ωραιος τυπος κυριε μου! :bigemo_harabe_net-117:

Ξεπλυνε την κανα δυο μερες και ριξτην μεσα και αστην να επιπλεει! Που ξερεις μπορει να σου αρεσει! ;)

Να ξερεις ομως οτι οσο και να την μουλιασεις/ πλυνεις την καφετιλα θα στην βγαλει!

Αντε και δεν μπορω να περιμενω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...