Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Εισαι πολυ ωραιος τυπος κυριε μου! :bigemo_harabe_net-117:

Ξεπλυνε την κανα δυο μερες και ριξτην μεσα και αστην να επιπλεει! Που ξερεις μπορει να σου αρεσει! ;)

Να ξερεις ομως οτι οσο και να την μουλιασεις/ πλυνεις την καφετιλα θα στην βγαλει!

Αντε και δεν μπορω να περιμενω!

την έβρασα πριν από λίγο τώρα θα τη βάλω σε ένα κουβα και... βλέπουμε. Θα μαρέσει γιατί να μη μαρέσει.... :)

Link to comment
Share on other sites

την έβρασα πριν από λίγο τώρα θα τη βάλω σε ένα κουβα και... βλέπουμε. Θα μαρέσει γιατί να μη μαρέσει.... :)

Και κάτι άλλο, βρήκα moss αλλά μου τη δώσανε σε μεταλλικό διχτάκι... ξέρω ότι μπαίνει έτσι κανονικά μέσα στο ενυδρείο αλλά μεταλλικό? και μυτερά σύρματα να προεξέχουν? Είναι ασφαλές τώρα αυτό?

post-49235-0-55986700-1386191973_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Θα καλυφθούν από την μος. Μπορείς να τα λυγίσεις , ώστε να μην είναι μυτερά ;

Το μεταλλικό , θα είναι από υλικό κατάλληλο για ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα καλυφθούν από την μος. Μπορείς να τα λυγίσεις , ώστε να μην είναι μυτερά ;

Το μεταλλικό , θα είναι από υλικό κατάλληλο για ενυδρείο.

Ανέβασα και photo για να δεις. Λογικά θα μπορώ να τα λυγίσω προς τα κάτω με μια τανάλια. Αν είναι κατάλληλο οκ, θα τη βρω τη λύση!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ανοξείδωτο είναι φίλε μου το διχτακι!!Βάλτο όπως είναι μέσα και μην παιδεύεσαι ούτε με τα σύρματα ούτε με τπτ!!

Έτσι την έβαλα και εγώ την Moss και δεν είχα κανένα πρόβλημα!!

Απλά μην ξεχάσεις να την δέσεις γιατί θα επιπλέει . . . :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εδεσα αλλα δεν επιπλεει... εχει βαρις διχτακι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εδεσα αλλα δεν επιπλεει... εχει βαρις διχτακι....

Παιδιά για τα φυτά, εύκολα ή δύσκολα, πήρα τις κλασικές ταμπλέτες της seahem, τις έβαλα σε κάθε γωνιά του ενυδρείου περίπου για να είναι όλα τα φυτά εντός 10-15 cm, να χρησιμοποιώ συγχρόνως και το sera florena που έχω εβδoμαδιαίως ή είναι too much?

Επίσης για τα cpd έχω τροφή sera vipagran baby αλλά για κάποιο λόγο σαν να μη τη πολκυθέλουν... Έχω δει κάποιες φορές να το τρώνε και να φτύνουν, αλλά πεινάνε γιατί γίνεται χαμός όταν τους ρίχνω.... Είχα σκοπό να πάτω και μια άλλη τροφή για ποικιλία ποια προτείνεται? Έλεγα μήπως πάρω τη Sera FD Tubifex (σκουληκάκια)

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι τα ψαρια να εχουν ποικιλια στην διατροφη τους! Αυτη η baby να υποθεσω ειναι για γονο!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι τα ψαρια να εχουν ποικιλια στην διατροφη τους! Αυτη η baby να υποθεσω ειναι για γονο!

Αυτή μου δώσανε... Πάντως πίσω γράφει δοσολογία και για ενήλικα ψάρια οπότε η διαφορά της απλής με τη baby λογικά θα είναι μόνο ότι είναι πιο μικρή σε μέγεθος.... Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει?? Τα σκουλικάκια κάνουν για τα cpd ή να πάρω τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Άφησε το ενυδρείο σου να δουλέψει και μην το τιγκάρεις από τώρα λιπάσματα κτλ!!

Επίσης με τις ταμπλέτες θέλω να ελπίζω οτι δεν το έκανες ναρκοπέδιο γιατί έτσι το καταλαβαίνω όπως το περιγράφεις

και οι άλγες παραμονεύουν στα νεοστημένα!!

Να ξέρεις γενικά οτι ταμπλέτες τοποθετούμε συνήθως στα 2-3 cm από την ρίζα του φυτού και συνηθως την μισή!!

Τα φυτάκια σου αν είναι μόνο αυτά που φαίνονται και περιγράφεις δεν χρειάζονται και πολλά πολλά εκτός από υπομονή

να κάνουν τον κύκλο τους και να προσαρμοστούν . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή μου δώσανε... Πάντως πίσω γράφει δοσολογία και για ενήλικα ψάρια οπότε η διαφορά της απλής με τη baby λογικά θα είναι μόνο ότι είναι πιο μικρή σε μέγεθος.... Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει?? Τα σκουλικάκια κάνουν για τα cpd ή να πάρω τίποτα άλλο?

Τα παντα τρωνε τα ψαρια! Το θεμα ειναι να φτανει για να χορτασουν! Παρε ποικιλια τροφης! flakes, spiroulina, pellets τα παντα! Τα tubifex ξερω πως ειναι οτι πρεπει για σκαλαρια! Πιστευω και για τα cpd μια χαρα θα ναι!

Link to comment
Share on other sites

οκ. θα πάρω αύριο τα σκουληκάκια και κάνα flake...

Για το λίπασμα καμιά πρόταση? Ταμπλέτα μόνο ή μαζί με florena? (αυτό και τέλος οι ερωτήσεις, άντε και μουλιάζει η ρίζα λέμε.... :bigemo_harabe_net-95: )

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε αδερφε, εγω δεν βαζω λιπασματα ουτε ταμπλετες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε αδερφε, εγω δεν βαζω λιπασματα ουτε ταμπλετες!

έπρεπε να βάλω υπόστρωμα τελικά... anyway πάει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τρελαίνεσαι για το υπόστρωμα, κι εγώ ανησυχούσα στην αρχή. Αν δεν έχεις υπόστρωμα βάζεις ταμπλέτες, με τον τρόπο που ανέφερε παραπάνω ο rastafari. Σκέψου ότι ακόμα και αν είχες υπόστρωμα, μετά από ένα χρόνο θα έπρεπε να το εμπλουτίσεις με ταμπλέτες ούτως ή άλλως. :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ με την αμμο μια χαρα θα εισαι! Τι υποστρωμα και τρεχα γυρευε! Μην αγχωνεσαι γιαυτο!

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να βάλω υπόστρωμα τελικά... anyway πάει τώρα.

Βρε συ με την αμμο μια χαρα θα εισαι! Τι υποστρωμα και τρεχα γυρευε! Μην αγχωνεσαι γιαυτο!

Έχει δίκιο ο Sturm, δεν μπαίνει υπόστρωμα όταν έχουμε άμμο. :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

ok λοιπόν! Ταμπλέτες και μόνο ταμπλέτες! Με πείσατε... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που εχεις δεν χρειαζονται τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα πρόβλημα στο να διατηρήσω τις βαλισνέριες και επειδή αυτές που έχω πάρει δεν είναι και στη καλύτερη δυνατή κατάσταση γιαυτό αποφάσισα να βάλω ταμπλέτες

Link to comment
Share on other sites

A κι εγω! Δεν μου στεριωνουν οι ατιμες! Τοτε προσεκτικα με τις ταμπλετες, μην το παρακανεις!

Link to comment
Share on other sites

A κι εγω! Δεν μου στεριωνουν οι ατιμες! Τοτε προσεκτικα με τις ταμπλετες, μην το παρακανεις!

ok!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα εμφάνιση του ενυδρείου... Ψαροσύνθεση παραμένουν 10 cpd και 4 σαλιγκάρια....post-49235-0-17524200-1387482266_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι... πως ηταν πριν και πως εγινε!!! Μπραβο σου, πολλα μπραβο σου! Μονο την μος που βλεπω καλυτερα δεστην καπου και εκεινο το μαγνητακι βγαλτο να μην φαινεται! Σου χαλαει ολη τη μοστρα!

Και παλι ευγε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...