Jump to content

Hailea F60


carvefish21

Recommended Posts

Που το πήρε το μάτι σου το μαγνητάκι??? ΗΜΑΡΤΟΝΝΝ! :P H moss είναι δεμένη σε μεταλλικό σικτάκι οπότε δεν πάει πουθενά... Λογικά. ε??

Υπάρχει σαφώς βελτίωση.... :xmas_laugh:

Μόλις έβαλα το μαγνητάκι ψηλά πίσω από τη pistia δεν φαίνεται καθόλου τώρα.... :jig:

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Α το πας για γρασιδι ε; Οκ αλλα καλυτερα να παιρνες ενα καθεαυτου γρασιδι.

Παντως ειναι πολυ ομορφο!

Γαριδουλες, το σκεφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

οχι... Δεν μαρεσουν καθολου. Σαν κατσαριδες τις βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις φτιαξει,μπραβο σου!

Καλυτερα που δεν σου αρεσουν οι γαριδες γιατι υπηρχε μεγαλη περιπτωση να τις εκαναν γευμα τα cpd.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις φτιαξει,μπραβο σου!

Καλυτερα που δεν σου αρεσουν οι γαριδες γιατι υπηρχε μεγαλη περιπτωση να τις εκαναν γευμα τα cpd.

Ευχαριστώ! Ε αν είναι έτσι να βάλω.... :crazysmile:

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα να σταμάτησες να ανησυχείς για την ανάπτυξη των φυτών σου... Μια χαρα δείχνουν!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα να σταμάτησες να ανησυχείς για την ανάπτυξη των φυτών σου... Μια χαρα δείχνουν!

Είχα άλλα φυτά σε προηγούμενη φώτο που σάπισαν και τα πέταξα. Οι βαλισνέριες πίσω και η anubia nana είναι καινούργιες, σήμερα τις έβαλα από νέα παραλαβή ενός μαγαζιού και έιναι σε καλή κατάσταση, να δούμε θα διατηρηθούν??? Και το pistia πάντως αν και μεγαλώνουν οι ρίζες του αρκετά έχουν σαπίσει/κιτρινίσε πολλά φύλλα... Βέβαια είναι κοντά στη λάμπα, μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο

Link to comment
Share on other sites

.... Και το pistia πάντως αν και μεγαλώνουν οι ρίζες του αρκετά έχουν σαπίσει/κιτρινίσε πολλά φύλλα... Βέβαια είναι κοντά στη λάμπα, μπορεί να παίζει και αυτό ρόλο

Έτσι γίνεται. . . Δρομείς βγάζει?? Μήπως δεν σου έχει αφήσει "στάλα" νιτρικά ??

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται. . . Δρομείς βγάζει?? Μήπως δεν σου έχει αφήσει "στάλα" νιτρικά ??

Βγάζει δρομείς και ναι ρουφάει φουλ νιτρικά σε τέτοιο βαθμό που για αρκετές μέρες νόμιζα ότι δεν είχε πιάσει το μπόλι.... Δεν έχω δει πάνω από 1 με υγρό τεστ jbl.... Λες να απορροφάει όλα τα νιτρικά και να μην προλαβαίνουν τα άλλα φυτά τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγάλω τα μισά pistia (όχι ότι έχω και πολλά), θα δούμε, έτσι κιαλλιώς κρυψώνες τη συγκεκριμένη στιγμή δεν χρειάζομαι....

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστια θελουν χαμηλη ροη και ανοιχτο καπακι! Αστα λιγο και να προσαρμοστουν!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τα πιστια θελουν χαμηλη ροη και ανοιχτο καπακι! Αστα λιγο και να προσαρμοστουν!

Ανοιχτό δύσκολο.... Αφήνω τουλάχιστον λίγο τη στάθμη πιο χαμηλά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμφανέστατη η αλλαγή ! Μπράβο σου ! :)

Ευχαριστώ! :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή σε πολλά σημεία έχει κιτρινίσει η άμμος τι μπορώ να κάνω? Το φίλτρο το έχω βάλει να βαράει σχετικά ψηλά για ανατάραξη, να βάλω άλλον κυκλοφορητή χαμηλά? Αλλά θα φαίνεται άσχημο.... Με κανα κυανοβακτήριο φοβάμαι μη μπλέξω από κακή κυκλοφορία (είχα μπλέξει κάποτε) και αρχίσω τα οξυζενέ και τις *********...

Θα έβαζα 1-2 corydorakia (θα έπρεπε να έριχνα το ph) για να ανακατεύουν την άμμο αλλά είναι κοπαδόψαρα οπότε 6+ στα λίτρα μου μαζί με cpd δεν το βλέπω εφικτό... Too much.

Άσε που έτσι κιαλλιώς δεν έχει στρώσει και ο βυθός ακόμα.

Καμιά ιδέα?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτογραφια να δουμε το προβλημα.

post-49235-0-66173100-1387574889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι σαν κυανοβακτηριο μου φαινεται αλλα δεν ειμαι σιγουρος! Αν ειναι ετσι κλεισε τα φωτα και καλυψς το ενυδρειο με ενα πανι σκουρο ή κατι τετοιο! Για 4 μερες συσκοτιση, ουτε καν για ταισμα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι σαν κυανοβακτηριο μου φαινεται αλλα δεν ειμαι σιγουρος! Αν ειναι ετσι κλεισε τα φωτα και καλυψς το ενυδρειο με ενα πανι σκουρο ή κατι τετοιο! Για 4 μερες συσκοτιση, ουτε καν για ταισμα!

Ξαναείχα κυανοβακτήριο σε παλιό ενυδρείο αλλά ήταν καταπράσινο... Γιαυτό δεν το θεώρησα πιθανό. Και τα φυτά?? Μόλις τα έβαλα.... Τη προηγούμενη φορά είχαν σαπίσει όλα.... :(

Όλα στις photo πράσινα είναι πάντως.... Το δικό μου είναι κίτρινοκαφετί

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Ξαναείχα κυανοβακτήριο σε παλιό ενυδρείο αλλά ήταν καταπράσινο... Γιαυτό δεν το θεώρησα πιθανό. Και τα φυτά?? Μόλις τα έβαλα.... Τη προηγούμενη φορά είχαν σαπίσει όλα.... :(

Όλα στις photo πράσινα είναι πάντως.... Το δικό μου είναι κίτρινοκαφετί

Γιαυτο σου ειπα δεν ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο σου ειπα δεν ειμαι σιγουρος!

Για να δούμε μήπως ξέρει κανένας άλλος... ΔΕΝ ΘΕΛΩ να είναι κυανοβακτήριο... Τη προηγούμενη φορά έκανα συσκότιση 4 μέρες, μου χάλασαν τα φυτά, έβαλα οξυζενέ, έχασα ένα γκάπυ (μπορεί και τυχαίο βέβαια, γκάπυ είναι αυτά...) και το αποτέλεσμα? Τίποτα. Με αντιβίωση ξεπέρασα το πρόβλημα τελικά.... Όλα τσάμπα. :(

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κυανο, εγω το εχω καταπολεμησει με συσκοτιση. Ουτε οξυζενε ουτε τιποτα! Τωρα για τα φυτα, οντως ισως να την ακουσουν λιγο αλλα απ το να εχεις κυανο....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κυανο, εγω το εχω καταπολεμησει με συσκοτιση. Ουτε οξυζενε ουτε τιποτα! Τωρα για τα φυτα, οντως ισως να την ακουσουν λιγο αλλα απ το να εχεις κυανο....

Μάλλον δεν είναι κυάνιο... Θα το καθαρίσω σήμερα ή αύριο να δω αν θα ξαναβγει...

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτικες...90% ειναι κυανο και την αιτια την εγραψες πιο πανω μονος σου...διαβασε εδω

Και απ οτι ειχε γραφτει καπου εδω μεσα στο φορουμ,το κυανο δεν εχει μονο πρασινο χρωμα..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...